Diskusiu odoberá 1 človek

Dokumenty pre ohlásenie drobnej stavby

Zdravím, čo sa týka Technického opisu stavby a Situačného nákresu - dajú sa iekde nájsť príklady, ako to má/môže vyzerať ? Ten situačný nákres stačí ak ho nakreslím sám - jednak do výrezu Katesrtálnej mapy prípadne nákres, z ktorého budú zrejmé rozmery ? Niekde som našiel zmienku, že to musí nakresliť "osoba s príslušným odborným vzdelaním". Potom ešte je požadované "7. vyhlásenie kvalifikovanej osoby, že bude zabezpečovať vedenie uskutočňovania drobnej stavby svojpomocou". Je tam spomenutá požiadavka "má vysokoškolské vzdelanie stavebného smeru alebo architektonického smeru". Nemusí ten človek teda mať "nejakú pečiatku" aby mohol dať takété vyhlásenie. Ďakujem za rady Richard
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od kiko07bask:

Zdravím, čo sa týka Technického opisu stavby a S…
@kiko07bask Ja som si napísal krátku žiadosť o povolenie drobnej stavby, stiahol som si časť katastrálnej mapy, kde bol môj pozemok, ten som si vytlačil a do neho zakreslil budúce umiestnenie drobnej stavby s označením rozmerov a odstupom od susedného pozemku a umiestnením okien a dverí. Na druhý papier A4 som rukou nakreslil pôdorys, predný náhľad, bočný náhľad s označením rozmerov. Do popisu stavby som popísal materiál z ktorého bude vyhotovená, postup prác, približný termín ukončenia. V mojom prípade požadovali aj stavebný dozor. To som musel doložiť vyjadrením osoby, ktorá bude dozor vykonavať a s jeho súhlasom a potvrdením vzdelania. Ale to čo som popísal môže na inom stavebnom úrade, prípadne inom OÚ byť úplne inakšie.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od chinatech:

@kiko07bask Ja som si napísal krátku žiadosť o po…
@chinatech ďakujem. Čo sa týka toho "potvrdenia vzdelania" - treba napríklad diplom v prípade VŠ vzdelaného architekta ?
Odpovedať
U nás to kvalifikované vyhlásenie ani nepožadovali. Prvý raz som ho ale ku ohláške priložil. Našiel som na nete vzor. Tam staviteľ uviedol len údaje o sebe, vzdelanie a dĺžku praxe. Žiadny diplom, VŠ ani nemá. Skús to takto a uvidíš, čo ti povedia. Aj keď neviem, či sa v novom stavebnom zákone niečo nezmenilo.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od ralf364:

U nás to kvalifikované vyhlásenie ani nepožadoval…
@ralf364 dík...skočím asi na úrad si to vyjasniť...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od kiko07bask:

@chinatech ďakujem. Čo sa týka toho "potvrdenia v…
@kiko07bask Neviem presne čo je potrebné, ja som od dotyčného dostal kópiu potvrdenia, že je zapísaný v zozname súdnych znalcov odbor statik.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od chinatech:

@kiko07bask Ja som si napísal krátku žiadosť o po…
@chinatech pozor po novom treba projekt od kvalifikovanej osoby....ako aj na kurník pomaly,preto sme všetko riešili pred 01.04...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od meliskova:

@chinatech pozor po novom treba projekt od kvalif…
@meliskova Ale "kvalifikovanou osobou" sa údajne nemyslí to, že to musí byť projektant s okrúhlou pečiatkou. Má to byť iba človek so vzdelaním, čo vie, ako sa má nakreslíť jednoduchý projekt, teda že vie, čo a ako sa napr. kreslí tenkou čiarou, čo hrubou, ako sa kreslia kóty, rezy a pod... (aspoň takto to vysvetľovala jedna pani na prezentácii nového zákona) Pravdou ale je, že všetko sa postupne "priťahuje" a nezvrátiteľne pomaličky smerujeme ku "deep state", či dystópie. Napr. na jednej strane zalepia ľuďom oči zvýšením max. výmery drobnej stavby, no na druhej strane to pritvrdia inými povinnosťami včítane priloženia riadneho projektu.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od petersd:

@meliskova Ale "kvalifikovanou osobou" sa údajne …
@petersd tak či tak nakresliť riadny projekt zo všetkými náležitostami bude vedieť málo kto....z toho vyplývaju len ďalšie náklady....robili sme 3 altánky, posledný 30.3.2025 ,pani na stavebnom si len povzdychla čo bude za 2 dní lebo ževraj bude treba riadny projekt za ktorý aj treba prevziať zodpovednosť keďže po novom sa zodpovednost rozdeľuje ...ak spraví chybu projektant je to jeho maslo vymahatelne na súde...a to si poniektorí nechajú slušne zaplatiť...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od meliskova:

@chinatech pozor po novom treba projekt od kvalif…
@meliskova no nie som si istý...podľa článku - link dole je aktuálny výklad Ministertsva nasledovný: "Pre skupinu „drobné stavby“ sú upravené úľavy od štandardného režimu, ktoré spočívajú v tom, že projekt stavby na ohlásenie má zjednodušený rozsah, nemusí ho vypracovať autorizovaný stavebný inžinier alebo autorizovaný architekt, stavebník môže zhotovenie stavby zabezpečiť svojpomocou, pre uskutočnenie stavby ju postačí ohlásiť stavebnému úradu a nevyžaduje sa správne konanie o stavebnom zámere a nepodliehajú kolaudácii." Takže svojpomocou... https://stavebnymagazin.sk/novy-stave...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od kiko07bask:

@meliskova no nie som si istý...podľa článku - li…
@kiko07bask Začal som čítať, no po chvíli hneď prestal... Už mi je to jedno. Stále to bude tak, ako si to bude vysvetľovať a vyžadovať teta z Tvojho SÚ.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od petersd:

@kiko07bask Začal som čítať, no po chvíli hneď p…
@petersd jasne...problém je, že som čítal ten zákon a nejako som sa tam nedopátral týchto detailov...
Odpovedať
Tak aktualizácia, čo som medzičasom zistil - samotné Ohlásenie drobnej stavby po novom je tlačivo o 6 stranách, správny poplatok je 50 EUR. Pani na našom úrade tiež veľa nevedela o detailoch. Máte niekto už reálnu skúsenosť prípadne niekoho kto má ohľadne toho projektu ? Mám v rodine architekta/projektanta, ktorému som poslal definíciu z vyhlášky a tiež mu nie sú jasné niektoré veci - napríklad či na jednoduchú drevenú prístavbu bez sietí je potrebné riešiť časť Životné prostredie alebo Požiarnu ochranu. Čo podľa neho znamená predraženie celého projektu. Ďakujem
Odpovedať
Ja som minulý týždeň volal na SÚ a tiež som sa pýtal na to, čo všetko je treba keďže v prílohách je uvedené, že podľa potreby aj požiar aj statika a pani mi povedľa v podstate že to záleží na náročnosti objektu a toho, ako to pojme konkrétna úradníčka. A že mám spraviť ako uznám za vhodné a vždy sa dá ešte doplniť. Čiže najlepšie je pre konkrétny prípad si zavolať a zistiť. Ale z môjho pohľadu to berú tak, že pokiaľ je to do 25m2 tak čisto iba klasická ohláška a keď už to bude nad, tak ohláška ale aj s prílohami požiarom a statikou.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 mesiacoch
V novom stavebnom zákone v § 34 ods. 5 sa píše, že projektovú dokumentáciu na ohlásenie stavebných úprav a drobných stavieb, môže vykonávať okrem autorizovanej osoby aj ten, kto má vysokoškolské vzdelanie v študijnom odbore architektúra a urbanizmus, stavebníctvo, strojárstvo, alebo elektrotechnika, alebo ten, kto má úplné stredné odborné vzdelanie zamerané na stavebníctvo, strojárstvo alebo elektrotechniku a najmenej tri roky praxe v činnosti. Ako píšete, je ptorebná zjednodušená tehcnická správa, výkres konštrukčného riešenia stavby a situácia stavby. Pri niektorých stavbách môžu žiadať aj statický posudok alebo protipožiardnú bezpečnosť, ale toto naozaj bude už asi na posúdení konkrétného stavbeného úradu či to je nutné alebo nie. Pri väčších stavbách už okolo tých 50 m2 je asi dobré, aby si človek dal spraviť aj tú statiku, čo ale samozrejme bude predstavovať navýšenie ceny projektu. V súčasnosti ešte niektoré stavbné úrady tolerujú odovzdanie projektovej dokumentácie v starej podobe, ale keď začne naplno fungovať protál výstavby, do ktorého sa celá projektová dokumentácia nahráva a elektronicky podpisuje, tak si myslím, že už budú musieť prejsť na novú formu ohlásenia.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?