Odpoveď na príspevok od chilim:
Dobrý deň, opíšem vám situáciu a ak má niekto s t… @chilim ...zaujímavá reakcia úradu.. asi mala padnúť otázka, že to chcete teraz riešiť a nie potom.. čo sa týka úradu, Vám radu nedam, no čo sa týka druhej časti otázky, či sa napojiť na jestvujúce IS.. veľmi veľa faktorov treba zohľadniť. Prístup k "novému objektu", čo potom, ak sa náhodou pôvodný dom bude chcieť predať, ak nastanú rodinne nezhody a nasrany brat Vás vypne atď atď... nie je nad to, mať všetko svoje..Odpoveď na príspevok od chilim:
Dobrý deň, opíšem vám situáciu a ak má niekto s t… @chilim na katastri by mali mat zaznamy, kedy bola ta budova postavene a vies zistit, ci je legalne postavena. Ak nie je, tak si daj na obci urobit papier, ze budova bola postavena v tych 70-tych rokoch. To je prva vec pre legalizaciu stavby. Na urade by ti mali vediet povedat apson to, ci potrebujes na rekonstrukciu povolenie alebo staci ohlasenie. Spravidla ak sa zasadne nemani vzhlad stavby, tak staci ohlasenie. Ale ak chcete nadstavovat, tak oficialne by ste mali ist cez stavebne povolenie. Po kolaudacii zapis stavby, k tomu zrejme aj zameranie geodetom (ak na katastri chyba). Lebo ak by ste chceli v buducnosti predat a kupujuci bude chciet brat hypo, tak banka zisti, ze stavba nie je zapisana a budete to musiet riesit. Pisem z vlastnej skusenosti, tiez sme museli riesit. Siete si dobre rozmysli, ako sa pise vyssie. Lebo ci to niekomu prenajmete alebo budete chciet predat, lepsie je mat vlastne merace a vediet presne rozuctovat. Je vela prikladov, ked sa rodina rozhadala (v lepsom pripade) za peniaze. Detto pristupova cesta - premyslite dobre, kadial pojde, pripadne ci sa v buducnosti bude dat pozemok rozdelit a pod cestou mat vlastny pozemok, alebo mozu ziadat prechodove pravo cez vas pozemok.Odpoveď na príspevok od sissik:
@chilim na katastri by mali mat zaznamy, kedy bol… @sissik a @brapene ďakujem za reakciu. Stavba je legálna- zakreslená na katastri ako zastavaná plocha a nádvorie. Na úrade sa s tým evidentne nechcú moc zapodievať. Išlo iba o to, že spraviť z tej budovy domček na bývanie- nemusí mať súpisné číslo kľudne stačí ak to potom zapíšu ako rekreačný dom. S tými vlastnými IS je dobrý postreh- nikdy človek nevie čo bude za 5-10-20 rokov... Zakreslila som situáciu len tak pre info aby ste si vedeli domyslieť ako to vyzerá. A myslíte, že je jednoduchšia cesta teraz všetko postaviť a potom žiadať o zapísanie plus doložiť vyjadrenia atď alebo najprv byrokracia a až potom, nazvime to rekonštrukcia.Odpoveď na príspevok od chilim:
@sissik a @brapene ďakujem za reakciu. Stavba je … @chilim ja by som radsej asi papierovacky. Lebo staci nejaka prajna osoba, ktora ta uda ze stavias nacierno. Potom sa k tomu prida starosta, ktory chce dodrziavat zakon a skoncis s pokutou za ciernu stavbu.Odpoveď na príspevok od chilim:
@sissik a @brapene ďakujem za reakciu. Stavba je … @chilim Ak začne platiť nový zákon, tak by sa ti to už nemalo podariť zlegalizovať, aspoň taký je plán. OK, ale zatiaľ platí starý. Určite si to poriešiť vopred, je to lacnejšie, pri dodatočných povoleniach sa platí trojnásobný správny poplatok, takisto by stavebný úrad mal vyrúbiť pokutu, aj keď teda na obciach sa s tým nepaprú a vedia dať pokutu 10 eur. Čo sa týka súpisného čísla, tie sa vydávajú aj na takéto stavby, každá stavba má súpisné číslo. Osobne by som v živote takto nestavala, aj keď viem, že to ľudia takto robia, ja tam vidím viac problémov. Tieto spoločné dvory sú jeden mega slovenský nešvár.Odpoveď na príspevok od chilim:
@sissik a @brapene ďakujem za reakciu. Stavba je … @chilim pokiaľ je to tvoje na liste vlastníctva tak sa napoj na siete z RD, taký malý domček ťažko bude niekto kupovať , ak by som to vlastnil ja nikdy by som to nepredával už len preto aby som mal väčšie súkromie, ja som tak nepredal veľkú časť záhrady aj ked ju neobrábam rastie tam všetko možné od biliniek až po stromy,