Dobrý deň. S manželom prerábame rodinný dom, ktorý má azbestovú strechu. Na to, aby nám dali stavebné povolenie si na stavebnom úrade vymysleli, že potrebujeme vyjadrenie od hygieny, životného prostredia a chcú, aby sme uviedli názov firmy, sídlo,... v prípade ak je známa. Dopočula som sa však, že zákone sa píše, že si tú strechu môžem demontovať sama a vyviezť na skládku, alebo to môžem použiť na hospodársku budovu. Bola som sa pýtať na hygiene a tá pani mi povedala, že ona sa mi k tomu nemôže vyjadriť, lebo nie som oprávnená osoba na likvidáciu takýchto striech a odpadov. Nemá z vás niekto takúto skúsenosť? Ako argumentovať a čo povedať na stavebnom úrade?!
Ďakujem za každý príspevok.
Tu strechu si radsej sama nedemontuj...zo zdravotnych dovodov. A na skladku uz vobec nie. Na demontaz takejto strechy su certifikovane firmy, 1m2 stoji priblizne 17 eur. Najdes to na internete. Inak odporucam ti pozriet dokument o azbeste, myslim ze sa to volalo ,,Biela smrt,,
Azbestova krytina sa povazuje za nebezpecny odpad. Demontovat ju moze len specializovana firma, ktora ju ulozi do prepravnej formy a "stabilizuje". O tejto demontazi ti musi vydat potvrdenie bez ktoreho ti to neprevezme ziadna firma specializujuca sa na likvidaciu nebezpecneho odpadu, pretoze v pripade ze by prevzali takyto azbezst bez dokladu o stabilizacii tak im hrozia sankcie do vysky 1 miliona eur. Je to vsetko len lobing za cielom nabalovat si vrecka. Potom tu mas moznost zmontovat si ju sama a nelegalne vyviest na ciernu skladku, co by som ale nedoporucoval z dovodu vysokych pokut.
@vankusik29
hmm...naše balkóny majú azbestové panely a nikto nič nerieši, ľudia to asi ani nevedia, otras z čoho všetkého sú schopní postaviť strechu nad hlavou a potom sa každí na každého vyhovára a je problém, možno aj zdravotný
hlavne, že keď to stavali pôvodný majitelia, tak stavebné dostali, tak nechápem, že teraz robia z toho problém,
daj si to odstrániť len špecializovanej firme a držím palce...
Je postavenych strasne vela azbestovych budov, striech, potrubi, izolacii z azbestu, kedysi pred XX rokmi to bol prevratny material. Potom sa zistilo ze to sposobuje rakovinu, ked sa to vdychne. Roky roky bolo okolo toho ticho. Ako pisal engineerr v sucasnosti je to nebezpecny odpad a svojpomocne zbavenie sa toho neodporucam ani ja. Pokuty, hygiena, zivotne prostredie....
Na demontáž azbestovej strešnej krytiny - eternitu - ti stačí duvilax a respirátor s filtrom na azbest. Duvilaxom sa nastrieka krytina, aby sa všetky čiastočky prilepili a nepoletovali v ovzduší a respirátr je na to, keby sa predsa len nejaká uvoľnila... :-) Demontujeme azbestové kanalizačné stúpačky a postup je nejaký taký... plus ochranný odev, ktorý je na streche na dve veci... Azbest sa hlavne nesmie dostať do pľúc.
Keď sme pred niekoľkými rokmi likvidovali azbestovú strechu, polovica sa zakopala v rohu pozemku a zvyšok sa odviezol na legálnu skládku... Tam dali potvrdenie o prevzatí azbestu... Nahádzal sa na kopu a zasypal. Zasypaný azbest je už potom neškodný.
Teraz kanalizácia musí ísť ešte aj do igelitových vriec...
@dedo758 Ako velmi je nebezpecne, ak ma sused azbestovu strechu (navyse poskodenu - sem tam deravu) cca 50m od nasho domu? Mozu tie azbestove vlakna poletovat aj z takejto relativne "fixovanej" strechy? Mozem sa nejako branit? Dik.
@engineerr ale co take zvetravanie krytiny?, silny vietor v kombinacii s rozpadajucou sa strechou? Osobne si myslim, ze nebezpecna je najma intenzivna a opakovana expozicia, hadam 1 vlakno hore dole az tak nevadi... ? ale na to mi asi nik neda odpoved :-|
@janulka3210 dazd vsetky uvolnene vlakna od zvetrania zmyje, to co sa dostane do ovzdusia od zvetravania je minimum. Nijako neprinutite suseda aby zrusil strechu, na to neexistuje ziadny zakon. Zakony sa zatial vzahuju len na bezpecnu likvidaciu a pracu s azbestom.
Po demontáži azbestovej kanalizačnej stúpačky v panelákovom WC s objemom asi 2m3 vzduchu, nebolo nám pracovníčkami Úradu verejného zdravotníctva namerané ani jedno vlákno azbestu a tá rúra na taký malý objem je podľa mňa celkom dosť, oproti azbestovej krytine strechy, kde sa dá akákoľvek koncentrácia namerať len veeeeľmi ťažko... :-)
Na Slovensku je nespočetné množstvo striech pokrytých eternitom s obsahom azbestu a nepočul som, žeby niekto v poslednom čase zomrel na azbestózu (choroba z nadmerného vystavenia dýchacích ciest azbestu) ... ;-)
Pokiaľ sa krytina vymieňa v predpísanych ochranných prostriedkoch a postupy sú dodržané aspoň na 90% (nie v bezvetrí vlnovcovú krytinu najprv kefou poriadne odrhnúť a potom neviem čím natrieť a to bez akýchkoľvek OOPP, (Jednota Pl. Mik.)), tak riziko "nakazenia sa" je podľa mňa minimálne...
Ci je vacsie riziko v azbestovom vlakne, v plaste ktore sa nachadza v autach / plavajucej podlahe alebo v prachu na povale / v centre BA, urobte si vlastny usudok. Vzhladom na mnozstvo diskusii o eternite, tiez som hladal informacie o rizikach / nerizikach. Kazdy den chodim po ulici lemovanej azbestovymi strechami. ULICA KTORA VEDIE K ZAKLADNEJ A MATERSKEJ SKOLE :-S
A zakon? Pre koho je ten zakon, tiez si spravte vlastny usudok. :-p
Azbest má široké využitie. Používa sa ako ohňovzdorný a tepelnoizolačný materiál, v kombinácii
s asfaltom ako izolačný materiál proti vlhkosti am v potravinárskej výrobe ako filtračný materiál.
V najväčšej miere sa však používal na výrobu azbestovocementových výrobkov.
Chrysotil (biely azbest) je ľahko deliteľný až na jemné vlákna a býva biely, sivý alebo žltkastý.
Vlákna sa vyznačujú jemnosťou, vysokou pevnosťou v ťahu a veľmi dobrou ohybnosťou. Má vysokú
odolnosť proti zásadám, ale nie je odolný proti kyselinám.
Krokydolit (modrý azbest) a amozit (hnedý azbest) sú odolné proti zásadám, majú vrstvovú
štruktúru a vlákna podstatne hrubšie ako vlákna chryzotilu.
http://www.sazp.sk/slovak/struktura/C...
Azbest je organicky material, nezabudajte. RIZIKA AZBESTU: dlhodobe vdychovanie PRACHU (diagnostikovane u pracovnikov ktori pracovali v prevadzkach kde sa AZBEST rozomielal na jemny prach. tento jemny prach sa dalej miesal do zmesi, ktore sa aplikovali vo forme NASTEKU - izolacny - protipoziarny material, alebo ako filtracny material na filtraciu PIVA, VINA). Karcinogen? Je rozdiel medzi azbestovym vlaknom (eternit, protipoziarne oblecenie) a azbestovym prachom (nastek), alebo azbestovym filtrom (potravinarstvo). A co konzumeni piva, vina? Ako sa likvidoval azbestovy filtracny azbestovy prach, kolko asi prachu petuje len tak, v ovzdusi.
Ohladom Azbestozy resp. Karcinogennym ne/ucinkom informacie tu:
http://www.anamneza.cz/Azbestoza/nemo...
Teraz sa pouziva na filtraciu piva iny organicky material (morske usadeniny). Tzv, kremelinove filtre (jemne prachove castice, tiez organicke). Preto ak zije niekto v presvedceni ze azbest je horsi ako ATOMOVA BOMBA, s filtraciou v potravinarstve mozete byt "bez obav".
S eternitom je to ako so zakonom na likvidaciu auta (nemozes si stare auto odhlasit a nechat si na suciastky). Ani nie tak stare auto samotne ako zakon robi VRAK NEBEZPECNYM (pod hrozbou pokuty). Rovnako je to aj s eternitom. Preco su ulice plne eternitovych striech, to je AKOZE BEZPECNE, v poriadku? Ak je AZBEST eterniy "taky nebezpecny", je zakon BEZPECNOSTNYM OPATRENIM, alebo BEZPECNOSTNYM RIZIKOM, alebo iba BIZNISOM pre uzku skupinu ludi? Ulice su plne AZBESTU iba vdaka zakonu - ludia odkladaju rekostrukcie. (Za tie peniaze co maju zaplatit za likvidaciu sa ani necudujem).
... tolko som chcel povedat k tomu zakonu, azbestu, eterninu.
Azbestová expozícia - minulosť a súčasnosť
a
Odhad rizika z azbestovej expozície v školách v porovnaní s ostatnými rizikami TU:
http://www.enviromagazin.sk/enviro1_3...
Odhad rizika z azbestovej expozície v školách v porovnaní s ostatnými rizikami Prírodné riziko počet úmrtí na milión ľudí
fajčenie 210 000
dopravné nehody 17 000
nehody v domácnosti 8 400 =-)
pády 5 600 :-(
utopenia 2 100
letecké nehody 1 000
obsah aflatoxinu v 0,57 l (pinta) mlieka 700 :-o
1 diétny nápoj za deň (sacharin) 700 :-p
radiácia v budovách zo stavebných materiálov 350 :-D
elektrické zásahy 350
tornáda 49
blesky 35
hurikány a tropické cyklóny 28
expozícia azbestu v školách za 14 rokov (6 hod. denne, 5dní v týždni) pri 0,00022 vlákien/ml 1
... z mojej strany uz POSLEDNY PRISPEVOK NA TEMU ETERNIT:
Čo treba vedieť o azbeste
- používanie azbestu je zakázané
- likvidácia v starších objektoch je povinná len pri búraní a rekonštrukciách
- nebezpečný odpad musí skončiť na špeciálnych skládkach
- náklady na likvidáciu výrazne ovplyvňujú cenu stavebných prác
- pred uložením na skládku je najbezpečnejšie dosky nastriekať
- keď sú vlákna vhodne obalené, únik škodlivín nehrozí
- najviac únikov je zo striech starších rodinných domov
Zdroj: hn
dalsie clanky:
Americká štúdia varuje pred azbestom
http://hnonline.sk/c1-21739845-americ...
Najhorší je azbest prášiaci sa zo striech
http://hnonline.sk/c1-22642145
Žaloby v súvislosti s azbestom už aj v Európe
http://hnonline.sk/c1-20975405-zaloby...
TU BY SOM S AZBESTOM AJ SKONCIL. Nazor si urobte kazdy sam. Ja netvrdim ze ABEST je "Koser", ale ani to ze zakon je "Koser". 8-(
@vankusik29 z akych zdravotnych dovodom to nemoze likvidovat sama? Sak moze pouzit ochrane prostriedky a postupy ake pouzivaju firmy, vykonavajuce tuto pracu. Prosim, ktory zakon hovori, ze demontovat azbestovu strechu moze iba certifikovana firma. Ja som v zakonoch nasiel iba, ze likvidovat azbest moze iba certifikovana firma. Prosim o citovanie zakonu. Dakujem.
@nella44 Zjedol som trochu a nič, neškodí... čím to asi bude... ;-)
@juliush Sám vlastník si to nemôže likvidovať, lebo nemá oprávnenie na likvidáciu. (Postup, ako si to demontovať som písal vyššie, aj niekde v inej diskusii - každý na vlastné riziko...) Zákon neviem, ale určite nejaký predpis na to je, keď nás za to v robote buzerujú... :-)
Chránte si pľúca, to je celé...