Ahojte strecháči.
Prosím Vás o skúsenosti s parnou práčkou. Nie je to len marketingový tah? oplatí sa? vidíte nejaké výhody? Píšu napr. ze prádlo je menej pokrčené, takze sa lahsie zehlí, mám však sušičku, je aj v prípade sušičky výhoda tejto práčky?
Za každý postreh dakujem.
@biene vcera som si spomenul ze ta nasa ma aj paru... nic extra.. malo by to pomoct ze ked pride clovek s cistym ale zafajcenym trickom, da do pary tak potom nesmrdi.
po prve to tricko uz aj tak rovno operiem a po druhe to az tak dobre nefungovalo.
ci su veci pokrcene je jedno ked aj tak idu potom do susicky.
ale tak ak nie je velky rozdiel v cene by som to mozno kupil...
Nie je mi celkom jasný princíp jarnej práčky. Ako dobre vieme, tak para vzniká z vody pri teplote 100°C. Ako sa v tej práčke dajú oprat veci, ktoré sa majú prať pri teplote 30, prípadne 40°C?
@jankazb ano, toto mam nastudovane, len som chcela aj ozajstne skusenosti.
@igor256 dakujem za postreh
@sakura77 dakujem za skusenost, vychadza mi to teda ako zbitocnost.
@majkoj Som ochotný dohodnúť sa a pristúpiť na kompromis. Ako som písal, para vzniká pri 100°C Ak je teplota nižšia, nejedná sa o paru, ale o vlhkosť. :-)
@jamk1 Nemyslím si, že by ťa niekto klamal, skôr si sa asi zle učil :D Naozaj netuším, prečo považuješ bod varu vody za jedinú možnosť vzniku pary ...
Urob si taký malý test ... Daj na dvor hrniec plný vody ... Ak bude takto teplo a nebude pár dní pršať, je veľmi pravdepodobné že ho o nejaký čas nájdeš úplne prázdny ... Podľa tvojej teórie to bude spôsobené tým, že sa voda ohreje na 100 stupňov :D Sorry, ale toto Vás v škole určite neučili ...
@lubk0 Všetko čo píšeš mi je jasné. Nemusím si dávať na dvor hrniec plný vody a pozerať ako sa odparuje. Stačí, ak vyvesím oprané prádlo a počkám pokiaľ vyschne. Lenže ja tvrdím, že PARA vzniká pri 100°C. To čo vzniká odparením vody z Tvojho hrnca, alebo prádla nie je para, ale vzdušná vlhkosť. :-)
@jamk1 Ty vole, ty si naozaj budeš stoj čo stoj tvrdiť to svoje ? Znova definícia, ktorú písal Majkoj a nájdeš ju aj v tvojich učebniciach fyziky :
"Množstvo vodnej pary v prostredí sa udáva vlhkosťou"
A keď chceš byť už úplne fyzicky presný, tak tu máš jednotlivé definície vlhkosti:
"absolútna vlhkosť vzduchu - množstvo vodnej pary v gramoch v 1 m3 vzduchu"
"relatívna (=pomerná) vlhkosť vzduchu - absolútna vlhkosť vzduchu vydelená vlhkosťou nasýtených vodných pár (teda maximálnym množstvom vodných pár) pri rovnakej teplote v rovnakom objeme"
"špecifická (=merná) vlhkosť vzduchu - množstvo vodných pár v gramoch v 1 kg suchého vzduchu"
Vo všetkých prípadoch vzdušná vlhkosť vyjadruje množstvo pary v ovzduší ... A teda povedať, že to nie je para ale vzdušná vlhkosť je absolútny nezmysel, ktorý nemôže dávať logiku ani tebe ale z nejakého mne záhadného princípu to budeš stále popierať ...
@lubk0 Pán Watt sa musí teraz v hrobe obracať a ešte aj teraz roky po smrti musí byť dobre nasraný, že pri vývoji parného stroja sa zaoberal nejakým parným kotlom a kúrením pod ním, aby mu vznikla para... :-)
@jamk1 Normálne sa ta opýtam, to sa len hráš na hlupáka alebo to myslíš vážne ? Pán Watt potreboval určité množstvo vodnej pary, ktorú by v tej dobe inak nedosiahol, určite nebol tak zaostalý aby tvrdi, že para vzniká len pri 100 stupňovom vare vody :D
Všetci sa proti tebe spolčili, že ? :D To bude nejaké celosvetové sprisahanie :D :D :D
@lubk0 Opýtam sa inakšie. Ty teda odmieta skutočnosť, že voda mení pri 0° C skupenstve kvapslne na skupenstve tuhé a pri 100° C skupenstve kvapslne na skupenstve parné?
@jamk1 môže tam byť niekde v práčke malý "kotol", kde sa určité množstvo vody zohreje na tebou požadovaných 100°C a malou tryskou môže tlačiť paru do bubna práčky. :-)
Inak, ja mám tiež, ale na sušičke, možnosť pridania pary do programu. A aj kôli tomu musím polievať destilovanu vodu...
@jamk1 Kde som niečo také odmietal ? :D :D :D
Jediné, o čom sa tu bavíme je, že voda síce mení skupenstvo z kvapalného na plynné pri bode varu (100 stupňov) ale to nie je jediný spôsob, kedy sa voda mení z kvapalného stavu na plynný (viď klasické odparovanie vody) ...
Sám si popísal príklad, že ak zavesíš von mokré prádlo, uschne ... Stane sa to tak, že voda sa zmení z kvapalného stavu na plynný hoc tam nemáš sto stupňov. A voda v plynnom stave je vždy vodná para ... To je celé, o čom sa tu bavíme ...
@megdesign A zase sme pri počiatočnej otázke. Ako môže byť prádlo, ktoré sa má prať pri teplote 40°C prať v pare, ktorá ako sám píšeš má 100°C a tryskou sa tlačí do bubna práčky?
@jamk1 ja som len reagoval na to, čo si písal, že Watt musel mať pod svojím parostrojom kotol, ktorý ohrieval vodu na 100°C. :-)
Nikde som nenapísal, že para v práčke alebo v mojej sušičke má >100°C.
zaujimava a zabavna debata :-)
@jamk1 - dokazes si predstavit, ze pradlo, ktore sa ma prat na 40st sa zehli ?, zehlickou, ktora vyraba paru ... a neposkodi sa ...
"Parnu pracku" mame - realne to funguje tak, ze sa napusti male mnozstvo vody (odhadujem, ze len par decilitrov), spirala na zohrievanie vody toto male mnozstvo privedie do varu = uvolni sa para, ale to mnozstvo nedokaze zohriat pradlo tak, aby ho poskodilo.
Pouzitie - asi najcastejsie to zena pouziva vtedy ked jej preschnu kosele a pred zehlenim to da na 15 minut "naparit" - su akurat vhodne na zehlenie.
Alebo to este pouziva na uteraky - po vyprani ich este "prepari" - su maksie ori normalnom ususeni.
ide v princípe o technologickú paru, na ktorú nie je potrebných 100°C
Sú rôzne vyvýjače pary, elektrické, plynové, od spôsobu použitia. Aj klasická žehlička je svojim spôsobom vyvýjač pary, taktiež sa používajú v čistiarňach, v parných kúpeľoch, pri fixácii tvaru čiapok a klobúkov. Môžu sa používať aj na dezinfekciu potravinárskych nádob, potrubí, vinársky sudov, dokonca aj niekde v TV shopoch reklamujú parné čističe okien a iných chujovín.
Tak nech to para tlačí...