Býva a žije tu niekto v drevenici v intraviláne?

ahojte pozrela som tu prispevky a nenasla som ani jeden ktory by sa trosku podobal tomu mojmu ja a moj manzel sme kupili drevenicu na orave je v zastavanej casti obce vlastne viac menej v centre obce dali sme uz novu strechu a chceme ju zrekonstruovat sme v zahranici ale chceme ist uz domov nepodarilo sa nam usetrit na novy byt ktory sme povodne planovali kupit a do stareho nechceme vrazat peniaze ani clovek nema sukromie tak sme sa rozhodli pre drevenicu nemame moc pochopenie zo strany rodicov ze preco do drevenice na dedinu ked vsetci idu do mesta a do bytu drevenica je tak torchu pod uroven podla nich ... ja som na pochybach chcela som sa opytat ci je tu nejaka z vas ktora zije v drevenici ale nie na samote ale normalne v intravilane obce kde je zivot :-) ake to je a ci by ste menili a ci to ma nejake nevyhody ... diky za info :-)
Odpovedať
kviotecek, my sice nebyvame v drevenici, ale manzelovi rodicia ano - tiez ju kupili na orave a sli z bytu do drevenice. prerobili si ju naozaj pekne, vnutri ked si, ani nevies, ze si v drevenici. byvaju v strede dediny, na orave je kopec drevenic a obyvatelnych, tak si myslim, ze sa nemate coho bat a ze to zvladnete. da sa to podla mna krasne prerobit a upravit. drzim palce, aby to slo podla vasich predstav! zaroven chapem tvojich rodicov, pretoze je fakt, ze vacsinu mladych ludi taha skorej mesto a byt, nez zivot na dedine. ale pokial je to to, co vy chcete, tak to urcite problem nebude a rodicia to prijmu ;-)
Odpovedať
Profilova fotka
Kvietocek - ak ste si s manzelom rozhodli pre drevenicu mate na to urcite dobry dovod a neriadte sa tym co hovori vasa rodina. Ak si ju zariadite podla vasho vkusu podla mna sa zivot v drevenici nelisi nicim od ineho domu. Vela modernych novostavieb su tiez z drevenych panelov, takze su to v podstate tiez drevenice. Ak ste v centre obce a mate aj zahradu - ja vidim skor vyhody oproti mestu. Podla mna dnes zase oziva trend byvania na dedine - hlavne ak je blizko vacsieho mesta. Vela mladych si kupuju domy na dedine lebo v meste su nezaplatitelne, z dediny mozu dochadzat do prace a zaroven maju zahradu, cistejsi vzduch a krajsie prostredie. My mame drevenicu a pouzivame ju ako chalupu, ale tiez je to vlastne stary dom v centre dediny. Nedavno sme ju renovovali a problem bol najst majstrov ktori boli ochotni ist do renovacie starym stylom - lebo my sme chceli vsetko zachovat a renovovat tradicnymi materialmi a technologiami. Co sa tyka vyhod/nevyhod, myslim ze vela zavisi od sposobu rekonstrukcie. Ak mate uplne normalne kupelne a kurenie tak nevidim rozdiel oproti inemu domu alebo bytu. My kurime drevom a trva par hodin drevenicu vykurit, ale potom je tam velmi dlho paradne teplucko a stavba vyborne drzi teplo. Drzim palce nech sa vam splni predstava o idealnom byvani ;-)
Odpovedať
Kvietoček ja myslím že lepšie rozhodnúť ste sa ani nemohli.My sme mali drevenicu - chatu kde som strávil celé svoje detstvo-každú voľnú chvíľu.Strašne mi to chýba. Naši ju už dávnejšie predali.Ale to je už iná téma.keď to tak cítite že sa vám to páči tak to je super.My sme pred tromi rokmi doslova ušli na dedinu pred mestským zhonom.Sme len 5 km od mesta ale je to bomba.Do drevenice chodíme na liptov máme tam jedného známeho a prenajímame si drevenicu na dovolenku.Aspoň. No a drevenica.. snáď niekedy sa ešte raz na to dám a urobím si takú , možno budem na staré kolená bývať v drevenej chalúpke ako je Koliba na Donovaloch. ;-)
Odpovedať
Ahoj kvietocek, ja zijem v drevenici uz takmer rok. Zo zaciatku sme si mysleli.......no ako ked ides na dedinu do starej drevenice :-D Teraz mam na to uplne iny nazor. Zvnutra sme ju moderne zariadili, mame krasne nove okna, vonku 10 arovu zahradu a vsetko to okolie....to sa neda ani opisat. Ja by som uz nikdy nemenila :-) Teraz robime podkrovie, kedze chystame malemu surodenca a potom to bude uz dokonale. V zime sme takmer nemuseli kurit-nasi predkovia to vedeli postavit. A maly byval v byte casto chory a tu nebol ani raz. Podla mna NEVAHAJTE Drzim palce :-)
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
Ahojte,chcem sa spytat ci je tu momentalne niekto taky kto zije v drevenici.dakujem :-)
Odpovedať
Zdravím, my zatím nebydlíme v dřevěnici, ale chystáme se ji stavět, tak snad v ní brzo budem žít...Co se týče pozemku, tak ho máme v centru dědiny a rozhodně bych neměnila ;-) s.
Odpovedať
Ahoj @soopy ja som prave hladala niekoho kto uz zije, hlavne v starsej,nie novo postavanej,my sme kupili taku nedavno,velmi sa nam ten stil paci,no mnohy nas odradzali...ze straru drevenicu :-| Stahovat sa budeme asi o mesiac,tak som zvedava ci je tu nikto taky skym by som si mohla vymenit pocity a tak :-) My tiez budeme byvat v strede dediny.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 mesiacoch
ahojte, hladam niekoho, kto ma skusenosti s byvanim v drevenici, zvlast v novej (moze byt aj v starej). Stara drevenica tiez uz nieco pamata z coho sa da v dnesnej dobe vychadzat. Zaujima ma, ci je potrebna vnutorna izolacia steny (niekto to berie totizto ako samozrejmost, a niekto ako uplnu zbytocnost), sposob vykurovania, aky je teplotny rozdiel vo vnutri drevenice v zimnom a letnom obdobi. Zaujima ma ci mate drevenice z hranolov, gulatiny alebo polgulatiny. Sonicc pisala o zdravotnom stave svojho syna. Aj tato stranka ma zaujima - o ake zdravotne tazkosti sa jedna? S manzelom vazne uvazujeme o stavbe drevenice na trvale byvanie a preto budeme za skusenosti a rady vsetkym velmi vdacny. :-)
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 3 rokoch
Profilova fotka
My sa chystáme kúpiť drevenicu na Liptove - a neviem sa už dočkaaaať! :)) niet nad krásne drevené trámy namiesto mdlých bielych stropov :-P Takisto som zvedavá, ak má niekto skúsenosti s bývaním v drevenici. My sme vyhliadli takú 60ročnú, dole dve izby, kuchyňa a kúpelňa, hore zatiaľ len jedna izba :) Plus pozemok vyše 1800 m. Takisto nás niektorí členovia rodiny odrádzajú, že nám to spadne na hlavu, no to je bežné asi dnes - čo nie je murované, nie je dobré. No ja som si povedala, nech si všetci myslia, čo chcú - keď máme vraziť do niečoho peniaze, tak do toho, čo sa páči nám, nie niekomu inému. Ten niekto sa predsa tiež riadil pri výbere svojho "hniezdočka" sám sebou :-P
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 8 mesiacoch
@footballfun ahoj, ako sa vam dari s drevenicou? Uz byvate? Kde sa nachadza?
Odpovedať
Profilova fotka
áno, už bývame od mája v drevenici, iný dom by som nechcela :) drevenica je na hranici liptova a oravy
Odpovedať
Mala by som dotaz ako vykurujete v drevenici dik my mame kachlovu pec teplo je ale ked sa prestane kurit tak tam kde su radiatory je chladno
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
my tiež plánujeme kúpiť starú drevenicu na Liptove na trvalé bývanie. Je z časti podpivničená, má dve izby a kuchynku. Chceme v podkrový urobiť izby a kupeľku, dole otvorená denná časť. Len ma trochu trápi, že podlaha klesá do jednej strany. Povedali nám, že stačí podlahu vyrovnať, ale ja sa bojím, či sú v poriadku základy...
Odpovedať
Profilova fotka
@footballfun chcela by som sa ťa opýtať, koľko ste asi vrazili do rekonštrukcie a či ste robili aj novú strechu.
Odpovedať
Profilova fotka
@manee zatiaľ sme do rekonštrukcie v podstate nevrazili nič. urobili sme len najpotrebnejšie práce ako príjazdová cesta pre auto, plot a tak, a vymenili sme okná. To je všetko, v pohode sa tu dá bývať, len ľudia sú niekedy presmradení a nevedia si predstaviť žiť bez podlahového kúrenia a klimatizácie :D Keďže sme na drevenicu brali hypotéku, ďalší úver si brať nechceme a ideme ju prerábať postupne. Strechu sme nemenili, je v poriadku a nejakých 6-7 rokov kľudne vydrží, kým nebudeme robiť podkrovie. Inač môj odhad na jej náklady sú okolo 3500 eur, s kvalitným plastovým šindľom. Za eurookná sme dali 1750 eur a montovali sme si ich sami. Pomôcť sa dá, človek zaplatí všade hlavne za robotu, takže čo si viete spraviť sami, neváhajte.
Odpovedať
Profilova fotka
@manee podlaha nemusí klesať, možno je jednoducho krivá, my máme krivú podlahu aj steny, pochybujem, že to stavali s milimetrovou presnosťou.
Odpovedať
Profilova fotka
@jana657 my máme zatiaľ v každej izbe petríky a v jednej miniatúrnu starú kachľovú piecku. A na tú jednu izbu úplne stačí, je tu príjemne, aj ked sú vonku mrazy, akurát treba prihadzovať každú hodinu. Tie petríky sú však o ničom. Keď sa človek teplo oblečie, dá sa to prežiť.V lete ale ideme postaviť veľkú kachľovú pec so sporákom do kuchyne a menšiu kachľovú pec do obývačky. ak je kachľová pec postavená poctivo a poriadne, vykúri 6 až 8 miestností, prihadzuje sa raz za 24 hodín 4-9 kg dreva, podľa veľkosti pece, a popol sa čistí raz za 2 mesiace. samozrejme je to veľká investícia, ktorá ale vydrží desaťročia ak nie viac - kachle na zámkoch fungujú doteraz tak, ako majú. netreba to ale podceniť naozaj, peciar musí najprv určiť veľkosť pece, tak aby dokázala vykúriť všetko, čo chceme.
Odpovedať
Mi mame novu kachlovu pec v kuchyni je horuco ale druhej izbe je chladnejsie ale da sa to vydrzat
Odpovedať
Jednu 100 drevenicu som bural. Vyhnite spodne dreva a popod okna. Treba celu drevenicu dvihat, menit. To musi byt clovek riadny nadsenec aby to opravoval. Na moderny novy dom to uz nema. Mam okolo susedov v dreveniciach. Sa cosi unadavaju, ked nieco opravuju a laduju pece drevom ako o zivot.
Odpovedať
Profilova fotka
S mužom sa nám zapáčili hlinené omietky. Myslíte, že by to bola dobrá voľba?
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 mesiacoch
dobrý den, prečítala som si váš príspevok, ja bývam v starej drevenici už 6 rokov a mám tu aj trvalý pobyt. Tiež som narázala na nepochopenie, ktoré ja zas nechápem. Tiež som zdôvodńovala svojmu okoliu prečo starý dom. malomeštiactvo je všade a vždy. ja by som nemenila ! kúrim aj v zabudovanom sporáku s drevom, môžem uviesť, že tepelná izolácia starej 170 ročnej drevenice je úžasná, kúrim len tak dvakrát za týžden, lebo pracujem a stále mám stabilnú teplotu, ktorá neklesne pod 18stupnov. veľmi ma tiež teší, ke´d si zariadujem svoje bývanie trochu inak, ako je všade okolo nás. držím vám palce.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?