Zdravím.
S manželkou sme sa rozhodli postaviť si svojpomocne (čo je lepšie prenechať firme tak s firmou) nízkoenergetický dom. zatiaľ pozeráme pozemok takže je to na dlhšie ale chceli by sme už riešiť dom nakoľko kolaudácia bude zrejme až niekedy 2021 čo už budú platiť iné normy na dom (tuším 20,4kWh/m2 ?). Takže
1. Zmestíme sa do tejto normy s nízkoenergetickým alebo sa zamerať na pasív ?
2. Chcem stavať jednoznačne murovaný takže sa rozhodujem medzi Heluz Family 50 2in1 - Ytong lambda YQ P2-300 alebo tu ešte je sendwix čomu príliž nerozumiem, neviem ako sa s ním narába a neviem aký je v praxi. Zateplenie uvažujem nad 30mm šedým EPS alebo minerálnou vatou.
3. Zvažujem čiastočné podpivničenie domu (pre technickú miestnosť) kde by mala byť rekuperačná jednotka a TČ alebo kotol. Z toho mám ďalšiu otázku: Je lepšie kotol (podlahové kúrenie) alebo TČ ? Ak TČ, dá sa ním chladiť vzduch v rekuperácii aby v lete nebolo chladno od podlahy ?
Rozhodovali sme sa nad týmto no zatiaľ čakáme čo povie odborná osoba tomuto náčrtu https://www.ekonomicke-stavby.sk/domy...
Zatiaľ ďakujem za odpovede.
@markmax
asi ti velmi neporadim co sa tyka sposobu vystavby ale podla polozenej otazky ta chcem pripravit na vselijake odpoved. takze priprav zasoby xanaxu lebo tu niesu iba ludia co chcu pomoct ale aj vsemajstri odbornici na vsetko 🙂
kedze mas v tom dost nejasno, najlepsie najst projektanta, ten by mal na tvoje tazky vediet odpovedat aj s tym, ake su +/- vstupne naklady, aka je navratnost kazdeho riesenia (napríklad kurenie). Ked nevie, nech dohlada. Aj za toto mu budes platit, cize mal by vediet odpovedat na kazdu jednu tvoju otazky aj s cislami
@markmax pozeram, ze uz odbornu osobu nejaku mas, tak skus tieto otazky konzultovat s nou. isto mu za vsetko budes platit, tak nech ti poradi v kazdej veci. drzim palce.
@markmax Ak ešte nemáš ani pozemok tak by som nepredpokladal že tento rok stihneš stavebné povolenie tak by som určite uvažoval že budeš potrebovať "pasívnym" domom. Čo sa týka ostatných vecí tam pomôže projektant, lebo plánovať stavbu s ytong YQ a potom ešte 30 cm zateplenie je trochu moc, a rovnako plánovať suterén kôli jednej miestnosti mi nepríde moc ekonomické, možno ak by bol pozemok svahovitý.
Pri stavani svojpomocne sa pripravte na dlhsie casove obdobie vystavby. Jedine, ze mate siroku rodinu/priatelov, ktori vam s tym pomozu.
Zaroven je vhodne casto konzultovat veci so stavebnym dozorom, ak nie ste vyslovene stavbarsky typ. Vela pomoze "samostudium" hlavne rozne detaily stavby.
Cize cez den praca, po praci, praca na stavbe a po veceroch/nociach studium.
Na to vsetko treba mat neutichajucu cut a pevnu volu. 🙂
@epto dobre si to napísal, pri svojpomocnom stavaní to je presne takto, ako si to opísal! Viem o čom hovoríš, keďže tiež sme si niektoré veci robili sami a veľa krát do noci som pozeral videá na youtube.