Planujeme vymeniť starý plynovy kotol za kondenzačný v starom 60 r. dome, ktorý´nie je zateplený a ani to neplánujeme.
Nevieme sa rozhodnúť či vymeniť aj plechové radiatory, - sú 30 ročné - ale zatiaľ netečú.
A ak by sme ich menili, čo by ste nám poradili : máme či nemáme vymeniť aj rozvody kúrenia / hrubé/ zrúbky za tenké trubky medenné?
Alebo sa nám to neoplatí a škoda vyhodených penazí?
Kedze je to otazka tak odpovedat mozu svetci iba raz
Niesom clovek co ma plynovy kotol no ked sa clovek zamysli tak
1 v akom stave su radiatory a teda kolko je vnich bordelu a tak isto kolko je vordelu v trubkach. Da sa to zistit ked sa vypusta voda aka ide cista alebo ked je tam filter tak v akom je stave
2 kolko vody je aktualne v systeme?
Ak je tam vela vody bude system dlhsie reagovat na zopnutie /vypnuyie termostatu ako pri mensom objeme a teda sa moze stat ze chvilu bude v miestnosti teplejsie a potom zase chladnejsie
Vela bude zavisiet aj od kotla a aky bude termostat
30-rocne plechove radiatory su tesne po zivotnosti garantovanej vyrobcom, je otazka casu kedy zacnu odchadzat. To kedy zavisi od toho av akom stave su zvnutra, Nove radiatory maju vyssiu ucinnost, lebo maju konvektorove plechy, cize vykuria rovnako aj mensie alebo rovnako velke ale pri nizsej teplote vody. Ja by som ich vymenila, a ked uz vymenite radiatory a kotol, vymente aj rury. Tie rury sice maju hrubsie steny ako radiatorovy plech, ale tiez uz nebudu zvnutra v nijak hviezdnom stave.
len 30? ja mám asi niečo cez 50,dosť masívne, striekajú sa založené, bez vypúšťania vody, zatiaľ všetko originál,akurát pred 27 rokmi som menil na el. kotol, len vtedy bola voda vypustená takmer čistá ,od vtedy len odvzdušním pred vykurovaním a dofúkam expanznú,nič iné som nemenil, takže je tam viac vody, preto sa môže kúriť na nižšiu teplotu väčšinou len 30-40 st . el kotol nikdy nekondenzuje, najlepšie je vykurovať čo najnižším výkonom, len na veľkosť straty. termostat tak málo cykluje , el bojler mám tiež ako el kotol,od vtedy ide nonstop, bez závad žiadna údržba, el inštalácia pôvodná, len výmena rozvodnej skrine a nové vedenie pre kotol, bojler, sporák,výmena všetkých zásuviek, vypínačov, svetiel, nikdy žiadna závada
plech na streche 60 ročný, 5x maľovaný, z vnútornej strany ako nový, no materiál bol ešte z rakúska, na mieste US steel bola ešte lúka
kondenzačný kotol pri radiatoroch nebude kúriť v kondenzačnom režime, takže ak kotol netečie, netreba meniť nič. ´ˇZivotnosť radiatorov nie je podľa rokov, ale používania, v činžákoch sa každý rok voda vypustila, preto hrdzaveli, doma to nehrozí. meniť celý systém ak nerobíte z toho podlahové kúrenie je len pre oči.
Ako píše @jan45 vo vašom prípade môže nastať problém,že kondenzačný kotol (KK) nebude kondenzovať a tým pádom bude jeho účinnosť nízka a neefektívna.
Ide o to, že KK kondenzuje pri teplote do 50 max 55stupňov, ideálne pri nižšej teplote. Preto je využitie KK ideálne pri podlahovom kúrení, kde môže ísť teplota nižšia ako 40stupnov.
Pokiaľ teda máte nezateplený dom, vrátane fasády, podláh, stropu a zároveň predpokladám,že máte staré okná tak budete potrebovať pre vykúrenie vyššiu teplotu v radiátoroch t.j. 60-70 možno aj viac.
Okná máme plastove, ale inak nič nie je zateplené. Čiže ak by sme všetko vymenili, kotol, radiatory a rozvody - nebude žiadna úspora plynu - oproti terajšiemu starému plynovému kotlu a rozvodom? Alebo ak áno - kolko môžeme podľa Vás usporiť ?
isto nie toľko čo dáš za komplet výmenu, to je ako meniť 10 r. funkčnú chladničku , za novú dáš isto viac ako zaplatíš naviac na spotrebe na pôvodnej minimálne 5 r.
Kondenzačný kotol za sezónu bude aj pri radiátorovom vykurovaní mimo kondenzačného režimu asi 10%, pod Tatrami trochu viac. V nezateplenom dome do 20%.
Ak už vymieňať kotol, tak aj radiátory a rúry...
Ja dám takú všeobecnú radu po 2 rokoch rekonštrukcie (stále neukončenej) starého domu: Ak sa dá niečo vymeniť, tak to vymeň. :-D Teraz konkrétne - my sme rúrky nechali, radiátory postupne vymieňame. Sme mali tie megastaré, také rebrové, ono to skôr či neskôr začne tiecť.