Skúsenosti z nepalenou tehlou

Ahoj chcem sa spýtať či ak niekto skúsenosti s hlinenou stenou...mi konkrétne máme 3 steny z nepalenej tehly ostatné je palena..nemáme peniaze na to aby sme zbúrali a postavili nové ale však aj na čo steny sú zdravé len ma zaujíma akú omietku dať.ci treba dať hlinenu alebo môžme kľudne nejakú normálnu ...nestane sa tomu niečo?? Ostatný dom je normálne palena tehla a budeme dávať aj normálne omietky ...dom sa ide rekonštruovaný do moderna...dakujem
Odpovedať
Ahoj, ja teda moc o tom neviem ale co som si pre seba zistovala, tak viem ze hlineny dom by nemal mat ani plastove okna ani zateplenie, pretoze sa hlina inak sprava, potrebuje dychat. A su na to specialne natery.
Odpovedať
vikendovy dom, spodok nepalena tehla, normalne plastove okna, severna stena zateplena vatou. zatial cely uz asi 3 roky len v sietke a klebri. ziadne plesne ani nic.
Odpovedať
@manilla dakujem
Odpovedať
z nepalenou tehlu, z :-D :-D :-D
Odpovedať
@atak77 ??? Nechápem tvojej odpovedí ale snrada že sa bavis :-D
Odpovedať
@atak77 jaaj už som pochopila...no tvoj príspevok mi veľmi pomohol😂...ja to asi prežijem že som správila hrúbku
Odpovedať
Profilova fotka
Ahoj, náš dom je z 90% nepálená tehla preto budeme dávať hlinenú omietku. Okná máme drevené a budeme aj zatepľovať. Treba použiť ale difúzne otvorenú izoláciu. Tiež sa chystáme dom zrekonštruovať do "moderna" len s použitím klasických materiálov.
Odpovedať
Profilova fotka
@edurike Nezmysly .Oklamali vás. @lenusina Hlinená omietka je len reklama. Na hlinené steny je treba dať rabicové pletivo a ideálne vápenno cementovú omietku.Múry by mali mať hydroizoláciu. S cementom je treba šetriť .Bolo by dobré ak by ľudia na týchto fórach nepísali svoje subjektívne pocity ale sa vyjadrovali tý ktorý s tým majú skúsenosti. niečo mm aj vo fotoblogu.
Odpovedať
@mesarosanton ďakujem pekne konečne niečo odborné...určite si vás fotiblog pozriem ...a neviem tiež sa mi nezdalo že hlinenu omietku lebo v Tom dome.niejr nikde taká omietka a starý rodičia s tými stenami nikdy nič nerobili maximálne namaľovali ...vďaka ešte raz veľmi ste mi pomohol 😊
Odpovedať
Ak je to veľmi starý dom a omietky na ňom neoklepávali a nenanášali novšie v 70.-80. rokoch, tak na tých nepálených tehlách je čisto vápenná omietka a tá je difúzna. Na rozdiel od cementu. Hlina má schopnosť vlhkosť pohlcovať a takisto aj vydávať do okolia. Ak ju @lenusina "zadusíte" cementom, vlhkosť zostane v múroch a tie postupne stratia pevnosť - suchá nepálená tehla je tvrdá ako kameň. Kedysi sa používali hlinené omietky alebo čisto vápenné, z odležanej vápennej kaše a pri zarábaní malty sa pridávalo minimum vody. Vďaka tomu boli historické omietky pevné a zároveň priedušné.
Odpovedať
@wegar takže čo mi poradíte dať na steny....pokiaľ viem že vraj sa nič zo stenami nerobilo ..
Odpovedať
@lenusina suhlasim s @wegar, aj my mame vapenne omietky (hasene vapno+voda+piesok) a drzi to 60 rokov. Nedavaj do omietky cement, my mame jednu stenu s cementom a ta sa nam po case odula. Inac tipujem ze 99% majstrov bude chciet pridat aj cement (niekedy mam pocit ze si ho miesaju aj do halusiek :-) ) ale nedaj na nich.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@jordyl ďakujem za rady....omietky bude robiť muž len sme chceli vedieť aké takže bez cementu budeme dávať Inak našla s dajú sa kúpiť omietky vapenne myslíte že by to mohlo byť to práve?? Je písané že sú ako na obnovu pamiatok atd
Odpovedať
@jordyl ešte sa spýtam.ci by ste vedeli povedať aký piesok je najlepší ďakujem
Odpovedať
@lenusina my sme pouzivali hasene vapno, pripravene doma. Tak neviem posudit ake mozu byt tie omietky. Co sa tyka piesku tak najlepsi bol tzv. "sastin"
Odpovedať
@lenusina Presne tak, v pamiatkovej obnove sa používajú čisto vápenné omietky, pretože cement zadržiava vodu. Pre nepálenú tehlu je to po niekoľkých rokoch či desaťročiach fatálne. Z hotových omietkových zmesí pripadá do úvahy ozaj len program určený na obnovu pamiatok, aj tak je však lepšie zistiť z technického listu čo vlastne zmes obsahuje. Technologička Národného pamiatkového úradu v ČR odporúča miešať si maltu/omietku priamo na stavbe z vápennej kaše (hasené vápno zaliate vodou - musí byť neustále pod hladinou a čím staršia kaša, tým lepšia omietka), piesku a s minimom vody. Tvárna malta vznikne dlhším premiešavaním (princíp ako napr. termix, je tuhý a pri premiešaní lyžičkou je tvárny - akoby mal viac tekutiny). Vlhčí sa murivo, na ktoré sa malta/omietka ide nanášať. Práve takýto postup zabezpečí trvácnosť omietok a vôbec netreba barličky v podobe pridávania cementu. Vápenná omietka sa po nanesení niekoľkokrát vlhčí jemným postrekom, čím vzniká tzv. karbonatácia - omietka vytvrdzuje a vzniká v podstate vápenec. Môžte použiť aj hlinené omietky, vonkajšie steny bývali chránené dostatočným presahom strechy. Predávajú sa hotové zmesi alebo šikovnejší si vedia namiešať vlastnú hlinenú omietku z miestnych zdrojov. Hlina musí byť jemná, preosiata a často sa do nej pridávala narezaná slama ako spevňovač, omietka toľko nepraskala. S vápennými omietkami sa pracuje v rukaviciach, vápno je žieravina. Hlinené sa môžu nanášať aj holými rukami.
Odpovedať
@wegar ďakujem krásne ..veľmi ste mi pomohli manžel MUDr musieť naštudovať tu vapennu lebo i hlinených som veľa.citala že pokiaľ s anténa esu dobré tak praskajú atď
Odpovedať
@lenusina Niet za čo! Najlepšia je malta/omietka z vápennej kaše s minimom vody, ale službu spraví aj klasické kúpené vápno + piesok + voda, treba navlhčiť aj múr, aby stena všetku vodyu z malty hneď nevsiakla, vtedy vznikajú trhliny. Stačí skropiť postrekovačom alebo spraviť "cákance" štetkou.
Odpovedať
@wegar čudujem sa že ste môjmu poslednému komentáru rozumeli 😂😂😂 ale vďaka ešte raz za rady určite to tak budeme robiť 😊.. odkiaľ to všetko viete prosím vás??
Odpovedať
@lenusina :-) Automatické opravy v telefóne sú zradné, však? Už desať rokov bývam v starom dome (vyše 200 r.) v pamiatkovej zóne a snažíme sa ho opraviť historickými overenými postupmi v súlade s pamiatkovou starostlivosťou. Niečo som si načítala v starších stavebných učebniciach (vydáva Grada, edícia Stavitel), niečo mám z materiálov pamiatkového úradu, niečo priamo od pamiatkarov (napr. na kameň a vonkajšie múry odporúčajú primiešať max. do 5 % cementu, viac nie - bežné omietkové zmesi obsahujú min. 8 % cementu, čo je skoro dvojnásobok) a tak. Manžel bol tento rok na kurze organizovanom NPÚ ČR práve o omietkach, miešali si tam vlastnú maltu z vápennej kaše a realizovali sa na zámku Uherčice na južnej Morave. Inak starí majstri mali zásadu, že stavebná sezóna je od Juraja (24.4.) do Václava (28.9.), aby čerstvá omietka nezmrzla. Než vyzrie, potrebuje tých pár dní-týždeň aby bolo min. 5 °C. Táto pani je technologička Národného pamiatkového ústavu ČR, venuje sa skúmaniu historických omietok a organizuje letné školy pamiatkovej technológie. https://www.materialtimes.com/ptame-s... Tieto dve autorky článku sú tiež pamiatkarky, architektka a projektantka z ateliéru Girsa http://www.chatar-chalupar.cz/vnitrni...
Odpovedať
@wegar sa vau ako toľko informácií super to tlieskam 👏👏 mi nemáme momentálne čas na nič je to hrozné ..ale chcela som sa spýtať za manžela ešte o tej omietke že ako sa to nanáša ako sa s tým pracuje..viete zatiaľ ma skúsenosti len s obyčajným Kleber a fajnputz tak stým robiť vie ...nanáša sa to rovnako alebo ináč??? A čo taká sadrova omietka napríklad???
Odpovedať
Ked som bol dieta (cca 1985) tak sme opravovali stary dom z nepalenej tehly. Omietku obit, nabit rabitz pletivo, prichytavalo sa do steny klincom cez vrchnak od piva, korunkou k tebe. Omietka miesana z haseneho vapna, piesok. 2016 som tam bol naposledy a stale drzalo. Robil to stary majster, mal vtedy 60+ tak hadam mal dost skusenosti s nepalenou tehlou
Odpovedať
@lenusina Nanáša sa to klasicky ako bežná omietka, z lyžice sa myknutím zápästia hodí na stenu a zatiahne hladítkom. Určite budú aj nejaké videá na youtube, ako sa omieta. Sadrové omietky sú vhodné len do interiéru a nie sú vhodné do vlhkých priestorov. Ale zato sa nanáša obvykle jedna vrstva, nerobí sa hrubá a potom ešte jemná (štuk). Sadrová omietka pri schnutí nepraská.
Odpovedať
@wegar ďakujem určite niečo popozerať.na yt. Tak zatiaľ ideme robiť a riešiť len do interiéru konkrétne obývačka a kuchyňa...odporúčate teda aj tu sadrovku?? Tu som.videla a celkom sa mi to páčilo že je taká hladká a jemná ...
Odpovedať
@wegar prepacte že sa pýtam ako tatár stále ale ja sa vždy radšej opýtam aby mi to bolo vysvetlené ako debilovy ako mám niečo spraviť zle ...a moc dkaujem za rady ... :-)
Odpovedať
@lenusina Sadrová omietka tiež dokáže prijímať a následne vydávať nejakú vlhkosť, takže je difúzna, podobne ako vápenná a hlinená. V tom by problém nemal byť. Prednosťou sadrových omietok býva jednovrstvové omietanie a veľmi hladký povrch. Ak sú steny s nepálených tehál rovné, pokojne môžte dať aj sadrové omietky. Ak steny nie sú rovné a chcete zachovať rustikálny vzhľad, hrboľatý (ako býva napr. v stredomorských domoch), tak to podľa mňa nejaký valný zmysel nemá, ale to už je na vkuse každého jednotlivca.
Odpovedať
@wegar ďakujem vám veľmi veľmi ste nám pomohli ..😍
Odpovedať
@lenusina Maličkosť :-)
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 3 rokoch
@wegar zdravim. Som si to tu precital tiez mam hlineni dom a steni som robil tak ze tam kde omietka nebola popraskana tak som daval sietku cleber a nato a na to jadrovu omietku od baumitu grouputz červení sáčok zmes cementu a vapna paropriepustna. A tam kde to opadalo praskalo som obuchal dal pletivo a murovaciu maltu a rovnaky postup. Znamena to ze udusil steni a potupne bude stracat funkcnost hline tehla?
Odpovedať
@marcel124 aj my si pomaly obnovujeme chalupu z nepalenej tehly a do interieru davame vsade sadrovu omietku. Nou aj sparujeme pripadne praskliny, ktore vyklepeme, kym to ide (je pouzitelna aj na hrubsie vrstvy). Vonkajsiu fasadu uz mame spravenu, davali sme rabicove pletivo, jadrovu omietku 4mm s 10% obsahom cementu, na to isla jemna 0,5mm stukova na vyhladenie povrchu a finalna aqua balance 2mm jadro. Ziadny kleber, ziadny penetrak nikde. Dufam, ze sme spravili dobre, to ukaze az cas.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?