Rekonstrukcia vs. buranie

Ahojte, Nedavno sme kupili starsi dom a radi by sme sa poradili a mali viac nazorov hlavne od ludi co si presli podobnym . Dom bol postaveny 1924, je z casti podpivniceny a prve podlazie ma viac urovni. Do vysky 1m je to beton a potom uz palena tehla o hrubke 50cm. Vyzera ze je v celku dobrom stave, steny nepraskaju, pivnica nezateka, len v jednej miestnosti su plesnive steny (zevraj kvoli tomu lebo sa nevetralo). Nas by teda zaujimalo ze ci ist do: REKONSTRUKCIE - obuchat omietky, podrezat, dat podlazie do jednej vysky , zateplit,.atd BURANIA - vsetky stare steny a pivnicu zburat a zacat stavat od nuly Na burani nas najviac odradza cena za likvidaciu odpadu co odhadujeme tak na 30tis a to ze padneme s domom o +1,5m a prideme tak o vyhlady. Dakujeme za rady,skusenosti
Odpovedať
1
2

Odpoveď na príspevok od johny29:

Ahojte, Nedavno sme kupili starsi dom a radi by s…
@johny29 tazko povedat stav domu, je vsak velmi pekny s potencialom, zburat ho by mozno aj bola skoda (aj ked 95% fora ti bude odporucat zburat a postavit nove- je to o cosi jednoduchsie ako opravovat stare, netreba tolko kompromisov atd)
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od johny29:

Ahojte, Nedavno sme kupili starsi dom a radi by s…
@johny29 za me je si musite odpovedet na vic otazek. Jste schopni postavit na danem pozemku dum jinde nebo ve vetsim? Vyhovuje vam rozlozeni mistnosti /umisteni domu na pozemku. Na zaklade tohodle bych se asi rozhodl... rekonstruoval jsem dum z roku 1927 a sel bych klidne do toho znova ale nam to vyhovovalo... ale jinak bych se nebal zbourani ono ve finale to bourani o tolik drazsi nebude... protoze ono kdyz odvezete 1/2 domu tak jako tak(strecha, omitky etc...) tak navic to nemuzete uplne bourat bagrem tak zaplatite za to osekani docela dost... ano usetrite za hrubou stavbu ale to zas date do sanace zakladu/hydroizolace... takze budete na tom ve finale +- financne stejne ...
Odpovedať
Profilova fotka
@johny29 rekonstruoval som uz vela starych domov. treba si ujasnit viac veci: 1) vyhovuje vam dispozicia? Predpokladam ze nie, ak som sa pozrel na nakres, jedna izba je pristupna len cez ganok. To ale problem nie je. Staci vam vymera? 2) 30t za buranie je blbost. pri taktomto dome to neprekroci 10k. Ak zoberiem, ze rovnake peniaze date (a viac) za hydroizolaciu a zaklady, je to uz otazka. 3) podpivniceny dom sa rekonstruuje relativne lahko. Podrezanie (je nutne? aka je hladina spodnej vody?), ake su regulativy vystavby v danom mieste? 4) cas - takuto staru hajtru budete rekonstruovat 3-4 roky. Minimalne strecha vyzera na vymenu, z domu zostanu len mury. Mate na to financie a cas? Poviem rovno, cena noveho domu + 30% navrch. Na druhej strane - genius loci, zachovate funkcnu stavbu atd. Prva vec, chce to obhliadku aut.stav.inzinierom alebo stav.inzinierom, ktory ma skusenosti s prerabkami. Vhodne napisat aj kde to je, mozno vam niekoho v okoli poradim. Drzte sa!
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od mgx:

@johny29 rekonstruoval som uz vela starych domov.…
@mgx Akurát si myslím, že ten rozdiel asi nebude 30%, skôr menej. Prerábky sú o kompromisoch a potrebe sa prispôsobovať im. Koľko stojí obvodové murivo? 6000? Ale zas sa získa väčšia plocha na rovnakom pôdoryse atď...
Odpovedať
U mňa by išlo o to aké nároky by som chcel mať v tomto smere...Keby som osamelý chlap už na dôchodku, tak mi stačí len nejaká úprava a neriešim. No ak mladý muž s rodinou, tak skôr zburam a postavím nový. Ak som vo finančnej tiesni a nemám kde bývať, tak som rád aj za toto, čo zrejme nie je tvoj prípad.
Odpovedať
Robim rekonstrukciu 40r domu ... kupil som to IBA koli lokalite a rozlohe domu. Poviem ti, ze zburat a postavit nive je vzdy lepsie....rekonstrukcia sa robi iba vtedy, ked sa neda zburat :)
Odpovedať
Profilova fotka
Dom je z obdobia , keď sa robili remeselné práce zodpovedne. Treba pozrieť, či je pod murivom izolácia, pdľa fasády by mohla byť. Ak ho zbúrate, budete musieť novostavbu odsunúť od hranice pozemku o 2 m. treba stavbára, navrhnúť prístavbu, teraz máte ideálnu dobu, nie je moc práce.
Odpovedať
dakujem vsetkym za postrehy, skusim odpovedat na vsetky otazky Umiestnenie domu na pozemku nam uplne vyhovuje. Dispozicia samozrejme nieje vhodna, mame 2 varianty 1. sirsia cast sa predlzi o par metrov 2. budu dve obyvatelne podlazia. Obdodove a nosne mury by sa zachovali, jedine priecky by sa zburali v oboch pripadoch. -Co sa tyka hydroizolacie, ak sa nemylim tu bysom robil aj keby stavam novy dom ? Dom je do 0.5km od Vahu{Liptov}, ale tak ako pisem pivnica sucha, aj pocas burok co boli 1-2 mesiace dozadu -Podrezanie je myslim nutne aby nam netahalo vlhko z betonu do tehly a potom nevlhli steny. -Rekonstrukcia 3-4 roky to ma dost prekvapilo, to mi pride nejak vela. Urcite by sme nechceli tak dlho cakat na nastahovanie. Samozrejme by sme chceli stahovat cim skor - Cena , nevieme ci spravne chapem ale rekonstrukcia by mala byt drahsia ako buranie + stavba noveho ?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od johny29:

dakujem vsetkym za postrehy, skusim odpovedat na …
@johny29 no zalezi od toho co je vasa predstava stavu na nastahovanie, kolko penazi budete mat na reko atd. Casovo sa to moze pohybovat od par mesiacov po roky. Napr. My sme kupili stary dom, prerobili prizemie do obyvatelneho stavu a zvysok (strecha, poschodie, zateplenie atd) robime za jazdy a teraz je to 4. Rok. Drviva vacsina prac svojpomocne. Ale snazime sa to robit podla financii cize nebyt tejto otazky bolo by to rychlejsie.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od johny29:

dakujem vsetkym za postrehy, skusim odpovedat na …
@johny29 my s zivnostnikama delali rekonstrukci skoro 2.5roku(bez zahrady/plotu) a to jsme nepotrebovali zadnou povolovacku... 4mesice se projektovalo(mezi tim se vse zevnitr vystehovalo a vymlatilo, elektrina se hodila na stavebni rozvadec) pak prisla zima... z jara se dum postupne odkopal, zasanovaly zaklady udelala drenaz a hydroizolace sklepa a injektaz domu rovnou se udelali nove pripojky na vse (mimo plynu) + uzemeni pak jsme se 3mesice natahovali s firmou a nasledne hledali asi 3mesice nekoho jineho mezitim se aspon zateplily zaklady a zavezli vykopy s mistni partou a najednou rok v haji takze jsme byli radi ze to trvalo pouze 2.5roku ale budte na to ready ze je to beh na dlouhou trat at se rozhodnete tak nebo tak navic jestli budete bourat / rozsirovat tak se nevyhnete uradum a to vam to natahne hned o nekolik mesicu...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od johny29:

Ahojte, Nedavno sme kupili starsi dom a radi by s…
@johny29 z vlastnych skusenosti: pokial nemate obmedzenia pre uplne novu stavbu na danom mieste - napr tarchy, ochranne pasma, zalozne prava, ... a chcete ist do komplexnej rekonstrukcie - izolacie, strecha, dvere,okna, siete, mozno zmena dispozicie, kurenia, doplnenie technologii (napr rekuperacia, solar, ...) tak lacnejsie, rychlejsie a podstatne kvalitnejsie riesenie bude zburat stare a postavit novostavbu. Par prikladov: - kvalitny projekt rekonstrukcie bude drahsi ako proj. novostavby - zistovanie skutkovych stavov (sondaz, zameriavanie, ...) -dom pravdepodovne zvnutra zvonku oholite na nosne mury - to uz mate nakladovo cca ekvivalent celkoveho zburania -pri reko. vzdy budukompromisy najma dispozicne -pri reko takmer urcite nutnost sanovat niektore casti stavby - dnes sa Vaam tomozno nezda, ale je to milion detailov, ktore budete musiet upravovat/opravovat - tuto cast novostavba nepozna -kvalita hrubej stavby pri novostavbe a pri reko 100 r domuje neporovnatelna - dispozicia novostavby podla vlastnych predstav Vela stastia a rozvahy pri rozhodovani ;-)
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od jakubd:

@johny29 z vlastnych skusenosti: pokial nemate ob…
@jakubd souhlas... jedna z mala vyhod pri rekonstrukci pokud se nedela pristavba nebo nemeni vzhled nepotrebujete vzdy nutne povoleni od uradu(nerikam ze by clovek nemel mit v nekterych pripadech ale neni to tak na ocich jako kdyz stavite novostavbu)
Odpovedať
Článok sa načítava...

Odpoveď na príspevok od johny29:

dakujem vsetkym za postrehy, skusim odpovedat na …
@johny29 @mgx cena rekonstrukcie drahsia ako novy dom+buranie, to sa mi zda prilis natiahnute, nakolko som sam prerabal viem co to je, je to makacka, ale dovolim si tvrdit ze oproti novostavbe rovnakych rozmerov som usetril mozno aj 30-40%, zakladom je to ze prace ktore sa tykaju burania musis vykonat sam, pokial to das robit partii chlapov tak samozrejme ta cena za pracu porastie a to co si usetril na hrubej stavbe dorovnas cenou za prace naviac. Cize zburat to ma vyznam ak to ides robit na kluc. Ďalej ti co tu vyznavaju buranie, spytam sa takto,...postavis novy dom s ktorym uvazujes do smrti, za 25r ci chces alebo nechces sa ti zmenia priority zivotna situacia, a co urobis? zburas dom a postavis novy? myslim si ze nie. Vies tazko sa bura nieco co je dobre, tie stare domy maju svoje plusy, podlaha vysoko nad terenom, vysoke stropy. A to ze mas obsekat a zrovnat nejake murivo, vsak to sa da za par dni potiahnut a urobit. Dalej na stary dom mozes ziskat nemale dotacie. Radsej v starom dome ako v novej drevostavbe z nejakych osb dosiek. Murovany novy je topka, ale kto ma nan :)
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od st89:

@johny29 @mgx cena rekonstrukcie drahsia ako novy…
@st89 ked idete logikou, co som si spravil sam je zadarmo, tak si sam spravte aj hrubu stavbu pri novostavbe a je to zase lacnejsie... pri rozhodovani je potrebne zvazit a zapocitat vsetky nalezitosti, inak klamete sam seba. ani svojpomocna vystavba/rekonstrukcia nie su zadarmo.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od jakubd:

@st89 ked idete logikou, co som si spravil sam je…
@jakubd ak si zacnes ratat cas na stavbe alebo pracach na dome, tak pre takych nie je velmi svojpomocna vystavba, potom chod byvat do bytu ktory ti prerobi partia chlapov za 10 dni, alebo druha moznost daj si dom na kluc, ale musis na to mat. Vacsinou kto zarobi priemernu mzdu musi kombinovat svojpomoc/na kluc. Akoze ano da sa aj novostavba sam vymurovat, len zas su to ine prace ako obsekavat murivo stare, treba nieco aj vediet, a nie kazdy by to zvladol. Treba zvazit vela veci a kazdy to ma inak. Urcite najhorsia moznost je rekonstrukcia na kluc kde preplatis na praci robotnikov - to sa asi zhodneme. A najlepsie je novostavba na rovinatom pozemku. Pri svojpomci je ale dolezity faktor, treba mat okolo seba ludi co ti pomozu, a v dnesnej dobe je malo takych rodin ze sa stretnu na stavbe a robia. Zadarmo nie je nic, ale ak sa rozhodnes pre rekonstrukciu a nechces vynst viac financne ako novostavba tak jednoducho si ten cas musis najst a nieco urobit sam.
Odpovedať
Pýtate sa tu na názory a skúsenosti ostatných, tak ja za seba z vlastných skúseností dvoch prerábok starých domov poviem, že s odstupom času (jedna prerábka v '94 a druhá v '21) by som už do toho určite nešiel. Ak máte šťastie a dom nevlhne, je to len začiatok dlhej cesty. Staré domy majú často veľmi hrubé omietky, lebo sa s nimi vyrovnávali krivé tehly/kvádre a s tým súvisí pri rekonštrukcii veľa vecí - či osekať komplet, alebo len lokálne dutú omietku, alebo napríklad neskoršie vŕtanie/kotvenie čohokoľvek, čo je veľakrát spojené s trápením pri banálnych veciach, ako je inštalácia elektriky a vody, aj obyčajná inštalácia umývadla, alebo pribitie obrazu/zrkadla na stenu. Žijem v novostavbe, ktorú sme si stavali sami pred cca 10 rokmi a som rád, že sme vtedy neriešili kúpu starého domu, ale v podobnej cene sme zohnali pozemok na dedine. V konečnom dôsledku to bolo rovnako drahé riešenie a navyše máme všetko nové a nečakajú ma nejaké "časované bomby", ako sa tu vo fóre objavujú pomerne často - napríklad nedávno niekto našiel neznámy dutý priestor pod podlahou. Váš starý dom má polmetrové steny bez izolácie, ja mám poschodovú novostavbu z 25cm pórobetónu+25cm izolácie a ako bonus nízke náklady na kúrenie a menej prehriaty interiér v lete. Vami uvádzaná cena za búranie je nereálna, je to maximálne tak 8-10t €, v závislosti ako ďaleko by sa to odvážalo. Stále máte tiež možnosť zavolať tam partiu brigádnikov, zohnať si palety, dom rozobrať a očistené tehly uložiť na palety a predať (cena 30-50ct/ks), alebo zistiť, či niekto v okolí nepotrebuje robiť väčšie terénne úpravy a vedel by odpad zúžitkovať, napríklad škridlu ako podklad pod dlažbu. Môžete tiež obetovať pivnicu na zasypanie vybúraného materiálu a urobiť na tom základovú dosku a nemeniť výšku aktuálnej podlahy domu.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od stowasser:

Pýtate sa tu na názory a skúsenosti ostatných, ta…
@stowasser @jakubd pri rozhodovani treba zvazit cenu hrubej stavby noveho domu bez okien a bez strechy, cize steny obvodove+vnutorne, strop, zakladove pasy. Ta cena sa moze vysplhat na 45tis pri svojpomoci a na 70tis pri stavbe na kluc. Teraz si predstav, ze mas stary dom ktory rekonstruujes, ostanu ti steny a povodny tramovy strop. Mas hotove zaklady, dispozicii sa prisposobis, maximalne par priecok zburas. No neobsekal by si tie steny za tyzden a pokracoval dalej v stavbe, alebo by si to cele bural co je v dobrom stave mozno??
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od st89:

@stowasser @jakubd pri rozhodovani treba zvazit c…
@st89 sam robim rekonstrukciu, pretoze sa nedalo burat ( ochranne pasmo VN). pokial by to bolo trochu mozne, urcite to zvalim a robim nanovo. tie peniaze a cas aj tak date aj do sanacie povodnej stavby a zmien dispozicii. co je v dobrom stave je velmi relativny pojem, napr ku vodonepriepistnosti novostavby sa pri oprave dostanete len velmi pracne a nakladne, kazda drobna zmena dispozicie je problematicka. dalsi priklad + dostanete sa ku izolacii spodnej stavby, vytvorenie zemnenia - vykopove prace ktore su minimalne polovica z vykopu pri zakladani novostavby, navyse musite robit v stiesnenyvh podmienkach a opatrne okolo povodnej stavby, .... milion drobnosti. pokial rekonstruujete formou kupim, vymenim okna, vypinace, zasuvky, vymalujem, byvam, tak sa rozpravame o inom type rekonstrukcie. rekonstrukcia kde zostanu hole mury sa financne, casovo, ani kvalitativne neoplati
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od jakubd:

@st89 sam robim rekonstrukciu, pretoze sa nedalo …
@jakubd rekonstruujete sam, cize mali by ste mat aj nejake usetrene peniaze v porovnani s tym ako by ste stavali novostavbu. Takze to nie je pre Vas rozhodujuci faktor usetrenych povecme 40tis? Tie peniaze navyse vedia navýšit mesacnu splatku aj o 190-200euro. Pre mna osobne je velky rozdiel platit uver 250euro ako keby mam platit 450euro. Ale samozrejme kto tie peniaze ma, nie je o com, a zas su ludia co rozmyslaju ze ked uver tak poriadny :D, len si neuvedomuju ze za tych 40tis, nechaju v banke 70-80tisic :)
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od st89:

@jakubd rekonstruujete sam, cize mali by ste mat …
@st89 asi sa nechapeme, novostavbu tiez viete realizovat sam, tam nemozete pocitat so setrenim reko vs novostavba. to je setrenie svojpomoc vs firma a to nie je predmetom tejto temy, tiez je to ale zlozitejsie porovnanie.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od jakubd:

@st89 asi sa nechapeme, novostavbu tiez viete rea…
@jakubd nerozumiete tomu ze aj novostavbu keď budete realizovať svojpomocne vs rekonštrukcia svojpomocne, tak pri novostavbe platíte za tie nove základové pásy, nové steny, nový strop. A ta cena bude určite vyššia ako to co dáte na vyrovnanie omietok. Tých 40tis usetrenych na materiály je reálne a urobí to i 200e vyššiu splátku co pre niekoho môže byť neakceptovateľné.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od st89:

@jakubd nerozumiete tomu ze aj novostavbu keď bud…
@st89 ja Vam tvrdim, ze to co date do zalozenia novostavby date do sanacie a uprav povodnej stavby +- nejake euro usetrite, ale pri neporovnatelnej kvalite vysledku. Ono to samozrejme chce širšie hodnotenie konkretnej situacie. V prispevku zakladatela temy sa pise o dome z 1924 s mokrou stenouv pivnici, roznymi urovnami podlahy na prizemi - dat to do standardu byvania21. storocia bude celkom urcite drahsie a dlhsie nez zburat a spravit nanovo .
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od jakubd:

@st89 ja Vam tvrdim, ze to co date do zalozenia n…
@jakubd áno ved to nespochybnujem. Všetko je to indivialne. Ja som prerobil tak ze som ušetril nejakých 40tis. A som rád, načo búrať niečo čo je dobree. Len tu sú diskutujúci ktorý by všetko zbúrali. Aj ten novy dom bude po 25 rokoch zastaralý, omietka na fasáde obita, budú nové technológie atď. Preto by som to nesilil s tým buranim.
Odpovedať
Opäť ďakujem všetkým za postrehy @sousedekovci89 @raziel628 @jakubd @st89 @stowasser Keď zvážim vaše skúsenosti a ceny, tak sme sa momentálne rozhodli pre buranie. Ja nemám čas a už vôbec nie zručnosti, aby som bol schopný si niečo spraviť svojpomocne a sme tam aj sami ďaleko od rodín, takže pomoc je minimálna. A tiež by sme nechceli naťahovať prerabku na roky, do domu chceme hlavne kvôli malým deťom čím skôr. Buranie nám nacenili od 10do15tis., Čo mi príde ako super cena, oproti mojej pôvodnej predstave. Len situácia je trošku komplikovanejšia, ako som na začiatku opísal. Dom existuje na uzskom pozemku cca 15m a teraz stojí na hranici pozemku, čiže, keby sme komplet zvalili už musíme ísť podľa nových noriem 2m od suseda atď, atď Prišli by sme o možnosť dotácie na obnov dom, čo je nejakých max 19tis ak sa nemýlim Takže zisťujeme či je stále možnosť "nechať na papieri 2 steny" a spraviť "rekonštrukciu" A či vôbec by sme dostali nejaké peniaze z dotácie pri takej veľkej rekonštrukcii. Snáď aj na toto vie niekto odpovedať
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od johny29:

Opäť ďakujem všetkým za postrehy @sousedekovci89 …
@johny29 je to realne urobit taketo stavebne upravy Ale ja osobne by som do toho dotaciu netahala...1. Treba obhliadku s posudkom...donedavna sa na ne dost dlho cakalo Potom vsetko si vyzaduju mat podlozene fotkami pred a po...a ak by ste akoze nechali len nejake 2 steny...tak to Vam uz na fotkach bude vidiet...a moze sa stat ze Vam dotaciu neuznaju v takom rozsahu ako by ste s nou ratali...lepsie je sa na to nespoliehat a nekomplikovat si vystavbu s extra byrokraciu...aj tak jej budete mat dost A sirka pozemku 15m.... nie je az tak limitujuca, sikovny projektant/architekt navrhne presne podla Vas, s ohladom na svetove strany, susedov, odstupy...a budete to mat rychlejsie...ako nejaky projekt rekonstrukcie, kde aj tak chcete vsetko zburat A verte mi...robit nejake sanacne prace zo susedovho pozemku je ostara Tiez ked budete mat cely dom vo svojom...nebudete si o obvodove steny nic opierat...ako by to napr. Sused mohol spravit... Atd. Podla mna to ma viac vyhod
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od johny29:

Opäť ďakujem všetkým za postrehy @sousedekovci89 …
@johny29 nechajte 4 steny a strop, neriešte nový dom, je to úzky pozemok. Veľa domov je tak na hranici parcely a funguje sa. Choďte do toho s dotáciou, tie peniaze vás potešia, ale urobte všetko legálne - zvakre iba to co je v projekte. Kým budete špekulovať nový dom tak vám ujde čas a vyhodite veľa peňazí , prerobiť prízemie sa dá veľmi rýchlo. Ak je váš účel bývať rýchlo a lacnejšie tak prerobte, ak si ale potrpite na nové steny ktoré budú tak isto za 25rokov staré tak si postavte nový. Nový nebude ale určite lacnejší a nebude to ani rýchlejšie. Sám som robil rozsiahlu prerabku, býval som do 2 rokov pri minimum munutych peniazoch.
Odpovedať
@mellie111 Keby to bolo par tisíc tak ozaj kašlať na to, ale 20tis. je dosť veľký peniaz. Čo som tak narýchlo zbehol dotáciu tak to nevyzerá nejak komplikované(zmluva, cert, dokumentácia, žiadosť) a nemyslím, že majú šancu zistiť, že či za omietkou je stará alebo nová stena. Máte, ale pravdu, že 15m pozemok by mal stačiť na plnohodnotný dom a ušetrili by sme kopec starosti. Je tam ešte jeden problém, a to ten, že postavíme nový dom na novom "mieste", Tak jediný vyuzitelny pozemok bude len pred domom, kde vidia obaja susedia z terás vo výške plotu. Čiže stratíme akékoľvek súkromie, keď sme vonku. Nie, že by sme mali nejaký problém so susedmi, len človek nechce byt vždy na očiach. @st89 Ono priorita je ozaj teraz ísť do rekonštrukcie a získať dotáciu, ale rekonštrukcia nie je taká jednoduchá. Len prízemie nám určite stačiť nebude, možno tak na 2/3roky, ale bolo by to dosť o kompromisoch. Dole ani hore nie je žiadna platna, skoro 1/2 polovica domu je podpivnicena a zvyšok je dorovnany kameňmi, ako som dnes zistil. Čiže najskôr by som sa musel dostať na nulu (zbúrať pivnicu a odviesť bordel pod zvyškom domu), dať podkladový betón, podpíliť + hydrozilaciu do vaničky, lebo prízemie mi padne pod úroveň tehly. Potom zrejme ručne dať preč asi 1, 5m z výšky stien, aby som položil platňu pre poschodie a začať murovať poschodie, strecha, atď,.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od johny29:

@mellie111 Keby to bolo par tisíc tak ozaj kašla…
@johny29 za omietkou nezistia ci je stara alebo niva stena...ale ak vy chcete akoze ,,nechat" 2 steny a stavat odznova...to budete presne kopirovat steny a aj okna ako boli pred tym? Ved uz len ten tvar a okna novej steny im ukazu ze ste len nezateplovali...a uradnici nie su trafeni...to by potom 80% ludi chcelo takto na novu stavbu dotaciu keby to bolo az tak jednoduche Tiez sme nieco taketo zamyslali...osobne som tam telefonovala a pytala sa etailne co vsetko budu chciet...a zhodnotili sme, ze to nestoji za tu namahu Ono sa to oplati ziadatelom ktori realne len chcu vymenu okien, doplnit izolaciu pod strechu a zateplit, bez toho ze by sa riesili stavebne upravy ako buranie a dostavovanie
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od mellie111:

@johny29 za omietkou nezistia ci je stara alebo n…
@mellie111 co sa tyka "ponechania steny" poznam niekolko pripadov ludi co sa tak len tvarili tj. Oficialne im ostala jedna stena stat a v pohode im to preslo kolaudaciou.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od sousedekovci89:

@mellie111 co sa tyka "ponechania steny" poznam n…
@sousedekovci89 s kolaudaciou problem nie je...ale ak by sa do toho zacala tahat dotacia...tak vtedy to problem robit moze
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?