Uz dlhsiu dobu riesim ako co najrychlejsie a najekonomickejsie poriesit podlahy. Sucasny stav : starsi dom, 3 izby cca 4x4m, zlozenie - parkety, dosky, skvara odhadom vrstva 40 cm.
Najvacsi problem bezneho postupu (vynosit bordel a spravit podlahy - betonova nosna doska 10cm + penetracia + hydroizolacia s napojenim na mury + folia + tepelna izolacia + poter + podlaha) je beton. Doba jeho schnutia, zretia, co je doporucene mesiac. Dom je obyvany, mesiac neobyvat sucasne 3 izby - len koli spodnym nosnym vrstvam (kde su este prace na zvysku) tade asi cesta nevedie.. Tych technickych problemov je tam viac, nebudem rozoberat, tento je pre mna najvacsi. Mokre procesy sa nedaju ojebabrat.
Existuje sucha cesta vystavby, akesi podlahove panely, ale to sa mi z viacerych dovodov nepozdava..
Nedavno som narazil na riesenie, ktore ma sice napadlo hned na zaciatku tychto spekulacii, len som to nedokazal vymysliet do detailov, je v tom vela "ale" (nemam, ani nepoznam nikoho s praktickymi skusenostami s tymto materialom a ja nie som stavbar). Z obrazkov snad bude jasne o co ide. V skratke : vyhodit skvaru, vystlat geotextiliou, instalovat sklo, zaliat poter. Penove sklo tu sluzi zaroven ako 1,nosna vrstva 2,tepelnoizolacna vrstva 3,hydroizolacia (je nenasiakave). Bodom 3, si nie som isty, z dostupnych info viem, ze hydroizoluje, ale na obr. je v konstrukcii pouzita "hydroizolacna folia", ktora je ale podla mna uplne odveci a nic neriesi (?) myslim si, ze ak uz sa tam pod nu dostane vlhko, tak uz bude neskoro. To je jedna vec mne zatial nejasna ..
Druha je ta, ze ak ma mat penove sklo vlastnosti vyssie opisane 1, 2, 3, tak musi byt zhutnene. Myslim si, ze tak 1,3:1 a viac. Nedokazem si predstavit kolko hodin podskakovania a akou tazkou zabou toto moze trvat. Tu ma najviac trapi, co to urobi so statikou domu, stien, ked tam budem cely den hopsat s nejakym hovadsky tazkym strojom.
Co sa financii tyka, odhad je taky : 3 x izba cca 4 x 4 m, hlbka 0,4m to je 6,4m3 skla na izbu = cca 20m3 neubiteho skla celkom. S cenami skla sa robia po nete zahady, dopatral som sa orientacne k cene okolo 60 eur/m3, co je skla celkom za 1200 eur. Zda sa mi to lepsie ako objednavka na domiesavac betonu s putzmaistrom + polystyren + hydroizolacie + robota. Co vy na to? Kritika je vitana, ak to viete niekto argumentacne rozbit - ze je to cele blbost - tak do toho. Diky za rozumy :-)
Hadam ti môj názor pomôže zorientovať sa - lebo penové sklo nemá mať v sebe žiadnu vlhkosť tak radšej tabule ako granulát a ani si to neviem prdestaviť granulátom. Spodok podklad pod sklo treba spraviť pevný a hlavne rovný - betonový poter. Suchý poter treba natreť penetrákom.Potom sa plnoplošne naleje vrstva asfaltu - aosi 85 a do neho sa vkladajú tabule penového skla. Spoje prilahlých tabúľ musia sa tiež zaliať asfaltom.Po tejto pokládke znova zalievaš vrch penového skla plnoplošne asfaltom a hned pri tomto úkone do horúceho asfaltu roluješ hydroizoláciu - safaltový pás.takto máš spravený kvalitný podklad pre dalšie postupovanie prác. Pridávam aj pár foto. Ten geotex na obrázku je tam nanič. Penové sklo musí ostať v 100% suchom stave zaliate v asfalte zo všetkých strán. Spravil som penosklom cez 20 000m2 - napr. štadión O.Nepelu v BA všetky 3 ladové plochy, posledne cez 5200m2 parkovací dom IKEA v BA. Penosklo je naozaj velmi kvalitná izolácia v podstate je to - to naj, naj čo poznám. Potom je pirko a až daleko začína EPS.
bino
@bino za akú cenu by ste mohli zohnať penosklo v tejto forme? vďaka
obávam sa, že zadávateľ témy si nemôže dovoliť betónovať podklad - práve tomu sa chce vyhnúť
(tým som nechcela povedať, že si nemôže dovoliť kúpiť niekoľko kubíkov tehličkového foamglass)
@bino Dakujem za zaujimave odborne info.
V tejto forme som sklo este nevidel. Obrazok, co som sem dal je z webu akejsi firmy, ktora to (pravdepodobne aj) takto realizuje. V referenciach takuto realizaciu nafotenu nemali, takze je dost mozne, ze to je len navrh a tymto modelom improvizovali. Konstrukcie s geotextiliou som uz takto zrealizovane videl, da sa to dohladat na nete, ale jednalo sa vzdy o zaklady noveho domu. V geotextiliou vystlanej jame sa ubilo sklo vo forme strku. To, co pises, ze 1,- sklo potrebuje nosnu vrstvu a 2,- musi byt v suchu ti samozrejme ako odbornikovi verim, ale to je nieco ine, ako to, co som si o tom dohladal a co sa o sklenom strku zvycajne hlasa. Alebo to su 2 rozdielne veci? Ten postup s tekutym asfaltom sa mi paci.
Ako pise @blacksr chcem sa, ak sa bude dat vyhnut cakaniu za mokrymi procesmi. Takymito tabulami by som v konecnom dosledku len vymenil v konstrukcii izolant za iny - asi lepsi tepelny izolant a usetril foliu medzi hydroizolaciou a termoizolaciou. A aku maju nosnost tie tabule? Nestacilo by to staticky pre domacu podlahu? Predsa len vaha ladu na klzisku, alebo parkovisko je v inom zatazovom leveli. Ak by to malo v hrubke 40cm nosnost 10 cm armovaneho betonu, tak by sa nad tym aj dalo uvazovat. @bino este raz vdaka
@kanvor Týchto "binovských" riešení je na nete kopa.
Vaše riešenie som našla len ako drenážne, kde boli použité aj rúrky kol dokola v stene. Lebo podľa týchto nákresov vyššie - zamýšľam sa nad tým už dlho - neviem neviem...
@blacksr ak mi nic ine neostane, tak budem musiet betonovat. Zakernost je v tom, ze to budem musiet urobit vsetko naraz, inac stravim mladost pri miesacke, budu pol roka dosky po dome, furiky a dalsia banda ludi tu bude byvat k tomu. Takto to dovezie naraz domiesavac, natlaci hadicou cez okna a je pokoj. Na 3x to objednavat nebudem, ani nepridu, na tuto techniku maju betonarky min. mnozstva odberu.
@blacksr siel som po penosklovych rieseniach zatial "preklikavacim" stylom v prehliadaci, zvycajne si nasrotujem suvisiace STN, EN, CSN normy + 1, 2 knihy o teme,, len sa mi nechce vymyslat vymyslene, zabralo by to casu, tak hladam ako si to ulahcit, ci uz to niekto neriesil, ale v suvislosti s rekonstrukciou asi tazko. :-)
Dobrý den. Bino kecá jak Palacký a pěnoskle ví akorát to, že on ho lepí na asfalt. Právě, že pěnosklo je tvořeno ( stejně jako YPS ) uzavřenými buňkami, tak je nenasákavé. A na stavbě se ošetřuje plocha pěnoskla, protože tam je to narušeno. Granulát se dává na geotextílii, aby se separoval od zeminy, čili aby se to nemísilo a nezhopršovaly se jeho vlastnosti. Jako drenáž funguje znamenitě a není pravda, že je to nejlepší izolant, jak Bino píše. Pořadí izolací má Bino popletené a kdoví, jestli není popletený celý. Že někdo s něčím manuelně pracuje, není podmínka pro to, aby o tom všechno věděl. Nicméně stačí, aby Bino zveřejnil jakou lambdu má pěnosklo, jakou pírko a jakou XPS a pak to pořadí bude naprosto jasné. 20.000 m2 není záruka Binových kvalit. Jistě to umí položit pěkně rovně a odvádí kvalitní práci. Ale bavíme se o pěnoskle. :-p :-p :-p :-p
S pozdravem Laďa
@kanvor Dobrý den. Já nerozumím Vaším obavám a pochybnostem. Normálně to všechno vyberete, srovnáte terén a zabetonujete prostým betonem, který vytvoří rovinu ( max. 10 cm ). Nejpozději za 2 dny na to volně položíte izolaci a napojíte ji na izolaci pod stěnami, čili vznikne taková vana. Podle toho, že tam byl roky škvárový násyp usuzuji, že podkladní zemina je suchá a tlaková voda se tam nevyskytuje. Součassně předpokládám, že vodorovná izolace pod stěnami není a nebude na co napojovat, takže tu novou izolaci vytáhnete až nad předpokládaný vrch podlahy a dodatečně seříznete. Jako ideální vidím nějakou PE fólii. Nic se nemusí spec. kotvit. A následují postup je jednoduchý jak facka : vyskládáde EPS, nebo nějaké minerální desky, položíte OSB a třeba plovoucí laminátovou podlahu. Nebo na EPS dáte betonový potěr, ale tam budete muset čekat, až vyschne. Zase byste do něj mohl šoupnout hadice na podlahovku ? Čili, já pro použití pěnoskla nevidím žádný zásadní důvod.
S pozdravem Laďa
@ladajaskva no mne tazko povedat, ci bino keca, o penoskle som zatial len cital a videl to na fotkach, ak pise, ze toho polozil 20.000 m2, tak to je o 20.000 m2 viac ako ja som co i len videl, ani v ruke som to nemal, v kazdom pripade nazor si spravim az pri urcitom stupni informovanosti. Pocitam s tym, ze info o tejto technologii budu prepletene ludovymi bajkami a skazkami a tym, ako to Duri s Pistom bezne uz 10 rokov robia - vid zateplovanie alebo montaz okien.. Poznam okenarsku firmu, ktori uz 10r robia okna a furt to nevedia. To je OK, toto ma zatial netrapi. Co sa tyka lambd materialov, to mi je fuk, neriesim NED, PD.
Mam uplne jasno v tom, ako podlahy urobit "klasicky", mam v tom jasno do detailov, urobil som i hruby rozpocet, stadium oddelovania ludovych bajok od faktov uz mam za sebou, hydroizolaciu v muroch mam, dokonca je OK.
Napenetrovat a hydroizolovat 2 dnovy beton ?.. co ja viem. Asi by som sa na to nedal. Verim vyrobcovi betonu, pise sa to tak i vo vysokoskolskych skriptach stavebnych fakult, aj inde, aj vacsina ludi co stava domy to tak robi, ze necha to vyzriet, nebudem experimentovat, ked sa nieco po..tentuje, nechce sa mi to robit 2x. Nemam cas, ani peniaze na vyskum.
Ja vyhodu penoskla vidim prave v jeho 3v1 vlastnostiach. Ziadne sracky betonove, domiesavac, bordel, cementove striekance po ksichte a po stenach, brodit sa v tom v gumakoch, ziadne karisiete, kopec ludi, pokladanie EPS krizom a potom krazom, natieranie smradlavych penetrakov, blbnut 2 dni s PB horakom, ziadna lepenka,, len nataham bagy so sklom, napichnem si do usi Marylin Manson + nejaky N.Y. hardcore a za jeden den to sam umlatim vsetko zabou, na dalsi den davame poter. Ked na skle ludia stavaju cele baraky, mohlo by mi to na take domace chodenie tiez vydrzat nie?. Financne to tiez oproti "klasike" nevychadza zatial tak, ze by som siel z toho do kolien, tak preco nie penosklo,?
@kanvor Dobrý den. Jak je libo Vaše velebnosti. Udělejte to z pěnoskla,umlaťte to a šmytec. Hodně zdaru.
PS o penetraci jsem se nezmiňoval a o natavení nějaké lepenky taktéž ne. Ale to je už fuk.
S pozdravem Laďa
@ladajaskva a preco zas, ze velebnosti. ?
Moj nazor je, ze 2dnovy beton nezalozim podlahou, cim som nechcel urcite nikoho urazit, ked niekto chce, nech to tak spravi. Nikomu nebranim.
Nezminoval.. Ved OK, vsak to bola len odpoved na "Cili ja pro pouziti penoskla nevidim zadny zasadni duvod". Tu spominanu penetraciu a lepenku - tak by som to riesil ja. 10cm armovany beton-penetracia-lepenka-folia-EPS-folia-kari s podlahovkou-poter-podlaha. Zvysok boli moje dovody ZA pouzitie penoskla. Zas bez niekoho urazky myslene. Vsak len debatujeme nie?
@kanvor Dobrý den. Vy chcete pouze posvětit ten Váš návrh. To já neposvětím. A nevím proč do betonu byste dával karisítě a taktéž netuším, proč to chcete natavovat. Je tam nějaká spodní voda, kterou to bude zadržovat ? To by to pěnosklo asi taktéž nezvládlo. Čili, mě je jedno, jak a proč to uděláte.
S pozdravem Laďa
@ladajaskva ano. Schvalit, alebo ho rozcupovat nejakymi protiargumentami na prach. Ved to som pisal uz celkom hore. Vsak - do toho :-)
Karisiet do spodnej betonovej 10cm NOSNEJ platne koli spevneniu, take riesenie mam z viacerych zdrojov a takto ho povazujem za spravne.. a do vrchnej ROZNASACEJ vrstvy - poteru len koli pohodlnejsiemu polozeniu registra podlahovky (v pripade anhydridu samozrejme siet nie) a uz keby som ju tam dal, tak by som ju podlozil kamenmi ako @blacksr, aby bola zaliata v spodnej 1/3 vrstvy, cim by ju zaroven spevnila. Ale to nie je priorita. Nie kazdy to tak robi, je tam viac moznosti, napr. systemove dosky, alebo napichavacky rurok do EPS. No a nakoniec natavovat hydroizolaciu - koli spojeniu izolacie podlahy a horizontalnej izolacie murov do jedneho celku. Ked sa robi dom a mury, tak tiez sa nerobi pod murmi a na podlahach hydroizolacia oddelene ale ako jeden celok nie? Idealne by bolo, aby z murov z exterieru sa napojila lepenka na zvislu izolaciu spodnej stavby.
Ak mam spravne info, tak ak polozim penosklo do vody (vlhkej zeme) nemalo by nasat vlhko "do seba" a ani "hore". Pormi, kapilarami - tak preco by to nemalo zvladnut? Vsade sa o skle tvrdi, ze toto zvlada. Spodnu vodu nemam, myslim, ze keby tam bola, tak to lepenkou i tak neporiesim,, ale to uz je uplne ina tema -spodna voda- na samostatnu debatu.
Aj nam bolo ponuknute toto riesenie ako rekonstrukcia podlah v starom dome. Upustili sme od toho z technickych dovodov a cenovej narocnosti. To totiz nie je len tak - udusat penosklo zabou, najma ked s tym nemate ziadnu skusenost. Ako viete, ze uz je to dostatocne zhutnene? Urcite to netrva den, ci dva - jedna vrstva. Ak vy chcete davat 40 cm ako bola predtym skvara, taka hrubka sa zhutnuje v dvoch vrstvach, kazda zvlast. Urcite by som na to volala firmu.
Tiez vsak nie je pravda, ako tu niekto vyssie spominal, ze penosklo nemoze byt vlhke a ze podklad po nim musi byt dokonale rovny - betonovy - tu suhlasim s p. Ladom, ze je to zasadne nepochopenie vlastnosti a pouzitia tohto materialu.
@maminnka s firmami v tomto nepocitam, hlavne z 2 dovodov : na 80% to budu fuseri, cest vynimkam - ktore by ale boli urcite zdaleka a financne by mi to vystrelilo rozpocet do vesmiru. Budu tu teraz poniektori zato do mna hadzat paradajky, ale to je moj nazor na firmy.
Viem, ze to po technickej stranke nebude malina, na urcitu uroven si trufnem, ked to bude mimo mojich sil, tak si prenajmem stroj aj s chlapikom na vikendovu fusku. Mozno sa to vobec nebude dat. Nerad by som riesil prasknuty mur zo zaby alebo inu chutovku.
Co znamena ak sa mozem spytat -technicke dovody- a -cenova narocnost- ? Dik.
@kanvor ta zaba vazi vyse 200 kg, ak budete chciet spravne udusat sklo po krajoch, nebude to jednoduche. Viem, ako sa to robi, mam dom zalozeny na penoskle. Prave preto, ze som to videla, by som sa sama do toho nepustila. Vy ste to uz videli robit? Neviem, kde mate dom, ale v BA a v NR je firma, za ktoru sa v tomto viem zarucit. A to je jedina firma, ktoru s kludnym svedomim zo stavby nasho domu mozem odporucat dalej.
Inak, v tom starom dome, o ktorom som pisala, sme napokon penosklom izolovali zaklady, zboku. Tam sme sa na to dali.
Technicke dovody, preco nie penosklo v podlahe (v nasom konkretnom pripade): statika, ktorej sa aj vy obavate, vyska zhutnenej vrstvy, museli by sme dvihat vsetky okna a dvere v miestnostiach s uz dost nizkym stropom. Financne dovody: trojnasobna cena proti realizacii s EPS.
@maminnka Nerobil, nie som stavbar, ale uz som to parkrat videl. Bohuzial BA a NR to je pre mna daleko. Tej vyske zhutnenej vrstvy nerozumiem. Preco dvihat? Neda sa dat len tolko, aby to po udupani bolo akurat?
V kazdom pripade statika a financna narocnost su dost silne argumenty proti. Aj som si myslel ze to na tom skrachuje.
A co vibracna doska? O tom z firmy nikto nerozpraval?
Ano, rec o vibracnej doske bola.
Ak sa pre toto riesenie rozhodnete, drzim palce. Ja som len popisala, ako to bolo u nas. Pytali ste sa na argumenty proti.
@ladajaskva
Ano máš pravdu v tejto veci som sa kopol z hladiska čisto tepelnej vodivosti je poradie PIR, YPS a Penosklo -ospravedlňujem sa za mylnú informáciu.
Myslel som kvalitu v súhrne vlastností, ale to z toho textu úplne nevyplynulo….
Informaciu, ktorú som dával k inštalácii penového skla se týka výhradne penosklo dosiek
vyrábaných z vysoko kvalitného skla, a nie zo štrku vyrábaného zo skleneného odpadu.
Pojem „nejlepšia izolácia“ nie je toisté, čo „najlepšie deklarovaná tepelná vodivost“.
Doskové penové sklo z môjho pohladu zaraďujem na prvé miesto kombinácie nízkej tepelnej vodivosti (0,040 W/mK),
100% nestlačitelnosti, biologickej odolnosti a predovšetkým prakticky neobmedzená životnost pri nezmenených izolačních vlastnostiach.
Nahrážky na moju osobu nekomentujem berem toto fórum že - tu sa má diskutovať a nie urážať...
A ako posledné ďakujem za pochvalu - Jistě to umí položit pěkně rovně a odvádí kvalitní práci.
@bino viem ze nechcete ist velmi do "mokreho", ale co tak ekostyren, mam s nim robene vsetky podlahy a nebolo nic jednoduchsie a rychlejsie. Podla mna aj ked to penosklo uzabujete, stale to bude len utlaceny volny material bez pojiva.
@asujama Rad by som vedel jediny dovod na odvetranu podlahu. (??)
@mariand A drzi to, nepruzi? o tom som zatial pocul len raz , chlapikovi dali v stavebninach na papieri pomery zmesi a podla toho doma so zenou namiesali struhany polystyren a vyliali podlahy. Nedopatral som sa vtedy ako by to bolo v pripade podlahovky, asi by som musel dat ten styren a na to klasicky poter s trubkami.
Nasiel som stranku, http://goo.gl/XiFmM zatial nahrubo cenovo by to vyslo stredna zmes c.3 cca 1300,-E, ale maju tam v tabulecke hrubku vrstvy len do 30cm.. Variantu vykresu s podlahovkou nemaju, budem tam musiet zavolat alebo zaimprovizovat. V kazdom pripade dik za tip, idem googlit, zatial asi najrozumnejsia varianta.
@kanvor zatial maximalna spokojnost, nosnost skutocne zavisi od mnozstva pridaneho cementu. Pokial je velka miesacka sa s tym robi paradne rychlo. Rychlo to vyplni priestor a je to aj dobry izolant. V kuchyni mam nejakych 10-15cm, na tom 3-4 cm poter a na nom ani tuk, ziadne praskanie, trhliny.
@mariand a kto ti robil ten styren, nejaká firma, či ty sám? aj my sme sa už preto rozhodli, len musíme ešte dať vyrátať statiku, či to udrží dom, lebo to pojde na vrchné poschodie 2-generačného domu.
@gabika87 robili sme si to sami, a pre take pouzitie co planujete je to idealne. Je to lahucke a pevne, vpodstate su dve tretiny objemu gulicky polystyrenu.
Ahoj,
ako si to nakoniec vyriešil? Nápad máš dobrý. Dostal si nakoniec argument, prečo to nerealizovať penovým sklom? Je pravda, že podklad pod penovým sklom musí byť dokonale rovný? Nestačilo by to v prípade rekonštrukcie podlahy ako je aj Tvoj prípad len zarovnať podlaho napr pieskom / štrkom?
@kanvor 😄 Penové sklo ste riešili 8rokov dozadu...ako ste to napokon doriešili? Lebo ja sa to chystám tiež na starej chalupe. Podstata je v tom, že staré domy majú svoju klímu, ktorú je nutné zachovať. Beton tam nepatrí proste...v dvoch izbách asi rekonštruovali a dopadlo to zle, je tam beton pod PVC aj pod dlažbou a steny sú vlhké. Čítala som príručku o rekonštrukciách a tam som si vybrala z podláh typ - že to penové sklo sa utlačí latou, dá sa do roviny, na neho hranoly (hranoly sa môžu dať do maltového lôžka) a hranoly sa bude upevňovať dlážkovnica.