Dobrý deň zvažujeme rekonštrukciu krovu staršieho rodinného domu stym, že pri rekonštrukcii by štítové steny zostali pôvodné vymenili by sa len niektoré drevené prvky krovu a latovanie krytina pravdepodobne škridlo plech alebo plech aby sa strecha odľahčila. Krov neplanujeme prerábať na podkrovné bývanie. Rozmery rodinného domu sú 9,2 x 9,8 metra. Zaujímali by ma vaše skúsenosti s prerábaním podobných starších domov a približná cena za moje plánované prerobenie. Ďakujem
Taktiež by ma zaujímalo či je pri staršich domoch cca rok 1965 potrebné menit strop? Vyzerá to, že je tam betonova škrupina, drevené dosky a násyp
V dobách keď sa stavali takéto domy nemali projektanti počítač tak používali svoju hlavu a IQ na rozdiel od dneška. Strechy boli pevné stabilné s dostatočne pevnými krokvami. Nevidel som stav ,tak neviem z akého dôvodu by sa mali meniť krokvy ,alebo iné drevenné konštrukcie. Jedine že by boli zhotovené z nekvalitného dreva napadnutého červotočom. Inak výmena latovania a krytiny zhruba 35€m2.
Preco uvazujes o vymene niektorych drvennych prvkov??
Podla mna to bude zlozitejsie ako nova strecha.
Co sa tyka stropu treba ho na zopar miestach otvorit a zistit stav... ja som daval dole iba cast na chodisko a krajsie dubove laty som nevidel polku som odlozil a pouzijem na nieco pekne ... nazvysok som vylial monolit nakolko som dvihal dom o plnohodnotne poschodie
Tak určite je nutné vymeniť stojaci trám na predposlednej fotke nakoľko je poškodený a dorábaný na krove dodatočne taktiež je vidno že niektoré krokvy sú ešte dodatočne spevnované doskami ale v tom nevidim nejakú chybu. Však pokial je drevo OK tak staci vymeniť latovanie a kritinu čo by bolo momentalne najlepšie možné riešenie.
ahal takže železný L profil už rozumiem. No jľadalm nejaké najrozumnejšie a finančne nenáročné riešenie ako zrekonštuivať strechu. O izolácii som nerozmýšlal. Povala zostane ako doposiaľ nevyužívaná len ide o to aby tam neztekalo a kus tu strechu odľahčiť nakoľko momentalne je tam ťažká škridla.
@troky89 tu by som ti (aj na základe niektorých príspevkov vyššie) odporučil obrátiť sa na niekoho kto tomu aspoň trochu rozumie. podľa fotky ti ani odborník nedokáže povedať, ktorý prvok je dobrý a ktorý nie (minimálne musí po ňom poklepať aby si vedel spraviť aspoň približný obraz o kvalite dreva. Ani prvky ktoré nepekne vyzerajú a sú poobíjané, alebo podokladané nie je nevyhnutné meniť, všetko závisí od ich vnútornej konzistencie a statickej využiteľnosti prvku. Treba si uvedomiť, že v niektorých prvkoch (hlavne stavaných v minulosti hlavou a skúsenosťami) aj po odobratí skoro polovice hmoty dreva nenarušíš ich statickú hodnotu v krove a naopak niektoré prvky oslabiť nemôžeš, ale musíš ich nahradiť (ak sa dá aj čiastočne, ale za dodržania statických zásad).
Preto ak to má byť o tom aby si opravoval čo najmenej a s čo najväčšou finančnou efektivitou, podľa fotiek to nespravíš.
Preto by si mal zistiť hlavne či do strechy nezatekalo - to je prvé miesto kde by mohli vznikať defekty na dreve. Krov ktorý nepríde do kontaktu s vlhkosťou vydrží stovky rokov. potom treba pozrieť prečo boli stojky a trámy poprebíjané doskami (či pod nimi nie sú závažnejšie poškodenie) ale treba to spraviť s citom a postupne aby nebola prípadne oslabená ich statika.
Vyzerá ako keby tam niektoré prvky už boli menené, prečo? (to ty samozrejme nevieš ale ten kto sa v tom vyzná by to mohol odhadnúť). môže to mať význam ale aj nemusí (ak to bolo napr. kvôli dočasnému poškodeniu strechy ktoré sa opravilo a už nespôsobuje problém).
preklepať všetky prvky a zistiť či nie sú niekde sprachnivete - tieto prvky, alebo ich časti sa musia vymeniť.
atď, atď.
Ja keď som riešil svoj krov, skoro týždeň som okolo neho chodil a riešil, čo a či ho opravím alebo spravím nanovo a to si dovolím tvrdiť, že niečo málo o stavbách viem.
@slabak to čo si postol je ako sa pripájajú jednotlivé prvky medzi sebou nie ako sa samotné prvky spevňujú.
radím ti, neraď mu ( :-)) keď sa v tom nevyznáš, len ho popletieš
No najlepsie asi bude zavolať niekoho kto sa na krov pride pozrieť a zistiť v akom je stave a či bude potrebné niektoré prvky vymeniť alebo nie. Mne sa zdal byť krov suchý a nejaké narušenia dreva nebadám ale to som lajk. Keď sa bude prerábať tak by som ho aspoň natrel niečím proti škodcom. Tak v tom prípade keby je krov v poriadku by stačilo vymeniť len latovanie a kritinu. V pláne mam taktiež zrútiť oba komíny ale to by už nemal byt až taký problém.
@troky89 asi nemáte čo robiť, krov je v poriadku, náter je pre pekné oči, krytina ho drží pokope. treba kontrolovať škridlu, ostatné je plýtvanie, peniaze si odložte alebo užite ináč,
haha :) nejdná sa o to že by som nemal čo robiť len chcem čo najviac predĺžiť životnosť krovu niektoté škridle som v lete už menil nakoľko v nich boli praskliny ale drevo nieje vlhke. A ten náter dreva proti drevokazným škodcom je podla Vás zbytočný? Tak ono tá škridla už má svoj vek tak skôr či neskor sa vymeniť bude musieť.
Pozdravujem vás otváram opäť túto tému, nakoľko by ma zaujímal váš nazor na to čo by bolo možné pri výmene krytiny nejaký spôsobom prestavať tento krov hlavne tú prostrednú časť nakoľko v strede krovu ide cez celú dĺžku drevený trám ktorý krov spája. Prípadne ci by stacilo krokvy pospajať kliestinami a tento prvok odstrániť? Viem že na to treba zavolat na miesto odbornika ktorý posúdi stav krovu a však jedná sa mi o či je nieco take vobec mozne? Rozmýšlam o nejakom čiastočnom zobytnení podkrovia a tento prvok pri prechádzaní povalou zavadzia. Taktiež by ma zaujimal vaš nazor na to či je mozne postaviť podlahu na dreveńych trámoch ktoré by boli polozene na obvodových múroch domu ako rošt pomedzi ktorý by slo zateplenie a na ten polozit osb dosky? pôvodnú podlahu tvorí betonova škrupina dosky a nasyp.
ďakujem za odpoveď ;)