Kúpili sme starší (50ročný) dom. Prešiel už čiastočnou rekonštrukciou. Takmer vo všetkých miestnostiach boli nové stierky, okrem jednej izby. Tam sme zoškrabali maľovku, ako to najviac išlo, potom murári dávali hrubú omietku, sieťku a vrchnú omietku (neviem, či sa to tak volá správne - snáď pochopíte, o čo ide). Po dokončení sa to asi týždeň sušilo a potom sme maľovali - 1x na bielo a potom 2x farebne.
Asi po 3 týždňoch sme si všimli praskliny na stenách. Vyzerá to, že omietka nie je "odutá", neodpadáva, keď sme po nej poklepali. Zdá sa, akoby tie praskliny boli len vo farbe. ???
Prečo to popraskalo a čo sme urobili zle?
Vie nieto poradiť?
Ďakujem.
problém je pod sieťkou tam boli praskliny ktoré prerazili cez sieťku opticky teda .Je to tak ked máte preskliny dá sa nato sieťka a napenetrujete to tak všetko je vidno a tak isto to nezakrila ani omietka myslím si že tam máte asi nejakú minerálnu vtedy to sosť preráža.
to znamena, ze ak mam v novostavbe popraskane hrube vapennocementove omietky a natiahne sa na to stukova omietka, budu tie spodne praskliny preazat na povrch?
@otec87 Nie.Nieje to pravidlo.
@lauralaplant Museli by ste mi napísať presnú skladbu materiálov a pracovný postup.Z vášho popisu sa nedá určiť presná príčina.
Ahoj laura. Mne ked orpavovali stary dom tak robili to tak ako aj tebe alebo ako to vlastne pises a nic sa mi na murach po rokoch nedeje.Predpokladam ze to asi robili kvalitne.Dokonca som to mal aj za dobru cenu! Ked nevyschol poriadne prvy material tak sa vlhkost dostava von cez jemnu omietku a tam to vidno .Alebo ti tu sietku fakt nedali.Treba ti to oskrabat(nie celkom)aby sa to poriadne vysusilo a potom dat nanovo sietku plus lepidlo a po zaschnuti jemnu omietku. Cau
Najlepšie čo sa da urobit, ked chcete mat kvalitné a poriadné stierky je že zoskrabete staro malovku zo steny napenetrujete to hlpkovým penetračným naterom (poriadne) a nanetiete od znacky Rigips uni spolu so sklotextilnou mriezkou na stenu . takze presietkujete celu stenu a po 12hodinach nanesiete stierku od znacky Rigips Rimano fhinish v 2 -3 vrstvach . Stierky budu kvalitne a nechrozi ze sa bude stena oduvach ci praskat. Pred 3 mesiacmi mi to daný živnostik robik a klobuk dole perfektná robota, za vybornu cenu.
na taketo praskliny su viacero dovody. 1, nebol pouzity certifikovany material
2, nebol pouzity technologicky postup
3,nebola pouzita penetracia
4,omietka bola v niektorych miestach hrubo natiahnuta
mne osobne sa to nikdy nestalo ale stretol som sa stym.,,,pri malbe je vidiet vsetky praskliny. ak to neopadava treba to nechat ak, alebo urobit znovu potrebne operacie.
dobry vecer mam otazku
pred dvoma rokmi som zacal stavat dom, zaklady boli celu zimu odstate ,minuly rok sme postavili zvysok stavby a pracovali na vnutre. V januari tohto roku sme robili omietky baumit viva maxima. Stavebny material bol ytong p2-400 nan bolo nanesene lepidlo so sietkou c1t a dvakrat lepidlom prejdene. Po urcitom case bola nanesena baumit viva maxima. Cely cas sme pomocou odvlhcovacov udrziavali vlhkost na 60%. Tohto roku asi v aprili bolo vymalovane. V jednej casti v chodbe nad dverami je cela stena zpraskana... ale len tam nikde inde... Nechapem tomu tak sme si davali zalezat na kazdom detaile... kde nastala chyba :(
Ahojte mám podobný problém.
Použitý materiál bol cemix 073( jednovrstvova omietka )
Postup:
1) hĺbková penetrácia
2) na striekanie "spricu" v zložení lepidlo/piesok/ cement
3) po vyschnuti spricu cca 3 dní , nanesenie omietky v jednej vrstve v hrúbke 1-1,5 CM
4) vyschnutie omietky cca 2 týždne.
5) po nanesení penetrácie pred maľovaním to vyhodilo takúto "mapu" , niektoré trhliny sú viditeľné a zatieral som akrylom. :-( a na tejto stene je toho veľa.
Nieje to vydute ale obávam sa že sa to časom odlepi po malých častiach ktoré sú popraskané.
Je postoj ako to odstrániť ?
Ďalšia tenka vrstva omietky?
Ďakujem.