Koľko ste platili za energetický certifikát na dotáciu?

Potrebujem kvôli dotácii energetický certifikát domu. Jedná sa o malý prízemný domček 112 m2. Cena 300 eur, ktorú za neho pýta projektant, sa mi zdá riadne prehnaná. Koľko ste platili vy?
Odpovedať
Stačí si nájsť na internete, robia to dokonca aj energetické spoločnosti, dá sa to aj do 150 eur.
Odpovedať
@zara71 cca. 100e
Odpovedať
@ascedant Problém je v tom, že na účely dotácie uznávajú len EC vydaný osobou evidovanou v registri Slovenskej komory stavebných inžinierov s oprávnením "energetická hospodárnosť budov s rozsahom oprávnenia tepelná ochrana stavebných konštrukcií a budov". Konkrétne v našom okrese majú takéto oprávnenie "až" 2 osoby. Teraz majú kvôli dotáciám samozrejme nával práce a snažia sa z toho vyryžovať čo najviac, takže navýšili cenu za EC na 300 eur.
Odpovedať
Profilova fotka
Čo všetko a ake parametre treba spĺňať na získanie energetickeho certifikattu?
Odpovedať
@lubobalascak skusil by som na ich stranke, maju to tam, alebo v teme ktora tunuz nato je
Odpovedať
@zara71 Je v cene EC aj optimalizácia a odporúčania? Ak áno, 2-nasobne vysoká cena nemusí byť nutne vysoká.
Odpovedať
@lubobalascak Absolútne nič. EC je možné urobiť aj pre zemľanku, ibaže vyjde veľmi zlý výsledok. Ani na vysvedčenie v škole netreba nič spĺňať - aj vysvedčenie s päťkami je platné. Otázka skôr stojí: ako sa zmenila úroveň vedomostí žiaka po absolvovaní výuky? Vysvedčenie to ukáže. Ako sa zmení energetická náročnosť domu po absolvovaní úsporných opatrení? EC to ukáže.
Odpovedať
Presne toto som predpokladal keď oznámili dotácie. Poviem to sprosto- aj blbec vie, že ak vymení okná, zateplí strop, fasádu tak zníži spotrebu. K tomu mi netreba certifikát to dáva logika. Nedostatok odborníkov, nedostatok realizačných firiem a navyše cena podstatne vyššia aj za prácu ako bola doteraz, lebo veď je nával tak zarobme. Táto dotácia mala byť jednoduchšia a vyšla by aj štát lacnejšie ak by bola možná svojpomocná alebo kombinovaná realizácia pre tých čo si trúfajú... Štát by preplatil materiál podľa faktúr ktoré by museli korešpondovať s plochou domu. Prišiel by poverený úradník, premeral, skontroloval dal štempel a hotovo. Ak si myslíte, že stavebné firmy to spravia perfektne dosnívajte. Pred dvomi mesiacmi robila firma zateplovanie nového domu oproti mňa a svete div sa polystyrén na buchtičky len to tak fičal. Fakt som myslel, že to už dnes nikto nerobí, ale....
Odpovedať
@zara71 my máme 160m2 jedno podlažie, komplet EC 150€ na dotáciu
Odpovedať
@blacksr Odporúčania tam musia byť, keď potrebujem EC na dotáciu. Netuším čo je to optimalizácia /vo vzťahu k EC/, takže na toto vám neviem odpovedať.
Odpovedať
@dodok V tých dotáciách sú aj iné absurdity. Napr. keď zlikviduješ zo strechy azbest a vymeníš strešnú krytinu, tak na dotáciu na novú strešnú krytinu máš nárok len vtedy, keď si strechu aj zateplil. My ale nemáme obytné podkrovie, takže budeme dávať izoláciu nie do strechy, ale na podlahu podkrovia. Načo by sme zatepľovali strechu, keď podkrovie nie je obytné? V tom prípade ale na dotáciu na strešnú krytinu nemáme nárok, lebo sme síce zlikvidovali azbest a vymenili strešnú krytinu, ale strechu sme nezateplili.
Odpovedať
@zara71 A čo je na tom absurdné? Tie dotácie sú určené na zníženie energetickej náročnosti budovy. Výmenou azbestovej krytiny nad neobytným podkrovím za plechovú ju energeticky nijako nezefektívniš.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@toky1 Nepochopil si to, čo som napísala. Po prvé my nevymieňame azbestovú krytinu za plechovú, ale za pálenú škridlu, ale o to nejde. Ide o to, že tým, ktorí sa zbavia azbestu, dajú novú krytinu a zateplia strechu /lebo majú obytné podkrovie/, novú strešnú krytinu preplatia a tým, ktorí sa zbavia azbestu, dajú novú krytinu, ale nezateplia strechu, ale podlahu podkrovia /lebo nemajú obytné podkrovie/, novú strešnú krytinu nepreplatia. Chápeš? Akú má toto logiku?
Odpovedať
@zara71 To tu mám zopakovať čo som napísal predtým, len vymeniť plechovú krytinu za pálenú škridlu? To vážne? Proste ak len vymeníš azbestovú krytinu nad pôjdom za akúkoľvek inú energeticky nezefektívniš prevádzku budovy. A na energetickú úsporu prevádzky budovy primárne sú určené dotácie. Nie na výmenu zdraviu škodlivého azbestu za čokoľvek zdravšie. Inak. Aj keby si chcela vymeniť strešnú krytinu zo spoteného 80 ročného dynamitu ktorý hrozí každú chvíľu explóziou za škridľovú tak nie z dotácií Obnov dom či Zelená domácnostiam. Lebo to nezníži potrebu energie na prevádzku. 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
Čo sa týka ceny, tak tá si myslím, že je primeraná. Pred dvoma rokmi som platil za takýto certifikát 260€
Odpovedať
@toky1 Prosím ťa prečítaj si ešte raz, čo som napísala. My nejdeme len vymeniť azbestovú krytinu za pálenú škridlu, ale aj ZATEPLIŤ PODLAHU PODKROVIA. Načo by som dávala izoláciu do strechy domu, ktorý nemá obytné podkrovie? Energetickú prevádzku budovy predsa zefektívnim tým, že zateplím buď strop obytných miestností, alebo podlahu nad nimi, tzn. podlahu podkrovia. My budeme zatepľovať podlahu podkrovia. Tak, ako energetickú prevádzku budovy zefektívnia tí, ktorí dajú izoláciu do strechy nad obytným podkrovím, tak energetickú prevádzku budovy zefektívnim aj ja, keď zateplím podlahu neobývaného podkrovia, tzn. strop nad obytnými miestnosťami, nie? Takže: obaja odstránime azbest, obaja vymeníme strešnú krytinu, obaja zefektívnime energetickú prevádzku budovy tým, že dáme izoláciu nad obytné miestnosti, ale jeden má nárok na preplatenie strešnej krytiny a druhý nie. Nárok majú len tí, ktorí dajú izoláciu priamo do strechy. Mne to nedáva logiku.
Odpovedať
@zara71 OK, už mi to konečne došlo. Máš pravdu. V takejto konštelácii to ozaj logiku nedáva. Do mňa občas treba naložiť lopatou aby mi rozsvietilo žiarovku 🙂
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?