Aku omietku dať na nepalenu tehlu

Prosím vás prerabame dom pálenia plus nepalena tehla..obuchavame omietky do tehál a neviem akú máme dať omietku na nepalenu tehlu ...budeme dávať klasika sieťkly ale nevieme čo ďalej dať na to ...na pálenku bude klasika Kleber atď...nikde som nič o Tom nenašla..niekto mi raz radil že buď hlinených omietku alebo sadrovu ale nebudeme dávať 3 CM sadrovej omietky ...a hlinenu nevieme robiť....ďakujem za rady .
Odpovedať
Hlinenú alebo čisto vápennú. Nič iné, pokiaľ si nechcete zničiť dom. Oba materiály dokážu vlhkosť regulovať oboma smermi - nasiaknuť aj vydať zo seba do okolia. Žiaden cement, penetrácie, nič takého - to sú materiály, ktoré nedovolia podkladu "dýchať", každá vlhkosť, ktorá sa tam dostane - a ona sa dostane, nech si predajcovia hovoria čokoľvek - zostane uzavretá v múre, čo je dlhodobo pre nepálené tehly fatálne. Nepálené tehly treba jemne navlhčiť - postriekaním namočenou štetkou a potom nanášať omietku. Čím vlhkejšia (redšia) omietka, tým viac popraská pri schnutí.
Odpovedať
@wegar ďakujem
Odpovedať
Profilova fotka
@lenusina ďakujete a neviete za čo. Ak cez cementovú omietku vojde vlhkosť do muriva, tak sa musí tak isto dostať aj von. Z vnútornej strany môžete použiť čokoľvek, ale sieťka musí byť prikotvená, lebo malta ju na stene neudrží. používa sa hrubé pletivo prichytené kotvami na tepelnú izoláciu.
Odpovedať
@wegar ty teda riadne davas...
Odpovedať
@jan45 Vlhkosť sa do muriva dostane obvykle zospodku, ak nie je dom podrezaný. A potom jemnými prasklinami aj cez cementovú omietku, ktorá vodu prijíma oveľa pomalšie, než vápenná a hlinená omietka, ale takisto oveľa pomalšie vysychá. Isto viete, že nepálené hlinené tehly dokážu pojať oveľa väčšie množstvo vlhkosti, než cementová omietka na nich dokáže vydať. Čo trvalá zvýšená vlhkosť znamená pre nepálené tehly je vám asi jasné. @gashtaan Ale určite ste chlapi múdrejší, než technológ NPÚ. http://www.chatar-chalupar.cz/vapenne... https://www.materialtimes.com/ptame-s... https://netusene-souvislosti.npu.cz/p...
Odpovedať
Profilova fotka
@wegar mne to vysvetľovať netreba, robil som pamiatky , argurent , že cez trhliny voda vnikne a nemôže von sú laické, na Považí sa hovorí " kaje núter , taje von" fakt je, že domy z nepálenej tehly boli denne vykurované a vlhkosť sa odparovala celou podlahou a teda netlačila len do stien. Ale poznali iný spôsob izolácie, prerušenie kapilárneho vzlínania kamenným podkladom s bodovými stykmi.
Odpovedať
@jan45 Vy tu teda idete tvrdiť, že všetky materiály majú rovnaké hodnoty nasiakavosti a paropriepustnosti? Prečo sa potom teda všade nepoužíva čisté vápno, ale začal sa používať cement? (A prečo aj napriek cementovým omietkam a tvrdým obkladom soklov sa vlhkosť objavuje, hlavne nad obložením soklov, prečo po múroch vystúpi až k stropom a ničí krovy?) Voda do konštrukcie vniká z podložia vzlínaním, cez povrch omietky, poruchami odkvapového a odvodňovacieho systému. Ak zmenia podlahy z pôvodného systému - to píšete správne, miestnosti sa odvetrávali obrovskou plochou stien aj podláh - tak sa vlhkosť bude tlačiť len cez najnasiakavejšie miesta, ostatné budú dlho vyzerať neporušene. V kombinácii nepálená tehla + cementová omietka + plastové okná + zabetónované podlahy je najviac namáhaným miestom práve nepálená tehla. https://www.vlastnimarukama.cz/wp-con... Toto je presne výsledok zmeny tradičnej technológie, kde boli všetky časti konštrukcie nasiakavé a materiály dokázali vniknutú vlhkosť odparovať. Potom prišli mudrlanti s cementovými omietkami, brizolitmi, betónovaním pôvodných drevených podláh a vlhkosť - potvora jedna - sa do konštrukcie dostala už pri samotnej realizácii a potom následne porušením týchto nových super účinných materiálov. Ktoré až také super účinné nie sú, murivu škodia, lebo vlhkosť sa nemohla odpariť obrovskou plochou, tak začala degradácia muriva zavlhčením, zasolením a po čase aj tvrdá omietka, ktorá mala byť spásou, začala odpadávať.
Odpovedať
Profilova fotka
@wegar miešate pojmy, niečo popisujete správne, niečo od veci. Cement nie je výmysel poslednej doby používa sa tisícročia a stavby z neho nepadajú pre vlhkosť. Záver z tohto pre celú MS by mal byť, že má slúžiť na drobné rady a nie očakávať riešenia, ktoré ani odborníci nemajú jasné.
Odpovedať
@jan45 to stojí sieťkou som myslela že sa budde dávať rabitove pletivo či ako sa to volá...čo teda odporúčate ďalej prosím? Môže byť teda aj obyčajne kelber fajnputz? Či nie ..z vonku zatepľovať nejdeme aspoň nie nepalenu tehlu
Odpovedať
@jan45 Cement sa síce používa tisícročia, ale nikdy sa nepoužíval plošne v takom množstve ako vápno. Navyše dnešný cement s tým historickým nemá veľa spoločného. Mimochodom, od 50. rokov, keď štát zhabal spústu majetkov, v jeho réžii aj pamiatková správa často používala cement, zázrak 2. polovice 20. storočia. Teraz trpko ľutujú a trhajú si vlasy, čo spôsobili historickým konštrukciám, niekde sú to nevratné škody nielen na omietkach, ale aj na samotnom murive.
Odpovedať
Profilova fotka
@lenusina nemal som odvahu napísať tabitz, ale jeto dobré riešenie, potom stačí vánenná malta, kde budú obklady, tam nastavovaná alebo cenentová. Ale ak chcete investovať, použite od sakretu sanačnú maltu.
Odpovedať
Profilova fotka
@wegar pamiatková správa vždy žiadala nepoužívať cement, ale vtedy ste nežili a neviete čo je to príkaz. a plnenie plánu. V južných krajinách, kde je zdroj puzzolánu sa používal len cement, vápno bolo energeticky náročné a používalo sa len na nátery.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@jan45 ďakujem veľmi pekne za rady :-)
Odpovedať
@jan45 ešte jedna taká mimo otázka bude sa dať kľudne na takú stenu vešať niečo ťažšie ako skrinky od kuchyne napríklad? Nemusím sa báť že mi to padne na hlavu?
Odpovedať
Profilova fotka
@lenusina nepálená tehla je o niečo hustejšia ako porobetón, takže treba dlhšie hmoždinky, ale ináč nemusíte mať obavy, televízor to na stene udrží a župan v kúpelni tiež.
Odpovedať
@jan45 super ďakujem vám za rady lebo ako nikde som sa nič poriadne nedocitala čo by nám mohlo pomôcť takže vaše rady si cením :-)
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?