Dobrý deň,
chcela by som Vás poprosiť o radu. Máme v pláne kúpiť byt, v ktorom bývali manželia s deťmi. Pani manželka bohužiaľ tento týždeň zomrela a bude dedičské konanie. Plánovali sme rekonštrukciu na november. Je možné rekonštruovať, i keď byt nám ešte nebude patriť a zároveň sa nejakou zmluvou chrániť? V zmysle, že by sa zakotvilo do zmluvy, že po skončení dedičského konania sa staneme vlastníkmi bytu a že už v priebehu dedičského konania môžeme rekonštruovať a o túto investíciu neprídeme (aj v prípade, že by napr. majiteľ byt nepredal)? Za odpoveď ďakujem.
Je to možné. Napr. zmluvou o budúcej kúpnej zmluve. Ale treba ju dôkladne skoncipovať, presne definovať práva a povinnosti, ako aj sankcie za prípadné odstúpenie od predaja zo strany predávajúceho.
Aj tak tam ale vidím riziko v tých deťoch, ak sú maloleté. Po tej pani bude dediť jej manžel ale aj deti. Ak sú maloleté a zdedia podiel na byte, tak predaj bytu bude možný len po odsúhlasení predaja súdom, kde súd potvrdí oprávnenosť záujmov maloletých detí. A môže sa stať, že to súd neschváli. Potom by ste investovali do niečoho, čo nakoniec nebude vaše. A vymáhať peniaze za rekonštrukciu od vlastníkov bude ťažké.
Istejšie je počkať, kým prebehne ded. konanie, byt odkúpite a až budete na LV ako vlastníci, potom si ho rekonštruujte.
Nikdy nevieš, čo sa stane počas ded. konania, alebo po ňom, či si to predávajúci nerozmyslia a pod.
@shirlee Tak po poriadku :-) Vy v tom byte byvate?? Alebo z akeho dovodu ho chcete rekonstruovat? Ak ste tam v prenajme, mozete rekonstruovat so suhlasom majitela, a na jeho naklady(alebo na svoje naklady,ale to by bolo asi zbytocne) A ak ten byt chce majitel predat, uzavrite ako vam vyssie radia, zmluvu o buducej kupnej zmluve. Kazdopadne - je to stale riziko, ja by som bez LV urcite rekonstrukciu nezacinala. Co ak bola manzelka zadlzena? A byt bude zhabany? To ani ty, ani majitel teda manzel nebude moct nejako ovplyvnit. Alebo teda, polovicu bytu zdedi manzel, druhu polku deti(ak mali deti) A deti nemusia suhlasit s predajom. Proste stat sa moze kadeco, radsej by som pockala. I ked, je september, ja myslim ze do 2 mesiacov by dedicske konanie aj mohlo prebehnut.
Ja by som urcite neriskovala. Nikdy nevies, co sa moze stat a ded.konanie moze dopadnut uplne inak,ako ste vy, ci rodina planovali.
Buduci "domneli dedicia" vam nemozu nic dat na papier,lebo zatial ani oni nie su majitelia. Takze nemozu zazmluvnit nieco, co im nepatri.
Aj v tej rodine sa mozu pomery zmenit pocas ded.konania / casto sa rodiny rozhadaju a robia si naprieky/ a co potom?
Skuste sa s rodinou dohodnut napr. o znizeni ceny za komlikacie a cakanie...ale bez LV v rukach sa do rekonstrukcie cudzieho bytu nepustajte.
Ďakujem všetkým za odpovede. Deti sú už dospelé a majiteľ nám vrave,l že s tým predajom súhlasia a že sa budú snažiť to vybaviť všetko čo najskôr. Ale človek nikdy nevie, čo sa stane.
zuzka_puska: my v tom byte nebývame. Sme teraz v podnájme inde, ale chceme ten byt kupovať. Predbežne sme sa ústne dohodli s majiteľom, že nám ho za určitú cenu predá, ale zmluvy žiadne zatiaľ spísané nemáme. Plus sme to chceli všetko uskutočniť čo najskôr (hypotéka, kúpa, rekonštrukcia), ale za týchto okolností to asi nepôjde.
majki555: znamená to, že my vlastne ani nemôžeme uzavrieť tú zmluvu o bud. kúpnej zmluve, lebo nevieme s kým, však? Keby sme to napr. spísali s majiteľom, tak nám to aj tak deti v tej zmluve neschválili, tým pádom by to bolo asi neplatné.
@shirlee presne tak, kym to nemaju vysporiadane nemate s kym spisat tu zmluvu. resp mozte s manzelom zomrelej majitelky, avsak deti to mozu napadnut ak by sa im cokolvek nezdalo. Musite mat najprv suhlas pd vsetkych deti, ze suhlasia s predajom a s tym, aby s bytom disponoval otec. Suhlas pisomny, podpisy overene notarom. Bez tohto by som do toho nesla, je to risk.
@shirlee Ahoj. Dokud nebude jasné, kdo vlastní byt který chcete koupit, tak raději nic neinvestujte. Počkat na ukončení dědického řízení je jediná bezpečná cesta, jak si ochránit své investice. Osobně si myslím, že Vám nic neuteče a předen se domlouvat ( s kým ? kdo bude nakonec majitel ? ) je opravdu velké riziko. Platí základní pravidlo, že nikdo se předem nemůže vzdát svých zákonných nároků. Ale u dědického řízení se klidně někdo ,může vzdát svého nároku ve prospěch zbývajících dědiců. Čili, já bych počkal a pokud máte domluveno, že to prodají Vám a za nějakou cenu, tak Vaše riziko spočívá akorát v tom, že by své sliby nesplnili. Ale nic by Vás to nestálo. Já bych hrál na jistotu. ;-)