Ahojte. Kreslí sa mi projekt na nový dom. Bude to drevodom. V návrhu mám len vykurovanie tepelným čerpadlom do podlahy. No dom bude stať pod Tatrami, konkr. Stará Ľubovňa a viacero ľudí mi povedalo, že to nemám šancu vykuriť cez tie naše zimy. Hocikedy je aj -15 stupňov dva týždne. (Aj teraz nikde nieje sneh a tu je) A že sa nedoplatím elektriky. Že TP sú na teplejšie oblasti. Ani sa nerozumiem moc tým TP. (či vzduch-vzduch, ... a iné alternatívy.) Myslíte, že je to vhodné? Plyn sa mi nechce ťahať 150m, to by bolo asi nakladné.
@m5rk to je samozrejme za predpokladu VZDUCH / VODA pravda. Ale ako spomenul @peto077 - ZEM / VODA dáva väčší zmysel v takýchto lokalitách. Investícia je ale vyššia.
@m5rk aj vzduch/voda spolahlivo vykúri, vačšina vie kúriť aj pri -25. Treba len vybrať správny model, napr. Panasonic kúri s plným výkonom aj pri -7 a stále má COP 2 (teda stále vykuruje za polovičné náklady oproti elektrokotlu) + nový projekt musí byť v triede A0, teda tá spotreba domu by sama o sebe nemala byť nijako vysoká.
@m5rk tepelné čerpadlo vzduch voda kľudne i na skalnaté pleso, lebo ak si v mieste kde je cez zimu často inverzia na kopčeku je stále jasno a oveľa teplejšie ako v kotline, TC sa dá s akum. nádobou a najviac pôjde v čase ked je cez deň najteplejšie, bývam tiež vyššie n. v. nad 500 m a cez deň nekúrim vôbec ako dnes lebo kúri slnko,stačí mať správne orientovaný dom väčšie okná na juh,horšia je situácia napr. v Oravskej lesnej, tam je síce vysoko ale málo kedy inverziaa je tam chladno po celý deň, blízo mňa je Lom nad Rim, nadm výška nad 1000 m a je tam často teplejšie ako dole v kotline kde je hmla, samozrejme v lete je vyššie vždy chladnejšie, niekde kúria i po celý rok
@m5rk TČ by som sa nebál ale sústredil by som sa na projekt. Bohužiaľ naše drevostavby sú stavané tak aby ledva preliezli normu aj to len na papieri pri kolaudácii a následne žitie, vykurovanie/chladenie stavitelia neriešenia.
Čiže viacej investovať do samotnej stavby už teraz pri jej navrhovaní.