@rosio stavebne povolenie nedava sused, ale stavebny urad, ak je pozemok urceny na vystavbu domu a dodrzis zakon a uzemny plan, tak nema preco byt problem...
@virnik27 Ak chceš stavať, musíš požiadať o územné a stavebné konanie (obe je možné aj zlúčiť).
Na stavebnom úrade Ti to vysvetlia.
No a sused - ako dotknutá osoba - bude účastníkom takéhoto konania, kde môže vznášať námietky, pokiaľ budú oprávnené. ;-) Ja keď som kupoval pozemok, vyhľadal som oboch susedov a informoval ich o mojom zámere. Najlepšie je hrať otvorenú hru. Veď aj Teba bude zaujímať, čo Tvoj sused ide stavať, či Ťa nepoškodí... 8-)
No takze bude robit problemy. Ak pojdete podla zakona akurat vas bude zdrziavat. Diky za takeho suseda co este nevie co chcete stavat a uz nebude suhlasit :-(
@rosio od suseda ziadne povolenie nepotrebujes, on ma sice pravo sa vyjadrit pri stavebnom konani, ale do uvahy sa beru len relevantne namietky, ako odstup, umiestnenie, tienenie atp. Pokial dodrzis co treba tak sice ta neustalymi namietkami moze zdrzat, ale v stavani ti nema ako zabranit.
@rosio a preco si plot s nim nekonzultoval? Ved plot oddeluje tvoj od JEHO pozemku... Nieje to uplne len tvoja vec.
A tie dristy, co tu ludia pisu, ze nemoze nic robit a stavebny urad berie do uvahy len relevantne veci... To su dristy.
Ked ti bude chciet robit problemy a ty budes chciet dodrzst zakon, tak nepostavis ani za 10 rokov... Moze davat procesne veci na sud... Napr:
Neplatnost uzemneho rozhodnutia... Kym sud nerozhodne, tak ziadny uradnicek ti neda peciatku... Potom moze napadnut vsetky rozne procesne kroky.... A sudy na slovensku rozhoduju veeeelmi pomaly...
Takze rada je: drz si dobre vztahy so susedmi alebo zmen suseda/susedov....
@ivantausk v com su to prosim pekne dristy ? Kazdy tu jasne napisal, ze sused to moze spomalit. Ak sa potrebuje obracat na sud, tak jednak ho to nieco bude stat a jednak musi mat argument o ktorom sa da sudit. S argumentom mne sa sused nepaci, neuspeje ani na sude a to rychlo.
Vedla mna chce buduci sused vedla mojeho bungalovu postavit dve obrovske 7m vysoke barabizne (jedna ma 18m na dlzku) a na SU mi bolo jasne povedane, ze s tym nic nespravim aj keby som chcel. A nikto za mnou nebol, nikto sa ma na nic nepytal, az listom zo SU som sa o tom dozvedel a musel som sa tam ist osobne pozriet co sa chysta. A to sa uz tesim co bude dalej, kedze panko uz mal konflikt z druhym susedom, pretoze jemu geodet vyznacil pozemok roxorom. Panko ale mal nutkanie prejst cez susedov pozemok a dostal defekt. Prisiel si pytat 60€ na pneumatiku a robil vraj neskutocny randal.
@majkoj v com su to dristy?no v tom, ze ked to da na sud a je jedno co bude namietat (nevhodnost do uzemneho planu a je jedno ci to tak je ci nie), tak kym sud nerozhodne, tak peciatku ti nedaju... Proste na vec je podana zaloba a kym sud nepovie, ze je to blbost, tak proces stoji.... Sud rozhodne za rok... Potom napadne nieco dalsie... Cokolvek....
Ver tomu, daju sa napadat procesne kroky, kazdy jeden.... Ja som tak vybavoval zateplenie bytovky a jedny susedia to napadali 9 rokov sa nezateplilo....
@ivantausk nie, nie je jedno co bude namietat. Ak bude namietat, ze zakon povoluje 7m odstup a SU povolil 6,5, tak ano moze sa stat co pises, ale na to ma pravo a to musi SU zvazit. Ale ak sused bude namietat, ze suseda ma modre oci, ale on chce susedu so zelenymi, SU to zamietne a vyda stavebne. Sused sa odovla na krajsky SU, te zhodnoti, ze je to v poriadku a podvrdi rozhodnutie. Ak je vydane pravoplatne stavebne povolenie, obratenie sa na sud nema odkladny ucinnok.
@ivantausk uzemne a stavebne konanie sa riadi spravnym poriadkom. Spravny poriadok aj definuje opravne prostriedky v obidvoch pripadoch. Zjednodusene to funguje takto:
1. Ziadost o stavebne povolenie na stavebnom urade
2. Stavebny urad oznami zucastnenym stranam zaciatok konania
3. Urcenie terminu ustneho pojednavania a terminu do ktoreho je mozne podat NAMIETKY
4. Vydanie rozhodnutia prislusnym stavebnym uradom
5. Dorucenie rozhodnutia (caka sa na pravoplatnost)
5. Moznost ucastnikov konania ODVOLAT sa
6. Odvolanie konanie (rozhoduje druhostupnovy organ). Odvolacie konanie ma odkladny ucinok.
7. Pravoplatnost rozhodnutia - proti nemu sa uz neda odvolat.
Lehoty na vyjadrenie stavebneho uradu a aj druhostupnoveho uradu su 30 dni. (v niektorych pripadoch 60 dni)
Okrem podania namietok a odvolacieho konania moze ucastnik konania vyuzit aj ine opravne prostriedky ako napr. spravnu zalobu, ale ta sama o sebe nema odkladny ucinok. Znamena to teda ze ak by sa sused po nadobudnuti pravoplatnosti (po odvolacom konani) obratil na sud tak stavebnik ma pravoplatne stavebne povolenie na zaklade ktoreho moze stavat.
@majkoj@andyho
No, ako urcite viete, tak existuju sudy ako odvolaci organ.
Ty majkoj stale pises o veciach, ktore su bud take ci take.... Ja pisem o napadani formalnych veci... Napr napadne to, ci bolo uzemne rozhodnutie vydane zakonne... Proste sa bude cakat na to, kym sud povie ci je ci nieje zakonne.... Proste je to tak.
Mne sused napadal to, ze nieje platna schodza vlastnikov bytov, lebo nebolo dostatocne osvetlenie... Lebo neveril, ze podpisy su prave, lebo neveril, ze splnomocnenie je pravoplatne.... Nenapadal nic o com bolo konanie (cize nenapadal ako pises 7 ci 6.5m....).
Vsetko sa da len treba mat dost slahnuteho suseda....
@andyno napadnut sa da ktorykolvek z tych 7 bodov co si pisal... A na kazdy jeden, ktory si vyzaduje krok ststneho organu bude stat, lebo sud vyda rozhodnutie, ked je o to v zalobe ziadost...
Ale tak kludne by stacilo aj to, ze da info o tom, ze je v danej veci sudne konanie (hoci nezmyselne), tak ti banka neda uver.... Milion sposobov ako sa da zneprijemnit zivot...
@ivantausk
Fúha, ty budeš naozaj nejaký "erudovaný" právnik :) Slovenské súdnictvo resp. vymáhatelnosť práva je naozaj v peknej "prdeli" ... S tým súhlasím a prieť sa o to asi nebude nikto. Ale to čo ty popisuješ, je pekné scifi ...
Modelová situácia je nasledovná. Zadávateľ témy podá žiadosť o udelenie stavebného povolenia, sused bude účastníkom konania. Ak zadávateľ témy naozaj dodrží všetky právne normy či VZN (vzdialenosť od hranice pozemku, od uličnej čiary, podlažnosť, zastavanosť pozemku atď) tak sused môže namietať, koľko chce, ale vo finále zadávateľovi témy bude vydané platné stavebné povolenie. Tu súhlasím s kolegami vyššie, aktívny sused môže túto lehotu (od podania po vydanie stavebného povolenia) natiahnuť.
Ak však povolenie SÚ vydá a stane sa právoplatné, môže sa sused naozaj odvolať na súd. Akurát je tu jeden problém. Podanie žaloby (návrhu o prešetrení zákonnosti vydaného SP) na súd nemá automaticky odkladný účinok, ako to popisuješ ty ... Sused musí ešte zvlášť riešiť žiadosť o odklad vykonatelnosti rozhodnutia správneho orgánu. Touto žiadosťou sa bude urýchlene (žiadny rok) zaoberať predseda senátu. Predchádza mu preštudovanie spisu. Súd môže odložiť vykonatelnosť napadnutého rozhodnutia len v prípade, ak by okamžitým výkonom napadnutého rozhodnutia hrozila závažná ujma. Ako sa píše ďalej, hrozba závažnej ujmy musí byť reálna a objektívna, nepostačuje len subjektívny pocit žalobcu. Zároveň predseda senátu musí brať do úvahy aj to, či nepoškodí tretiu stranu (v tomto prípade, zadávateľ témy) ... A vo finále podotknem, že "odkad vykonatelnosti" je "nástroj" ktorý sa má a aj používa výnimočne.
Týmto všetkým som chcel povedať len to, že rozhodnutie o pozastavení platnosti SP sa vydáva naozaj pomerne bleskovo. Tam sa čakať totiž naozaj nemôže ... A predseda senátu ho nevydáva, pre modré oči žalobcu alebo navrhovateľa ... Musia tam byť naozaj závažné dôvody.
A tu sme zase na začiatku, ak má stavebný pozemok všetky parametre stavby budú v medziach zákona, SU vydá právoplatné SP, na konaní sa sused účastní (alebo dostane aspoň pozvánku) tak si len veľmi ťažko viem predstaviť, aký závažný dôvod si sused nájde.
A záverom : Zo 100 ludí, ktorý sa vyhrážajú súdom, je ledva 1, ktorý to naozaj súdnou cestou začne riešiť. Ak sused nie je právnik, tak už len spísanie "návrhu o nezákonnosti rozhodnutia" a podanie žiadosti o odklad vykonatelnosti ho bude stáť pár sto eur. V prípade súdu ho to bude stáť právnika a ak pôjde z niečím vymysleným, aj súdne trovy ...