Stavali ste niekto v takomto terene?cca o kolko sa predrazi stavba?Zaujima ma vsetko okolo vystavby,projektu a riesenia.Ak by bol niekto ochotny podelit sa o cenne rady a skusenosti,bola by som velmi vdacna
@sunshineka Tak, ako je známe, "5 x 5 = 25", tak som aj ja vedel, "stavať vo svahu je drahé".
Ale išiel som do toho, lebo som netušil, do čoho idem.
Ale konečný účet znamenal, že som musel naliať kopu betónu pod 1/2 domu a ešte som musel podeň vymurovať oporný múr, ktorý držal celý dom, lebo tak to prepočítal statik. Múr bol dlhý 13 m a vysoký 3 m (z toho 2 m v zemi, keďže som dvíhal terén = prisýpal). Skrátka 1/2 melóna Sk navyše, o čom som vôbec netušil, že to tak naskáče.
Len podsyp terasy predstavoval 12 tatroviek stavebnej sutiny, šotoliny a štrku...
A tie terasy boli krásne - ale DRAHÉ.
Určite sa predraží...ale pri správnom naprojektovaní sa dá tá investícia aspoň využiť na niečo užitočné - ak už nie je na výber a pozemok nemožno vymeniť.
@sunshineka ako mas orientovany svah?
inak nikto nerozmylal nad zapustenim domu do svahu? my mame vinic na krasnom juznom svahu, vyhlad uplna pecka, ale je to vinic a stavat mi tam nedovolia. no ked som nad tym rozmyslal, chcel som zapustit "spinave" miestnosti do svahu.
Sme vo svahu ale neviem ti pobedat o kolko nas by to stalo menej keby bol na rovine kedze sme na rovine nestavali.
Ale ako spomina @leonardom , oporne mury su potrebne a drahe. My mame z vybrovaneho betonu a len mury stali dakych 20.000e. Ale stoji to zato, ten vyhlad co mame je na nezaplatenie... Foto vblogu.
@sunshineka Dom sa nemusí predražiť ak miesto vysokých základov spravíš garáž. Iná vec by ma trápila, neustále chodenie do kopca po pozemku. Rovina je lepšia.
@sunshineka kamarat postavil bungalov vo svahu, do ktoreho chodi po schodoch. Prizemne domy sa stavaju, aby nebolo schodisko, a teraz maju pol poschodia pri vchode. Oporny mur stal hrozne vela.
@sunshineka mam dom postaveny vo svahu s prevysenim na pozemku 3,2m. Osobne by som sa nebal zapustit dom do svahu. Sikovny architekt sa s tym rad vyhra :-). Stavba vo svahu je urcite finance narocnejsia - zemne prace, hydroizolacie, staticke prepocty, oporne mury atd. Ak je pozemok este aj orientovany juzne + velke slnecne a tepelne zisky.
Ale aj ako uz spomenul madein1974, vyhlad za to stoji. Aj to, ked sused postavi dom a nezatieni pozemok :-))
@leonardom presne takto to máme aj my.. z prvopočiatku sa zdal pozemok ako nierny svažíček.. sme mysleli tak prevýšenie na 30tich metroch len do 1metra... ale ako sa vystavali domy vôkol nás a zistili sme že máme mestom určený regulatív že "0"la domu musí byť 50cm nad úroveň chodníka tak sa nám na tých 30tich metroch nastalo prevýšenie pozemku cca 3metre.. z čoho sme nakoniec dali aspoň pol domu podpivničiť aby sa vytiahnuté rady DTčiek nemuseli len zasypávať a tak sa využil priestor pod úrovnou "0"ly taktiež vybudovať oporný múr v tvare "U" a to 10ramená a 18metrov dlhý a naveenie zeminy na vyrovnanie pozemku. takže pekných 20litrov to spapalo naviac a tak sme sa pri bungalove čo sme mysleli že do 100tis. zmestíme budeme asi niekde na 150tis.
takže rada.. ak svah tak si to dobre spočítať ako sa ten priestor bude dať využiť... inak je to Drahéééé
@sunshineka
Mame taky" mierne "svahovity pozemok. Tiez sa sprvoti pri pohlade nan volnym okom, ten teren nezdal az taky svahovity. Az polohopis vyskopis odhalil realitu...3,8m klesanie na 40m pozemku po uhlopriecke :-(.
Projektantka navrhla dom umiestnit pod cestu a kaskadovite zaklady.
download/file.php?id=6899&mode=view/varianta%20osadenia.jpg
No nam sa to takto moc nepaci. Radi by sme zvazili ine moznosti a nasli este aj ine riesenia?
Tak to vyzerá u nás na 15 m prevýšenie cca 1,5 m.V spodnej časti 9 ks DT + 90 cm základ. Cena základov bez zateplenia a drenáže a 12500 eur.Základové pásy boli robené kaskádami
@ceso my mame na 10m prevysenie 4m,ked sa chceme dostat nad uroven terenu 40cm.svah sa zvazuje od cesty smerom dolu.ide nas slahnut z toho :-D nevieme sa rozhodnut, ci "utopit " dom a zamerat sa na dobre odvodnenie alebo co
@ceso Ahoj ja mam zruba na 13m previsenie 1,3m hranice pozemku v jednom bode, ale je to merane od urovne cesty ked ze pozeemok mam pod cestou nejakych 50cm vedel by si mi poradit či to mam vytiahnut DT alebo zasalovat na ten rozdiel a potom DT dakujem
Dobrý den. Nuž ťažko je radiť keď nemáme predstavu čo chcete stavať. Faktom je, že ako spomínali ostatní tak to bude o niečo drahšie v závislosti ako budete stavať. Z vlastnej skúsenosti, ale môžem odporučiť postup
1. Spraviť si geologický prieskum, aby ste vedeli na čom idete stavať a či existujú nejaké prekážky. Ušetrí to nejaké peniaze, lebo môžete mať jednoduchšie zakladanie. 2. Dobrý architekt, ktorý dokáže z pozemku vyťažiť to najlepšie. 3. Dobrý statik, ktorý dokáže spočítať to čo architekt navrhol a nakoniec 4. Projektant, ktorý to dokáže navrhnúť ako to postaviť. No najpodstatnejšie aby ste vy mali predstavu ako vám má váš dom slúžiť. Viem, že to znie trochu komplikovane a v našich zemepisných šírkach sa začína projektantom, no s prepáčením aj väčšina domov tak vyzerá. Otázka či dom zapustiť, zdvihnúť či tak napoly je v princípe na začiatku vlastne nepodstatná. Bude totiž záležať na miestnych regulatívoch a danom projekte. Ak sú však na prvom mieste hlavne peniaze, tak treba hľadať najlacnejší variant v súvislosti s lokalitou a podložím. A na to je príliš málo informácií. Nemôžem vám dať seba ako príklad, lebo sme stavali vo veľmi zložitých podmienkach a v strmom svahu, čiže naše založenie stavby spotrebovalo materiál na cca tri klasické domy. No neľutujem. Dom vo svahovitom pozemku je vždy zaujímavejší ako na rovine. Tu je fotoblog, kde sa to dá skoro celé pozrieť http://www.modrastrecha.sk/blog/durim.... Nech sa už rozhodnete akokoľvek, držím vám palce. Za trochu tej námahy a peňazí navyše to stojí.