Dobry den,
mam moznost od rodiny kupit velky pozemok (4410m2) so starym rodinnym domom za dobru cenu (50 000 e). Pozemok je vo vyhladavanej mestskej casti (Trenciansky kraj) a na pozemok sa vchadza od cesty 1. triedy. Jedinou nevyhodou pozemku je jeho dispozicia - je siroky 21m (z tejto dlzky sa na pozemok vchadza od cesty) a dlhy 210m. Na zaciatku pozemku jed stary dlhy dom s gangom, ktory je vsak spredu popukany, kvoli hustej doprave od hlavnej cesty. Stary dom ma elektrinu, vodu a predppripravu na kanalizaciu (ktora vsak momentalne nie je zapojena k domu).
Kedze stary dom by som chcela zburat a pozemok je pre mna prilis velky, uvazovala som o odporedani casti pozemku inym kupcom. Ma niekto suskenosti s niecim podobnym? Kedze pozemok je dost uzky (21m) cesta na zadne pozemku by bola na ukor sirky pozemku.
- Vie niekto kolko je minimalna sirka cesty, ktoru by som musela obetovat zo sirky pozemku?
- Myslite si, ze by bol zaujem o pozemky takehoto tvaru? (4x dlhsie uzsie sliziky)
-Ma niekto skusenosti ako by sa potom riesila elektrina, voda a kanalizacia? Na pozemku je elektrina a voda ale kedze pozemok je dlhy 210m, museli by sa siete tahat cez skoro celu dlzku a kazdy pozemok by musel mat svoj vlastny merac. Myslite, ze by to bolo uplne drahe?
Hocijake nazory, diskusia je vitana.
Dakujem za pomoc.
Nikola
@nnikollka z tych 21 metrov sirky odstrihne pristupova cesta minimalne 4 metre, na konci musis spravit obratisko, inzinierske siete (voda, kanal, elektrika) musia mat "kapacitu" pre dany pocet domov. Cize moze byt problem, ze ti tie domy ani nepripoja. Cesta bude spolocne vlastnicsto alebo tvoja? Kto bude robit zimnu udrzbu? Budes predavat pozemky aj so sietami? Vybudovat cestu a siete stoji nemale peniaze uz len v case projektovej pripravy, nie to este realizacia. Ja viem, vlozene preniaze by sa vratili ked pozemky predas ale pociatocna investicia je znacna. Nepocitaj s desiatkami tisicov. To je tak mozno na projekty IS.
mozne to je, mate nejakeho kupca na prip odkup zvysku ?
cesta tak 4m, treba pocitat min 2m z kazdej strany aj na dom
cize -8m
16 je stale dost na dom ... a este je rezerva
ten sused čo mu spravíte cestu rovno vedla domu bude určite nadšený 🙂 U nás bol jeden takýto nápad na ulici, ale presne kvôli ceste s tým sused nesúhlasil, a nakoniec z toho nebolo nič, tak si to pre istotu vopred prezistite
zo skúsenosti od známeho ...kúpil si chudák pozemok tohto typu a zaplakal následne, pretože tí, čo už postavili pred ním a za ním mu zrazu bránia vo výstavbe - lebo úzka príjazdová cesta, lebo stavebný hluk, lebo prach! Oni už bývajú, vtedy keď stavali im nič neprekážalo. Dosť, že sú tam nacvakaní jak sardinky v konzerve. Takéto pozemky sú len zdrojom sváru. Chápem potrebu niečo z pozemku vytrieskať, ale toto je bohužiaľ dosť nešťastné riešenie pre budúcich majiteľov naslížovaných pozemočkov.
@nnikollka Ako možné to je, ale...
Išlo by o developerský projekt. Musela by si vybudovať príjazdovú cestu a komplet inžinierske siete s prípojkami.
Pozemok má šírku 21 m - cesta s chodníkom by zobrala 6 - 6,5 metrov. Na konci obratlisko. Teda zostal by ti pás cca 14 - 15 metrov, čo by stačilo ako stavebné parcely.
My sme niečo podobné realizovali - budovali sme na poli novú ulicu s 11 stavebnými pozemkami. Najprv trebalo realizovať územné konanie na umiestnenie novej ulice s 11 stavebnými pozemkami. Po vydaní územného rozhodnutia sa urobili projekty na cestu. na vodovod s 11 prípojkami, rozvod plynu s prípojkami, rozvod elektriny a kanalizácie. Na všetko trebalo samostatné stavebné povolenie. Výstavba ulice v dĺžke cca 140 m - cesty a inž. sietí vrátanie pouličného osvetlenia, vyšlo na cca 180 tisíc €. Tým sa vytvorilo 11 stavebných parciel, každá parcela mala na hranici pozemku vlastnú prípojku vody, plynu, kanalizácie a elektrinu, cesta je široká 5,5 metrov s obratliskom a chodník má širku 1 meter. Na ulici je 5 stĺpov verejného osvetlenia. Samozrejme každý stavebný objekt (cesta, vodovod, plynovod, kanalizáciu, elektrické rozvody) trebalo samostatne skolaudovať.
Následne pôvodní vlastníci predali polovicu stavebných pozemkov a polovicu si nechali.
Len pre zaujímavosť - celé to zrealizovať trvalo cca 5 rokov.
Takže len aby si mala predstavu, čo to obnáša časovo aj finančne - kúpiť taký veľký pozemok, rozparcelovať ho na stavebné pozemky, vybudovať spoločnú prístupovú cestu s inž. sieťami a potom predať niektoré stav. pozemky.
Ak s tým nemáš žiadnu skúsenosť, a nemáš niekoho, kto ti to vybaví a zrealizuje, ani to neskúšaj. To je kopec vybavovačiek a papierovania.
AK na to máš nejakého človeka, čo sa v tom vyzná a vybehá ti projekt, stav. povolenia, tak môžeš urobiť ešte tak, že si dopredu zoženieš kupcov a zložíte sa na výstavbu tej cesty a inž. sietí. Tak sme to urobili aj my - aj pôvodní vlastníci aj noví - každý prispel sumou 16 tisíc € na výstavbu sietí a cesty.
@zita19 Dakujem za odpoved.Cesta by bola spolocnym vlasnictvom vsetkych vlastnikov domov. Po tom ako citam vsetky komentare a skusenosti ostatnych ludi, asi by nebolo zle keby sa dopredu nasli kupcovia pozemkov a vsetci by spolu prispeli na vybudovanie cesty a sieti. Budem o tom musiet popremyslat.
@zltalienkatiez uz som nad tym rozmyslala nakolko vedla byva stara pani a viem , ze ak uz nebude moct byvat sama, ze jej vnuci mali podobny napad z ich pozemkom. Nebolo by to zle, keby sme sa spojili.
@chrobak7 Dakujem velmi pekne za komplexnu odpoved. Dali ste mi zatial najviac informacii zo vsetkych opytanych. Urcite je to vela penazi ale kedze mne to nesuri urcite by som mala na to cas len by som to ako ste sami pisali urcite nezvladla sama nakolko byvam mimo Slovenska. Mozno by nebolo zle keby slom najprv dopredu nasla kupcov pot tom ako sa realizuje uzemne konanie v nas prospech, s ktorymi by sme sa na ulicu a siete poskladali. Dakujem a ozvem sa ak by som mala nejake dodatocne otazky ak by Vam to nevadilo.