Chcem vás požiadať o radu. Na jar chceme začať stavať dom - bungalov, individualny projekt a projektant nám navrhol takéto zloženie stavebných konštrukcii (podla neho je to dostatočné, ale podla mna nie je):
solbet (ytong) 24 + 8 eps (R=4,2), podlaha R=2, strop 30 cm nobasil R=5,64, okná 2-sklo s u 1,3.
Vonk. výpočtová teplota -13.
Tepelné straty vypočítané 6,942 kW.
Potreba tepla na vykurovanie 13806,6 kWh.
Merná potreba tepla na vykurovanie 85,6 kWh/m2.
Ako to riešiť podla vás? Prikladám aj energetické kritérium a pôdorys domu.
Vďaka
Tepelny odppr z hladiska normy vyhovuje. Už je len na Vás koľko chcete ušetriť na prevádzke domu. Obvodovu stenu by som odporucal viac zatepletiť z 0,08 na 0,15m. Tepelný odpor podlahy by som tiez odporucal zvačšit. Nie je nič horšie ako zima na nohy ;), tepelny odpor strechy je dobrý. U okien by som uvazoval už s trosklom. Ak ešte niečo napíšte mi do IP ;)
Z mojho pohladu je vsade malo izolacie a z dlhodobeho hladiska to nie je ekonomicke. Merna potreba tepla na vykurovanie je strasne vysoka.
Normy to splna, ale racionalne riesenie to nema ani nahodou.
My sme to chceli upravit aby to bolo co najekonomickejsie riesenie z pohladu energii aj do buducna, ale projektant nam vcera doniesol uz hotovy projekt (pritom sme sa mali este stretnut a prebrat to cele pred dokoncenim), a ked som mu zacala hovorit o vacsich izolaciach tak argumentoval, ze to by uz bol problem najst kotol s tak malym vykonom, co ma dost rozculilo . ]-( Navrhol nam tam kotol 14 kW na vykurovanie a TUV, podlahovku vsade a krb aj do podlahovky. Nechcem investovat do kurenia vela.
Ako to riesit ked uz je hotovy projekt, na koho sa mam obratit aby nam to prepocital cele este raz na co najracionajlejsie riesenie?
pokial mozem povedat za seba, ked som zistila ze kurenar nam vypocital MPT 48kwh/m2, čo bolo hrozne vela, chceli sme NED bliziaci sa k pasivu.... Dali sme si to prepočitať do PHPP - tento program presne prepocita a navrhne lepsiu alternativu zateplenia. Cize vyslo nam 21kwh/m2 : bungalov zateplenie strecha 48 cm vlna, podlaha 30 cm sivy polystyren, stena myslim 20 alebo 25 cm tiež sivy. Plyn vôbec nedavame, ani podlahovku.....len elektricke konvektory - to je najlacnejšie riešenie, pre nas sa plyn neoplati zavadzať. Plus krbové kachle. Ak nechcete cely život platiť vela za kurenie, tak treba izolacie pridať.
Tak takemuto projektantovi ktory nema potrebu riesit tvoje celozivotne cielo by som za odflaknuty projekt a zato ze to staci vobec nezaplatil. Vsak kazdy ma zaujem kvalitne to zateplit. Tie dnesne normy su slabe od roku 2020 uz bude len pasivny standard. Takze teraz by som isiel minimalne do niznoenergetickeho standardu menej ako 35 kW /m2
@daniela.u. tá chodbička vznikla preto aby sa umoznil vstup do tej izby vedla, ale to je trochu starsi podorys, su tam nejake zmeny... pozerala som ze vy mate podobne rozmery domu, a myslis ze drasnican by bol ochotny nam to vypocitat?
@zuzulik2 aha, len som myslela, že aj na vstup do tej izby je tam dosť miesta z chodby, nie je to moc dobre vidieť....
......určite by bol ochotný, výpočet na bungalov by mal stáť 150e...
@blacksr ja som si myslela ze je to na prd cele, lebo nejake diskusie som si tu prestudovala a dost casu tym stravila ...aj preto tu hladam rady. A s tym kotlom je to ako teda, my mame sice pripojku plynu cez ulicu, ale ked si to vsetko spocitam kolko by to stalo, tak by som mozno aj do elektriky sla (samozrejme po uprave parametrov domu), od akej MPT sa uz oplati elektricke kurenie?
@zuzulik2 To sa nedá v tejto chvíli jednoznačne povedať. Závisí to nie od MPT, ale od celkovej potreby (spotreby), spotreby TUV a od toho, koľko ste ochotní kúriť v kachliach.
@blacksr co sa tyka rekuperacie (moc sa nevyznam) aky je rozdiel vo fungovani medzi zemnym registrom-vymenikom a rekuperacnou jednotkou? da sa dokurovat do VZT elektrokotlom?
@zuzulik2 ZR - v lete vzduch mierne ochladí, v zime predohreje. Slúži aj ako protimrazová ochrana pre RJ.
RJ - tá sa zasluhuje o najväčší energ. prínos.
Vetrací vzduch sa doohriať dá, ale nekomplikujte to elektrokotlom. To by ste museli mať vodný výmenník v bojleri. Normálne sa dáva väčšinou el. potrubný ohrievač. To ale aj tak nie je vhodné riešenie, pretože vzduch dokáže preniesť len málo tepla a tak na vykúrenie domu treba honiť veľké objemy. A čím väčšia zima, tým väčšie objemy. Čím väčšie objemy vo veľkej zime, tým suchší vzduch. Nie je zriedkavosťou RV k 20%... Ak by ste tomu chceli zabrániť, musela by byť 3-násobne drahšia RJ - recirkulačná, ktorá by neťahala do domu stále nový a nový vzduch, ale by doohrievala stále ten istý v obytných miestnostiach a točila by ho medzi nimi.