Zdravim. S priatelom by sme radi postavili NED. Projekt už máme,ale mame projektanta staršieho pána, ktorý sa tomu figu rozumie, takže sme si to cele usmernovali my. Uvitam od Vás vylepšenia. Bude to bungalov , rozloha cca 200m2, so vstavanou garažou s dielnou, z tých 200m2 budu asi 145 m2 obývatelne priestory a zvyšok je garáž s dielnou. Garaž nebude vykurovana. Dom bude z tehly 30cm, na to 20cm zateplenia polystyrenom. Strop sadrokartonový, zateplený minerálnou vatou 30cm, ak by boli peniažky možno aj 40. Základy zateplene po obvode, podlaha asi 20-25cm. Budeme mať len elektriku, kurenie pomocou infrapanelov plus v obývačke krb, ktorý bude však asi len občas využivaný. A tiež plánujeme rekuperáciu. Okná trojsklá, ešte nevieme či plastove alebo drevene. Vstup máme z JZ. Orientácia izieb:
Sever až severozápad - garáž s dielnou
Severovýchod - kuchyna, kupelna, wc
Východ - spálna
Juh až juhozápad - detská, pracovna, obývačka
Hrubu stavbu si chceme robiť sami s kamaratmi, ak si dame pozor na tepelné mosty, mohol by byť z tohto nízkoenergetický dom?
@sorca24 Vzdy k domu pri otazke ci bude NED treba napisat lokalitu kde sa stavia a aj orientaciu ako si pisala... Pretoze to co si napisala, by u nas nemal sancu byt NED. V Poprade neexistuje.. Uz len si zoberiem na musku strechu: 30cm v strechce je tesna energeticka hranica C, mierne B... A to sa vela ludi vysmieva, ze 30cm je az az.. Na NED by som radsej volil 45cm... ALE to sa neda takto povedat, najidealnejsie je investovat do vypostu PHPP ktory ti presne povie ake izolacie a kolko budes kurit.. Niekedy je lacnejsie najst peniaze do izolacie, ako potom do draheho kurenia... Myslim investicia do zariadeni na kurenie domu...
Z vlastnej skusenosti, ale matematickej. V Poprade aby bol dom pasivny musi mat napriklad odpor plasta R = 12,5.. Inde staci aj R = 9,5 ale PRI PODKROVNOM DOME.
Ty mas nevyhodu, ze riesis bungalov, tam su kriteria prisnejsie kvoli velkej streche a zakladom. Jendoducho povedane mas velky pomer: vnutorny objem spojeny s velkou plochou zeme prostrednictvom zakladou a strechou (vecsie uniky tepla = drahsie izolovanie domu).. Cim ma dom viac podlazi na tych istych mensich zakladoch a pod spolocnou mensou strechou, tym je jednoduchsie z neho urobit energeticky najvyhodnejsi dom... Je to aj lacnejsie...
Zainvestuj do vypoctu v PHPP, to je velmi presny program...
@sorca24 áno, NED z toho bude. Na vlnu iste budete mať - z tých všetkých je to najlacnejšia izolácia a pri tak veľkej ploche najviac muziky spraví. ;-)
Na kúrenie elektrinou treba určite ešte pridať izoláciu, ísť na max. Radšej nedávajte 2500 € za obstavbu krbu, dajte len krbové kachle do 5 kW. A dajte si spraviť výpočet, aby ste neboli prekvapkaní, keď príde faktúra.
Dobrý den. Jestli to bude, nebo nebude nízkoenergetický dům, se dá zjistit pouze podrobným a přesným výpočtem. Vám by mohlo stačit se dostat s MPT ( měrná potřeba tepla na vytápění ) pod hodnotu 50 kWh/m2 vytápěné plochy za rok. Ale nebude to snadné. S uvedenými izolacemi se na tu hodnotu asi nedostanete. Jedna věc je jistá i bez jakéhokoliv výpočtu. Každé pasivní opatření na snížení tepelných ztrát je z dlouhodobého hlediska nejlepší řešení. Zvýšení tlouštěk izolací směrem nahoru je marginální, až uplně bezvýznamný nárůst investičních nákladů, které se stejně rychle vrátí ve formě úspor na pořízení topného systému. Nebudu se rozepisovat o nějakých konkrétních tloušťkách izolací, ale obecně to chce přitvrdit. ;-) ;-)
PS A na stvabu bych použil třeba skořepinové tvárnice a nalepil aspoň 30 cm EPS. Bude to ve finále lepší a lacinější, jak máte v úmyslu. Když tam rubnete 40 cm a ještě šedého EPS, tak Miovi zvlhne blahem oko. :-D :-D :-D
A mě také.
S pozdravem Laďa
No ono v podstate ja mozem tvrdit ze to 40cm EPS mam zadarmo ... Pretoze mne staci olejovy radiator z Tesca za 30eur na vykurneie celeho domu.. Inemu nestaci kurenie za 10.000eur ... Cize ja si tuto vetu od @ladajaskva viem predstavit uz aj ako holu vetu :-p :
,,Zvýšení tlouštěk izolací směrem nahoru je marginální, až uplně bezvýznamný nárůst investičních nákladů, které se stejně rychle vrátí ve formě úspor na pořízení topného systému. ,,
A vedeli by ste mi odhadnuť mesačný náklady na prevádzku pri takto izolovanom dome? (Strop 40cm, podlaha 25, steny 20cm EPS, základy zateplene po obvode) .Kedže budeme mať len elektrinu, tak len elektrina a voda. Stači mi ked napíšete či si myslite že by to bolo viac alebo menej ako 100€.
Dobrý den. Když to chcete vidět napsané , tak prosím : Myslím si, že by to bylo viac alebo menej ako 100Euro. :-D :-D :-D :-D :-D Jinak, toto všechno záleží na výpočtech. Výpočty záleží na zeměpisné poloze domu, orientaci domu ke světovým stranám, počet obyvatel hraje také roli atd. Takže co si kdo myslí je úplně jedno. Důležité je, co řekne výpočet na normované podmínky a budete ráda, když se do těch výpočtů trefíte s tolerancí + - 20 %. Jenon teplota , na kterou budete vytápět, udělá z výpočtu cár papíru.
S pozdravem Laďa
mam bungalov 200m2 strop zatepleny vata 8cm+16cm+8cm postaveny itong 37,5 +zatepleny 8cm polist.
kurenie riesim akumulacny krb,peletkova pec,elektrina je super,ale pod sto euro je tobez sance,aj ked kopec ludi sa chvali ze plati 700e rocne,