Ahojte rada by som sa opytala ci ma niekto z vas alebo vasich znamych mobilny dom a ake je to byvanie???Chceme vediet ci je to mozna forma celorocneho byvania,ci to ma niekto aj vyskusane.Nasli sme na internete v roznych cenovych ponukach,aj za 50000e luxusne zariadene,zaizolovane.Daju sa doviest aj zo zahranicia a myslim si ze za 700-800 tis.sk sa da zohnat skutocne fajn byvanie v mobilnom dome.Akurat si myslim ze je to na Slovensku neobvykle byvanie ale urcite sa po tom zacnu ludia cim dalej tym viac obzerat.
som myslel ,ze mas zaujem o taky dom,tak som ti dal info,ze v Nitre pod sidliskom Klokocina pri benzinke Shell v areali pneuservisu su na predaj mobilne domy zateplene s kupelkou a kurenim.Mozes sa ist pozriet .Nemas to daleko.
MOBILNÉ DOMY
Charakteristika
Bývanie v mobilných domoch je rozšírené hlavne západne od nás, v Európe je to predovšetkým Anglicko, Holandsko, Francúzsko a v zámorí v USA. V týchto krajinách sa požívajú mobilné domy ako na rekreačné, tak i na trvalé bývanie. Na Slovensko sa táto myšlienka dostáva vo väčšej miere len teraz.
Mobilné domy ponúkajú veľmi komfortnú náhradu rekreačných chát, menších domčekov k prechodnému, mobilnému bývaniu a je takisto zaujímavá možnosť ich využitia ako malé prevádzkarne či kancelárie. Mobilný dom je vybavený oceľovým podvozkom s malými kolesami, výsuvnými podperami a odnímateľným klasickým závesným zariadením za osobný automobil, čo umožňuje jeho rýchlu mobilitu na krátku vzdialenosť - teda nie je pevne spojený so zemou. Vďaka tomu nepotrebujete stavebné povolenie, vlastne iba parkujete. V prípade pevného spojenia mobilného domu so zemou, či pripojenia na IS (inžinierske siete) je potrebné podať hlásenie o umiestnení príslušnému stavebnému úradu.
Na rozdiel od "karavanov" sú väčšie a priestrannejšie, plne zariadené moderným nábytkom v bežnej veľkosti a pritom stále na kolesách, kedykoľvek pripravené na presun (sťahovanie, predaj, povodňové oblasti atd.).
Vybavenie
Mobilné domy ponúkajú komfortné bývanie, plne porovnateľné s bežným bytom.
Vybavenie obytných častí - sedacia súprava, jedálny kút, nábytková stena, plynový krb.
Vybavenie kuchyne - kuchynská linka zahŕňajúca vybavenie a drez, sporák, chladnička.
Vybavenie spálne (lôžkovej časti) - posteľ (s jedným alebo dvomi lôžkami, alebo poschodová posteľ), skrine a úložné priestory.
Vybavenie kúpeľne - umývadlo, sprchový kút, splachovacie WC (aj samostatne).
Dodávame takisto domy s dvojitým zasklením a zosilnenou izoláciou. Tieto sú používané pre trvalé bývanie. Pre náročnejších zákazníkov je možné priestor zostaviť v rôznych kombináciách a veľkostiach, ktorý v prevedení pre celoročné využitie nahradí i klasické bývanie v rodinnom dome či byte.
Možnosti
Nespornou výhodou je, že zákazník ušetrí čas i peniaze za projekt, behanie po úradoch, stavebnú prípravu, zemné práce. Druhou, nemenej významnou výhodou je rýchlosť dodania, ktorá u zákazkových modeloch nepresiahne 2 mesiace od objednávky. Za túto dobu Vám dodáme na Váš pozemok hotový, plne vybavený dom, ktorý behom niekoľko hodín pripojíte pohyblivými či pevnými prívodmi na dopredu pripravené IS a môžete okamžite bývať.
Podvozok, ktorý je neoddeliteľnou súčasťou mobilného domu, Vám zase v prípade potreby umožní kedykoľvek v budúcnosti okamžité a rýchle presťahovanie celého domu.
Životnosť mobilných domov je udávaná výrobcom minimálne na 50 rokov. Na dlhšej životnosti ďalej hrá rolu aj skutočnosť, že mobilný dom nie je určený na prevoz na pozemných komunikáciách, takže jeho konštrukcia netrpí nárazom na nerovnostiach vozovky. Jedná sa vlastne o obytný dom s možnosťou jeho presunu na vzdialenosť niekoľko desiatok až stoviek metrov vo vlastnom okruhu. Samotný prevoz na dlhšie vzdialenosti sa realizuje prostredníctvom ťahača s podvalníkom.
Technické údaje
Najbežnejší rozmer mobilného domu je približne 9 x 3 m. Vyrábajú sa od 4 do 15 m dĺžky a od 2,5 do 4,9 m šírky. Celková výška sa pohybuje okolo 2,7 m, a vnútorný nad 2 m. Hmotnosť býva medzi 2 - 4 tonami. Niektoré mobilné domy sú pri výrobe uspôsobené k zloženiu z dvoch častí do tvaru "L", alebo z troch častí do tvaru "U".
Strecha je väčšinou krytá hliníkovým alebo pozinkovaným plechom, príp. oceľovou krytinou v klasických strešných tvaroch.
Vonkajšia povrchová úprava bočnej steny je z lakovaného hliníkového plechu alebo špecialných plastových obkladov" z Canexelu, pod ním sa nachádza päť- až desaťcentimetrová vrstva minerálnych vĺn alebo styroporu. Na vnútornej strane steny je obklad z tapetovanej preglejky, sololitu, či iných obkladových materiálov.
Drevená podlaha je povrchovo upravená záťažovými kobercami, podlahovými krytinami z PVC, alebo plávajúcou podlahou.
Rám je tvorený z oceľových profilov, jeho súčasťou je manipulačný podvozok a "oj" s prípojným zariadením.
Vykurovanie: propán - bután alebo na elektrinu
Ohrievanie vody: plynový" alebo el. prietokový ohrievač
Varenie a pečenie: plynový sporák s rúrou
Kompletné rozvody elektroinštalácie, vody a odpadov
Výhody a prednosti
• Mobilný dom je mobilný presne podla vašich predstáv - v lete pri vode, v zime na horách
• Mobilný dom má robustnejšiu konštrukciu, ktorá má velkú životnosť
• Mobilný dom má podstatne lepšie izolačné vlastnosti
• Mobilný dom nepotrebuje stavebné povolenie
• Mobilný dom je rýchle riešenie pro Vaše bývanie - rýchlosť dodaní do 2 mes.
• Mobilný dom vyžaduje minimalnú údržbu
• Mobilný dom má kompletné rozvody a také vodo-topo-elektro, odpadu alebo klimatizáciu
• Mobilný dom splňá všetky bezpečnostné a hygenické normy v SR a EU
ja som v usa chvilu byval v mobilhouse, ked je ticha stvrt, tak je to ok, inac zvukovo izolacne vlastnosti su zle aj zvonka a aj medzi izbami, kedze steny su len papundekel, ked prsi, tak kvapky pocut. Take nenarocne byvanie, u nas vhodne asi naozaj ako chata. Neviem si predstavit naklady na energiu v nasich zimach, tento mobilhouse si urcite nemoze dovolit mat 10cm polystyren steny koli rozmerom. Rovnako vnutorne steny budu aj u nas len papundekel, tiez koli rozmerom.
Ja som mal pekne byvanie, kedze som byval na velkom pozemku a hluk neprenikal ziadny. Ale s rodinou by som tam nezil.
No to ano, viem si to aj ja predstaviť skôr ako chatové sezonne byvanie, nie ako natrvalo, okrem toho keďže na ne netreba stavebné povolenie, sú zrejme problémy aj s úvermi v banke na financovanie takého mobilhausu. Okrem toho, keby to chceme ako chatu, ani tak sa to asi nevyplatí za tie ceny, čo ich núkajú, veď za toľko sa dá postaviť aj murovaná chatka väčších rozmerov, ako je mobilhaus. :-S
Ahojte,
Zaujala ma táto téma ohľadom mobilných domov. Pred nedávnom sme totiž riešili bývanie pre našich známych, zaplavilo ich dom a vraveli, že sa im narušila statika alebo niečo také. Dom sa už nedal obývať, tak sme spolu s nimi hľadali čo najlacnejšie bývanie. Obvolala som zopár známych, a jeden mi poradil nech pokukám ponuky na mobilné domy. Aj sa stalo, našli sme zopár firiem, ceny neboli zas také nízke ako sme čakali, tak sme hľadali ďalej.
Oslovili sme jednu nemenovanú firmu, ktorá nám ochotne úplne všetko vysvetlila, aké materiály používajú, atď...
Poslali nám mailom katalóg niektorých typov, mali tam jedno až trojizbové domčeky. Musím povedať, že majú asi najlepšiu cenu na trhu a zároveň majú najväčšie (rozmerovo) mobilné domy. Po dlhej dileme a zisťovaní informácií sa naši známy rozhodli, že si od nich objednajú jeden model za 21.000€. Keď som sa ich pýtala, čo je v tej cene zahrnuté, bola som milo prekvapená.
Dom im dodajú hotový na klúč, akurát bez zariadenia, lebo to nepotrebujú. Hlavne ma zaujímalo zateplenie. Vravela že je zateplený zo všetkých strán. Aj zo spodu a zhora. Viac som si ale nezapamätala (typ ani hrúbku).
Ako píšem to sem hlavne preto, lebo ponuky na ktoré som na začiatku natrafila, boli okolo 35.000 - 55.000 € !!! a zaujímalo ma prečo je taký cenový rozdiel medzi touto firmou a konkurenciou. Známej viac nechýbalo, hneď začala zisťovať, zavolala majiťeľovi a ten jej s maximálnou ochotou všetko vysvetlil. A musím povedať, že to čo povedal, malo logiku a dávalo zmysel. Ale nebudem to sem písať. V princípe ide o to, že nie každý chce zbohatnúť na jednom predanom dome :) Asi viete čo myslím.
Už som sama zvedavá kedy im dodajú objednaný dom, a ako bude v reáli vyzerať. Dúfam, že som týmto pomohla niektorím ľuďom dodať zopár informácii o mobilnom bývaní :))) Schválne som neuviedla názvy a mená, nerobím reklamu, len opisujem môj názor a skúsenosti známych.
ahoj,teta margit prosim ta napis mi link na tu firmu,uz dlho rozmyslam o tejto alternative byvania,no doposial som nenasla to prave,co by mi vyhovovalo :-) dakujeeem
Ahoj.Ja mam mob.dom a pouzivam ho uz 3r. ako bývanie od jari do jesene.Keby ze zrobis zaklady,tak y to slo na byvanie,aj my sme o tom rozmyslali. Teraz sme sa ale rozhodli mob.dom predat a idem stavat,dom je len dom aviem co hovorim. Na zimu sme museli vypustat vodu,aby to nezamrzlo v trubkach.
Mobilný dom pre našich je zajednaný na leto, teraz sme sa o tom akurát bavili.
Ale viem, že trubky a aj iné vedenia su bezpečne uložené v stene, zaizolované. Aby to proste nezamrzlo:)
Odtok odpadnej vody je tiež chránený proti zamŕzaniu. Domček má zaizolovanú podlahu, strop, a všetky obvodové steny. Takže nevidíme dôvod prečo by nebol vhodný na celoročné obývanie:)
no neviem neviem, co znamena zatepleny? mobilny dom si musi dost davat pozor na hrubku stien, kedze musi nakladat s priestorom. Takze 10cm tam vidim ako maximum do stien. Do stropu tak 20cm.
V zime v tomto nevidim najmensi problem, takyto mobilny dom sa da v pohode vykurit a vzhladom na mensie rozmery to ani nebude stat az tak vela penazi. Ale co v lete? Takyto mobilny dom ma uz fakt nizke akumulacne schopnosti, to znamena, ze tepelne zisky z okien, ale aj cez steny a strop(ak slnko prazi na strechu, tak povrch moze mat kludne aj 70 stupnov) vykuria tento dom velmi rychlo a v 35 stupnvych teplotach v tieni musi byt vnutri kludne 30 stupnov a viac.
Takze by som ho umiestnoval pod stromy a s klimatizaciou.
hipisko to velmi rozumne zhrnul, v lete sa to na otvorenom priestore musí riadne prehrievať..
.
inak na youtube je kopec videí podobných domčekov, celkom zábavné si to pozerať...napríklad tento, ale aj desiatky dalších
http://www.youtube.com/watch?v=LJLSoU...
@majina.b heh celkom pekna stranka, redavaju stare mobilne domy asi z nemecka, alebo odkial, len tie stare nemaju snad ziadne zateplenie, okna jednosklove, tie stare domy su fakt iba ako chata, alebo pre robotnikov.
Ja som v usa byval v takomto dome pol roka, musim povedat ze som nemal problem, ale klimatizacia sla stale a dom bol narocny na energie. Ked prsalo, tak kvapky bolo pocut na streche, ale na to sa dalo zvyknut v pohode, dokonca ma to aj uspavalo. Vonkajsie zvuky sli dovnutra ako keby ani steny neboli ,ale byval osm v tichej oblasti.
tie nove domy su uz aj na celorocne byvanie, ale vyvalit 45 000e za takyto dom, tak to urcite nie, viac ako 25 000by som nedal za 40m2, co tam boli tie najvacise domy.