Kombinacia XPS/EPS pri izolacii zakladovych pasov

Ahojte, pohravam sa s takouto myslienkou zateplenia zakladovych pasov. Kedze EPS je drahy, hladam sposob ako usetrit s cielom zachovania dostatocnych tepelnoizolacnych vlastnosti. Dosky XPS by som rezackou na polystyren rozrezal podla obrazku 1 - cervena ciara je rez. Tym by mi z jednej dosky vznikli 2. Vsetky pohlady su zboku. Do vzniknuteho priestoru by som vlepil EPS ( 100s? 150s?), cim by mi vznikla tabula o rozmeroch 120x60x10. Hrubsiu izolaciu zakladovych pasov neplanujem, kedze zabery z termokamier naznacuju, ze izolacia zakladov nad 10/15 cm je na hranici financnej navratnosti. Taketo dosky by som lepil na DTcka ESPkom dnu - polozene by boli na zakladovej patke. Lepene by boli po obvode a aj k patke studniarskou penou kvoli zachovaniu hydroizolacnej roviny. Ma to niekto z vas takto spravene? Je to dobry napad alebo blbost? Jedna sa mi hlavne o vytvorenie nenasiakavej roviny - kedze XPS ma uzavretu bunkovu strukturu, bol by z vonku a nevpustil vlhkost dnu k EPS. DT aj izolacne dosky by boli polozene na hydroizolacii - modra ciara na 3 obrazku. Dakujem za kazdu radu/pripomienku.
Odpovedať
Dosky by som lepil takto, aby sa zaroven aj prekryvali.
Odpovedať
@milan_vt je to super nápad ak by : sa ti podarilo dokonale - hermeticky spojiť tie dve dosky, sa ti podarilo dokonale spojiť spodnú hranu s horizontalnym izolantom, práca vynaložená na výrobu bola zadarmo A len tak na okraj, výstavba obydlia je všeobecne mimo hraníc finančnej návratnosti, preto by som sa pri návrhu svojho bývania riadil inými pravidlami.
Odpovedať
Dobré riešenie, len si treba zvážiť, či ti to stojí za tú prácnosť navyše. XPS sa nereže úplne ľahko, trvá to dlhšie ako eps. Videl som tu pokusy, kde robili obyčajný sendvič eps/xps a vyjadrili sa, že už by do toho kvôli pracnosti nešli.
Odpovedať
@milan_vt aku ma nasiakavost 150s alebo 200s oproti xps? Alebo pouzi perimeter dosky ak este existuju
Odpovedať
Slavoslav - eps by som lepil PU penou na DT s par mm sparou medzi XPS - XPS a XPS - patkou, ktore by som po vytvrdnuti PU peny vypenil studnicnou penou. myslim ze dokonale utesnene by to bolo, isla by tam nopova folia este, cize odvetravane by to bolo tiez. Praca zadarmo, robil by som si to sam, povazujem to za dolezitu vec a nedam to odflaknut firme... a casu mam habadej 😄 jozefsv - pokial viem, EPS ma otvorenu bunkovu strukturu, XPS uzavretu. Otec v zime dal do bazenu polys, 5cm hruby aby plachta neprepadala pod hladinu v zime .. na jar boli tie tabule take tazke, ze sme ich ani nevedeli ako vybrat, lamali sa nam v rukach pod vlastnou vahou, take boli napite vodou. Este som uvazoval, ze na patku nalepim hranol z xps - 5x10 ... potom na DT tabulu EPS 5 cm hrubu a na to XPS 5cm .. vytvorim tym to iste co na obrazku, netreba tolko rezat, no je tam o jednu sparu viac, ktoru treba penit .. neviem, snad este niekto napise nejake skusenosti, napady.
Odpovedať
@milan_vt eps 200s ma pri plnom vnoreni 5% nasiakavost co nikdy vnorene nebude! XPS ma okolo 1%. Cize zanedbatelne. Pises ze tam chces dat nopovu foliu, na xps sa ziadna nopovka nedava, nema tam co robit - vyhodene peniaze, nic prevetravat netreba a ani to prevetravanie nefunguje. Ak pouzijes eps 150 alebo 200s tak si ho ochran nopovkou ale opacne hladkou stranou k eps alebo si zozen foliu hladku a usetris ak chces teda takto pracne setrit, co sa ti v konecnom dosledku ani nevyplati pretoze rozdiel v cene mas zratany aky? kolko pien musis pouzit, kolko studnicnych? studnicna je drahsia dokonca ako lepidlova pena. Samozrejme sa to takto da spravit ako si popisoval ale to su take bludy ako si komplikovat stavbu. Radsej by som porozmyslal ako zarobit peniaze ked mas dostatok volneho casu. Pretoze nic nie je zadarmo, ani tvoj cas, to si len myslis.
Odpovedať
Setrenie nasilu Ja ked som lepil sokel tak som ho chcel nepriznany, tak som najprv nalepil 12cm XPS a nasledne prekryl spoje nalepenim 8cm Cize dokopy 20cm XPS, zarovno greywalom a som spokojny. Stalo ma to okolo 700E a mal som to za jeden vikend. Ty sa s tym budes trtkat tyzden a vysledok ziadny. Nechcem vediet ako bude vyzerat tvoj dom, ked setris uz na zakladoch :-S PS XPS pije ako spongia!
Odpovedať
Profilova fotka
@milan_vt vodu vobec neries, pochybujem ze ten eps bude lezat vo vode, mokra hlina je ina , to nieje voda ale len vlhkost a ta tymto izolantom nevadi ani jednemu, takze nejake prekrytia a studniarska pena, a vobec si s tym nelam hlavu, , urob ako ti je najjednoduchsie ja som to tak robil ale v 3 vrstvach, no ja som mal z toho salung a islo o hrubku 25 cm,
Odpovedať
@rkorba ano no ukludnime sa 😄 pisem ze chcem zachovat vsetky potrebne tepelnoizolacne poziadavky, nebudem to robit s umyslom usetrit kolko sa da kde sa da ... len mi napdlo taketo riesenie ktore je lacnejsie a ja osobne v nom problem nevidim, ani z hladiska tepelnej izolacie ani z hladiska pevnosti, tak preto som to tu dal, co na to ostatni .. Jozef, nopovu som tam chcel dat hlavne kvoli tym spojom, ak by nahodou aj nieco zatieklo, co si nemyslim, aby sa to mohlo aj odparit .. nefunguje to jasne ked to ludia ukoncuju rovno s chodnikom alebo vrch zalepia pod izolaciu, samozrejme ze potom to nefunguje jblaze, tiez si myslim, len som si chcel byt istejsi.. maximalne co tam bude je vlhkost, kvapocky stekajuce po xps alebo nopovke a mozno ani tie, ziadna tlakova voda ani nic podobne, tak myslim ze to xps to ochrani dostatocne.. mas tiez takto kombinaciu xps/eps? som na mobile, vecer pozriem album 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
@milan_vt nákres je nefunkčný, ak je za DT pivnica, bude vlhnúť , ak jet o základ tak nie je dôvod na HI *a tepelnú funkciu splní aj nasucho priložený PS(ten má nasiakavosť do 5% )
Odpovedať
Profilova fotka
@milan_vt ano mam to tak, , aj zo spodu ako mas ty nakreslene, nevnimal som to ako nejaku pracnu vec, takze co sa toho tyka pohoda, financne lacnejsie bez debaty, peny netreba vela len na pridrzanie kym sa nezasunie hlinou, a studniarska je nanic, lepsia je na lepenie fasady ale ako pisu vyssie, nic sa nestane ani obycajnemu PS, ale pocitovo sa lepsie v zemi robi s xps :) pokoj na dusi :)
Odpovedať
čau. Ja som tiež šetril... sokel (Dtečka) zateploval 12cm EPS F70 + nato penou 3CM XPS a následne kotvou až do muriva. Vybavené. keď som videl koľko stojí XPS 15cm na môj obvod domu tak... 🤔 😵‍💫 pak dom 20cm EPS F70
Odpovedať
Článok sa načítava...
@stefanl takze ty si tam dal fasadny polystyren 70 a na to XPS. Nemam sajnu ake tlaky tam su, preto som tam chcel dat aspon 100S. Naco si daval kotvy na sokel?
Odpovedať
@milan_vt z bokov kde nejde zemina som ukotvil, nad terénom.. z prednej strany kde je zásyp zeminou tak tam samozrejme nie 😉 tak som myslel. a hej fasádny + xps nato penou.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?