Dá sa niekde na internete bezplatne prečítať norma STN 73 0540-2+Z1+Z2 ?
Od viacerých známych som počul, že stačí mať do 31.12.2020 vypacovaný projekt na A1 a vybavené stavebné povolenie a tým pádom sú tuším 2 roky na stavbu a dom môže byť A1. Dá sa na to spoľahnúť? Lebo informácie z rôznych zdrojov na internete nie je celkom jednoznačné...
Vzhľadom na sprísňovanie energetických noriem pre všetky typy budov, sú stavebníci nútení stavať stále ekologickejšie rodinné domy. Od roku 2016 je možné postaviť len ultranízkoteplotné budovy a od 1.9.2021 už bude možné skolaudovať len rodinné domy s takmer nulovou spotrebou energie.
Zdroj: https://www.zelenedotacie.sk/2020/02/...
Stavba, ktorej žiadosť o vydanie stavebného povolenia bude podaná po 1.1.2021 musí splniť energetický certifikát A0.
Ak ešte nemáte stavebné povolenie a dostanete ho do 31.12.2020, dom musí splniť energetický certifikát A1, aj keby bol kolaudovaný trebárs v roku 2025.
Zdroj: https://inardex.sk/stn730540-zmena2/
Prvá vstúpila do platnosti v januári 2013 (nízkoenergetické), ďalšia prišla na rad v roku 2016 (ultranízkoenergetické budovy) a pred nami je posledná, najväčšia, po zavedení ktorej môžeme novopostavené domy nazývať stavbami s takmer nulovou spotrebou energie. Do platnosti vstúpi už 1.septembra 2021. Čo to teda znamená pre tých, ktorí sa jej už nevyhnú?
Každý dom, skolaudovaný po tomto dátume, bude musieť spĺňať kritériá takmer nulovej spotreby energie.
Zdroj: https://devlev.sk/nove-normy-pre-novo...
Po 31. decembri 2020 majú byť všetky novo skolaudované budovy v energetickej triede A0
Zdroj: https://gogreen.sk/rodinny-dom-s-takm...
Kým v súčasnosti je povinná trieda A1, od budúceho roka budú musieť všetky novostavby vyhovieť energetickej triede A0.
Zdroj: https://mojdom.zoznam.sk/stavba-a-rek...
Na stavebné povolenie vydané do 31.12.2020 stačí splniť požiadavky energetickej triedy A1 (ultra nízkoenergetické rodinné domy), kde spotreba primárnej energie nesmie prekročiť 108 kWh/m2 za rok. Od 1.1.2021 bude musieť dom povinne spĺňať energetickú triedu A0 (s takmer nulovou spotrebou energie), na ktorú je potrebná primárna energia do 54 kWh/m2 za rok.
Zdroj: https://www.pasiv-dom.sk/blog/novy-st...
Do 31.12.2020 sa musí novostavba zmestiť do energetickej triedy A1 (to platí od januára 2016 a dnes to nie je až taký problém), od 1.1.2021 do energetickej triedy A0.
Ak nebude dom spĺňať tieto požiadavky, stavebné povolenie ani nedostanete. Taktiež pri kolaudácii domu sa bude posudzovať dodržanie projektovej dokumentácie, takže limity sa tiež nedajú obísť tak, že sa niečo naprojektuje a iné postaví (len pre istotu, ak by niekto mal takýto nápad). Nové požiadavky budú platiť pre novo vydávané stavebné povolenia, ak získate stavebné povolenie na dom do 31.12.2020 a skolaudujete ho aj po roku 2021, bude stačiť splniť požiadavky triedy A1.
Zdroj: https://www.quest.sk/blog/energeticka...
Najčastejšie používaným zdrojom je plyn - to je stredná cesta, aj z hľadiska dosahov na životné prostredie. Množstvo energie pre rodinný dom, teda energie na vykurovanie a prípravu teplej vody, sa vyhláškou obmedzí. Každý stavebník, ktorý bude v roku 2021 kolaudovať dom, to musí splniť. Výnimkou sú stavebníci, ktorí získali stavebné povolenie ešte podľa starých predpisov.
Zdroj: https://index.sme.sk/c/22331666/stava...
@luigi8055 kolaudujes stavbu na ktorú si dostal stavebné povolenie.
Ale iné som chcel: Ako veľmi musí byť človek "postihnutý" aby hľadal spôsob ako si postaviť menej kvalitný dom ktorý bude užívať cez 50 rokov?
Ak by som teraz staval dom, nechcel by som aby bol s takmer nulovou spotrebou, ale hľadal by som cestu aby bol dokonca plusový.
@slavoslav staci uplne standardne postihnutie. Presne v cera som mal o tom debatu v autoservise. Mechanik musi stihnut podat ziadost aby nemusel stavat A0, lebo on tomu neveri a hotovo.
@slavoslav ok plusový... sk by sme mali take dotácie ako sú v CZ napríklad tak to problem nieje. Mám kolegov z CZ čo si dali čerpadla a fotovoltaiku ale na staršie domy a sú spokojní. Ale u nás tot ak jednoduché teda nieje. Staviam nehnuteľnosť ale čo sa týka fotovoltaiky to bude len príprava zatiaľ a kúrenie plyn keďže ho mám 2 metre od pozemku.
@slavoslav v prvom rade, ja som sice za to, aby stat tlacil na to aby sa stavali domy ekologicke. Mozno mi pride trosku blbe ked ma niekto dom A0 a vedla je stara haraburda ktora ma energeticku triedu (keby taka bola) Z. Takze by sa mohlo trosku tlacit aj na starsie budovy..
Dalej, take vyjadrenie, ze ako musi byt clovek postihnuty.... je trosku prehnane.
Ide o to, ze medzi A0 a A1 je rozdiel kolko? 10 000? tieto peniaze sa ti pravdepodobne len velmi tazko vratia.
Takze v tom je problem, ze bud na to ludia nemaju alebo vidia navratnost niektorych rieseni.
Napriklad taku rekuperaciu beru ako super eko riesenie. Ja pri rekuperacii vidim ako hlavnu vyhodu komfort. Setrenie je len taka pripadna podruzna vlastnost ktora sa moze a nemusi dostavit.
Solarne panely ci uz FV alebo tie na ohrev vody su tiez na hranici navratnosti.
Takze preto to niektori ludia riesia. Takych, ze "neverim tomu" nemam na mysli, skor mam na mysli tych, co riesia navratnost investicii.
Ja som pri dome dal hrubsie zateplenie, vyhral sa s niektorymi detailami aby som minimalizoval straty bez ohladu na to ci je to A0 alebo A1.
Mimo tohoto, ja som sa stretol s nazorom, ze A0 je velmi tazke dosiahnut s plynovym kurenim. Neviem k tomu bohuzial dat link ako (velmi pekne) dal ku vsetkemu autor diskusie. Ale viete sa k tomu vyjadrit?
@luigi8055 Nemusíš mať vydané povolenie do konca roka 2020, stačí ti podať do konca roka žiadosť o stavebko a bude sa posudzovať podľa dovtedy platnej legislatívy, čiže bude ti stačiť mať A1, aj keď ti stavebko bude vydané vo februári 2021.
Kolaudovať budeš podľa podmienok, ktoré sú v stavebnom povolení a ktoré boli platné v čase vydania stavebného povolenia, čiže aj dnes keď kolauduješ stavbu z roku 2000 (aj také sa deje), tak síce stavebník doloží energetický certifikát, ale stavba nemusí spĺňať súčasné podmienky, musí spĺňať podmienky v čase vydania stavebného povolenia, čiže stavebníkovi vyjde napr. B, tak mu to skolaudujú.
To je ako usporna ziarovka. Kedze to zerie 9watt tak to ani nevypnem a v konecnom dosledku miniem viac ako s klasickou 60w...
Na novostavby tlacia noz pod krk a stary dom bude veselo zamorovat celu obec dymom so slovami "ale ved ved to je kvalitne suche drevo"
Isteze. A ja mam kvalitny elektrokotol.. To ze sa neda v obci dychat a aj kolegovia v praci sa pytau ci idem z grolovacky je uz len fantasmagoria vsakze.. Toto nevynuti zakon to je ludska povaha
mne príde celý koncept tých tried nelogický od určitej hranice... Samozrejme každý kto chce novostavbu, zrejme chce dom postaviť tak, aby sa mu bývalo komfortne a nemíňal až toľko energie na prevádzku. Lenže niektoré nariadenia sú už na hrane a prečo to všetko?
Múdri páni z EÚ chcú znížiť emisie a CO2 a tým zmierniť následky klimatickej krízy. Už sa upustilo od názvu globálne otepľovanie, lebo to nie je "in" a v podstate nikto na svete nevie vyrátať, koľko zo súčasného oteplenia približne od roku 1850 , spôsobilo ľuďmi produkované CO2 a koľko prirodzené zmeny... Takže asi by bolo zaujímavé uvádzať pri rôznych projektoch nie koľko ton CO2 ušetríme tým ktorým nariadením, ale o koľko to reálne zmierni vzrast globálnej teploty vyjadrené v °C... To by potom vyzeralo tak, že ajj keby celá EÚ vyprodukovala 0 emisií tak na globálnej teplote sa to prejaví možno 0,0001°C ? (Čína a USA veselo proodukujú CO2 ďalej).
Celý koncept je postavený na hlavu, lebo namiesto toho aby sme sa pýtali ako energiami čo najviac šetriť, tak sa pýtame ako ju vyrobiť čo najviac ekologicky... Potom to vyzerá asi tak, že na poli vypestujeme repku olejnú, čím negradujeme pôdu, vyciciame z nej všetky živiny... Vedľa poľa postavíme továreň na bionaftu, z repky vyrobíme bionaftu... Nikoho nezaujíma, že továreň na výrobu bionafty už pri samotnej výstavbe spotrebuje enormné množstvo energie z fosílnych zdrojov až po dochádzku zamestnancov továrne do zamestnania na osobných autách a pod. Tú bionaftu potom použijeme ako palivo aby sme doviezli paradajky z opačnej strany kontinentu ale hlavne ekologicky! Pritom nikomu nezapne, že tie paradajky sa mohli pestovať na tom poli namiesto repky olejnej a ušetrilo by sa kopu energie a aj životné prostredie...
Dnes nám uniká akosi pointa... Každý si dáva do novostavieb tie high tech veci... je to samý solár, tepelné čerpadlá, rekuperácie...a teší sa ako šetrí energie a životné prostredie... Lenže zobuďme sa zo sníčka... Tie solárne panely musel niekto vyrobiť. Vyrobiť za pomoci enormného množstva energie a zdrojov z fosílnych palív, v zmysle vydolovania nerastných surovín, energie, továrni na výrobu solárnych panelov, až po dochádzku zamestnancov továrne do zamestnania na autách povedzme...
Takže mi príde nelogické ako sa tie energetické certifikáty prideľujú na základa zdroja kúrenia napr... samé koeficienty a bludy, ktoré s realitou nemajú nič spoločné... Solár vyrobí čistú energiu bez emisií, ale až vtedy, keď ho máte už na streche... Kým sa dostal na vašu strechu minul enormné množstvo energie z fosílnych palív, od výroby až po dopravu na dodávke až k vášmu domu... Všetko to zaplatil kto? No ten čo chce mať túto vec na streche v podobe vysokej ceny.
@dexter89 samozvani ekologovia ala donald trump zahmlievaju recami podobnymi tvojim, ze "nikto na svete nevie vyrátať, koľko zo súčasného oteplenia približne od roku 1850 , spôsobilo ľuďmi produkované CO2 a koľko prirodzené zmeny".
Ono taki ludia co to spocitali, alebo aspon priblizne urcili su, nazyvaju sa odbronici v oblasti ekologia a vacsinou ich nikto nepocuva. Lebo lepsie sa pocuvaju zvasty populistov ktori hovoria to co chceme pocut.
Co sa tyka FVE tak ze ho raz treba doviez k tebe je fajn. Ale to ze ti kazdy liter nafty do auta dovezie nakladiak z rafinerie, kde tanker dovezie ropu z ktorej sa vyrabaju PHM to nevadi? Plyn tiez k tebe nejde vzducholodou.
Chcel som napisat, ze ano je tu problem ze napriklad tie stare domy znecistuju ovzdusie. Uz keby to ani nemal taky dopad na klimu tak je to mimoriadne neprijemne a predpokladam, ze to moze mat zly dopad na zdravie. Kazdopadne ked v bruseli vymyslia nejaku regulaciu alebo postup ako odstranit takyto problem tak sa opat najde skupinka ludi ako ty, co zacnu nadavat na zly brusel ako uradnici v kancloch nieco vymysleli a ze India znecistuje viac.
V EU sme celkom cisti a je pravda, ze India, Cina USA znecistuju dost, ale to sa tiez da riesit a postupne sa aj bude. Niekde (opat nemam link na zdroj) som zachytil nejaky nie uplne nerealny plan Ciny byt do 2050 uhlikovo neutralni...
Takze bud skus dat lepsi navrh ako zlepsit celu klimu na svete, alebo nas stavebny zakon, alebo zvaz svoje kritizovanie uz existujucich nariadeni. Niektore veci nie su dokonale ale casto je tazke ich urobit lepsie...
@igor256 lepsí návrh? Ja poukazujem na nelogickosti v tých nariadeniach, ale asi ti to musím napísať polopatisticky. Ja osobne aj zopár skutočne uvedomelých ekológov, považujú tieto nariadenia za plytkú ekológiu, lebo tie samotné nariadenia škodia prírode omnoho viac, ako keby sme nerobili nič. A to doslova.
Uvediem príkald napr. spomínanej bionafty a repky olejnej... Je ti ukradnuté, že tým degradujeme pôdu tak, že naše vnúčatá na tej pôde už nevypestujú nič? Je to ekologické? Čo taká biomasa? Je to ekologické palivo a kvôli tomu rúbeme kroviny okolo riek, ciest pritom nikomu akosi nedochádza, že v tých kroviach a "burine" žijú tisícky živočíchov ? Takže treba sa pozrieť na svet trocha v širších súvislostiach...
Ja niesom proti EU a mnohé nápady a nariadenia sú v pohode... Ja skôr si myslím, že tie veci akosi nie sú dotiahnuté dokonca.
Ja si myslím, že celá energetická certifikácia budov je len buzerácia a zbytočná byrokracia. Lebo veď polovica národa nevie používať ani termostat. Prídeš za úradníkom štátnej správy a v kancelárií má 28 stupňov a ohrievač pod zadkom. Hlavne, že budova spĺňa požiadavky ... Všetky nariadenia považujem osobne ako liberálne zmýšľajúci človek, za okliešťovanie slobody. Veď myslím si, že každý kto stavia dom chce mať teplo a aj šetriť za energiách. To by malo logicky vyplynúť a myslím si, že v dnešnej dobe by nikto nestaval domy ako pred 100 rokmi aj bez legislatívy o certifikácií...
Ono je celkov čudné, že legislatíva upravuje energetickú náročnosť budov a tam ti diktuje podmienky výstavby ale potom už ďalej nerieši iné faktory spotreby energie... Napr. neviem ako by sa ti páčilo, keby napr. existovalo nariadenie, že dom môžeš vykúriť max. na 20 °C lebo takto je definovaná zdravá izbová teplota a treba šetriť a zmýšľať ekologicky... To by už bolo iné však? Lebo 99% populácie je zvyknutá prekurovať a pri 20°C by zamrzli ...
Apropo tie staré domy. Naši pra pra dedovia žili v jednej drevenici a jednej izbe asi 50m2 asi desiati. Komín a pec postavili z miestnych surovín z okolia kameňa, kúrili palivom (drevom) z okolia len toľko koľko potrebovali. Zakrývali sa hrubými perinami a rozhodne spotrebovali menej energie a ich zaťaženie životného prostredia bolo rozhodne menšie, ako dnes... ale zas samozrejme je iná doba a nemôžeme sa vrátiť do jaskýň.
@igor256 keď si šikovný tak tie domy v rozdielnych energetických triedach postavíš skoro za rovnakú cenu (myslí sa cena toho horšieho štandardu). Ak by to bolo aj 10000€, za dobu životnosti stavby sa ti to vráti niekoľko krát. Tiež si treba uvedomiť, že každá investícia odložená v čase (zlepšovanie kvality stavby) už za dnešnú cenu nebude realizovateľná a bude stále drahšia. Obdobne to platí o investovaní do šetriacich technológií, ich odkladaním, sa len posúva doba kedy šetria.
Na problematiku sa dá pozerať z viacerých uhlov, vždy závisí na investorovi - stavebníkovi.
@igor256 hovorit pri dome o navratnosti je .....
A ke jedno ake technologie sa tam pouziju dom a jeho zariadenie nieje vec ktora sa niekdy vrati. Su to len naklady.....
@palo18 jediné čo je nelogické je snažiť sa zachrániť životné prostredie prostriedkami , ktoré samotnému životnému prostrediu škodia viac ... Ano to je nelogické fakt. Lenže to by sme sa museli pozrieť na problém komplexne . Nie len obmedzime jednu oblasť a na ostatné kasleme ...
@dexter89 nelogicke je ked clovek nepise pravdu. A su len 2 moznosti, bud ju nepozna alebo umyselne zavadza.
To co pises o repke olejnej je klamstvo, to co pises o spotrebe fosilnych zdrojov na vyrobu napr. Kolektorov je hlupost, v kontexte. Kolko sa spotrebuje tej fosilnej infrastrukturi na jeho vyrobu a kolko jej nasledne usetri za svoju zivotnoat? Ak na toto nemas priamu odpoved su to reci JPP.
To ze krajiny 3. Sveta produkuju vela CO2 oproti EU no ked ai EU vyraba svoje produkty u nich kde sa ma produkovat to CO? Je to nase CO nie ich, produkty vyrabaju pre nas. Usa je ina vec.
Suhlasim energiu treba setrit a co najegologickejsie vyrobit. Ekologicky neznamena ale ,,zeleno,,
@sappa návratnosť nie je zo žiadneho hnuteľného majetku,no ak nemáš žiaden dnes neprežiješ,
každý si kupuje to na čo má, niekto na Ferari a niekomu musí stačiť Fábia
@sappa no ja Ti neviem... ak neratas s tym, ze by si byval pod mostom v kartonovej krabici, tak si nieco na byvanie musis kupit. Tu ide o to, ze ak mas rovnaku nehnutelnost a das tam (napr.) kurenie za 10 000 co bude stat mesacne 30, alebo 5000 - 50 alebo 1000 - 120. Tak si vies vyratat navratnost tych investicii. A to vobec nie je o komforte. Mozno skor tepelne cerpadlo alebo plynovy kotol ma nizsi komfort ako elektricky drot v podlahe. Tak fakt neviem o com trepes. Jasne, ze investicia do 4 izboveho bytu oproti 2i sa nema ako vratit, to je komfort. Tu sa ale rozprava o inom. Ak raz chcem dom 100m2 tak riesim, kolko platim za hypoteku a kolko mesacne.
@slavoslav akože úplne ideálne je mať plusový dom ja som za všetkými desiatimi... a teraz si spočítam úspory a hypotéku, ktorú mi dá banka a vyjde mi, že mi chýba takých 10 - 20 tis., počítam, že by som musel našetriť tých 15 tis. ešte... takže posuniem stavbu o tri roky... a potom budem platiť menej za energie a za tie tri roky budem naďalej platiť podnájom 400 mesačne + energie. Radíš mi ako keby som mal nekonečný budget... v konečnom dôsledku zaplatím o 15 tis viac za dom a o 18 tis viac na nájom... keby som si po splatení časti hypotéky túto znova navýšil tak by mi to spravilo +10 rokov splácania...
@luigi8055 z toho mi vychádza, že máš len väčšie nároky ako si môžeš dovoliť. Domy sa robia so 150m2 ale aj 100m2, stoja 170tis.€ ale aj 120tis. Vždy je možnosť voľby.
Je strašne veľa Slovákov, ktorí za vidinu vlastného domu sú ochotní obetovať všetko, niektorí aj rodinu.
@igor256 tak ked riesis len hypoteku a mesacne naklady tak pri splatbosti 30 rokov je podla mna lepsie platit hypoteku 230 a mesacne 100 ako hypoteku 200 a mesacne 150 uz len preto ze ta mesacna cena energii je ocela viac kolisavejsia ako hypoteka minimalne v tomto obdobi aj ked je otazne co bude za 10 rokov ale podla vyvoja cien energii a urokov a miezd sa rozhodni sam...
Banku si vies fixnut na 10rokov ale energiu nie.... A po 10tich rokoch si ta banka znova pokusi zafixovat lebo ma v tebe stabilny prijem...
Musel by to byť menší dom aby rozdiel a A1 do A0 bol 10 000eur. Napr môj prípad, A1, tvar L, 220m2 zastavaná plocha bez terasy, vykurovanie plynom. Aby som sa dostal do A0, musel by som na kúrenie dať tepelné čerpadlo, ďalej fotovoltiku, rekuperáciu, širšie zateplenie, okná oveľa vyššej triedy, väčšie na juh kôli tepelným ziskom a aj tak by to bolo ltt. Samozrejme je oveľa ťažšie a finančne náročnejšie dostať do A0 dom v tvare L ako napr poschodovú kocku. Mne sa páči Lko a preto sa snažím stavať v A1, v A0 by to bolo o dosť drahšie.