Chceme zbúrať a postaviť nový dom. Poradili nám však, že by to šlo aj ako rekonštrukcia kde pôvodný dom "spadne" a postavíme nový. Lenže my chceme pozemok vyrovnať, odvodniť a nestavať úplne na tom istom mieste. Takže podľa mňa je jednoduchšia prvá možnosť (projektovo) ako sa báť, že to neprejde pri kolaudacií.
Aké sú výhody "rekonštrukcie"? Neriešil to niekto takto?
pokial to chcete uplne na inom mieste, tak to radsej zburajte a postavte novy. co sa tyka vyhod, tak je okolo toho menej papierovaciek a nejake usetrenie peniaze a cas.
@len_majcova_babika spytala si sa a aj si si zaroven odpovedala... tvoja odpoved je spravna, zburat a riesit nanovo, vychadzam z vlastnej skusenosti, v nasom pripade po spocitani vsetkych nakladov sme dospeli k zaveru, ze stacilo priplatit cca 10-15tisic € a mohol byt uplne novy dom...
@len_majcova_babika myslite to papierovo alebo realne? lebo som asi nepochopil.
Ak papierovo - teda stary dom budete akoze rekonstruovat pritom ho zburate a postavite iny a inde tak zalezi od stavebneho uradu. Na druhu stranu ak tam nebude nejake extra zavazne porusenie "niecoho doleziteho" tak vam daju max pokutu a skolauduju. Na slovensku neviem o pripade kedy niekomu zburali dom.
Riziko je ale take, ze pocas vystavby niekto kontaktuje SU aby vas isiel pozriet - teda treba ist za kazdym susedom, povedat mu co chcete a vediet ci su s tym OK alebo nie.
Ak rozmyslate ci stary dom rekonstruovat alebo ho zhodit a postavit novy tak urcite novostavba.
Idealne ked Vam to niekto sikovny riesi (papiere). Taky co povie SU to co chcu pocut. Nemyslim Vareha style ale tak s rozumom.
Zas uprimne nechcete nic zle. Iba mat na svojom pozemku miesto svojho stareho zleho domu novy, dobry. Tak aby sa im to aj podla zakonov tak podalo...
Mám plno kamarátov, čo prerábali staré domy po rodičoch a prerábajú ich doteraz.
Lebo každý rok sa niečo nové objaví... Všetci sa zhodli na jednom, keď som sa ich na to pýtal, že : "staré bude vždy staré".
Určite sa informuj na to, či musíš po rekonštrukcií splniť novú energetickú normu, pretože na 90% to bude tak (teda ak nejde o staršiu stavbu ako zo 70tych rokov).
Pri starých stavbách sú už všetky hydroizolácie dávno neexistujúce, základové platne sa nerobili, celkovo ten technický postup bol úplne niekde inde ako teraz.
Pri rekonštrukcií, nechápem kto Ti dal info, že pôvodný dom spadne...
Ak sa pustíš do rekonštrukcie tak, treba myslieť na to, že potrebuješ nový projekt rekonštrukcie vychádzajúci z pôvodnej projektovej dokumentácie (ktorá už možno neexistuje). Nový projekt statiky, nový projekt požiarnej ochrany. Nové projekty IS, lebo staré nespĺňajú normy atď. Papierov ver tomu, že to taká výhra nebude.
Jedine, že obec mala vlastný stavebný úrad, vtedy sa dá čarovať. Vo väčšine prípadov majú obce spojené stavebné úrady a tam nie je priestor na nejaké čari mari
@peter977 on spadne isto. Časom by spadol aj sám..podmýva ho voda, polovica z neho klesá. (Má isto aj 80 rokov).
Išlo mi o papierovačky, ale pri čítaní komentov som za zbúranie a potom nový projekt nového domu. Lebo pri zbúraní stačí laický popis zbúrania. A pri rekonštrukcii statici a pod.
@len_majcova_babika správne, isto budete mať lepšie, keď zbúrate a postavíte na novo. Každý kto prerábal by ti povedal, že nový by mal rýchlejšie postavený ako starý prerábať.
@len_majcova_babika staré domy sú často postavené na hranici pozemku, resp. bližšie ako 2m od hranice pozemku a to sa využíva pri stavbe nového, že sa celý proces rieši ako rekonštrukcia a potom môže byť nový dom bližšie k hranici pozemku alebo dokonca na hranici pozemku, tak ako bol pôvodný dom, ktorý sa odstráni.
Ak najskôr odstrániš starý dom teda pozemok bude čistý bez stavby, tak na nový dom sa hladí ako na novostavbu a aplikujú sa naň odstupové vzdialenosti od hranice pozemkov a susedných domov podľa zákona, vyhlášky. Treba zvážiť, na základe konkrétnych podmienok (umiestnenie jestvujúceho domu, nová poloha domu, šírka pozemku, max. zastavanosť pozemku, a pod., ktorou cestou je efektívnejšie (výhodnejšie) sa vydať.
@peter977 ale no, zase to tolko neprehanajte, ak by kazdy riesil to co ste napisali pri rekonstrukcii tak to radsej zbura a postavy novy ...
rekonstrukciu na oko, keby bol dom na pozemku tak ok, ale inak ti moze kazdy nato prdiet - to byvaju aj take tie ako vyssie napisane ze - 15ooo a bol by uplne novy 😄- lebo niekto si povie, podme to zrekonstruovat a potom prvy plan je beton doska na strop a urobit podkrovie ...to uz ale nieje uplne "rekonstrukcia"
a samozrejme, zalezi v akom stave mas ten dom ...ci sa to oplati rekonstruovat alebo nie ...z toho co ste napisali asi urcite nie, takze otazka rekonstrukcie je zbytocna ...
@len_majcova_babika ahoj my robíme niečo podobné. Dali sme rekonštrukciu prístavbou, čo to zo starého domu zostalo (nakoniec oveľa menej ako sme pôvodne plánovali) a na pôvodnom mieste a pomerne veľkú časť sme pristavali. Zostali len niektoré múry staré a základ samozrejme pod tým ostatné všetko komplet nové
@len_majcova_babika cez projektanta a na mieru keďže sme to chceli napasovať na starý dom co najviac aby sme čo najmenej burali (co nakoniec nevyšlo podľa predstáv). My sme sa hlavne rozhodli pre túto alternatívu namiesto burania že dom má veľkú pivnicu ktorú sme celú zachovali, okná neobytnych miestnosti môžu byť v tomto prípade k susedovi a nemuseli sme všetko búrať a posúvať úplne mimo
Ja keby mam zacat este raz, a mam moznost kam ulozit odpad za rozumne peniaze, ako sa mi raz dvakrat naskytlo zadarmo alebo za dopravu tak teraz by som uz asi siel do noveho. Hruba stavba je najlacnejsia a najrychlejsia z celej stavby, ostatne som platil uplne rovnako, miestami aj drahsie jak v novom kvoli komplikaciam. Ale vela zavisi aj od velkosti domu.
Ja v mojom pripade by som na povodnych zakladoch riesil velkostne rovnaky len sity na mieru co sa orientacie velkosti miestnosti atd tyka
Ja nerozumiem preco sa kazdy boji papierovaciek. Vsetko sa da vyriesit. Urob tak, aby to bolo naporoiadok. Mozno to bude stat o par € viac, ale budes mat pokoj. Tak ci tak budete stary dom burat a stavat novy, o par papierov navyse nic nezmeni
@len_majcova_babika pokial rekonštrukcia pocitaj ze vsetko preplatis! Omietky krive nove vela materialu tak isto poter a to su len dve veci. Zburaj postav nove.
@Len Majcova Babika Niektoré rady ako za 5korun mikulas 😄 ze dom pri reko "spadne" alebo necham jednu izbu zvysok obostavam inde atd...s panom bohom teda...
Ak ide o stary dom, tak najprv zavolat statika nech zhodnoti vizualne stav. Ale pri reko stareho domu nikdy jeden nevie co sa pri realizacii objavi...ale vzhladom na podmyvanie a sadanie domu jednoznacne novostavba a na inej casti pozemku. Nechapem potrebu ludi tlacit dom na hranicu pozemku, je to sprostost, min. meter aspon si nechat ako manipulacny priestor, pripadne staci sa nepohodnut so susedom a nepusti vas na jeho pozemok, ked budete daco potrebovat spravit na fasade domu zo strany hranice.
Co sa tyka projektu k rekonstrukcii, tak ano da sa nadstavit, pristavit...ak nie je PD stareho domu, tak treba zamerat skutkovy stav, žltou sa zakreslia buracie prace, cervenou sa zakreslia novobudovane/murovane casti. Samozrejme min. profesie-statika, poziarna ochrana, EHB-bez toho si neskrtnete.
Priatel projektoval jednu taku fajnovu rekonstrukciu/nadstavbu/pristavbu, kde este aj suteren rozsirovali a veru keby dom zburali a postavili novy, tak ich to vyjde rovnako a mozno aj menej, a platili by tak polovicu uz len za PD, kedze pri projekte rekonstrukcii sa vykresy kreslia vsetky 4x(skutkovy stav, buracky, murovacky, novy stav).
@martinak15 no ja ti neviem 😄 ja ich tam mam tak dokonalo rovne podla vodovahy ze panel v byte sa nato nechyta 😄
nuz ale ako vravim, rekonstrukcia nieje ako rekonstrukcia
aby si rekonstruoval tak sa ten dom musi financne oplatit ...nebudes predsa kupovat drahy dom pricom stavba noveho by ta vysla menej ...
sak ale kazdy kto dom kupuje by si mal byt uz dost ekonomicky gramotny aby si to zvladol spocitat
ved citajte poriadne poniektori. tu sa nejedna o dilemu ci postavit novy alebo rekonstruovat stary. Tu sa ide stavat novy a otazka je ci to urobit papierovo ako novu stavbu alebo rekonstrukciu starej. Preto rady ako rekonstruovat stary dom su tu uplne mimo misu...
este doplnenie: jednoducho, PD rekonstrukcie a novostavby je rozdielna...a na SU nepracuju tupci co by nevedeli rozoznat reko od novostavby 😄 a PD novostavby bude aj lacnejsia. Pokial nechcete silou mocou dom na hranici pozemku, ak na nej povodny stoji, resp. nechcete novy postavit na povodnom mieste, tak nema absolutne ziaden zmysel (papierovo ani realne) projekt rekonstrukcie...nic tym neziskate, robi sa pri nom presne to iste co aj pri novostavbe, akurat by sa to muselo robit este aj farebne a 4x (ako som pisala vyssie) a priloh k ziadosti o SP je rovnako pri jednom aj pri druhom. A dalej, pozor, ak ma stary dom eternitovu strechu=nebezpecny odpad...
@milan_ to ano ale myslel som vseobecne, ze je lepsie ked papierovo sa preraba stary dom. Nemal som na mysli to, co tu ludia pisu ale to, co je ozaj vyhodnejsie.
@jan84 aha tak, sme sa len nepochopili.
Este som to nerobil, cize nemam skusenost. Ale ak vravis, ze je to tak, tak potom je to zaroven rada pre zakladatelku temy.
@jan84 v com je lepsie papierovo prerabat stary dom?
Takto z rychlika mi napada akurat, ze netreba riesit geometrak a pripadne vynimanie pody pokial sa nemenil podorys(cize ziadna pristavba), alebo netreba riesit vodarne a plynarne....dalej nvm?
@babi32 stary dom zvacsa nestoji 2m od hranice. Ak ho zburas, novy uz 2m splnat musi. Okrem spominanych sieti je toto pre mna asi najvacsia vyhoda “rekonstrukcie”.
@bigjamajko podla mna zas dom na hranici nie je to prave orechove, staci nespravny sused a nepusti ta napr opravit daco na fasade z jeho pozemku, ked dom zateplis tak uz podorysne zasahujes do susedovho pozemku, detto aj presahom strechy a odkvapom. Zaroven aj obmedzujes suseda ak na jeho (prazdnom) pozemku bude chciet postavit dom...tie 2m resp meter na vynimku, nie su len tak z nudy vymyslene