Vysoká spotreba elektriny (Tepelné čerpadlo)

Dobrý deň, obraciam sa na vás s otazkou nadmernej spotreby elektriny. Situácia - bývam v bytovom komplexe v ktorom sú 3 byty, každý byt je vykurovaný vlastným tepelným čerpadlom(v mojom prípade 6kW) Kúrenie je podlahové, byt je zateplený polystyrénom, hrubá stavba je z Ytongu. Energetický certifikát bytu je A0(2023). Môj konkrétny byt je 2-izbový(42m2). Vykurovaný tepelným čerpadlom Evi DC M10 6kW(vzduch-voda). V byte bývame 2 osoby. Po prvom vyúčtovaní elektriny som bol nemilo prekvapený vysokou spotrebou elektrickej energie. V mojom prípade bola spotreba za obdobie 27.6.2023-1.4.2024 5015kWh čo mi príde na efektivitu tepelného čerpadla a veľkosť bytu dosť vysoká. Elektrárne nám nastavili zálohovú platbu na 101€. Viete mi pre porovnanie napísať vaše spotreby elektriny pri vykurovaní tepelným čerpadlom, poprípade poradiť čo môže byť následkom takejto spotreby. Vopred ďakujem za vaše odpovede
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od lima_hotel1994:

Dobrý deň, obraciam sa na vás s otazkou nadmernej…
@lima_hotel1994 ja iba laicky odpoviem, za minuly rok spotreba na 176m2 na kureni 1300kw daikin 6kw. Ak som mal ale tepelko zle nastavene, spotreba bola aj trojnasobna za dane dni.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od rados611:

@lima_hotel1994 ja iba laicky odpoviem, za minuly…
@rados611 ďakujem za odpoveď, aku ste mali celkovu spotrebu elektriny za minuly rok? Ďakujem
Odpovedať
tiez riesim podobny problem, len mam dost ine vstupy. dom cca 180m2 tc voda-voda, v zime som mal komplet spotrebu 1000kWh mesacne (november-februar) co sa mi zdalo vela. Od marca som si nahodil merac spotreby priamo na tc. Za marec ked som uz v podstate nekuril len ohrieval vodu tak mam spotrebu tc 407kWh.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od jamur:

tiez riesim podobny problem, len mam dost ine vst…
@jamur vďaka za odpoveď Ja mam momentalne 420kW za posledny ale podstatne menšie rozmery
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od lima_hotel1994:

@rados611 ďakujem za odpoveď, aku ste mali celko…
@lima_hotel1994 celkova 5800kw aj s tuv
Odpovedať
Profilova fotka
@lima_hotel1994 zle nastavene TC. Treba si dat nainstalovat smart elektromer a prejst konfiguracne menu na komplet. Kurit co najnizsou teplotou vody, aby ste mali co najvyssie SCOP.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od mgx:

@lima_hotel1994 zle nastavene TC. Treba si dat na…
@mgx tiež si myslim že je to zle nastavene, aj keď podľa technika všetko ok. Tepelne čerpadlo zopne aj 10x do dňa, čiže mi to pride neefektivne, kedže nepotrebujem mať 50C vodu o 2 hodine v noci
Odpovedať
Profilova fotka
@lima_hotel1994 technik neplati Vasu spotrebu. Ako prvu vec by som sa spytal susedov, aku spotrebu maju oni - pre porovnanie. Druha vec je denna spotreba elektriny pre TC - kupite si shelly EM a docvaknete prudove sondy alebo nejaky iny smart elektromer, na zaciatku kludne denne odpisovanie spotreby elmera. Podla toho spravne nastavenie TC = parametrizacia. Podla spotreby co tu udavate sa TC sprava ako priamotop, tzn. SCOP blizke 1.0-1.3. To moze byt len bud zle nastavenie, alebo naozaj velmi zly model (cinske EVI DC M10 nepoznam). Zacat treba analyzou dennej spotreby elektriny a porovnanim so susedmi. Kurite na kolko C?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od mgx:

@lima_hotel1994 technik neplati Vasu spotrebu. Ak…
@mgx ide o to že je nas 5 susedov, všetci mame tieto čerpadla a každy ma vysoku spotrebu a tie iste problemy, hovorime o nedoplatok v priemere 400€. TÚV je nastavená na 45•C a do podlahovky ide voda 30•C, termostaty v izbe na 23•C
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od lima_hotel1994:

@mgx ide o to že je nas 5 susedov, všetci mame ti…
@lima_hotel1994 tak je to jednoduche tie cinske cerpadla su nanic. Uz len ten detail ze dat 6kW TC (i ked cinskych :-) ) na 40m2 novostavbu s papierovou A0 spotrebou je totalna neschopnost.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od mgx:

@lima_hotel1994 technik neplati Vasu spotrebu. Ak…
@mgx Vedel by si poradiť, ako TČ správne nastaviť? Daikin Altherma 3, nastavená delta T na 5°, 6kW, 50l akumulačka,podlahovka, plocha 100m2, tep. straty 6kW, rekuperácia. Keď som šiel čisto na ekvitermiku, vonku bolo 3-10°. Teplota v dome síce v pohode, ale cyklovalo to jak šialené. Aj 10 štartov kompresora za hodinu. Teraz mám bežný on-off termostat, ktorý má asi veľmi nízku korekciu a občas zopne len na pár minút, kľudne aj 10-15x za hodinu. Pár minút ide len obehovka, potom zopne kompresor a o chvíľu termostat vypne. Takže tiež veľa štartov kompresora. Uvažoval som originál ovládač k tomu s moduláciou, alebo PWM termostat, kde nastavím aby nakúrilo napr na 23°, vyplo a zoplo až keď poklesne na 21°. Len neviem, či pre TČ nie je jednoduchšie udržiavať jednu teplotu, ako dohánať potom tie 2 stupne...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od rkorba:

@lima_hotel1994 tak je to jednoduche tie cinske c…
@rkorba myslite že je to velky vykon alebo naopak maly? Nemam s tym skusenosti vobec, preto sa pytam taketo banalne otazky 😀 Ďakujem za odpoveď
Odpovedať
Článok sa načítava...

Odpoveď na príspevok od lima_hotel1994:

@rkorba myslite že je to velky vykon alebo naopak…
@lima_hotel1994 tých 5015kWh je iba kúrenie či komplet elektrika? Býva problém pri nastavení ohrevu teplej vody, že to viac spotrebúva. Ale pre info my máme cca 2000kWh za rok iba čisto len domácnosť, svetlá a spotrebiče. K tomu je potom ohrev vody a ešte kúrenie. Keď to je hodnota dokopy a nie je nejaký podružný merač, tak odpočet z letného mesiaca by mal dať info aká je bežná spotreba domácnosti a teplej vody. Z toho by sa dalo zistiť že je už to vysoká hodnota alebo to robí ozaj to kúrenie.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od lima_hotel1994:

@rkorba myslite že je to velky vykon alebo naopak…
@lima_hotel1994 pisal som, ze dom v A0 je len papierovy, lebo to cele urcite oklamali koli kolaudacii ale aj keby bol v A1 tak na 40m2 by ti malo bohato stacit 2kW strelene od brucha. Moja garaz rovnakej rozlohy ma 1 stenu garazovu branu s 5cm PUR panelu a 3.5kW klima tam cely rok postacuje kurit i chladit cize by stacila i slabsia.
Odpovedať
Profilova fotka
@ralf364 spravne nastavenie zacina spravnym vypoctom TS a vyberom spravneho cerpadla. Vas problem s cyklovanim je, ze mate TC s vykonom pre navrhovu stratu pri -15c, ale pri 5-10C mate pravdepodobne TS 1-2kw (teda ak mate aj zapnutu rekuperaciu). On-off izbovy termostat je uplne najhorsie riesenie, lebo regulaciu spinate podla teploty izby len systemom zapni-vypni. Riesenia som tu uz X-krat popisoval, ale zopakujem: 1) snazit sa prisposobit vykon TS tepelnej strate budovy. Ak vie vase TC (invertor/DC/DC) regulovat v rozsahu 20-30%-100% a urobit aj TS 1kw, ste za vodou. Rezim precitate na ovladaci, je riadeny bud 0-10V alebo Hz invertora, druha moznost je doinstalovat si "kalorimeter" kde z prietoku a delty viete bud vypocitat alebo presne (kalorimeter je cejchovane meradlo) zistit tepelny vykon. Podla TS prisposobit ekvitermicku krivku tak, aby presne pokryvala stratu budovy. Ak je idealny pripad, TC si pradie na minimalny/nominalny vykon a pokryva stratu budovy, kuri na co najnizsiu teplotu vody (a najvyssie SCOP). Deltu mate podla toho, aku teplotu je podlahovka schopna odovzdat. V reale medzi 5-10C, casto vsak podlahovka teplo odovzdat nevie a rastie teplota spiatocky - TC vypne. Pricinu zistite v diag. menu alebo diagnostikou. 2) pre predimenzovani TC su mozne dalsie rezimy: - kurit len v intervaloch v casoch, ktore su pre TC najvhodnejsie (a mate dobre SCOP). Tzn. ak cyklujem kvoli teplote spiatocky a nizkemu prikonu kompresora, tak nekurim ekvitermicky, ale nastavim napr. 04.00-06.00 12.00-14.00 16.00-18.00. Intervaly musite odsledovat podla poctu vypinani, pripadne podla rastu teploty spiatocky alebo vonkajsej teploty. Ak pri 0C tento problem nenastava, znamena to len ze je TC predimenzovane (casty problem). 3) v pripade rastu teploty spiatocky pomoze zvacsit taktovaciu nadrz, pripadne zaradit prostriedky na znizenie teploty spiatocky. Alebo vymenit TC za ine/slabsie. Daikin ma vseobecne casto problemy s cyklovanim kvoli navrhu regulacie, je to primarne vyrobca klimatizacii a regulacia je tak postavena. Napr. Vaillant Airotherm to ma postavene uplne inak a tam kde rovnako vykonny Daikin cykluje ako besny ide non-stop v nizkoprikonovom rezime. V buducnosti predpokladam, ze budu 2 kompresorove jednotky, pripadne sa zavedie nejaky system s medzistrekom a dostrekom chladiva ako Evi, ale k tomu je este dlha cesta. Ak chcete izbovy termostat, treba si kupit original Daikin s PWM modulaciou, ktory podporuje dane cerpadlo a vie ho riadit podla potreby dokurenia. Pripadne to riadit externe (Daikin by mal ist)...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od mgx:

@ralf364 spravne nastavenie zacina spravnym vypoc…
@mgx Ďakujem za obšírnu odpoveď, verím že pomôže v budúcnosti aj niekomu inému. Veru na spiatočke mám často vodu rovnakej teploty ako na výstupe (25-26°), no v miestnosti sa teplota držala (22°) a stúpnuť nevedela. Z akého softvéru je to screen prosím ťa? Keď externe, potrebujem k tomu nejaký špeciálny HW? K Daikinu TČ sa dodáva originál ovládač jedine Madoka, všetky ostatné by zrejme fungovali na príncípe on-off ak sa nemýlim
Odpovedať
Profilova fotka
@ralf364 nemam velmi s Daikin skusenosti, obrazok je z implementacie ESPAltherma, ktoru som robil asi pred 2-3 rokmi. Vseobecne, pouzivam SW Home Assistant a urcite najdes nejaku Daikin implementaciu na baze API, ktore je pre developer open. https://github.com/raomin/ESPAltherma K tvojej situacii, ak je teplota izby 22C, teplota spiatocky 26c a teplota kotlovej vody rovnaka, znamena, ze podlahovka nedokaze odovzdat teplo-maly prietok. To sa da pozriet v diag. menu, pripadne nainstalovat prietokomer. Dolezite je vediet teplotu kotlovej vody/spiatocky a prietok v litroch. Z toho sa da vypocitat teplo dodavane do vyk.sustavy (alebo nainstalovat kalorimeter, co to spocita za teba).
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od mgx:

@ralf364 nemam velmi s Daikin skusenosti, obraz…
@mgx Pri malom prietoko je teplota spiatocky skôr nízka,nie rovnaká.To skor vyzerá na nejaký skrat napr cez rebrik v kupelni alebo tak. A ani ten in off teemostat pri podlahovke nemusí byť velký problém,lebo ja tak mam sice z kotlom a nastavenzap 21,6 vyp 22.6 a kotol zapne a ide na 8kw 3-4 hod,potom vypne ado dalsieho dna nič.Pretoze akumulacia do poteru
Odpovedať
Profilova fotka
@dusan72 ak by bol prietok maly, a tepelny spad velky, TC by necyklovalo. TC je na tep.spad omnoho citlivejsie ako KK a ma iny princip regulacie. Uz len to, ze moderny KK ma 1:10 regulaciu, tzn. v rozsahu 15kw vie ist od 2kw do 15kw. TC toho isteho vykonoveho radu (15kw) ma spodny vykon niekde medzi 3-4kw (kvoli chladeniu kompresora) a ak je TS <3kw, nevie sa dostat do rezimu trvalej prace.Uz len preto, ze kvoli kompresoru startuje vzdy na 100%, teplota spiatocky prudko stupne (lebo podlahovka je nahriata, tep.spad je maly a podlahovka nechce prijimat dodane teplo) a regulacia TC odstavi. Cyklus sa o par minut opakuje. Navrhnut spravny vykon TC je tazsie, ako osadit kotol ( aj s tym su na SK problemy, takze situacia s TC bude horsia).
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od mgx:

@dusan72 ak by bol prietok maly, a tepelny spad v…
@mgx Ja som si teda myslel,ze pri podlahovke vhladom na jej dost velkú akuschopnost nemoze byt problem s cyklovanim ako u kotla, čo mám overné,tak u T.Č. Ako vidím,zostanem ja radsej pri tom mojom starom kotlíku bez modulácie ktorý si s mojou podlahovkou rozumie už 12 rokov.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od mgx:

@ralf364 spravne nastavenie zacina spravnym vypoc…
@mgx To cyklovanie medzi 1:00 a 6:00 (podla grafov) robili defrosty?
Odpovedať
Profilova fotka
@supiiik ano. Daikin je znamy pomerne "silnym" defrostovym algoritmom, ktory casto odmrazuje aj ked netreba. Je to dane vyvojom a skusenostami firmy z ineho klimatickeho pasma. @dusan72 TC je na cyklovanie omnoho citlivejsie ako bezny KK s nizkym spodnym vykonom (povedzme od roku 2012) kde je modulacia 1:10 a spodny vykon okolo 2.5kw. Principialne cyklovanie ako take by nevadilo, vadi zvysene opotrebenie veci s tym suvisiacich (zapalovacia automatika/kompresor) a znizena ucinnost/SCOP. Pri navrhu podlahovky este dalsi bonus je mensia deltaT, takze prietok musi byt vacsi...
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?