prosím, nájdem tu niekoho, kto rieši vykurovanie domu v zime klimatizáciou na to určenou? Prosím len reálne skúsenosti a bez komentárov plyn lepší apod. Už bývame a kurime konvencne a cez infra fólie, no nárast odberu je veľký a preto Zvažujeme klímu. Pán nás dosť odrbkal čo sa týka infra fólií a už sa nechcem dať prekabátiť. Na ake parametre sa zamerať? S akou máte realne skúsenosti? D
om bol skolaudovaný v roku 2012, je zateplený, bungalov s otvorenou koncepciou obývačka jedáleň kuchyňa a tri izby a kupelna s wc . k dispozícii aj kozub,konvektiry v izbách a aj podlahové infra folie. Bývame blízko presova. Veľkosť domu 110m2. Ďakujem za rady
@petikmir tak ju kúp a začni kúriť 😄 je to o cca 60% lacnejší zdroj vykurovania ako úžasné úsporné neskutočné rohože. Sú OK v A0 alebo v 0 dome. Nie v 10 ročnej stavbe so stratami +100kWh/m2 p.a.
A odrbkali ste sa jedine sami.
Multisplit jednotka + 4 vnútorné jednotky.
Okolo 4 tisíc €.
@dominik_galaba k tomu odrbkaniu neviete ako to bolo tak prosím v tomto smere neradte. Ďakujem. Chcela som reálne názory ľudí, ktorí takto vytapaju- nie mudrovania múdrych ako ste zjavne vy...prajem vám nech vo vašom dome máte všetko úžasné a nik vás neoklamal, lebo sa všetkému rozumiete. Pekný den
@kejsix ja to stále hovorím, že na okruhoch žiadne spoje - do poteru žiaden spoj - no a vidíš, vytápajú s infra fóliami.
@petikmir nevieme ako to bolo, ale v 90% prípadoch je to rovnako - sľuby ako : samozrejme to má nízku spotrebu, je to lacné, bezstarostné, v každej miestnosti zvlášť regulácia atď atď. Všetko okrem KLM, TČ a KK, má len takú spotrebu aké sú tepelné straty budovy.
Ja s klímou v prechodnom období zakúrim, ale mám KK, takže prečo vôbec...
Klima má pri vonkajšej teplote okolo 10°C koeficient účinnosti rozmedzí 4:1 tj. na 4 kW tepla spotrebuje 1 kWh elektriny. Keď je vonku -10°C tak to bude napríklad 2,5 kW tepla spotrebuje 1 kWh elektriny. Čím je chladnejšie vonku, tým nižšiu účinnosť má, a čím je teplejšie tým vyššiu účinnosť má. (čísla sú z brucha - každá klimatizácia má iné COP + - autobus)
Tvoje kúrenie spotrebuje na 1 kW tepla - 1 kWh elektriny. Nepotrebuješ ani radu od človeka ktorý s tým kúri v celom dome. Je to logika - keď už máš tieto informácie. Otázne je či chceš investovať do klimatizačnej jednotky. PS: 99% klimatizácii na trhu dokáže kúriť. Treba vybrať ideálne multisplit - tj jedna vonkajšia a viac vnútorných.
ALe už prestanem mudrovať, chceš vytápať a ja len kúrim.
@petikmirhttps://www.modrastrecha.sk/forum/kur...
Toto je sice o kureni, nie vytapani, ale mozno pomoze. Ono, na vrchu stranky je take policko s lupou, staci tam napisat co hladate a bum, zrazu je co citat aj tyzden...
@petikmir je tu veľmi rozsiahle vlákno, kde sa to prebralo a preberá odpredu, odzadu...
skúsenosti mám. ideál je, aby bola teplota nad nulou (čím viac, žým lepšie 😄), vtedy to má rozumný "výkon". Keď býva cez deň pod nulou, tak je to dosť trápenie, vykúriť dom. Fungovať by mali do -15, ale účinnosť a užívateľský komfort dosť výrazne trpí. Takže prechodné obdobia sú v klídku, lenže keď treba kúriť vo "fest" zime, treba prežrieť niektoré komplikácie. Vtedy príde na rad doplnkové kúrenie, ktoré mám aj ja (pec na pevné palivo), aj ty (rohože).
Ďalej nie každému vyhovuje spôsob distribúcie tepla (fúkanie). Áno, sú aj jednotky s "wind free", ale predpokladám, že keď treba zdvihnúť teplotu o 5°, tak týmto spôsobom to jednoducho nepôjde. na udržiavanie teploty za rozumnej vonkajšej teploty by to bolo možno OK. sú tu ľudia, čo tvrdia, že klímu na jeseň nastavia na požadovanú teplotu a v lete vypnú. v tom prípade si to udržiava teplotu a netreba nič riešiť, ale má to aj najväčšiu spotrebu. ja som takto "temperoval" na 21° dom minulú zimu, kým sme ešte nebývali, iba dokončovali. Nedoplatok prišiel slušný...
celkovo je na tomto fóre množstvo myšlienok a postrehov k tejto téme. treba si to prejsť a nie dúfať, že ti tu každý zopakuje svojich xyz príspevkov, ktoré tu už napísal.
Len postreh: Wind free mód pri klime od Samsungu sa nedá použiť pri vykurovaní. Ide to len pri chladení. Myslím, že dôvodom je to, že vtedy prúdi vzduch z vnútornej jednotky veľmi pomaly cez tých 21000 mikrootvorov. Keďže teplý vzduch stúpa hore tak by sa pri takomto móde v miestnosti kumuloval pod stropom hlavne pri vnútornej jednotke. Pri chladení padá tento vzduch dole a "rozteká" sa po miestnosti. Preto sa rozhodli wind free mód jednotky konštruktéri od Samsungu pri vykurovaní zatrhnúť.