Zdravím, chcel by som poprosiť o slúsenosti s problémom ktorý nadtal s mojim filtrom. V dome sme skúšali rozvod vody pričom všetko fungovalo. Najoľko vodu v novostavbe ešte nevyužívame tak som po odskúšaní vody uzavrel guľový ventil pred filtrom aj za filtrom. V nádobe v ktorej sa nachádzajú SILIPHOS guličky sa po mesiaci vytvorila mazlavá biela hmota pripomínajúca mydlo a filter sa nadobro upchal. Hmota bola hustá a guličky som musel vyšpárať šrobovákom. Dlhoročný vodár ktorý u mňa bol sa stým ešte nestretol. Vie mi niektor poradiť čo za usadeninu mi tam vzniklo? Ďakujem 🤔
@spinn3r to máš na hlavnom prívode vody? Ja som to tiež tak mal a musel som dať tie filtre preč, zrazu som nemal dobrý tlak vody, konzultoval som to s pánom z firmy čo som to od nich kupoval (a pred kúpou nekonzultoval) a mi povedal že tie filtre sú na koncové "zariadenie" nie na hlavný prívod.
@sousedekovci89 áno mám to za hlavným prívodom v podstate kúsok za šachtou. Len mi nie je jasné prečo sa ten povlak vytvoril. Filtre som dal hlavn preto lebo máme tvrdú vodu. Pri prvej skúške bol tlak dobrý keď som to našiel v takomto stave voda Tadial ani nepretiekla
@spinn3r môžu byť aj na hlavnom prívode. Dôležité je, aby neboli dlho v stojatej vode. Ak by sa voda bežne používala, tak sa vytvorí tenký film na potrubí v dome. Takto sa to všetko ukladalo na jednom mieste.
Mne sa stalo niečo podobné len v menšom rozsahu. Vyčistil som filter, kúpil nové guličky a sledujem si interval cca 6 mesiacov. Potom mením. Ale voda sa už používa. Ak by som mal nechať potrubie odstavené, dnes by som už vybral filter a guličky vysušil.
@tao_tao takže pokiaľ sa voda používa nemalo by sa to stať? Lebo ked vidím čo sa tam vytvorilo mám pochybnosti o tom či sa z takej vody mám aj napiť. Nemôže sa to usádzať na potrubí resp nemôže to spôsobiť v budúcnosti nejaký problém?
@spinn3r zámer výrobcu práveže je, aby sa to usádzalo na potrubí. Toto píšu "Siliphos pôsobí preventívne tak, že na vnútornom povrchu potrubia a vonkajšom povrchu vyhrievacích telies vytvorí veľmi tenkú vrstvičku fosfátu. Tá zamedzí usádzaniu vodného kameňa a korózii."
Tiez som riesil tento problem. Nakoniec mi vodar vravel, ze tieto systemy su urcene iba na mierne vapenatu vodu, pri vyssej tvrdosti sa tam tvori ta mazlava hmota, neda sa s tym nic robit.
@spinn3r som skeptický k prípravkom, ktoré sa pridávajú do pitnej vody a nedá sa kontrolovať priebeh. Dnes sa väčšinou používajú plastové trubky, tam usádzanie je minimálne, takže povlak sa nemá ako utvoriť. Vápnik je škodlivý len na zariadeniach kde sa mení teplota, tam sa usádza, čiže filter áno pred bojlerom, pred napúšťaním do ˇUK, ale nie na pitie. Rychlovarná kanvica je lacnejšia ako náplň do filtra.
Ten dvojfilter vyzerá byť od firmy Atlasfiltri typ 2P s vložkami ktoré naplníte guličkami. Jediné s certifikáciou pre pitnú vodu s polysulfátovými guličkami sú filtre Dosaprop, vyzerajú úplne inak. Dávkujú príliš málo polysulfátu skoro symetricky podľa prietoku. Keď som pred stavbou hľadal tieto zmäkčovače na internete, na českej stránke úradu verejného zdravia, hygieny či iného podobného úradu som našiel štúdiu, ktorej záverom bola veľmi úzka korelácia používania polysulfátov na zmäkčovanie pitnej vody a vzniku buď Alzheimera, Parkinsona alebo stareckej demencie (nepamätám sa presne) s dôrazným odporúčaním nepoužívať polysulfáty na pitnú vodu. V tom momente som od myšlienky zmäkčovania vody hneď na vstupe ustúpil a filter Dosaprop je len na prívode vody do toalety. Do prvého filtra by som dal 25 micrónovú mechanickú vložku, do druhého 5 micrónovú. Ochránite tým dostatočne bielizeň v práčke pred možným zožltnutím.
Polysulfáty=tuším Alzheimer
Katex = problémy zo srdcom, soľ v čističkách (už zakázané v niektorých mestách USA)
Reverzná osmóza= baktérie, vysoké účty, chýbajúce minerály, kratší život
Ja by som znovu dal 50 sitko, 25,10,5 a možno 1 mikrónový filter-ochrana prádla pred zožltnutím, sitiek batérií pred inkrustami. Mokré sitká batérií a sprchové hlavice potrem kryštalickou kyselinou citrónovou raz za polroka, záchody cez nádržku prepláchnem teplou vodous kyselinou tiež. Tvrdá voda nám chutí najlepšie a chlór stačí prevariť v konvici či nechať vodu 10 minút odstáť. Do konvice raz týždenne lyžička kyseliny citrónovej s vodou a nechať zovrieť. Reverznú osmózu na pitie za 300e by som si už znova nedal. Na záchody/pračku/ bojler polysulfát ak máte možnosť zvlášť. Všetky tieto chemické úpravy sú zbytočné a zdravie vašej rodiny hádam dôležitejšie ako sprchový kút bez fľakov.
@thecloverparadox Treba si zistit, kolko ten katex realne v konkretnom pripade prida do vody sodika, to po prve. Po druhe, do kuchyne mozes tahat neupravenu studenu vodu, alebo pouzit bateriu na tri privody. Je viacero moznosti, ako sa s tymlacno vyrovnat. Samozrejme, vo faze navrhu instalacie.. Znamy si po vodu na varenie a pitie chodi s dzbanikomdo technickej miestnosti k vyvodu pred katexom. Pracne? Mozno. Jemu to za ciste baterie a sanitu, dlhu zivotnost kartusi,mensiu spotrebu cistiacich prostriedkov atd. stoji (ma chrumkavych 25°dH).