Zdravím.
Je tu niekto kto má tepelné čerpadlo zem – voda, vrt ? Poprosím vás o konkrétne skúsenosti a rady. Koľko vás to stálo, pri akých podmienkach? Ste spokojný s výkonom?
Nie rady typu hypotetické teórie, ale poprosím reálne skúsenosti ľudí ktorí to majú, 🙂.
@rajsimaluno musis napisat kde mas nehnutelnost a v akej hlbke mas spodnu vodu.
Druha vec je ci je vyvrtatelny vrt tvojich potrebnych rozmerov v danej lokalite ...
Daj si vzduch/voda a budes spokojny ako 95% slovakov.
@rkorba Ale on pravdepodobne nemyslí TČ voda-voda, ale zem-voda. Len nejde o zemný register ale o hlbinný vrt, kde nie je potrebná podzemná voda. Ide o geotermálne teplo. Bral by teplo z ohriatej zeme, ktorá získava energiu z tepla v hĺbkach, tepla zeminy nie vody. Tieto vrty sa tuším zakidajú ešte aj betónom alebo čím to, kvôli lepšiemu prestupu tepla. Teda, dúfam, že netrepem somariny. 😄
Ibaže pre nejakú predstavu by musel mať konkrétne výpočty, keďže je rozdiel vrt pre TC 6kW a TC 10kW, zároveň aj info o zložení pôdy.
Sranda ho prejde, keď bude hľadať ďalej, že koľko také vrty stoja €.
Vtedy začne premýšľať asi o studni a vsakovacej studní, to stroskotá na cenách TC, tak sa presunie k registru, kde v dnešnej dobe sú limity pozemku, a taktiež nie zrovna priateľské ceny TC.
No a potom vytriezvení sa začne študovať TC vzduch-voda.
Finančné prostriedky na dotácie sú beznádejne vyčerpané, kvantum ľudí/firiem čaká. Na nejakú dotáciu nespoliehať, nekalkulovať v rozpočte (aj keď firmy to v cenových ponukách dávajú akosi automaticky, aby výsledná cena nebola šokujúca).
Nemusíte sa trápiť výpočtami a prepočtami koľko nás to bude stáť, či sa nám to oplatí a podobne. Až sa rozhodneme že to chceme, dáme to vypočítať firme.
Zatiaľ sa tu pýtam na skúsenosti ľudí ktorí to majú a za akých podmienok a či sú spokojní .
Je tu niekto taký, kto to má a podelí sa so svojimi reálnymi skúsenosťami?
@rajsimaluno
Toto je čo?
“Koľko vás to stálo, pri akých podmienkach? Ste spokojný s výkonom? “
Je tak ťažké pochopiť, že to je otázka typu, že koľko stojí Škoda Superb a pri akých podmienkach?
Chces Škodu Superb, alebo radšej Audi A6? Nestačí Fabia, Dacia? Čo tak Mercedes? BMW?
"Nie rady typu hypotetické teórie, ale poprosím reálne skúsenosti ľudí ktorí to majú"
Chces porovnávať neporovnateľné???
Že najskôr potrebuješ vedieť svoje potreby (aspoň výkon) a potom svoje geologické podmienky?
Kde inému stačí 100m, tebe nemusí stačiť 3x150m.
Veľa šťastia, s takou úvahou.
Pytaj sa susedov, lebo niekto, kto je od teba 20km to môže mať absolútne inak, aj keď bude mať rovnaký dom, rovnaké tepelné straty a spotrebou TUV.
Tak si ujasni, aké otázky si dal v prvom poste....
Tvoje "tepelné čerpadlo zem – voda, vrt" je tiež mätúce.
Keď už očakávaš tak relevantné info, začni s riadne definovanou otázkou.
@rajsimaluno LOL, odbornici od stola sa tu zisli. Ano, zem-voda + vrt je spravne. 😛
Mam vrt, 100m, som spokojny, okrem ineho mi nehuci vonku kysna. Staci si tu precitat susedovrazedne boje kvoli vzduchacom 😄
V lete pasivne chladim za cenu elektriny, co zeru 2 obehove cerpadla, teda skoro zadarmo.
TC silno odporucam s invertorom, nie on/off.
@frantisekca podľa mňa trochu zle prirovnanie, skôr by som povedal, že si vyberá typ auta než značku, SUV, combi,...
@rajsimaluno my sme zatiaľ čo fáze, že vrt máme povolený.
Na začiatku by si si mala vybral aspoň aký typ. Voda - voda: máš dva vrty z jednej sa voda čerpá a do druhej sa vracia. Tomuto by som sa vyhol, málokto má podmienky, aby mal dostatočnú vydatnost. Potom je ešte zem - voda. Tu sa to delí na to, či bude vrt, alebo len zemný kolektor. Kolektor je lacnejší než vrt, ale treba mať primerane veľký pozemok.
Pred riešením vrtu treba vedieť akú budeš mať spotrebu tepla za rok. Následne si môžeš veľmi orientačné vypočítať hĺbku vrtu. Z jedného metra vrtu dostaneš približne 50W/m. Keď sme zisťovali cenu vŕtania začiatkom roka, tak sa to pohybovalo okolo 1500kc/m. Treba skúsiť zavolať do pár firiem a oni vám povedia aktuálnu cenu.
Následne, keď ste rozhodnutý treba poriešiť projekt, treba povolenie od banského úradu. My sme to riešili všetko zo stavebným povolením domu. Takže zistiť na stavebnom ako to tam ohlásiť. V projekte budú informácie o hĺbke a umiestnení. Následne sa môže realizovať vrt. Počítajte s tým, že vrt urobí jedna firma, ale doplnenie do domu bude musieť spraviť niekto iný.
Vrt sa dosť oplatí ak plánujete s ním aj chladiť. Existujú TC s pasívnym alebo aktívnym chladením. Aktívne je v podstate, že TC beží v podobnom režime ako vonkajšia jednotka klímy, ale teplo odoberá z vrtu. Následne sa k nemu dajú pripojiť klímy. Pri pasívnom chladením sa jedná o to, že sa využiju rozvody topenia v podlahe, alebo v strope, ktorých bude prúdiť voda s teplotou okolo 18-23stupnov a v tej ploche to bude ochladzovať dom. V tomto režime fungujú len obehové čerpadlá, ktoré majú minimálnu spotrebu. Zároveň sa týmto aj regeneruje vrt a v zime môže mať vrt vyššiu teplotu ako keby si cez leto s ním nechladili.
Pár poznámok:
* cena vrtu je vysoká, ale jeho životnosť je niekde inde než životnosť samotného TC, čiže raz urobíte vrt, ale vymeníte x TC.
* Cena TC pre zem - voda je vyššia než cena vzduch - voda.
* V prípade pasívneho chladenia v lete, malé náklady.
* Žiadne jednotky vonku. Žiaden hluk von.
* Mali by byť menšie náklady oproti vzduch - voda o 20 - 40%.
* V lete má TC zem - voda horšiu účinnosť ako vzduch - voda.
* Ak si dobre spomínam tak by TC zem - voda malo mať nejaké výhody oproti vzduch -voda v PENB.
* Geologia prostredia môže urobiť veľa ale pre odhad môžte počítať s 50W/m, ako so strednou hodnotou.
* Vrty môžu byť kľudne umiestnené pod domom, tam sa nemá čo pokaziť a ak áno, nič sa tam nedá opraviť. V Brne je týmto spôsobom urobená budova Dornu (https://www.gerotop.cz/polyfunkcni-ko...).
Posledná vec je ekonomická návratnosť vrtu. Tu je to bieda 😄 nám to vyšlo nejak okolo 25 rokov ak sa nič nepokazí. Ale ten výpočet je vždy závislí od čísel, čo tam dáš. Snazis sa počítať presne s nepresnými číslami. Potom sa tu ešte ozvú názory, že si ušetrené peniaze za zem-voda investuj a z výnosu môžeš kľudne platiť rozdiely v mesačných splátkach oproti vzduch-voda.
@pochabel myslím si, že aby sa to dalo označiť za geotermalnu energiu, tak tie vrty musia byť v o dosť väčšej hĺbke, napr 2.5km niekde na vychode. Ono to potom funguje inak ako vrt s TC. Pri geotermálnych vrtoch sa dosahuje omnoho väčších teplôt na spodku vrtu a voda sa ohrieva týmto teplom.
@pepco2 Dobre zhrnutie, mne sa tolko pisat nechcelo 🙂
Len doplnim, ze samotny vrt moze sluzit aj viac generacii, takze v nejakom roku xy sa to vrati. Ale nie je vsetko iba o navratnosti.
Co sa tyka zemneho kolektora, ten pasivne nestiha chladit. Aspon tak mi tvrdil realizator, co namontoval kopec TC.
Hlavne treba vybrat dobru firmu na vrt, lebo to robia kadejaki fuseri, hlavne injektaz bentonitom potom pokulhava a znizi sa vykon vrtu.
@zefe ja som sa snazil len napisat informacie, ktore mi chybali, ked som hladal nejake informacie a nazory ludi ohladom vrtu. Kazdy si to musi zhodnotit sam. Keby som napriklad vsetko riesil pomer cena/vykon, tak dom by vyzeral uplne inak....
To je zaujimava informacia, ze by kolektor nedokazal chladit. Tam hodne zalezi, ci sa spravil kolektor podla potreby, alebo len podla toho, aby to bolo pre zakaznika prijatelne. Nam bolo k vrtom tiez povedane, ze je mozne, ze na konci leta uz vrt nebude mat kapacitu na chladenie. Ale predpokladam, ze tam sa pocita vzdy s tym, ze z vrtu len vzdy odoberas chlad a nepotrebujes natapat TUV, cize obcas aj odoberies teplo.
Neposkytol by si informacie, ako dlho mas vrt a ci pouzivas aj pasivne chladenie (do podlahy/stropu) a aky typ TC mas doma? A neskusal si nejak porovnavat spotrebu voci niekomu, co ma podobny dom a vzduch - voda TC?
@pepco2
Vrt mam realne v prevadzke 3 roky.
Chladim pasivne cez stropne chladenie zaliate v ZB doske. Vrt v pohode stiha chladit (aj kurit), za 3 leta som nemal problem a teplo bolo kvalitne. Samozrejme treba pocitat s vlastnostami stropneho chladenia, hlavne zotrvacnost a rychlost. Ohrev TUV v lete samozrejme trochu pomoze vychladit primar.
Kurenie klasika - podlahovka. Experimenty kurit stropom alebo chladit podlahou som nerobil, prevadzkovo mi take nieco nevyhovuje a ani mi to za usetrenych "par metrov hadice" nestalo. Fyzika zatial funguje, aspon u mna.
TC mam invertor 6 kW (max). So spotrebou som spokojny, porovnanie so vzduchacom som nerobil, nie je cas a este nemam vsetko tip top dokoncene. Ani to nie je extra relevantne porovnavat, kazdy dom je iny, rozna lokalita, jeden kuri na 21, druhy na 24....
Skor sa da porovnavat COP/SCOP, ale to mam ulozene data zatial len 1 rok.
Konkretny model a podrobnosti jedine cez SS, lebo ludom tu obcas trochu zadrbkava, takze verejne detaily, cez ktore by som sa dal potencialne identifikovat, uz nepublikujem.
Celkovo som spokojny, nemenil by som nic.
@zefe diki za informácie ohľadom stropneho chladenia a aj obecné. Máme to rovnako v pláne, podlaha na topenie a stropné chladenie. So všetkým, čo si napísal súhlasím a chápem.
@rajsimaluno Robilo sa to na etapy, kedze kazda cinnost ma svoj vhodny cas.
Samotny vrt s injektazou trva 2 dni, pri horsich podmienkach mozno 3.
Zvysok standard, ako pri hocijakom inom zdroji tepla/chladu.
Rozvody stropneho chladenia - pred hornou vystuzou a betonazou - 2-3 dni (2 ludia)
Podlahovka pred poterom - 2 dni (2 ludia).
Montaz rozvodov a technologie si uz presne nepamatam, pri tom sa dopojil aj vrt a napustil nemrzkou. Ale cca 3-4 dni. Platil som na ukol, nie hodinovku, takze cas som uplne neriesil.