Prepatova ochrana spravne pouzitie.

Chcel by som si ujasnit jednu vec. Na prepetovke moeller SPCS 20/280 mam vytesane T2T3 . Spravne chapem, ze to berie triedu C aj D ??? Ak mam pouzitu takuto prepetovku a od nej nepresahuje dlhzka kablu k spotrebicu 10m tak na spotrebic uz nemusim davat T3 (D) ? Lenze citam si who to od OEZ a ty pisu, ze medzi T2 a T3 ma byt min. 5m medzi nimi, tak som z toho trochu ostal mimozny :-D Ako je to ked to na tych prepatovkach je vytesane T2T3 , tak ci to neni reku tak, ze bud T2 alebo T3 podla toho co bolo pouzite pred tym, ale pred tym (po trase - od hodin) som nepouzil nic. Alebo to mam brat skor tak, ze to je T1+T2 (B+C) ??? Lebo ked som hodil do googĺa typ toho mollera tak mi naslo EATON a ten zas pise, ze je to T1+T2 cize B+C... tak som z toho teraz jelen. Ak by to bolo, ze je to T2T3 tak T1 osadim kam k hodinam, alebo do rozvadzaca pred T2T3 ??? . Dik
Odpovedať
Ano 5 metrov. Mate to T2 to znamena ze do domu dajte toto a do elmeroveho rozvadzaca dajte T1
Odpovedať
Profilova fotka
@quakdafak je to kombinovaná prepäťovka. Dajú sa T2 a T3 použiť aj za sebou, pokiaľ sa tam použije prispôsobovacia cievka. Niekto odporúča 5 metrové vzdialenosti.
Odpovedať
@quakdafak Ak si si všimol v albume, tiež som riešil prepäťovku. Možno to na foto nie je ostro vidieť, ale to vľavo hore je ono. Celý rozvádzač je OEZ a tam v príručke k môjmu prípadu pripojenia domu a triedy ohrozenia vyšlo SVBC... čiže T1+T2. T3 domáci už dávnejšie mylne riešil na každej zásuvke akýmsi “adaptérom” bez naštudovania si problematiky prepäťových ochrán...
Odpovedať
@patriky @merak @dedo758 ja som zmateny v prvom rade z toho oznacenia T2T3 v jednom pri 20kA (imax-40kA) moduloch vid. priloha, ale kedze kiwa robi dokonca T1T2T3 v jednom pri module 12,5kA (imax-50kA) priloha1 , preto som z toho mimo :)) ostatny vyrobcovia pri 20kA (imax-40kA) to oznacuju ako T2... OK Ak by to aj bola T2 alebo T2T3 tak ked k elektromeru dam 25kA(imax-50kA) tak to bude T1. Ako prepatovky nie su moja silna stranka : ))
Odpovedať
@quakdafak v prvom rade sa musis drzat navodu k prepatovke, ktoru ides pouzit, nie citat rozne manualy od roznych vyrobcov a cakat,ze to bude 100%ne sediet, ono nebude. Ak mas kupeny ten Moeller, zrejme to uz bude nieco starsie, dokumentaciu k tomu zrejme nemas a mozno to uz co sa pouzitia tyka bude stare. v tvojom pripade predpokladam bude najspravnejsie pouzit v domovom rozvadzaci T1+T2 a nasledne po dodrzani vzajomnej vzdialenosti v pripade nejakych citlivejsich alebo drahsich spotrebicov samostatne T3. Niektori vyrobcovia SPD zvyknu pisat T1+T2+T3, ale mam pocit, ze to T3 plati len do urcitej malej vzdialenosti za prepatovkou, ak si dobre spominam,byva to max 1-2 metre.Ak chces ale spravne navrhnut, skoordinovat a zapojit prepatovky roznych stupnov, toto vyzaduje vela znalosti a vzdy to zavisi od konkretnej stavby a situacie.
Odpovedať
@ondro81 kazdy z tych vyrobcov funguje na rovnakom principe, len ich treba dobre poznat co sa priznam, ze ich idealne nepoznam. Preto som polozil otazky. Hold nepodarilo sa mi dohladat podrobnejsie info k tym starsim mollerom, tak skusam hladat odpoved aj tu. A jednu som dostal T1 dat k elektromeru :-D Neviem podla mna sa to uplne spravne 100% navrhnut neda skor sa to da navrhnut odhadom na 80-90% :-D lebo nikdo nevie ako moc silny vyboj bude mat ten ci onen blesk, pripadne ked to trafi hromozvod, tak si aj tak myslim, ze spotrebice pojdu tada... ale ak by sa to dalo kryt cez poistovnu preco nie, ta vyzaduje prepatovku a kedze som dake dostal tak ich chcem vyuzit co najefektivnejsie. V kazdom pripade som vdacny aj za tvoj koment ;-)
Odpovedať
@quakdafak a predpokladam spravne, ze elmerovy rozvadzac mas v oploteni vonku a dom ma bleskozvod?
Odpovedať
@quakdafak da sa to celkom spravne odhadnut. Treba pri ochrane pred bleskom, vnutro (prepatovky) a vonkajsok (bleskozvod) spravit analyzu rizika podla 62305-2 kde sa navrhne bleskozvod, kolko zvodov a pod. A dalej ake.prepatovky kam pouzit. Ci uz pre stupen lpl1,2 alebo 3,4. I A II 25kA na pol cize celkovo cca 75 a III a IV cca 12,5kA na pol cca 40kA celkovo. Je pravidlo 50 na 50, 50 prejde bleskozvodom a 50 prepatovkou. Cize ked.mozeme v oblastiach ratat so 100kA tak treba min prepatovku, ktora znesie 50kA, cize plati to o 75kA. Neni pravdilo ze na dom sa dava kazdych 15m zvid a ze patri do triedy III. Niekdy moze patrit do 2 alebo 1 a potom treba dat lepsiu a teda drahsiu prepatovku a pod. A gro vsetkeho je spravne zapojenie, dodrzat prierez zž vodica, dlzky a to aby sa to nekrizovalo a pod. Treba.prepatovku na LAN ma SAT a pod. Vytvorit vhodne pospojovanie a uzemnenie. Je to velice zlozite a obsirne a vela skoleni a praxe treba na to.
Odpovedať
Este dodam ze tych 12,5kA je pri 3+0 cize 37,5 a pri 4+0 je to 50kA. Cize to je ci je 4 vodicovy privod, alebo 5 vodicovy, tam sa rata aj N
Odpovedať
@ondro81 predpokladas spravne @patriky analyza rizika ti nezaruci vylucenie priameho uderu blesku do tvojho bleskozvodu to je len statistika nie 100% istota, ani ta prepatovka niekedy nemusi stacit :-D ale ak je tak sanca je, ze to spotrebice preziju + ak sa nieco take stane a mas poistku ktora to kryje tak dostanes dake eurogrose naspat. Ten moller ktory mam je v zapojeni 4+0 cize by to malo byt 80kA na barak, pri priamom udere by bola vhodnejsia 100kA ...
Odpovedať
@quakdafak veru správne na hrade SL. Ľupča sú všetke stupne ohrany + pasívne odkláňače , aktívne bleskozvody v bízkosti a predca blesk j triafa priamo na Hrad, je tam našťastie stála služba a pred búrkou sa všetko odpája na náhradný zdroj
Odpovedať
@duzu v lete pri burke nam niekde v blizkosti praskol blesk, ze som sa skoro .... :-D ked su novorocne delostrelecke salvy v BA tak to bol cajovy odvar v porovnani s tou slupkou co mi tu pobliz prdla :-D nechcem si predstavit co by to bolo ak by to kupil barak :-D
Odpovedať
Článok sa načítava...
@quakdafak ja som to zažil raz pri výstupe na Gerlach ráno krásne počasie začiatok septembra už tam býva stabilné počasie, no vtedy sa tam ženili všetci čerti asi 300m pred vrcholom, nebolo sa kam schovať, od reťazí sme museli odísť,po hodine sme boli aj dos....našťastie všetci bez úrazu
Odpovedať
@quakdafak cize za tychto okolnosti potrebujes nutne stupen T1 v domovom rozvadzaci, nie v elektromerovom
Odpovedať
@ondro81 takze len vymenim varistory za 25kA a je to OK.
Odpovedať
@quakdafak tak teraz si ma dostal :-D
Odpovedať
@ondro81 :-D
Odpovedať
Profilova fotka
V prvom rade treba prepäťovú ochranu navrhovať tak, aby pri blesku, výboji alebo naindukovaní sa prepätia bolo za ňou maximálne 1,5kV. Toto prepätie sú zariadenia ešte schopné zvládnuť.
Odpovedať
@merak T1+T2 su dimenzovane na 1.5kV T2+T3 su dimenzovane na 1.4kV a napr. kiwa co ma T1+T2+T3 ma 1.3kV zatial som si nechal v rozvadzaci T2+T3 4+0 80kA 1.4kV je to o nieco menej ako T1+T2 na priamy zasah bleskom... pripadne vies mi poradit ako su oznacovane tie prepojovacie cievky ak by som chcel spiahnut tu T12 + T23 ? Dik.
Odpovedať
Profilova fotka
@quakdafak pre každý typ ochrany od každého výrobcu je to ináč špecifické napríklad: https://lightspectrum.sk/odelovacia-c...
Odpovedať
@merak vdaka ;)
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 rokoch
rozmyslam nad prepätovkou od eatonu. aky je rozdiel medzi 3 a 4 polovou? https://ema-elektro.sk/elektromateria... https://ema-elektro.sk/elektromateria...
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 rokoch
Dobry den, mam novostavbu s bleskozvodom a antennym stoziarom, casom fotovoltika, postavene medzi uz existujucou zastavbou, okolite domy su priblizne rovnako vysoke. Podla kat. projektu je to LPL3 :-) A navrhnuta prepatovka EATON SPB 12/280/3 25kA B+C co podla mna asi aj Kiwa prirucky urcite nepostacuje. Podla Kiwa som asi LPL2 Iimp 75kA. Pisu sice Samostatne stojace stavby s anténou, co moja stavba nie je ale neviem co viac zavazi, ci samostatne stojaca budova alebo antena. Myslim si ale ze urcite tam treba nieco lepsie ako ten Eaton 25kA. Vopred dakujem za akekolvek relevantne napady.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od karool82:

Dobry den, mam novostavbu s bleskozvodom a antenn…
@karool82 chlape, mas v tom strasny hokej. Ak kupis katalogovy projekt a postavis podla neho dom v Komarne a ten isty v Poprade, poziadavky na ochranu pred bleskom mozu byt odlisne. Ako mohol vediet projektant pri katal. dome, ci ho postavis na kopci, alebo medzi dva vysoke domy? Prepatovka so zvodovou schopnostou 25kA/pol podla teba nepostacuje, podla mna je to presne dvojnasobok toho, co zrejme budes potrebovat. Ak uz sa Ti nechce davat prerabat projekt, co by si teda mal, tak sa na mieste cinu porad niekym, kto tomu trochu rozumie. Lebo vyhodis vela penazi za nieco, co aj tak nebude fungovat. Ak si pozries na FB akekolvek elekrikarske skupiny, kde su aj fotky rozvadzacov, tak drviva vacsina z nich ma uplne zle prepatovku namontovanu, co su v konecnom dosledku vyhodene prachy a pravdepodobna skoda na majetku pri zasahu do objektu, vedeni, alebo v ich blizkosti.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od ondro81:

@karool82 chlape, mas v tom strasny hokej. Ak kup…
@ondro81 neviem, nejako nerozumiem prispevku, presne popisujem situaciu ako vy, umiestnenie stavby a dalsie rizika, pisem ze podla KIWA prirucky som zistil ze nie som LPL3 ale LPL2 tak sa chcem adekvatne zariadit. KIWA prirucka vychadza z normy. Povodne projektant ocividne nepocital s antennym stoziarom a fotovoltikou. Rovnako som si dokazal v tej KIWA prirucke precitat ako sa to kablovat nema, takze tento bod mozme vynechat. No vidim teda ze si idem nacitat normu, lebo popravde poznam aj projektanta a moc sa mu do tejto temy velmi nechcelo vstupovat :-) Vsak daj tam to co davaju na domy vsetci. A urobit to takto ako sa u nas bezne robi moc nemienim ked viem ze asi to nie je to prave orechove.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od karool82:

@ondro81 neviem, nejako nerozumiem prispevku, pre…
@karool82 Ty ale nezistis podla kiwa prirucky, ci si LPL3 alebo 2. To LPL treba vypocitat a potom si zobrat kiwa prirucku a vyberat.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?