Dobrý večer,
potrebovala by som Vašu radu a názor.
V rámci dobrých susedských vzťahov sme povolili po požiadaní nášmu susedovi, aby si mohol postaviť dom vo vzdialenosti 1,5 m od nášho murovaného plota. A on, bez nášho vedomia a súhlasu, si postavil svojpomocne betónový stĺp elektrického vedenia síce na svojom pozemku, ale veľmi blízko nášho domu, cca 50 cm. I napriek tomu, že sme ho upovedomili, že v budúcnosti chceme na tomto dome robiť stavebné úpravy. Pre krátku vzdialenosť od nášho domu ide o obmedzenie plánovanej prestavby našej nehnuteľnosti. Nakoľko náš dom je starší, máme obavu o jeho statiku pri svojpomocnom osadení tohto betónového stĺpu.
Čo vieme urobiť v tejto veci?
Vopred Vám ďakujeme za Vašu pomoc.
ja by som to nenechal pretože nejde o nejaku vzdialenosť , ale stlp treba podľa normy osadiť ,aby sa náhodou nezvalil tam kde netreba-veť betonový je ťarcha . a ako pôjdu drôty na nom -predpokladam že stlp bude kôli elektrike- a myslím si ,že to treba posudiť stavebnemu uradu pripadne elektrarnam
@anett 9 No robia sa síce ešte vzdušne prípojky ale to je skôr rarita. Takmer určite budú elektrárne chcieť kabel do zeme. Aspom pri novych. pri rekonstrukcii tiez avšak tu už skôr sa da dohodnúť inak.
Čiže sa môžeme obrátiť na stavebný úrad, aby to preverili? Vieme uviesť aj nejaký argument, napr . zo zákona ? Už vidíme, že sme urobili chybu, keď sme mu vyšli v ústrety aj on takto. Za dobrotu na žobrotu. :-|
Pri NN vedeniach nieje definované ochranné pásmo. Otázne je povolenie na stavbu stlpu od SU. Treba sa obrátiť na SU a ak povolenie nemá, trvať na odstránení
@majjka22
@anett9 ale neurobite. Energetika ma pravo na svoje vlastne normy a predpisy ktore mozu byt prisnejšie ako štátne. A ako prevádzkovateľ distribucnej sustavy si to dovoliť môže o to viac že ak ich nesplnite nebudete mať elektriku a ak ju chcete mať tak ich splníte. Zakon takisto uklada povinosť pripojiť toho kto spĺňa technické podmienky prevádzkovateľa.
@majjka22 nie je dodržané ochr. pásmo od stavby, treba zájsť na prísl. stavebný úrad a spýtať sa, či má sused povolenie.. čo sa mi nezdá, lebo by musel mať súhlas od VSD na umiestnenie stĺpa.
@lukino55555 ziadne.
1. Ochranné pásma elektrického vedenia
(opis zo Zákona NR SR č.70/1998 Z.z. schváleného 11.02.1998 o energetike a zmene zákona č.
455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov,
v súčasnosti platí Zákon NR SR č.656/2004 Z.z. zo dňa 26.10.2004 o energetike a o zmene
niektorých zákonov, ktorý ho úplne nahrádza)
1) Ochranné pásmo je priestor v bezprostrednej blízkosti elektroenergetického zariadenia, ktorý je
určený na zabezpečovanie jeho spoľahlivej a plynulej prevádzky a na zabezpečenie ochrany
života a zdravia osôb a majetku.
2) Ochranné pásmo vonkajšieho elektrického vedenia je vymedzené zvislými rovinami po oboch
stranách vedenia vo vodorovnej vzdialenosti meranej kolmo na vedenie od krajného vodiča.
Táto vzdialenosť je :
Ø 10 m pri napätí od 1 kV do 35 kV vrátane, v súvislých lesných priesekoch 7 m,
Ø 15 m pri napätí od 35 kV do 110 kV vrátane,
Ø 20 m pri napätí od 110 kV do 220 kV vrátane,
Ø 25 m pri napätí od 220 kV do 400 kV vrátane,
Ø 35 m pri napätí nad 400 kV,
Ø ochranné pásmo zaveseného káblového vedenia s napätím od 1 k V do 110 k V vrátane je 2 m
od krajného vodiča na každú stranu.
3) Ochranné pásmo podzemného elektrického vedenia je vymedzené zvislými rovinami po
oboch stranách krajných káblov vedenia vo vodorovnej vzdialenosti meranej kolmo na
vedenie od krajného káblu. Táto vzdialenosť je :
Ø 1 m pri napätí do 110 kV vrátane vedenia riadiacej regulačnej a zabezpečovacej techniky,
Ø 3 m pri napätí nad 110 kV.
4) Ochranné pásma elektrickej stanice sú nasledovné :
Ø ochranné pásmo elektrickej stanice je vymedzené zvislými rovinami, ktoré sú vedené vo
vodorovnej vzdialenosti 30 m kolmo na oplotenie alebo obostavanú hranicu objektu stanice,
Ø ochranné pásmo transformovne z vysokého na nízke napätie je vymedzené vzdialenosťou 10 m
od konštrukcie transformovne.
Pytali sme sa ho dnes, či má povolenie od SÚ a on, že jemu to povolila distribucka. Sak hej, ked stryko mu robi v elektrarnach. Viac sa odmietal s nami o tom baviť. Takze SU mu povolenie urcite nedal. Rovno pojdeme na SU. Arogancia najhrubsieho zrna!
@majjka22 Povolenie na stavbu stlpu od distribučky bez povolenia SU má takú istú právoplatnosť ako povolenie od mojej 12 ročnej dcéra na stavbu stlpu v prezidentskom paláci...
Podaj podnet na čiernu stavbu na SU
@lukino55555 neuvedomila som si, že to je NN vedenie, nemala to @majjka22 uvedené :) a je predsa jasne, že NN prípojka k RD nemôže mať toľko kV.. To však neznamená, že el. stĺp môže byť "nalepený" na dome..
Pokiaľ viem, tak je určite nejaký bezpečnostný odstup 1,0 m pokiaľ nie je chránený vodič..zrejme podľa STN..
@anett9 to nie je správny údaj, pri vzdušnom vedení sa nehovorí nn ale "do 1kV" a tu je aj pri kábli 2 m. To nie je ochrana pred napätím, ale montážny priestor pri opravách.
Distribučka nemôže určiť miesto stľpa bez súhlasu SÚ , má len ochranu na jestvujúce rozvody ale nové môže robiť len na SP.
@anett9@janetbla@lukino55555@jan45 Pozorne som si prečítala všetky Vaše rady, za ktoré Vám ďakujem! Sú mi naozaj veľkou pomocou, všetko toto použijem pri navsteve SU ako argumenty pri obhajobe našich práv. Chystáme sa tam zajtra. Držte nám palce, aby zvíťazil predovšetkým zdravý ľudský rozum a zákony a nie arogancia akože ľudskej moci...
@majjka22 nechod sa tam hadat nedajboze argumentovat, lebo nemas na to vseobecny rozhlad, a pracovnici ta sfuknu.
Precitanie si par riadkov na internete z teba experta neurobi.
Jedine co mozes spravit poriadne a malo to vahu, je napisat pismo, kde sa odvolas na zakony, normy, nariadenia ... a podas ho na podatelni.
@rkorba neboj sa, nejdem sa hádať, nie som ten typ :-) Ani netvrdím, že som expert... len si vážim cenné rady, ktoré mi tu múdrejší odo mňa dali, spíšem a list osobne odovzdám.