Dobrý deň mam otazku ohľadom fotovoltiky.
Modelovy priklad je že máme dom so spotrebou 3200 kwh elektriny. Kurenie ani ohrev nieje elektrický.(Teoreticka rovina).
Na dom budu nainštalovane fotovolticke panely 3fazy, 14 panelov o celkovom vykone 5320 W
Podľa grafu na danú oblasť panely dokážu za rok vyprodukovať 5349 kwh.
Viete niekto odhadnú alebo ma skusenosti s tym že koľko percent z ročnej spotreby a teda 3200 kwh ktore su v dome minute na bežne spotrebiče televizia, chladnicka, indukcia, rura…. viem ťahať z fotovoltiky ? Chcel by som vaš teoreticky odhad. Ďakujem
@peterr66 ale daj si asymetricky striedač inak prerobíš aj gate lebo to čo štandardne dávajú je stavane na 3 fázové spotrebiče a to neni ani jeden spotrebič doma okrem elektromobilu
@supiiik zatiaľ len prepočítavam neskôr by mala na tom mieste spotreba stúpnuť.
A keby sa k tomu pridal ešte zasobnik na TUV ktorý by bol kombinovany plyn + fotovoltika. Viete to odhadnút ?
@peterr66 ale to je symetrický striedač pri nim prerobíš aj gate príklad zapneš kanvicu ktorá ma 2000 W a panely ti zrovna dodajú napr2300W ALE TENTO striedač ti do konvice pošle len 766.66W a zvyšných 1533.34W si zoberie zo siete
@hades11 > Ja som tiez uvazoval smerom k 3 - fazovemu striedacu. Moja uvaha bola o tom, ze kedze mam spotrebice rozhadzane na vsetkych 3 fazach, tak striedac mi bude tlacit do tej fazy, na ktorej je spotreba. Na 1.faze spustim pracku, tak mi striedac bude krmit ju. Pracka doperie a na 2. faze pustim kanvicu. Takze striedac mi bude krmit tu 2. fazu a tak dookolo. No len pokial som spravne pochopil, tak na to potrebujem asymetricky striedec. Klasicky 3-fazovy striebac by urobil to, ze vzdy ked zaznamena spotrebu by mi krmil vsetky 3 fazy.
@asdfb hej výkon by rozdelil rovnomerne na všetky fázy a deficit nakrmi zo siete na 3f spotrebiče nevadí ale koľko takých máš doma okrem elektrokotla takže treba asymetricky stierač v tom vidu je to pene vysvetlene ako dopadne človek s obyčajným symetrickým -rovnomerne rozdeľujúcim striedačom
@peterr66 a to je to nespravne rozhodovanie pri planovani FV.
3f nechas na DS a vsetko ostatne nechas cez prepinac sieti na 1F.
Ak nevies o com hovorim oslov svojho elektrikara.
U nás (našťastie, na rozdiel napríklad od Českej republiky), funguje súčtové meranie všetkých fáz elektromerom. Elektromer meria síce jednotlivé fázy samostatne, ale aktuálna spotreba/dodávka zo/do siete nameraná elektromerom je súčtom aktuálnych meraní na jednotlivých fázach – napr. keď sa na jednej fáze dodáva z fotovoltaiky do siete 2 kW (keďže nie toľko z fotovoltaiky sa spotrebuje priamo, pretože niektoré spotrebiče sú pripojené na iných fázach), na druhej je spotreba 1,5 kW a na tretej fáze spotreba 0,5 kW, elektromer vtedy nameria „nulu“, keďže súčet všetkých troch fáz je nulový. To sa deje v reálnom čase, nie napr. v rámci hodiny, dňa, mesiaca…
Takže aj keď reálne z fotovoltaiky nespotrebujete u seba všetko čo by ste mohli, na elektromere sa to „vykompenzuje“ a z tohto hľadiska nie je žiadny rozdiel v úspore elektriny medzi jednofázovou a trojfázovou fotovoltaikou.
@peto077 ja som bol v tom že pokiaľ dôjde k prebytku a nespotrebovaniu energie v realnom čase na jednej faze idu tieto prebytky do baterie či už virtualnej alebo klasickej bez ohľadu na to či na inej faze ešte je iny odber.
Takže ak dobre chapem pri jednofazovej idu prebytky až pokial sa celkom nespotrebuje objem vyrobenej energie ktore akualne dom potrebuje ?
@peterr66 Áno presne tak, keďže máme súčtové meranie tak sa to v reálnom čase odčíta. Preto pri výkonoch do cca 4KWP nemá význam veľmi rozmýšľať o 3f (keďže 3f meniče sú drahšie).
Pri väčších výkonoch je to už komplikovanejšie: Trojfázový menič je potrebný pri výkone fotovoltaiky nad cca. 4 kWp. Hlavne je v zákone (309/2009 – §4a, (2) a)) stanovené obmedzenie na pripojenie fotovoltaiky do jednej fázy cez istenie 16 A (teda 16 A x 230 V = 3,68 kW). Tiež sa meniče s nižším výkonom vyrábajú jednofázové a s vyšším väčšinou trojfázové, i keď presná hranica nie je.
@peto077 > Takze tym padom staci 1fazovy menic a netreba prehadzovat spotrebice na tu jednu fazu kde je FVE, lebo si to aj tak elektromer spocitava za vsetky 3 fazy dokopy.
@asdfb Ano jediný význam toho prehadzovania na jednu fázu je pri hybridnej fotovoltaike s batériami kde je dôležite aby bola väčšina spotreby domácnosti (ideálne všetka) na jednej fáze, samozrejme na tej, ku ktorej je pripojená fovotoltaika. A to kvôli tomu, aby si menič jednoducho vedel „odsledovať“, kedy nabíjať batérie a kedy z nich dodávať elektrinu do domu.
@peto077 čiže ja keď budem mať 3f FVA a dám si prúdové relé /čiže podľa záťaže mi bude prepínať fázy/ a nejakú logiku, ktorá mi určí nabíjanie BAT + reverz do siete, tak sa to nedá?