Fotovoltika a prudovy chranic

Zobraz úvodný príspevok
Ahojte, po nainstalovani fotovoltiky (3f menic Solax), zacalo vyhadzovat 3f prudovy chranic. Na tento prudovy chranic, su zapojene vsetky 3f obvody (tepelne cerpadlo, indukcna varna doska aj zahradne 3f zasuvky) aj nejake 1f obvody. Deje sa to nepravidelne, zvycajne v rannych hodinach, ked sa fotovoltika "prebudza", alebo aj pocas dna v zamracenom pocasi, ked striedavo vyraba alebo nevyraba. Pred instalovanim fotovoltiky to nerobilo. Vymenil som aj prudovy chranic, nepomohlo. Odpojil som docasne zltozeleny vodic od menica, ani to nepomohlo. Nema niekto podobnu skusenost? S elektrikarmi co som sa radil, nemaju napad. dik
Odpovedať
1
2

Odpoveď na príspevok od kajo873:

@paplux Vpodstate áno. Ale či to vyreiši tvoj pro…
@kajo873 cize podla tohto obrazku by to malo byt spravne?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od kejsix:

@marekkrasko Za istých okolností pri zemnení za k…
@kejsix Ako bleskozvod sa tie panely budú spravat vždy ak nie je v blízkosti skutočný bleskozvod.Tým,že ich nepripojíš na HUS nepomožeš ničomu.Skor naopak.A to aj v prípade,že ten bleskozvod tam je,kvoli induk napatiu pri udere blesku do bleskozvodu.
Odpovedať
Profilova fotka
@paplux pri tomto zapojeni s predradenym RCD pred menicom (na vstupe) je ten, ze manual hovori A a 300mA. Pytal som sa kolegu, ktory tieto paksamenty montuje, tak povedal ze ani toto nemusi pomoct, hlavne v pripade ako mas ty a v dome sa ti niekde miesa N vodic distribucie a solaru (backup). V podmienkach ako pises sa to presne sprava ako popisujes. Bug je nahlaseny od roku 2019,ale zjavne na to cinankovia kaslu a budu kaslat. Riesenia su 2 (3). 1) skusit dat Ackovy chranic s 300mA - pomerne jednoducha uprava, ale nepomaha 100%. kolega neodporuca. 2) vyhodit RCD na vstupe a presunut ho az na vetvu, kde napajas spotrebice (TC, domove istice), kde sa zo siete TN-C stane siet TN-C-S. Mozes si teoreticky ponechat aktualny RCD, osobne by som vymenil za A/30mA.. Siet k menicu bude dalej TN-C (N a PE su spolocny vodic) a znova urobis v domovej skrinke ZA MENICOM dalsi bod rozpojenia (idealne aj s prizemnenim) na dalsiu siet TN-C-S s dalsim chranicom (A, 30mA)
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od paplux:

@kajo873 cize podla tohto obrazku by to malo byt …
@paplux jednoznačne , FVE pripojiť jednoducho za hlavný istič v rdomovom rozvádzači. Ale samozrejme je dobré mať zvlášť rozvádzač na FVE a ten celý napojiť za hlavný istič, resp PRED prúd. chránič. Ak si mal FVE zapojenú za prúdový chránič, čudujem sa že to nevyhadzovalo stále. Prúdový chránič meria pomer prúdu a vTvojom prípade práve cez kondenzátory ktoré sú v invertore zapojené na PE, tak Ti robili problém, lebo vznikali rozdielne prúdy, na ktoré prúdový chránič zareagoval. Dúam že už sa tešíš , že Ti to funguje 😉
Odpovedať
Profilova fotka
a nešpekuluj tam dať prúdový chránič 300mA !!! Máš to rodinný dom, nie fabriku ! Fungovať na 100%, to musí aj s 30mA 😉
Odpovedať
Profilova fotka
Ani pri jednej fotovoltaike, som nemal problém s prúd. chráničmi 30mA . Len to jednoducho nekomplikovať si a zapojiť to ako sa patrí 😉 Je to tak jednoduché, že krútim hlovou, že sa to tu ešte preberá 😄
Odpovedať
Profilova fotka
A základ je , že to musí fungovať aj s prúďakom typu A... potom si došpor a daj si tam Bčkový. Ten B-čkový akurát chráni inštaláciu ak sa v invertore dostane poruchou, DC na AC stranu.
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?