Fotovoltika a prudovy chranic

Ahojte, po nainstalovani fotovoltiky (3f menic Solax), zacalo vyhadzovat 3f prudovy chranic. Na tento prudovy chranic, su zapojene vsetky 3f obvody (tepelne cerpadlo, indukcna varna doska aj zahradne 3f zasuvky) aj nejake 1f obvody. Deje sa to nepravidelne, zvycajne v rannych hodinach, ked sa fotovoltika "prebudza", alebo aj pocas dna v zamracenom pocasi, ked striedavo vyraba alebo nevyraba. Pred instalovanim fotovoltiky to nerobilo. Vymenil som aj prudovy chranic, nepomohlo. Odpojil som docasne zltozeleny vodic od menica, ani to nepomohlo. Nema niekto podobnu skusenost? S elektrikarmi co som sa radil, nemaju napad. dik
Odpovedať
1
2
Profilova fotka
@paplux u cinskych menicov je to bezna vec. Dalsia vec je aku znacku a presny typ prudoveho chranica mas, na SK sa casto pouzivaju typy, ktore su urcene cisto pre AC rozvody a harmonicke a DC zlozky im nechutia a nevonaju. Skus pouzit chranic typu B, ak nepomoze tak B/300mA a ak ani to, prerobte FVE instalaciu tak, ze k bodu rozpojenia dojde az za menicom (TN-C-S). Niektore menice a chranice tiez nemaju radi, ak sa stretne N vodic distribucky a FVE za chranicom. Podrobnosti vysvetlovat nebudem, elektrikari co to montuju maju vediet.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od paplux:

Ahojte, po nainstalovani fotovoltiky (3f menic So…
@paplux Aký prúdový chránič tam máš?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od paplux:

Ahojte, po nainstalovani fotovoltiky (3f menic So…
@paplux Co na to montážna firma? Odpojiť PE od meniča v prevádzke je slušný hazard.
Odpovedať
Profilova fotka
Solax menič je čína tako ako 70% dalších meničov ... nemontujem ich , ale za vinu by som im tento problém nedával skôr je otázka : Ako je prevedené pripojenie na sieť ? (musí byť ešte pred prúdovým chráničom, na PE a N, a samozrejme dobré uzemnenie a aj uzemnenie panelov, kde sa na koštrukcii tvorí el. náboj. ... kludne mi napíšte , poradím. 😉
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od marekkrasko:

Solax menič je čína tako ako 70% dalších meničov …
@marekkrasko Nože dačo popíš k tomu "dobrému" uzemneniu panelov, kde sa tvorí ten náboj. Rád sa poučím.
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od kejsix:

@marekkrasko Nože dačo popíš k tomu "dobrému" uze…
@kejsix skús sa chytit jednou rukou neuzemnenej konštrukcie stringu kde je cca aspoň 15 panelov a druhou PEN .... biele pred očami je to najmenej ... a podotýkam neprenáša sa to cez styroflexové kondíky v invertore , ako si poväčšina myslí 😉 proste panel sa chová ako kondenzátor s dvoma platňami ... ďalej to fakt nebudem rozoberať, mám pocit, že je to niekomu na smiech, ahoj 😉
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od marekkrasko:

@kejsix skús sa chytit jednou rukou neuzemnenej k…
@marekkrasko ... ešte doplním , že samozrejme výstupné konektory niesú na paneloch galvanicky spojené s konštrukciou, práve preto chápem , že je to niekomu na smiech , ale kejsixovi to nechám na skúmanie, tak ako to nešlo mne do hlavy že to fakt prinajlepšom poriadne bolí keď sa panele neuzemnia a náhodou niekto pôjde po rebríku chytí sa rýny zároveň panelov a ... je to fakt nebezpečné a dosť to potom môže súvisieť že 30mA chránič zareaguje , ale keď tam človek neni a nepomeria to , ťažko sa diagnostikuje problém ....
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od mgx:

@paplux u cinskych menicov je to bezna vec. Dalsi…
@mgx je tam tento chranic
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od marekkrasko:

@marekkrasko ... ešte doplním , že samozrejme výs…
@marekkrasko a ešte ma napadlo, že dúfam že nezapojili FVE za prúdový chránič 🤔 a neni spomenuté či invertor používa BAT + backup výstup
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od marekkrasko:

@kejsix skús sa chytit jednou rukou neuzemnenej k…
@marekkrasko A čo robí PEN na streche? Konštrukciu uzemnenú nemám, na streche PE nemám, strecha je z mpvc folie a dreva. FVE mi funguje, fuuu... 8-10 rokov bez problémov. Asi zázrak z rozprávania z medžugoria...
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od kejsix:

@marekkrasko A čo robí PEN na streche? Konštrukci…
@kejsix zem sa taha hore z EPP 16 mm2 meď ... ked to nemas uzemnene ... to ja neriešim 😉 Ja sa pri svojich inštaláciach snažím všetky panele pouzemnovat. a vlastne aj revizak to požaduje
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od marekkrasko:

@kejsix zem sa taha hore z EPP 16 mm2 meď ... ked…
@marekkrasko zem je PE a nie PEN, keď už... Zvláštne, ja to pri revíziach požadujem podľa situácie na mieste.
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od kejsix:

@marekkrasko A čo robí PEN na streche? Konštrukci…
@kejsix ... a ja nevravím ked to neni uzemnené, že to nefunguje ... 🙈, ja aj tak mám pocit, že tú FVE má zapojenú za prúdový chránič , to bude celý problém. Panele sa uzemňujú z viacero dôvodov. Naštuduj si, je toho plný google 😉
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od marekkrasko:

@kejsix ... a ja nevravím ked to neni uzemnené, ž…
@marekkrasko Za istých okolností pri zemnení za každú cenu vyrobíš z panelov pomerne drahý bleskozvod. Raz na to prídeš aj sám. Dnes každý trtko čo vynesie tri panely na strechu je profik, ja už na toto nemám silu. Maj sa
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od kejsix:

@marekkrasko Za istých okolností pri zemnení za k…
@kejsix nerobím to pre kšeft, na to mám inú prácu v elektrotechnike, ktorá ma živí . FVE robím max dve za mesiac ale sa s tým vyhrám ... no a bleskozvod ak neni , dá sa vždy dorobiť , a áno je to práca ktorú málokto zaplatí , zväčša presvečím majitela nech si terenné úpravy spraví svojpomocne. Ale nechcem riešiť situáciu keď po kábloch zlezie blesk niekomu do domu ... Tak nech sa darí , maj sa
Odpovedať
Profilova fotka
@paplux 1) na fotke nemas priebezny N vodic, ak to mas takto zapojene, zapajal to idiot. 2) idiot z bodu 1 pouzil AC chranic, ktory sa pri FVE pouzivat nema. Ma sa pouzit chranic typu B. Zavolaj si revizaka a nechaj si to prerobit. Ten co to zapajal je zjavna elektricka rychlokvaska. Ak si to zapajal ty, nastuduj zaklady chranicov.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od mgx:

@paplux 1) na fotke nemas priebezny N vodic, ak …
@mgx problémom B chranica je jeho cena cca 300-400€ a keď má človek v dome 4 a viac chranicov tak je to veľký luxus, ale aspoň Acko by bolo fajn. Avšak v dnešnej dobe (nie som odborník na FVE, ale myslím si) by jednosmerná zložka nemusela byť problém keď je v inštalácii frekvenčná ochrana. Alebo môže cez tú prejsť jednosmerná zložka? Rád sa poučím o FVE sa chcem dozvedieť viac a budem rád za usmernenie :)
Odpovedať
Profilova fotka
@neutrino osobne si myslim, ze je to len nespravne zapojene. Opravit to ho bude stat bud nic, alebo do 50 euro max. Ak pripojim merak na jednotlive fazy a viem chybu nasimulovat, vidim jasne, ci je problem niekde unikajuci prud, alebo len disbalancia na jednotlivych fazach. Riesenia su potom rozne, bud pouzit lacny AC s 300mA, ak nepomoze dat Acko s 30/300mA (vsetko sa da vratit) a ak ani to, tak dalej. Domam mam transformatorovy menic, ktory s AC problem nema, ale pouzivat by sa nemali (v nemecku sa uz ani nepouzivaju) a treba dat A/B. Ak zoberiem cenu ludskeho zivota, co je to 400e, ani truhla tolko nestoji.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od mgx:

@neutrino osobne si myslim, ze je to len nespravn…
@mgx samozrejme suhlasim toto bola filozoficka otazka ze ak mam frekvencnu ochranu tak by sa DC nemalo dostat do siete
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od mgx:

@paplux 1) na fotke nemas priebezny N vodic, ak …
@mgx - dik za prispevok k 1. - N vodic tam je, len ho nevidno Asi FVE bude zle zapojena, nakreslim a postnem
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od marekkrasko:

@kejsix ... a ja nevravím ked to neni uzemnené, ž…
posielam velmi jednoduchy nakres zapojenia FVE. Podla vasich prispevkov som pochopil, ze 'AC FVE' istic by mal byt niekde medzi 'MERAC' a RCD, tak aby oba zdroje elektriny (distribucka a FVE) sli cez RCD. Dobre tomu rozumiem?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od paplux:

@mgx - dik za prispevok k 1. - N vodic tam je, le…
Keby tam N nemal, tak by to bolo zhodene vzdy ked nieco zapne, nad tym nema zmysel uvazovat... Nemusel to vobec zapajat idiot, ved ten clovek nemusel vediet, ze tam raz bude fve, tak ac chranic kludne mohol pouzit...
Odpovedať
Profilova fotka
@paplux prezrad, toto je svojpomoc, alebo si za toto aj niekomu platil? 1) prudovy chranic -ak je lokalizovany v hlavnej domovej skrinke, myslim si, ze by malo ist o siet TN-S (mas bod rozdelenia PEN na PE a N) a potom je chranic zapojeny imho nespravne z 2 dovodov: a) N vodic (vidim len 2 svorky hore, ale nic nejde dole). Pozri sa do schemy chranica, takto sa tento chranic zapojit neda. https://ema-elektro.sk/files/p_286508... Ak by aj ISLO o zapojenie bez N vodica, musi byt prepojka dole, co ju tiez nevidim. b) pre TC a cely dom je vhodnejsi chranic s 300mA, ale to je vecou navrhu. To co si poslal nie je 1polova schema a z toho sa to vykoumat neda. Doporucil by som si zavolat revizneho technika, lebo ak je takto zapojena jedna vec tak aj zvysok je podobne sfusovany. Uz len to, ze nemas projekcne podklady ...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od mgx:

@paplux prezrad, toto je svojpomoc, alebo si za t…
@mgx tu by to malo byt jasne vidno, ze je tam N vodic zdola
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od mgx:

@paplux prezrad, toto je svojpomoc, alebo si za t…
@mgx ale on tam ten N musi byt niekde za tymi kablami dole zasmodrchany, lebo by ten chranic zhodila aj nocna lampicka, ak by obvody boli na N pred chranicom...
Odpovedať
Táto téma ohľadom použitia RCD typu A, resp. B pri FV ma zaujíma. Praktická ukážka správania rôznych typov RCD je pekne znázornená tu od času cca 2:30 https://www.youtube.com/watch?v=orU1Q... Mňa by len zaujímalo, keď má domácnosť viacero prúdových chráničov, resp. kombinované prúdové chrániče a domontuje sa FVE do siete, tak potom treba vymeniť všetky prúdové chrániče za typ A, resp. B? Alebo teda FVE sa zapojí do bodu na začiatku inštalácie v rozvádzači a ešte pred celú inštaláciu vložiť jeden 3-fázový RCD -typ A. Ale potom tie ostatné prúdové chrániče v inštalácii stratia význam.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od kajo873:

Táto téma ohľadom použitia RCD typu A, resp. B pr…
@kajo873 Po správnosti, sa musia vymeniť všetky prúdové chranice za typ A resp. B. Záleži, čo píše výrobca meniča. Pokiaľ nepredpisuje nič, máš použiť prúdový chránič typ B.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od au585:

@kajo873 Po správnosti, sa musia vymeniť všetky p…
@au585 No pochybujem že toto niektorá inštalačná firma FVE reiši. Väčšinou čo som videl inštalácie len dodali skrinku kde bol vývod zo skrinky chránený RCD (nepsrávny typ AC), resp. doplnili takýto RCD (nepsrávny typ AC) do hlavného rozvádzača. Pochybujem že keby nejaká firma nacenila výmenu všetkých RCD v dome, tak by si ju ľudia vybrali, radšej si vyberú niekoho ktorý povie že to netreba a dá si na to revíziu len tak. Inak by ma zaujímalo akoto že na takéto veci prechádzajú revízie?? Veď to je vpodstate životu nebezpečné. Na takýto problém som aj upozornil pri jednej inštalácii FVE v novom pavilóne MŠ, kde to už aj prešlo revíziou. Keď som na to upozornil, prišla firma povedali že oni nevedeli a len vymenili ten jeden RCD idúci zo skrinky od FVE do inštalácie MŠ. Ale podľa mňa to nie je OK.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od kajo873:

@au585 No pochybujem že toto niektorá inštalačná …
@kajo873 V mojom pripade je to inverter Solax x3-mic-g2 a User manualy sa pise: "All inverters incorporate a certified internal Residual Current Device(RCD) in order to protect against possible electrocution and fire hazard in case of a malfunction in the PV array, cables or inverter. There are 2 trip thresholds for the RCD as required for certification (IEC 62109-2:2011). The default value for electrocution protection is 30 mA, and for slow rising current is 300 mA. • If an external RCD is required by local regulations, it is recommended to choose a Type-A RCD with the rating residual current of 300 mA." Podla tohto treba vymenit AC chranice za A chranice. A ak tento https://www.elektro-siete.sk/vypinace... je spravny, tak to nie je take drahe.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od paplux:

@kajo873 V mojom pripade je to inverter Solax x3-…
@paplux Vpodstate áno. Ale či to vyreiši tvoj problém s vypínaním to neviem. Tam skôr ako písali vyššie, zapojiť vývod z FVE pred tento hlavný RCD. A ako som písal vyššie nie som si istý či stačí vymeniť len jeden RCD v celej inštalácii. Podľa môjho názoru treba vymeniť všetky. Ak máš len tento jeden tak je to ok. Ale viac ľudí viac názorov.
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?