Faktúra za opravu ventilu pred vodomerom vo vodovodnej šachte

Dobrý deň, neviem, či sa niekto stretol s takýmto prípadom. Dňa 10.3.2023 vymieňala vodárenská spoločnosť vodomer. Po mesiaci začal tiecť ventil pred vodomerom. Po nahlásení poruchy prišli vymeniť ventil. Za vykonanú službu vystavili faktúru 121 €. Pri reklamáci bolo povedané, že ventil je náš majetok, tak sme povinný fa uhradiť. Hnevá ma ten paradox. Vodomer je majetkom vodární, hadica s ventilom je môj majetok? Vždy som si myslela, že časť vodovodnej prípojky pred hodinami je majetkom vodární. Možem si ja ako odberateľ vody dovoliť zavrieť hlavný prívod vody z vodovodnej vetvy aby som si mohla ten ventil na vlastné náklady opraviť ? Tu by mi zase fakturovali pokutu za neoprávnené zasahovanie do cudzie ho majetku. Poprosím o názor iných.
Odpovedať
@jednoducha No,sa mi tak zdá,že v nedávnej minulosti sa mali nejak pomenit v tichosti pravidlá tak,že celá prípojka od hlavného potrubia aj časť pred vodomerom je už majetkom zákazníka,a teda všetky poruchy na nej idú na jeho účet. FANTASTICKE.
Odpovedať
Hej, tiež evidujeme že celá prípojka je tvoj majetok.
Odpovedať
Vydrbanci, treba pozriet zmluvu kto ma pravdu a bojovat za svoje prava!
Odpovedať
Ja by som im napísal, že k poruche ventilu došlo pri výmene vodomeru, preto považujem závadu za nimi zapríčinenú a teda oprava ide na ich náklady...
Odpovedať
@dusan72 všetko sa robí v tichosti. A nemali urobiť nejaký dodatok k zmluve a zaslať ho?
Odpovedať
@dodok to ste mi dali dobrú indíciu. Musím niečo sformulovať. Len najviac nás s manželom zarayilo, že fakturovali dve odpracované hodiny a na výkaze boli uvedení dvaja pracovníci. Za hodinu by nemali čo robiť s takou výmenou
Odpovedať
O akú spoločnosť sa jedná ? Ja som pred asi dvoma rokmi nahlásil, že na ulici vyviera voda z ventilu na ulici (potom je potrubie idúce ku mne, ventil, vodomer). Oprava trvala niekoľko dní - rozkopanie, oprava, zasypanie štrkom, potom zabetónovanie, asfalt. Neplatil som nič. To akože ak by sa tebe stalo požadovali by vodári od teba niekoľko tisíc ? To by som teda radšej nechal tiecť... Pozerám zákon 442/2002 o verejných vodovodoch. V §4 odsek 1 sa píše, že ...Vodovodná prípojka je úsek potrubia spájajúci rozvádzaciu vetvu verejnej vodovodnej siete s vnútorným vodovodom nehnuteľnosti alebo objektu okrem meradla, ak je osadené... spravidla navŕtavajúcim pásom. V odseku 3 sa píše, že odberateľom je osoba, ktorá má uzatvorenú zmluvu... Odsek 6 : Vlastníkom vodovodnej prípojky alebo vlastníkom kanalizačnej prípojky je osoba, ktorá zriadila prípojku na svoje náklady, a to spôsobom určeným prevádzkovateľom verejného vodovodu alebo verejnej kanalizácie... Takže ak je niekde v zmluve že si zriadila prípojku na svoje náklady, dala si ty hadice, ventil tak majú pravdu. Ja som platil napríklad iba za pripojenie (roky dozadu) a šachtu a ostatné platili vodárne. Bolo by potrebné študovať žiadosť o pripojenie, ich podmienky atď. Otázka je či sa to oplatí..
Odpovedať
@zdenkonr S najväčšou pravdepodobnosťou to neplatili vodárne. Ak prípojky neplatia priamo zákazníci, tak ich platila Tvoja obec/mesto a tá to vodárňam neskôr prevedie bezodplatným prevodom, alebo odpredá za 1 €.
Odpovedať
@jednoducha pokiaľ sa neporuší plomba, môže opravu robiť v podstate hocikto. Ak by sa porušila, tak väčšinou to vodári nafotia vopred, zavolajú že robia opravu a ohlásia stav a potom zas zaplombujú.
Odpovedať
Zemný ventil na odbočke z verejného vodovodu, schovaný pod malým poklopom v ceste, chodníku, či tráve, je majetkom vodární. Taktiež aj samotný vodomer. Všetko ostatné je majetkom vlastníka vodovodnej prípojky, ktorý ju je povinný udržiavať - nazvyme to - v bezporuchvim stave. Takže tak... @marsdm 😉
Odpovedať
Profilova fotka
@jednoducha mne keď napájali novostavbu cca pred 2 rokmi sa stalo to, že začala voda vyvierať popri štvorhrane,s ktorým sa uzatvára hlavný ventil. Povedal som o probléme chlapíkovi, ktorý mi to robil. Odvrkol ,že je to spodná voda. Spodná voda v lete po mesiaci sucha, to som mu nezožral. Pri treťom stretnutí mi povedal,aby som vykopal znova tú jamu, že príde to opraviť.Ja som mu odvrkol , že je to vaše,kopať budete vy. Totižto pri montáži hodín som ho poprosil , aby mi dal za hodinami T kus ,jedna hadica do domu druhá dozadu za dom. On nato povedal, všetko za hodinami je moje a pred je ZsVS. Takže napojil len dom. Po týždni došiel aj JCB čkom a opravili. Žiadna faktúra mi neprišla. Či sa niečo zmenilo od tej doby, to si treba zistiť.
Odpovedať
"No,sa mi tak zdá,že v nedávnej minulosti sa mali nejak pomenit v tichosti pravidlá" Niekto zadre konspiraciu, ktora sa mu zazdala a tu je z toho hned fakt 😄 Klasika. Aspon mate rovnakeho dodavatela?
Odpovedať
Článok sa načítava...
@gashtaan áno dodávateľ zostal rovnaký.
Odpovedať
@jednoducha ja som myslel teba a dusana
Odpovedať
@dedo758 tak asi každý dodávateľ má iné podmienky, pretože tu je vo všeobecných podmienkach definované čo je vodovodná prípojka (od verejnej siete po vnútorný rozvod okrem meradla) a vlastníkom je zhotoviteľ ktorý platil realizáciu, čo je väčšinou majiteľ nehnuteľnosti. Takže asi zadávateľka musí pozrieť zmluvu s vodárňami ako prvé.
Odpovedať
@petersd Takže potom podľa zákona ako som písal - majiteľ nehnuteľnosti nie je v tom prípade vlastníkom ventilu pred hodinami.
Odpovedať
@marsdm Podmienky vodárni nemôžu ísť nad zákon. Možno stačí iniciatívna pani vo vodárňach a dačo sa podarí vyfaktúrovať. Otázka je čo presne reklamoval autor príspeku, ako to formuloval atď.
Odpovedať
Tu si najprv treba ozrejmiť všetky časti prípojky. Na verejný vodovod v správe vodárenskej spoločnosti pri zriaďovaní vodovodnej prípojky, pracovníci tejto spoločnosti namontujú navŕtavací pás a namontujú zemný ventil so zemnou súpravou (to je ten štvorhran v poklope v ceste, chodníku, trávniku...). Môže byť aj 2 v 1, pás a ventil spolu. Potiaľto to patrí vodárenskej spoločnosti a ako @igorkoo písal, pri poruche to je ich problém a vlastníka to nič nestojí. Potom to je potrubie od zemného ventila až do vodomernej šachty - to väčšinou tiež dodajú vodárne, aby mali istotu, že je to bez odbočiek pred šachtou, ale zostane to v "správe" vlastníka nehnuteľnosti, pre ktorého je prípojka zriadená. Potom môže nasledovať (pri nových prípojkách) buď vodomerová zostava, napr. https://www.hawle.cz/d/820269/vodomer... (aj mne dali niečo podobné) alebo pri starších prípojkách iba ventil pred vodomerom (buď guľový, alebo vretenový - ten s kolieskom 🙂 ). Vodomer v zostave zasa patrí vodárňam. A potom to je potrubie od šachty po nehnuteľnosť, resp. do pivnice, či tech. miestnosti; skrátka do domu. V úvodnom príspevku problém nastal tesne pred vodomerom. Opraviť to síce mohol hocikto, ale na výmenu tohto ventila treba uzatvoriť najprv ventil zemný. A s tým môžu hýbať iba vodárne (pokiaľ viem, na celom Slovensku to je tak), preto musia prísť, zatvoriť, naúčtovať výjazd, keď to niekto opraví, tak zasa otvoriť a zaplombovať vodomer (ďalší výjazd) - tak keď už tam boli, vymenili uzáver v šachte pred vodomerom, zaplombovali vodomer a... všetko si pekne naúčtovali... 🙂
Odpovedať
@jednoducha mali sme to podobne, voda začala striekať pred vodomerom, volám na vodarne a ich odpoveď, čo my s tým, to je vaše. Ich je len čisto hlavné potrubie. Keďže sa jedná o starý dom, nemá ventil na zavretie a musí sa odstaviť doslova pol štvrte, keď sme chceli vykonať opravu. Pani mi oznámila, že ten ventil prídu odstaviť o tri dni!!! Akože vôbec ich nesralo, že voda striekala prúdom a že je to tiež ich sračka, pretože oni menia vodomer a babroši to spravili proste na h... Nakoniec som si vyhadala, aby prišli ešte v ten deň a tiež mi samozrejme nezabudla povedať, že za zavretie ventilu účtujú poplatok 60 eur! Skoro ma vykotilo. Faktúru čakám dodnes, našťastie nič neprišlo (stalo sa to vlani). Ale tento otrasný prístup ma tiez riadne vytočil. Som si myslela, že najväčšia socialistická záhrada je slovenská pošta, ale vodárne sú na tom horšie. A kým si to ľudia nechajú, tak to tí hajzli budú využívať. Vodovody si ľudia v obciach postavili vlastnoručne a v dobrej viere ich dali vodarnam a očakávali, že to budú mať bez starostí, ale hlboko sa mylili. Vodárne akurát tak inkasujú za nič. Žiadna preventivna údržba 70 ročných potrubí. U nás dva roky tieklo potrubie a vytapalo pozemky a vodárne sa vyhovárali a až po 2 rokoch racili vykopať a opraviť potrubie. V obciach, ktoré si nechali vodovod vo svojej správe, dodnes ľudia platia zlomok ceny za vodu a opravy obce s prehľadom zvládajú fakt za zlomok ceny.
Odpovedať
@zdenkonr tak by jej pomohlo uviesť rovno paragraf zákona, lebo to určite s nimi viac pohne ako len nesúhlas.
Odpovedať
@marsdm Zákon aj paragraf som uviedol v prvom mojom príspevku
Odpovedať
@zdenkonr ak okrem tohto zákona iný nie je, tak podľa tohto vodárne nemajú podmienky v rozpore so zákonom. Odsek 6 ide v ich prospech a tým sa budú určite brániť. V akej obci zadarmo napojili domy na vodu alebo kanalizáciu za posledné roky? Bude to asi nejaká svetlá výnimka alebo to robili v rámci prípravy pozemkov, ktoré ale určite predali novým majiteľom aj s prípojkami, čiže zase platí odsek 6 a prevod vlastníctva na majiteľa domu. @jednoducha Väčšinou ľudia vlastnia celú prípojku, akurát keď tečie za vodomerom treba to rýchlejšie riešiť nech to neráta kubíky. A vypnúť prívod vody sa môže, ak to je iba pre jednu (vlastnú) nehnuteľnosť tak môže to byť vypnuté na ako dlho treba.
Odpovedať
pri pravidelnej výmene merača i mne prepúšťal ventil , no zbadali to ihned dali nový a neplatil som nič
Odpovedať
@dedo758 presne ste to napísali. Prečítala som si podmienky vodární pri oprave odberateľom. Keď som to prepočítala, cena za vlasnú opravu vás možno bude stáť aj viac. Vodu musia zatvoriť vodárne, či ste dobre namontovali ventil zase vodárne... Majú to dobre ošetrené😁
Odpovedať
@akvi Koľkože u vás stojí kubík vody? Nejdem brániť vodárne ale voda stojí niečo nad euro za kubík tak myslíte, že voda v správe obce je aká lacná ak je to zlomok????
Odpovedať
@dodok v dedine, o ktorej hovorím, všetci platia paušál 10 éčok ročne. Nemajú tam ani merače. Netreba zabúdať, že voda je zadarmo. Platí sa za distribuciu a úpravu. Táto dedina je podhorska a žiadna úprava sa nerobí, voda je kvalitná aj bez úpravy. A potrubie riešia tiež len havárie, čo sa stáva občas a dokážu to vykryť z toho smiesneho poplatku.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?