Budú energie pre domácnosti dotované aj naďalej ?

Zobraz úvodný príspevok
Bude naozaj mesačný nárast platieb až o 35-40E ? https://ekonomika.pravda.sk/energetik... Budú odmenení aj tí ktorí začali šetriť ?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od sousedekovci89:

@connor87 10 kw denne nie je nic extra. Tiez mam …
@sousedekovci89 ja ked nehrejem bojlerom mam aj 7kWh denne
Odpovedať
Áno pokiaľ nemáme info k dotaciám energíí pre domácnosti aspoň na rok 24 má smysle sa baviť aj o techických riešeniach ušetrenia. Aj ja mám TUV riešenú cez plynový prietokový ohrievač. V lete som predhrieval vodu v 40 rokov starom 200L Howale vybavenom TČ s príkonom cca 600W. Teraz keď mám FVE tak ohrev na cca 40C zapnem vždy keď svieti slniečko.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od psv:

Áno pokiaľ nemáme info k dotaciám energíí pre dom…
@psv, Tak prvé náznaky sa od novej vlády začínajú objavovať -zdraženie energií -5% až 20%. Avšak energie pre domácnosti sa budú snažiť maximálne dotovať a to podľa mňa aj necielene minimálne do volieb prezidenta a kedže tomu predchádza studené obdobie ( a nie len to ) tak väčší dôraz dajú asi do plynu tj presne opačne ako to bolo pre rok 2023. Tj nie E5% a P20% ale E20% a P5%. Tj. ak by chceli riskovať napr. až tých 10-20% pre elektriku , čo si ja nemyslím, tak distribučné polaptky pre elektriku stúpnu o 20% ?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od psv:

Áno pokiaľ nemáme info k dotaciám energíí pre dom…
@psv, Tak prvé náznaky sa od novej vlády začínajú objavovať zdraženie energií -5% až 20%. Energie pre domácnosti sa budú snažiť maximálne dotovať a to podľa mňa aj necielene minimálne do volieb prezidenta a kedže tomu predchádza studené obdobie tak vačšie dôraz dajú asi do plynu tj presne opačne ako to bolo pre rok 2023. Tj nie E5% a P20% ale E20% a P5%. Tj ak by chceli riskovať až tých 20% pre Elektriku , čo si ja nemyslím, tak distribučné polatky stúpnu žiaľ až o 20%
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od psv:

@psv, Tak prvé náznaky sa od novej vlády začínaj…
@psv "...Tj nie E5% a P20% ale E20% a P5%." Pozri si cenník SPP pre domácnosti od 1.1.2024 a zistíš že nie "P5%" ale P100%...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od alexnetatmo:

@psv "...Tj nie E5% a P20% ale E20% a P5%." Pozri…
@alexnetatmo Tak Saková už vyhlásila že plyn pre domácnosti vôbec nezdražie čo je v súlade so získaním podpory pre Pelegríniho ako kandidáta za prezidenta tak ako som predpovedal. Možno aj prenosové poplatky pre Elektrinu zadotujú ???
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od psv:

@alexnetatmo Tak Saková už vyhlásila že plyn pr…
@psv a keď sa prestane dotovať, tak potom čo?
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od blackp:

@psv a keď sa prestane dotovať, tak potom čo?
@blackp dotovať sa raz určite prestane , cieľom je znižovať závislosť na fosílnych palivach a to sa nebude dať len novými technológiami , ale jedine aj masívnym obmedzením spotreby jednak energie a jednak ekonomického konzumu , ktory spotrebúvava kopu energie ... Neviem čo na to ekonomovia lebo tí básnia len o raste donekonečna , no triezvo uvažujúci už teraz vedia , že ekonomika a transformácia energetiky a znižovanie emisií je v priamom rozpore s ekonomickým systémom ako takým ...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od dexter89:

@blackp dotovať sa raz určite prestane , cieľom j…
@dexter89 áno súhlasím. Človek co mu o raz toľko zdražie uhlie tak rozmýšľa co zmeniť. Lenže na výber sú možnosti ktoré sú ešte drahšie, preto ostane s tým co má
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od blackp:

@dexter89 áno súhlasím. Človek co mu o raz toľko …
@blackp neviem , vždy sú možnosti aj reálne aj racionálne ... Len tu ľudia su od čias komunizmu zvyknutí že štát sa o všetko postará , zadotuje zachráni ... Viď napr. teraz pomoc s hypotékami , pomoc s energiami atď atď ... Plus celé je to postavené na hlavu... Tí čo by najviac potrebovali pomoc, aj tak nič nedostanú
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od dexter89:

@blackp neviem , vždy sú možnosti aj reálne aj ra…
@dexter89 no presne, nestíham cumiet, čo tí idioti zase idú spraviť, akože prečo sa mám skladať na niekoho hypotéku??? Mne sa kto kua skladal, my sme mali úrok 5,6%. Zarobili sme, vyplatili hypo, teraz sme bez a za túto našu,"blbosť" sa mám skladať niekomu? No ďakujem pekne. Ľudia pokupovali nehnuteľnosti, na ktoré nemajú. Tak nech prehodnotia svoje financie a idú do menšieho a lacnejšieho. Dnes chce mať každý minimálne 3izbak alebo dom, ktorý si nemôže dovoliť. Lenže je mi jasné, že Ficovi voliči sú práve financne negramotní ľudia, ktorí radšej natrcia ruky.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od akvi:

@dexter89 no presne, nestíham cumiet, čo tí idiot…
@akvi a ked ste mali ten urok 5,6%, kolko stal 1m byvania vo vasom meste a kolko bola priemerna mzda?
Odpovedať
Článok sa načítava...

Odpoveď na príspevok od akvi:

@dexter89 no presne, nestíham cumiet, čo tí idiot…
@akvi ničí to trh. Každý si zobrať takú hypo aby bol schopný to splácať.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od hockto:

@akvi a ked ste mali ten urok 5,6%, kolko stal 1m…
@hockto priemerna mzda bola polovica tej dnesnej a m2 stal tiez zhruba polovicu dnesneho. To je uplne nepodstatna info, bavime sa o uroku na hypo. My sme mohli snivat o pol percentnych urokoch a prave preto sme byvali 10 rokov na 30m2 a nekupovali byt/dom, ktory si nemozeme dovolit. Vies, ja robim v realitke a vidim spravanie ludi. Ked boli lacne hypo, tak sa kupovalo hlava nehlava. Uskromit sa na zaciatku, kym su dvaja ludia, pripadne prve male dieta...to dnes nevidis.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od blackp:

@akvi ničí to trh. Každý si zobrať takú hypo aby …
@blackp ved prave. Preco sa ja mam skladat niekomu na hypo, nech ide byvat do takeho, aby to zvladol platit. Lenze dnes chce mat kazdy hned vsetko. Mi to pripomina ked sme byvali v 1izbovom byte v starej bytovke plnej dochodcov, ktori mali 4 izbaky a ked sa zacalo hovorit o zvysovani fondu oprav, lebo vsak bolo treba strechu robit, vytahy a pod., tak vsetci nariekali. A ked im jeden povedal, ze maju ist do 1i bytu, ked su sami, tak to sa im nepacilo..
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od akvi:

@hockto priemerna mzda bola polovica tej dnesnej …
@akvi vies, zmenilo sa aj spravanie ludi. Nemaju deti v 22 rokoch. Teraz sa ludia beru v 35 a to si maju v 35ke brat startovaci 1izb?
Odpovedať
Profilova fotka
už keď tu je debata o úvery... ,,Mimoriadny daňový bonus sa má týkať všetkých hypoték, pri ktorých došlo k zvýšeniu zaplatenej splátky v roku 2023 oproti minulému roku. Jeho výška má byť 75 % rozdielu medzi splátkami, najviac však v sume 1800 eur ročne.") to mám teda chápať tak, že ak ja mám ešte zafixované % úroku a nič sa mi nezvýšilo, tak mám proste smolu a daňový bonus nedostanem? (resp. nemôžem o neho požiadať) :D takže ja som vlastne teraz znevýhodnený napr. voči podaktorým susedom, ktorí si pobrali vysoké úvery a majú skoro trojnásobné mesačné splátky voči mne a skončila im fixácia..
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od uhlikova_stopa:

@akvi vies, zmenilo sa aj spravanie ludi. Nemaju …
@uhlikova_stopa ked na iny nemaju, tak preco nie? Co je na tom ine, ci mas 20, ci 30? Stale ide o to, ze skacem len do vysky platu, nie?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od akvi:

@hockto priemerna mzda bola polovica tej dnesnej …
@akvi ľudia asi ani neverili ze úrok pod 1% sa niekedy môže zmeniť aj na 4%, čo pri väčšom zostatku hypotéky môže urobiť aj 100e navyše. Stále si ale myslím ze to nie je niečo co je extrém. Pre niekoho kto platil 300e a teraz bude 400e to je pohoda. S tým treba rátať
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od uhlikova_stopa:

@akvi vies, zmenilo sa aj spravanie ludi. Nemaju …
@uhlikova_stopa V čom sú iné potreby páru zatiaľ bez detí keď majú 22 rokov alebo keď majú 35 rokov?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od iamriso:

už keď tu je debata o úvery... ,,Mimoriadny daňo…
@iamriso asi áno. Zas je to neférova pomoc.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od iamriso:

už keď tu je debata o úvery... ,,Mimoriadny daňo…
@iamriso Podstata je v tom, že tebe sa nezvýšila splátka neočakávane na rozdiel od nich. Asi preto to takto vláda vymyslela. Netvrdím, že vláda koná správne - len sa snažím prísť na to, čo za tým je.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od blackp:

@akvi ľudia asi ani neverili ze úrok pod 1% sa ni…
@blackp to by ale ludia museli mysliet aj dalej, ako par dni dopredu. Ja niekedy fakt zasnem, ako sa ludia spravaju. Mam tu v okoli dost prikladov. Susedovi ide strecha na hlavu spadnut, ale on si vezme dovolenku na splatky. Co k tomu dodat? My sme za prvych 10 rokov boli na dovolenke 2x. Proste sme si nemohli dovolit ist kazdy rok. A podla mna cast ludi absolutne nechape, co je to fixacia na 5 rokov. Im to v tej chvili nedochadza, ze po 5 rokoch sa uroky prehodnocuju a oni musia s tym ratat, ze sa im urok moze aj dramaticky zvysit.. To uz naozaj skor clovek pochopi, ze prekvapi zvysenie cien energii o 130%, to je brutal a s tym mam tiez problem, to je skokove zvysenie, to asi predychavame vsetci.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od akvi:

@blackp to by ale ludia museli mysliet aj dalej, …
@akvi Ľudia strašne spohodlnievajú a zdebilnievajú, čo ti poviem. Predvčerom som videl týpka ako sa pokúšal pretlačiť turniketové dvere na vstupe do košického Auparku proti smeru rotácie. Spýtal som sa ho prečo to robí a on mi zúfalo vysvetľoval, že tie dvere sa asi pokazili lebo sa nechcú otvoriť a zle sa točia opačne. Tak som ho odsunul na stranu a ukázal mu že sa musí nechať viesť krídlom dverí v smere jeho rotácie a normálne vôjde dovnútra. Bol v škou akože na to neprišiel sám. Veril by si tomu? Po tomto ma už asi nič neprekvapí.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od akvi:

@hockto priemerna mzda bola polovica tej dnesnej …
@akvi nepoznam tvoje realie aby som spravil konkretne cisla, ale len tak pre zaujimavost som si teda spravil porovnanie situacie s 10 rocnym odstupom. Kedze chcem cele roky, porovnam roky 2012 a 2022 (data z nbs a su za cele SR). 2012: priemerny urok hypo 5%, priemerna cena za 1m 1235e, priemerna mzda 888e. Ak by sme brali 70m byt, tak pri 30 rocnej hypo vysla splatka na 465e, co je cca 52% mzdy 2022: priemerny urok hypo 4%, priemerna cena za 1m 2639e, priemerna mzda 1304e. Ak by sme brali 70m byt, tak pri 30 rocnej hypo vysla splatka na 881e, co je cca 68% mzdy Cize tieto komenty ze "my sme brali hypo ked boli uroky 5-6%, co sa teraz ludia stazuju ze sa im treba skladat ked su uroky este stale nizsie" su take, no, odtrhnute od reality... a to nijak nepodporujem tuto populisticku podporu splacania hypo zo strany statu
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od hockto:

@akvi nepoznam tvoje realie aby som spravil konkr…
@hockto Je kopa ľudí, ktorí brali hypo napr. v 2021 a vtedy boli do 1%. Keď si dali fix na povedzme dva roky a teraz im banka úrok prekope na 5% tak sa nedivím, že sú z toho v prdeli. Ja som mimochodom bral v 2021 hypo na 20 rokov s fixom na 1 rok pod 1 percento. Preto takto, lebo som len chcel rýchlo kúpiť dom a nevedel som ako rýchlo predám byt - nemal som full keš na dom. Byt som predal ale behom mesiaca a pol takže na ročné výročie zmluvy som hypo komplet doplatil.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od toky1:

@hockto Je kopa ľudí, ktorí brali hypo napr. v 20…
@toky1 ja nijak nehodnotim financnu gramotnost ludi ani ich zodpovednost pri vybere hypouveru. len som poukazal na to, ze to ze boli uroky niekedy este vyssie ako teraz a preto ludia maju byt vlastne este spokojni lebo si stale poziciavaju za menej, su nezmysel
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od toky1:

@iamriso Podstata je v tom, že tebe sa nezvýšila …
@toky1 ,,tebe sa nezvýšila splátka neočakávane na rozdiel od nich." prečo neočákavane? tak snáď vedia, do kedy majú zafixované % úroku, teda museli očakávať, že im zvýšia úroky... lebo v tomto ja vidím nevýhodu, že to je akoby moja ,,chyba" že som si tiež nezobral vysoký úver, nezavolal firmy a rýchlo nepostavil dom .. :D ja idem radšej cestou takou, že si peniaze odkladám a postupne dom dokončujem.. ak chceli pomôcť, tak mali všetkým, čo majú hypotéky..
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od hockto:

@akvi nepoznam tvoje realie aby som spravil konkr…
@hockto leze tu sa predsa nebavime o ludoch, ktori beru hypo teraz cerstvo za 4%, ale o ludoch, ktori si naivne mysleli, ze ich pol percentny urok budu mat NAVZDY a nijako sa nepripravili na to, ze to raz aj moze skoncit a teraz budu nariekat. Ak by zili v realite, pouzivali zdravy rozum, tak by mozno nebrali hypo na trojizbak v centre, ale uspokojili by sa aj s 1i na sidlisku. Na toto ja poukazujem..
Odpovedať
Profilova fotka
Ten rozdiel navýšenia splátky bude dotovaný aj pre tých, čo majú byt/dom v prenájme na biznis? Nevie niekto?
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?