Budú energie pre domácnosti dotované aj naďalej ?

Zobraz úvodný príspevok
Bude naozaj mesačný nárast platieb až o 35-40E ? https://ekonomika.pravda.sk/energetik... Budú odmenení aj tí ktorí začali šetriť ?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od duzu:

@connor87 musíš porovnať kedy budeš el. energiu s…
@duzu asi tak. Však preto sm písal v príspevku ze FV sa neoplatí lebo ideál ze vyrobenú elektrinu hneď spotrebovať.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od rkorba:

@duzu o com zase tocis @kejsix navrhnuty system j…
@rkorba kolko stoji 5 ks FV panelov na dom na ohrievanie vody na komplet praca+material? aby som si to vedel porovnat s cenou 3500e za 2 ks solarov
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od kejsix:

@rkorba on uz chudak nevie kde je sever
@kejsix nevyhody co uvadzas u solarov su nie az tak nevyhody, iba s nimi treba pocitat pri navrhu. Ked vypadne siet ze moze dojst k prehriatiu. Tak na to sa pouziva zalozny zdroj a nenastane to, bezne sa to kupuje aj ku kotlom. Ze su prebytky tepla atd, s tym tiez musis ratat, ale vidis napriek tomu ze sa musi ohriat solar panel najprv a potom cele vedenie, tak napriek tomu dokaze system vyprodukovat teplotu vodu cca aj 70 stupnov, a prebytky by sa mali ukladat do akumulacky alebo niekde to dava aj do bazena. To ze vyhoda FV je ze aj v zime ohrieva vodu, mna nezaujima, mne bezi kotol na pelety nonstop september az maj. Mna zaujimaju letne mesiace a tam efektivne funguje solar. 2 panely na streche, prebytky mam kde dat, vsak mam 1000l akumulacku, takze nevnucuj FV. Keby chcem FV tak si ho navrhnem na cely dom, nie iba na ohrev vody. Asi tolko.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od connor87:

@kejsix nevyhody co uvadzas u solarov su nie az …
@connor87 Zalozny zdroj vytvara vlastnou spotrebou ďalšie straty. Zvysok nekomentujem, vobec si nepochopil, bola to strata mojho casu. Co uz.
Odpovedať
kazdy sa zariadi ako chce a hlavne v ramci svojich moznosti, netreba verit reciam, ze pri zvysovani cien, sa bude nieco dotovat, takych reci podla mna uz bolo
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od connor87:

@rkorba kolko stoji 5 ks FV panelov na dom na oh…
@connor87 mna vyslo 12ks 370 wp panelov aj s menicom a bizuteriou na 3500. Zapajal som to svojpomocne, napojil som na to vyradene olovene baterie z UPS, tie boli zadarmo. Od priblizne polky marca do polky oktobra som zvladol ist v ostrovnom rezime, mimo indukcnej varnej dosky, tu som nechal na 3f. Za ten cas, vlastne az doteraz som elektrokotlom nezohrial vodu ani raz. Zapajal som to min august, tohtorocny preplatok 630e, znizili mi platby z 87 na 35 euro. Navratnost si vyrata kazdy sam. Za nenavratny povazujem system tepelnych kolektorov, jedine, ze by si sa cele leto kupal kazdy den.
Odpovedať
https://www.aktuality.sk/clanok/QJfxv...
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od connor87:

@rkorba kolko stoji 5 ks FV panelov na dom na oh…
@connor87 za 1500€ vies kupit 6 ks panelov, menic a kabelaz... prirataj si 400€ za komstrukciu a si na 2000€ cca. :)
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od connor87:

@kejsix nevyhody co uvadzas u solarov su nie az …
@connor87 neviem ako ti to povedat ale elektricky kotol je najvacsi zrut elektriny celorocne.... zbytok domu je oproti tomu suvix :) Tj. Ak rozumne navrhnes FVE na ohrievanie TUV dokazes za rozumnu sumu spravit tu najmarkantnejsiunusporu elektriny :) My mame v lete spotrebu za mesiac okolo 360kWh a z toho tak 250 kWh je ohrev vody ;) v zime za mesiac miniem len na ohrev vody cez 300kWh Aj keby sa vykaslem na poriesenie zbytku domu a poriesim len ohrev vody... tak znizim spotrebu zhruba o 3MWh :) co je cca 500€ rocne :) pri nakladoch na FVE cca 2000-2500€ :) takze za 4-5 rokov to mam "naspat" :)
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od zipsuliak:

@connor87 neviem ako ti to povedat ale elektricky…
@zipsuliak kŕmiš trola.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od zipsuliak:

@connor87 neviem ako ti to povedat ale elektricky…
@zipsuliak Máme ohrev TUV plynovým kotlom napojeným na 100l bojler. V lete máme spotrebu plynu mesačne cca 13m3 - čo je približne 140kWh. V zime neviem povedať spotrebu na ohrev TUV - neviem identifikovať koľko plynu sa minie na ohrev TUV a koľko na vykurovanie. Každopádne čo som si tak prepočítaval, či už cez FVE alebo termické panely sa pod 18-20 ročnú návratnosť inštalácie nedostanem. A to je na hranici jej životnosti.
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od toky1:

@zipsuliak Máme ohrev TUV plynovým kotlom napojen…
@toky1 na vo spominas tvoju verziu ked mas v podstate skoro vsetko na plyn? 😅 ja riesim celoelektricky dom... Jasne ze to nema zmysel pre niekoho kto ma plyn (minimalne do doby pokial plyn rapidne nezdrazie) :)
Odpovedať
Článok sa načítava...

Odpoveď na príspevok od zipsuliak:

@toky1 na vo spominas tvoju verziu ked mas v pods…
@zipsuliak Mám nainštalované v dome tri klimy a testujem si komfort kúrenia klimatizáciami v zime pre prípad, žeby som v budúcnosti chcel upustiť od kúrenia plynom úplne ale stále nejako nemám motiváciu neohrievať TUV plynovým kotlom. To len aby som trošku vysvetlil svoje myšlienkové pochody.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od toky1:

@zipsuliak Mám nainštalované v dome tri klimy a t…
@toky1 v pripade ohrevu TUV plynom, sa do teplej vody davaju akurat prebytky z vyroby, ktore by ostali na streche, toto je mozne spravit vyslovene za drobne.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od zipsuliak:

@connor87 neviem ako ti to povedat ale elektricky…
@zipsuliak a tou FVE ktoru postavis za 2000e budes vediet vodu ohrievat 365 dni v roku hej? inak priemer 8kWh denne na bojler je celkom masaker pre 2 ludi, ci? my teda nejak nesetrime s teplou vodou a priemer mame na 3,9kWh
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od hockto:

@zipsuliak a tou FVE ktoru postavis za 2000e bude…
@hockto 365 nie, 250 takmer určite ... a to sa už neoplati... 😂
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od toky1:

@zipsuliak Máme ohrev TUV plynovým kotlom napojen…
@toky1 Mas maly zasobnik - male straty. A kWh do TUV za kolko, 5 centov? Ano, nemas co riesit. Pre ohrev z FVE by si musel zrejme aj vymenit zasobnik a to uz sa so zriadovacimi nakladmi dostanes do stavu, ze rocna vyroba z fve do tuv pri sucasnej cene plynu pravdepodobne ani nevykryje degradaciu panelov. A suhlasim s nazorom, ze ak plnohodnotna fve, tak hlavne pre domacnosti s velkou spotrebou. Akekolvek baterie to inak predrazia a dostavas sa do nevyhodnej pozicie. Ak z fve dokazes krmit tuv, chladit dom, rekuperovat, cerpat vodu, ohrievat tepelkom bazen, krmit viac chladniciek a podobne, je to ako tak. Druha vec je, ze momentalne su ceny panelov rekordne nizke a vlastne aj velkej casti menicov, baterii a bizuterie okolo toho. Mozno nieje od veci mat ich par v sope pod plachtou na horsie casy... ono nahovarat si, ze kWh tepla za 5 centov a el.za 12-15 este potrvaju dlho je naivne. Kamarat zije v Nemecku v pohranici, najvyhodnejsi tarif 0,38€/kWh za el a o dvojtarife ani neuvazuj, nedostanes. Ono to vystreli aj tu, coskoro.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od kejsix:

@toky1 Mas maly zasobnik - male straty. A kWh do …
@kejsix Áno, musel by som meniť aj zásobník, v stávajúcom nieje elektrická topná špirála. Ja sa už ale zamýšľam trochu aj nad budúcnosťou z toho dôvodu, že moja zostava plynového kotla Viessmann Vitodens 100 a zásobníka 100l má už 12 rokov. Čiže ak začne niečo z nej štrajkovať tak čím to nahradiť. V dome bývame traja, rok a trištvrte. Vane sme nevyužili vôbec, len sa sprchujeme. Aj to syn len studenou vodou, otužuje. Vlastne sprchu teplou vodou v letných mesiacoch (05-09) využíva len manželka, ja sa sprchujem vonku pri bazéne nainštalovanou solárnou sprchou. Uvažujem preto aj nad alternatívou, že keď mi kľakne kotol tak ho nahradím kotlom s prietokovým ohrevom TUV.
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od toky1:

@kejsix Áno, musel by som meniť aj zásobník, v st…
@toky1 na základe vlastnej dlhoročnej skúsenosti s plynovým kotlom s prietokový ohrevom TUV a plynovým kotlom so zásobníkom môžem jednoznačne povedať že kotol s prietokovým ohrevom si už určite v živote nekúpim. (pravda je že máme pomerne tvrdú vodu....môžno niekde s veľmi mäkkou to funguje).
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od eagleowl:

@toky1 na základe vlastnej dlhoročnej skúsenosti …
@eagleowl Zasvinený výmenník?
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od toky1:

@eagleowl Zasvinený výmenník?
@toky1 kameň rýchle zanesie výmenník a potom to bol vlastne permanentný zápas s kolísajúcim prietokom teplej....mám s tým 30 rokov skúsenosť (na na troch rôznych kotloch) a NIKDY viac.....
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od kejsix:

@hockto 365 nie, 250 takmer určite ... a to sa už…
@kejsix nuz zalezi, ak berieme tu spodnu hranicu investicie 2000e, jeho priemernu spotrebu a momentalnu cenu ee, tak to vide teoreticka navratnost cez 6rokov. Ja by som do toho osobne napr nesiel
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od toky1:

@kejsix Áno, musel by som meniť aj zásobník, v st…
@toky1 ved si tu dával že SPP dáva dotácie tak si rýchlo kúp lebo po 2028 sa vraj už nebudú dať kúpiť , aspoň dnes o tom info od riaditeľa SPP v pravde https://ekonomika.pravda.sk/energetik...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od hockto:

@kejsix nuz zalezi, ak berieme tu spodnu hranicu …
@hockto Však nik Ťa nenúti. Energia pôjde hore, 6rokov na bazmek kde sa skoro nemá čo pokaziť... to už každému čo jeho jest.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od toky1:

@kejsix Áno, musel by som meniť aj zásobník, v st…
@toky1 tiez mam na FVE nepriamovyhrevny zasobnik bez spiraly - kupil som 1/2" 2000W z aliexpress a nahradil vypustaci ventil.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od kejsix:

@hockto Však nik Ťa nenúti. Energia pôjde hore, 6…
@kejsix ja som vravel v jeho pripade 6 rokov, u mna by to bolo rokov 12, takze uplny ekonomicky nezmysel
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od hockto:

@zipsuliak a tou FVE ktoru postavis za 2000e bude…
@hockto co ti poviem sme dve kacice 🤣 rozumej ja miniem cely 80litrovy bojler zobriatej vody na 55 stupnov, a zena tiez 🤣 ked ma voda v bojleri 32 stupnov, mam kohutik otoceny uplne na najhorucejsiu a uz ide len ta 32 stupnova tak sprchu vypinam lebo to uz je studena voda 🤣🤣 A k tvojej otazke... kedze toto je ostrovny typ fotovoltiky nepotrebujes na nu odobrenie od distribucky a mozes si to urobit svojpomocne... takze za 2500€ tam bies mat nie 6 ale az 8, pri troche stastia mozno az 10 panelov a to uz by ti mohlo vediet ohrievat vodu celorocne :)
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od kkristian:

@connor87 mna vyslo 12ks 370 wp panelov aj s meni…
@kkristian pises 3500e a zapajal si to sam, keby to bola cena aj so zapojenim tak kolko by to vyslo 5000e urcite ratam, takze tak. Ja mam nacenene solarne kolektory na cca 3500e komplet 2 panely, po odratani dotacie z fondu Zelena domacnostiam ma to vynde 1750e zo svojho. Toto sa ti zda nenavratna investicia??? Elektrinu keby stiahnem o len 25 euro mesacne, tak za 6 rokov je to 1800euro. @zipsuliak mne nemusis pisat co su zruty elektriny, vsak preto to riesim. FVE nechcem na ohrem vody, to by muselo byt 6 panelov a je to nezmysel, ked potrebujem zabezpecit teplu vodu iba v lete. a urcite by to nestalo 1750euro. Neviem skade beriete tie ceny ze FVE 2000-2500e, piste mi ceny aj s realizaciou. Nebudem zapajat nieco v com sa nevyznam. k tej spotrebe 360kWh za mesiac v lete, vychadza ti to 10kWh za den, brutal riadny, po odratani bojlera je to 110kWh mesacne, to je 3,7kWh za den. Myslim si ze tie cisla su dost male, ale s bojlerom by si mal urcite nieco robit, lebo 8,3kWh za den na ohrev vody je masaker.
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od connor87:

@kkristian pises 3500e a zapajal si to sam, keby …
@connor87 to je reálna cena aj s realizáciou :D bavíme sa o malej FVE napojenej len na bojler.. ktorá nieje prepojená zo sieťou..tj. oveľa jednoduchšia kabeláš a inštalácia... netreba riešiť projekt, povolenie od distribučky atď... reálne len kúpiš set kabeláže, meniča a panelov + konštrukciou na strechu.... (to vieš kúpiť za 2000€.. a inštalácia aj keby si bol tak grambľavý že si toto nedokážeš zapojiť sám ťa nevyjde na viac ako 500€) keď denne minieš celý 80 litrový bojler zohriaty na 55 stupňov tiež budeš mať takú spotrebu :D s bojlerom netreba robiť nič... ak by sme chceli znížiť spotrebu stačilo by ubrať na vlastnom komforte a sprchovať sa ako väčšina slovákov napríkad :D
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od connor87:

@kkristian pises 3500e a zapajal si to sam, keby …
@connor87 10 kw denne nie je nic extra. Tiez mam tolko aj s ohrevom 100L zasobnika elektrokotlom. Nasi napr. Vodu hreju plynom a mavaju dennu spotrebu v priemere 7,5 kwh.
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?