Budú energie pre domácnosti dotované aj naďalej ?

Zobraz úvodný príspevok
Bude naozaj mesačný nárast platieb až o 35-40E ? https://ekonomika.pravda.sk/energetik... Budú odmenení aj tí ktorí začali šetriť ?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od duzu:

@rkorba píšeš: Spravodlivost neexistuje a take re…
@duzu oprava ak sa chceš mať ako prasa v žite musíš byť poriadna sviňa
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od sousedekovci89:

@connor87 tiez by ma zaujimalo na zaklade coho si…
@sousedekovci89 na základe nízkej spotreby MWh na prevádzku domácnosti.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od kejsix:

@connor87 Dobré bludy melieš 👍
@kejsix nemyslím si. Skôr je blud dávať si na strechu investíciu za možno 8000euro. Hovorím, ak chceš stiahnuť čísla spotreby na ohrev vody, tak si daj 2 solárne kolektory na strechu, alebo použi tepelné čerpadlo ak je to aj hlavný zdroj kúrenia. FV mne príde zla investícia pre domácnosť kde sa spotreba pohybuje do 5MWh za rok. Oprav ma ak sa mýlim a daj k tomu argument...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od connor87:

@kejsix nemyslím si. Skôr je blud dávať si na str…
@connor87 Ohrev vody cez fve ta rozhodne nevide 8000€! Na kluc tak 3, svojpomoc ako bolo spomenute tak 1500-2000. Termicke kolektory porovnavat s fve ohrevom vody je velmi nestastne. Viem o com hovorim, mam aj aj. Termicky kolektor sa sprava uplne inak ako elektricky panel a rozhodne je s nim viac starosti. A v podatate cenovka je viacmenej rovnaka, ak nie dokonca v prospech el. panelov. El. panely pre RD su na ohrev vody ovela vhodnejsie.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od kejsix:

@connor87 Ohrev vody cez fve ta rozhodne nevide 8…
@kejsix kto by si už len dával FVE na ohrev vody, na to slúžia kolektory. Sú účinnejšie, a vhodnejšie na to.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od connor87:

@kejsix kto by si už len dával FVE na ohrev vody,…
@connor87 Opak je pravdou. Vidno, že Ti chýba osobná skúsenosť.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od kejsix:

@connor87 Opak je pravdou. Vidno, že Ti chýba oso…
@kejsix však naštudoval som si veľa článkov a diskusií a toho to tak vyplynulo. Ak máš iné info sem s nim.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od connor87:

@kejsix však naštudoval som si veľa článkov a dis…
@connor87 Long story short: Termicky panel - vysoka ucinnost (cca 40%), vysoke straty. Elektricky panel - nizsia ucinnost (optimisticky odhad 20%), velmi male straty. ...z toho plynie, ze na rovnaky vykon potrebujes vacsiu plochu panelov. Teoreticky dvojnasobok elektrickych voci termickym, v praxi tak 2,5 nasobok. No a tam nevyhody koncia. Pokial si porovnam termicky ohrev s elektrickym s rovnakym vykonom v paneloch, spravanie je nasledovne: Ked je leto a dobre svina svieti, tak je z termickych panelov velky vykon a nemas kam teplu vodu davat. Z elektrickych tolko za den nevyrobis (ucinnost panelu, konverzia, straty na vedeni), ale stale vyrobis bohate. Ked v lete prsi cely den, termicky panel mi ani nezopne cerpadlo. Elektricky panel vyrobi dost na to, ze mam vecer v bojleri 40C vodu a v pohode sa cela rodina umyje. Pri poklese vonkajsich teplot sa noznice otvaraju. Aby si termickym panelom mohol ohrievat TUV, musis najskor zohriat panel aj celu dlzku vedenia plus objem teplonosnej kvapaliny. To nieco trva, to su straty. Na elektricky panel ti zasvieti slnko, moze byt vonku -15 a spirala v bojleri okamzite bezi. Chapes rozdiel? Na elektricky ohrev vody Ti stacia panely a regulator (ten kupis tak za 150-200€). Nemusis riesit prebytky ako pri termickych kolektoroch, nemusis riesit teplonosnu kvapalinu resp. nemrznucu zmes a pravidelne vymeny. Netrapi ta vypadok distribucnej siete (nebezi cerpadlo a slnko prazi, kolektor sa vyvari do par minut). V dobe, ked Ti termicky panel neda nic alebo takmer nic, z elektrickeho stale nieco vytlcies. Ano, ak mas tepelko ako hlavny zdroj tepla, navratnost je horsia. Lenze panely ti posetria tepelko a to velmi vyrazne. Navyse sa na tom v praxi nema co pokazit. Pokial kuris plynom, tak to je asi jediny pripad, kedy by som to zvazoval. Pretoze pri SUCASNEJ cene plynu sa len kvoli ohrevu TUV do panelov ist (pri zohladneni rozumnej casovej navratnosti) ist neoplati. Otazne je, dokedy tento blahobyt lacneho plynu potrva?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od connor87:

@sousedekovci89 na základe nízkej spotreby MWh na…
@connor87 vyska investicie suvisi s velkostou instalovaneho vykonu. A ten s potrebou domacnosti. Nebudem predsa rypat kvanta kwp na strechu, ked mam rocnu spotrebu do 5 MWh.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od sousedekovci89:

@connor87 vyska investicie suvisi s velkostou ins…
@sousedekovci89 To hej, ale problem je, ze dotacie dokurvili trh a ludia maju o tom celom velmi skreslenu predstavu. Aj tak si myslim, ze nas caka polsky scenar. Skoncia dotacne schemy a firmy, ktore sa nabalili na montazi a predovsetkym na predaji lacnych cinskych suntov zaniknu. Nebude rentabilne servisovat tie elektrarne, vyseru sa na to. Ale trh si s tym poradi, namiesto spekulantov sa po case najdu skuseni servisaci, ktorych ludia vyvazia zlatom. Asi to tak ma byt.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od sousedekovci89:

@connor87 vyska investicie suvisi s velkostou ins…
@sousedekovci89 koľko kwp potrebujem na spotrebu elektriky do 5MWh a koľko to bude stáť aj s prácou.? Nemám elektrické kúrenie a ani žiadne elektrické veci vysokej spotreby.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od connor87:

@sousedekovci89 koľko kwp potrebujem na spotrebu …
@connor87 no urcite nie sumu ktoru si uviedol. Navyse dom s nizkou spotrebou EE je najvhodnejsi kandidat na ostrovnu FVE nakolko nepotrebuje tak velku uloznu kapacitu co je financne zasadna polozka avsak s vyssim potencialom uspory.
Odpovedať
Článok sa načítava...

Odpoveď na príspevok od connor87:

@sousedekovci89 koľko kwp potrebujem na spotrebu …
@connor87 Tu sa dostávame k tomu, čo píšem vyššie. Pokiaľ si vieš aspoň časť FVE nainštalovať sám a aspoň základnú disgnostiku zvládaš, náklady sú úplne inde, ako projekt na kľúč.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od connor87:

@kejsix však naštudoval som si veľa článkov a dis…
@connor87 FTV na TUV je práveže sikovnejsie riešenie než termicky solar.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od blacksr:

@connor87 FTV na TUV je práveže sikovnejsie rieše…
@blacksr to prvý raz počujem...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od connor87:

@blacksr to prvý raz počujem...
@connor87 Človeče, kde Ty si bol posledných 10 rokov? Veď termicke panely z roka na rok lamu rekordy v nizkych predajoch... prečo asi?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od kejsix:

@connor87 Človeče, kde Ty si bol posledných 10 ro…
@kejsix čiže keď si dám na ohrev vody 3 FV panely namiesto 2 tabúľ soláru bude to lepšie hej?
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od connor87:

@kejsix čiže keď si dám na ohrev vody 3 FV panely…
@connor87 porovnavaj cenovo rovnake systemy ;) nie hrusky s jablkami...
Odpovedať
za 1 o akej stavbe a s akými spotrebičmi sa tu vôbec bavíte? žiadny modelový prípad, lebo môžem mať stavbu A0 ktorá na vykurovanie potrebuje najmenej energie ale môžem mať kopu el spotrebičov s ročnou spotrebou i nad 20MWh,a nie len vami spomínaných 3-5MWh/rok,stačí mať el. auto,, pokiaľ sa nepripájaš s FV k sieti nie je ani žiadne výkonové obmedzenie, môžeš mať panely na všetkých stavbách žiadne obmedzenie zatiaľ neplatí ak bývaš v oblasti kde je dostatočná kapacita siete, pre bežných smrteľníkov bola lepšia info od WWW.vyhodnaenergia.sk aj ked i tam nemali všetke vstupné info správne dalo sa aspoň porovnať kedy sa komu čo oplatí s vtedy dostupných info, dnes už neposkytujú všetci dodávatelia VB
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od connor87:

@kejsix čiže keď si dám na ohrev vody 3 FV panely…
@connor87 Ja fakt neviem, ci trollujes, alebo sa pytas vazne...
Odpovedať
@kejsix vážne. Co mam dat na ohrev vody pre 4 clennu rodinu. FV akebo solar.? Koľko panelov FV by vyšlo keď solare mi počítali 2 alebo 3 tabule. Potrebujem ohrev vody iba mimo vykurovaciu sezónu. Cez sezónu mi beží kotol na pelety. Tam s teplou vodou nemám problém.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od connor87:

@kejsix vážne. Co mam dat na ohrev vody pre 4 cle…
@connor87 aký veľký zásobník vody?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od connor87:

@kejsix vážne. Co mam dat na ohrev vody pre 4 cle…
@connor87 najvýhodnejšie asi el, bojler s TC bude brať vzduch s vnútra ,alebo tam môžeš priviesť teplý vzduch s vonku a čo ostatná spotreba el spotrebičmi? čím nižšia spotreba tým dlhšia návratnosť, záleží s ktorej si distribúcie a ktorý dodávateľ silovej, mi do posledného ročného vyúčtovania som zaplatil za 4,6MWh 680 Eur všetko na el. ale už len 2 a málo doma, takže s finančného hľadiska nepotrebujem žiaden systém,@tom329 nezáleží na veľkosti zásobníka ale na spotrebe
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od connor87:

@kejsix vážne. Co mam dat na ohrev vody pre 4 cle…
@connor87 Ved som to pisal vyssie... ze cca 2,5 nasobok PLOCHY termickych panelov.... V praxi sa to pocita podla napatia panelov, tzv. Vmp. Potrebujes, aby panely v zapojeni do serie mali Vmp napatie 250-300V. Takze sa to odvija od vlastnosti panelov, ake zozenies (pokial planujes pozuzvat klasicku 230V spiralu v bojleri). Ale velmi zjednodusene, 5 az 8 ks podla typu. Regulatory napr tu: https://www.tipa.sk/sk/regulatory-na-... https://www.bel-shop.eu/regulator-nap... Zalezi, kolko kWh teplej vody denne miniete, to je individualne. Ale pod 200L by som pri fve ohreve nesiel, nad 300 asi tiez nie.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od connor87:

@kejsix vážne. Co mam dat na ohrev vody pre 4 cle…
@connor87 musíš porovnať kedy budeš el. energiu spotrebúvať . lebo najlanejšie len vtedy ak spotrebuješ čo najviac priamo vyrobenej , ak ste celý deň v práci a potrebuješ len na ohrev vody, FV využiješ najmenej,
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od duzu:

@connor87 musíš porovnať kedy budeš el. energiu s…
@duzu lebo kym pridu z prace vychladne bojler? :-D
Odpovedať
@kejsix bojler nie, ale nevyužije priamo vyrobenú el. energiu a všetka iná je drahšia záleží na dodávateľovi a ktorý program,
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od duzu:

@kejsix bojler nie, ale nevyužije priamo vyrobenú…
@duzu o com zase tocis @kejsix navrhnuty system je pre ohrev TUV only, cize ked sa nabije, tak ziadne ine vyuzitie el energie sa nekona, preto tavyhodna vysledna cena za system. PS orezana cena za system=orezana funkcionalita systemu.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od rkorba:

@duzu o com zase tocis @kejsix navrhnuty system j…
@rkorba on uz chudak nevie kde je sever
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?