Aký elektrický kotol do starého domu

Zobraz úvodný príspevok
Profilova fotka
Pekný deň priatelia Možno si poviete, že som šarlatán, ale skúsim to. Chcem si dať do starého dvojgeneračného zrekonštruovaného (strecha a zateplenie) domu ako zroj vykurovania elektrický kotol. Radiátory mám staré rebrové a v podstate vykurovanie je riešené samospádom. Preto mám otázku aký kotol lebo v tej ponuke sa neviznám a nechcem kupovať mačku vo vreci. Za prípadnú radu vopred dakujem
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od 260403:

@sysell mam 4 ročny kondenzačny kotol protherm ti…
@260403 Priznám sa, že ja osobne si myslím, že v Tvojom prípade je hlúposť vôbec si dať FV za 10000eur. A ešte väčšia hlúposť je vôbec sa snažiť doinštalovať elektrický kotol, ním kúriť a plánovať prebytky FV tlačiť do neho. Teda pokiaľ niesi experimentálny fyzik s prebytkom peňazí. Respektíve takto - finančná návratnosť je veľmi mierne povedané diskutabilná a na hrane. Je to môj názor, ktorý Ti samozrejme v žiadnom prípade nevnucujem.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od toky1:

@260403 Priznám sa, že ja osobne si myslím, že v …
@toky1 prepač mozno som hlupi ale mozes mi to vysvetliť teda v čom presne je moj plán chybni ? Ak by som mal.prebytok penazi nehladal by som nazory tu ale proste si to spraviť . Preto ak môžes upresni mi v čom sa mylim. Ako som povedal podla mojej teorie ucetrim za plyn co je plus minus do roka 1400€ pri dnesnich cenach ak je to tak tak za zhruba 6 rokov je to splatene. Preto este raz naozaj v com je moj predpoklad zli? Rad by som bol za konkretnu odpoved
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od 260403:

@toky1 prepač mozno som hlupi ale mozes mi to vys…
@260403 Z FV do vykurovania elektrickým kotlom dokážeš dostať len minimum. FV 9kW ti dokáže zredukovať výdavky za elektrinu možno tie, ktoré máš teraz tých 4MWh ročne. Ak by si kúril elektrokotlom namiesto plynového kotla tak by si prekúril namiesto 120eur mesačne za plyn možno 250-300eur za elektrinu keďže ako aj ostatní ti píšu momentálne je cena jednotky energie z eletriny 3x drahšia ako z plynu. A keď potrebuješ kúriť tak FV ti obvykle nevyrába. https://www.modrastrecha.sk/forum/kur...
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od 260403:

@sysell mam 4 ročny kondenzačny kotol protherm ti…
@260403 problem je že ľudia majú tendenciu používať "optimistickejšie" čísla a prepočty ako v konečnom dôsledku budú reálne... + prečo všetci vždy rátajú pri návratnosti s virtuálnou batériou? Máte isotu , že marketingový produkt virtuálnej batérie ktoré posl. rok ponúkajú dodávatelia ele, tu budú aj o 10-15 rokov? ja tu istotu nemám... @toky1 jasné, ono aj my už vyrábame najčistejšiu elektrinu, neviem tuším sme v top 15 krajín na svete s najčistejšou bezeemisnou elektrinou ako Slovensko... aspoň v niečom sme dobrý... ale to samozrejme vďaka jadru ... však sa stačí pozrieť na Francúzsko vs. Nemecko ... podobné krajiny veľkostne, Francúzsko vyrába elektrinu prevažne z jadra, Nemci začali odstavovať funkčné reaktory a budovať veterníky a soláry... Výsledok ? napr. sa pozrite na ročnú produkciu ele a emisií r. 2023 : Nemecko 10x viac emisií CO2 z energetiky , Francúzi 95% elektriny bez emisií ! Slováci tuším na 90% ... Reaktory potrebujeme ako soľ, ak chceme pokryť spotreby a byť aj "zelení".
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od dexter89:

@260403 problem je že ľudia majú tendenciu použív…
@dexter89 Nemecko šlo hore s emisiami kvôli reštartom uhoľných elektrární ktoré potrebujú ako zálohu k OZE namiesto zrušených atómiek predpokladám.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od toky1:

@260403 Z FV do vykurovania elektrickým kotlom do…
@toky1 preco mimum do kurenia ved ak mam 6Mw v baterii preco ich nemozem použit na kurenie?
Odpovedať
V akej batérii?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od 260403:

@toky1 preco mimum do kurenia ved ak mam 6Mw v ba…
@260403 lebo z virtuálnej batérie sa čerpá prednostne už ten deň večer, ostatok sa presúva a od oktobra vyrobí tak 1/10 z max, takže dokedy ti to vydrží?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od duzu:

@260403 lebo z virtuálnej batérie sa čerpá predno…
@duzu chces teda povedat ze ak dodavatel deklaruje na 9kw FV rocnu vyrobu vo vyske 10,4Mwh a moja spotreba bude 9Mwh tak sa to nezrovna?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od 260403:

@duzu chces teda povedat ze ak dodavatel deklaruj…
@260403 lebo som ptedpokladal ze ak vykon FV za rok je vyssi ako spotreba domu malo by byt jedno ze v lete vyrobim viac a miniem menej a v zime vyrobim menej a miniem viac ked vyučtovanie je za rok ale to je len jednoducha matematika typu ze 1=1
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od 260403:

@260403 lebo som ptedpokladal ze ak vykon FV za r…
@260403 Zle si predpokladal. https://www.modrastrecha.sk/forum/kur...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od 260403:

@sysell mam 4 ročny kondenzačny kotol protherm ti…
@260403 cena plynu je povedzme polovičná voči elektrike pocitaj ceny za kwh, takže keby všetko bolo ideálne a platil by si len polku elektriky si na Tom istom. Treba si pozrieť podmienky virtuálnej batérie, koľko kedy ako môžeš čerpať kedy sa to muluje a podobne, lebo neboj sa oni niensu debilný aby prišli o kšeft, oni chcu odntebe elektriku v podstate zadarmo ale smusia ti dať podmienky aby si na Tom nebol moc dobre. Ale už s hore uvedeného vidíš že to moc zmysel nemá. U teba má zmysel ohrev vody plynom, to bez debaty. Alebo keď uz tak kúrenie tepelným čerpadlom. Ale ak máš nový kotol ser na to.
Odpovedať
Článok sa načítava...

Odpoveď na príspevok od sysell:

@260403 cena plynu je povedzme polovičná voči ele…
@sysell tak vyrtualana bateria v sse kapacita bat. vyška ročnej spotereby ale max 6Mwh samozrejme plati sa 11€ mesacne za prevadzku a za distribuciu ak cerpas z nej do domu. Za plyn platim 130€ . 5mwh je moja rocna spotreba el. bez kurenia 70€ lebo kurim plynom ak by som presiel na TC na kurenie by som minul tiez 5mwh . Takze ak pripustim ze 10kwh ftv mi pokrije len cisto spotrebu bez kurenia zaplatim zas len 70€ za kurenie ale nie tych 130 za plyn
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od 260403:

@sysell tak vyrtualana bateria v sse kapacita bat…
@260403 keď myslíš... Potom po roku prevádzky daj vedieť poznatky z praxe. Dík.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od toky1:

@260403 keď myslíš... Potom po roku prevádzky daj…
@toky1 tak tereraz mam este večsi chaos v hlave ako na začiatku ale ak sa rozhodnem dam skusenosti
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od 260403:

@sysell tak vyrtualana bateria v sse kapacita bat…
@260403 som unavený asi nechápem čo píšeš napíšem ti takto. 1 kwh tepla z elwktriky stojí cca 100% viac ako 1 kwh tepla z plynu. Čiže ak potrebuješ na kúrenie napr 10 000 kwh energie tak keď ju vyrobis plynom zaplatíš napr 500€, ak by si ju vyrobil elektrickou zaplatíš 2x toľko čiže 1000€. Čísla som si vymyslel ide o pomer,. Čiže ak by si prešiel na kúrenie elektrikou zaplatis 2x viac ako za kúrenie plynom, čiže nie 130 ako platíš teraz ale 260. No a keby ideálne fungovala virtuálna baterka možno by si ušetril cca polku čiže by si bol na Tom istom čo teraz čo sa týka kúrenia, TÚV by si dačo ušetril cez leto. Takze ak chces fve kvôli úspore na kúrení tak sa ti to nevráti, daj si radšej bojler na plyn toho kotla a tam ušetris z účtu za elektriku kľudne polovicu. Ak by si dal tepelné čerpadlo tak tam ide o to že na ohrev domu potrebuješ rovnaké teplo napr tých 10 000kwh ale na to aby si vyrobil tých 10 kwh potrebuješ povedzme polovicu elektriky čiže by ti účtovali len 5k kwh. Avsak toto je v tvojom prípadne zbytočná investícia. Ak ti ideno prachy daj si TÚV na plyn a nič iné. Prípadne zlepsuj izoláciu domu
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od sysell:

@260403 som unavený asi nechápem čo píšeš napíšem…
@sysell no áno, polopatisticky si to celkom dobre zjednodušene vysvetlil. Len upravím to, že cena jednotky energie z elektriny je 3x vyššia ako z plynu - nie 2x ako píšeš. Aktuálne. To sa podľa novinárov a vyjadrení politikov má meniť k čiastočnému zníženiu toho pomeru. Možno na 2:1, nechajme sa prekvapiť. Ja tomu veľmi neverím ale budiž.
Odpovedať
@sysell plne s tebou suhlasim tc by mi vykurilo za 5k co momentalne vychadza na 70€ mesacne . Dom spotrebuje 5 k co vyrobi ftv . Takze za plyn uz nepaltim. Prepac len mi to proste nejde do palice ze ak potrebujem 10 a polovicku mi vyroby ftv co spotrebuje dom a druhu za kurenie zaplatim . aby sme sa chapali teraz platim 5k tj 70 € za dom z ftv mozno 20€. Kurenie plynom 10m 130€ prechod na tc 5k pladba 70€ suma sumaru teraz e+p 200€ potom ftv+ kurenie 90€. Uz naozaj prosim kde konkretne to nepalti.a uz dam pokoj len v com presne to nie je pravda moj vypocet. Alebo inak zabudnem na ft sam si povrdal ze 10m plynovim kotlom by by vykurilo tc za 5k. Na tom sa snad zhodneme kedze je to tvoje tvrdenie cenu 5k poznam je momentalne 70€ a dom minie 5 k co je dalsich 70€ takze len ak vymenim plyn za tc ucetrim 60€ alebo ani to neplati? O co ftv este znizi pladbu len naviac. Ano ohladne navratnosti je to osemetne a na dlho to je pravda
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od 260403:

@sysell plne s tebou suhlasim tc by mi vykurilo z…
@260403 V tom príspevku som sa úplne stratil. Kto tiež dajte palec hore, kto nie mu odpovedzte... 👌
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od toky1:

@260403 V tom príspevku som sa úplne stratil. Kto…
@toky1 vsak ak plynom potrebujem 10Mwh za 130€ mesacne a tc miniem 5mwh za 70€ neusetrim? A ak mi z tych 5Mwh nieco este vyrobi ftv neusetrim este viac? No zjavne mi nieco z toho nedochadza ale aj tak dalujem za trpezlivost
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od 260403:

@toky1 vsak ak plynom potrebujem 10Mwh za 130€ me…
@260403 Čiže 4ročný plynový kotol nahradíš tepelným čerpadlom za možno 7000eur a napojíš ho na radiárory, k tomu pridáš FV za 10000eur aby si ušetril 70eur mesačne? To mi chceš povedať ak to správne chápem?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od toky1:

@260403 Čiže 4ročný plynový kotol nahradíš tepeln…
@toky1 však to bola moja otazka hned na zaciatku kolko mojej spotreby pokrije 10kw ftv ak je to len polovicka cize uspora tych 70 eur mesacne je to hlupost suhlasim ale ak by to bolo napriklad 70% co by bolo niekde na urovni 150-160€ casom viac ak pojdunceny oboch komodit hore to by uz stalo za zvazenie si myslim
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od toky1:

@260403 Čiže 4ročný plynový kotol nahradíš tepeln…
@toky1 Presne takto mnohí uvažujú. A možno aj pamätáš podobnú diskusiu tuna, z pred pár týždňov, kde diskutérka to zaklincovala vyjadrením: " mňa peniaze nezaujímajú" ( alebo niečo v podobnom zmysle) 😁
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od 260403:

@toky1 však to bola moja otazka hned na zaciatku …
@260403 vieš dopredu koľko spotrebuješ s FV priamo a koľko s VB?, pre kúrenie máš nádobu kde sa ukladá teplá voda, tú môžeš nabíjať TC cez deň ak je dosť svetla s FV, ceny sú u každého dodávateľa rôzne, ak svetlo nestačí musí sa ohrievať priamo el. špirálou a to je najvýhodnejšie vtedy ked máš najlacnejšiu elektrinu , napr z VB, ak tam už nemáš nabíja sa prúdom zo siete a to môžeš vtedy ked máš el najlacnejšiu, tak isto na TUV, na začiatku si uviedol koľko môžeš uložiť do roka do VB, môžeš len toľko koľko je celková ročná spotreba
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od petersd:

@toky1 Presne takto mnohí uvažujú. A možno aj pam…
@petersd mna prave ze zaujimaju €. Preto som aj zacal tuto debatu ze najdem odpovede od ludi ktorym nejde o kšeft informacie o tom ze ak zrušim plyn miesto neho dam tč( 2500 € nedokoncena novostavba na predaj majitel ho je za tu cenu ochotny predat) a dam si 10kw ftv mesacne podla neho usetrim minimalne 150€ takze navratnost 6 rokov cca. Jemu ide o kseft takze som sa obratil na vas ako som z diskusie pochopil asi to tak uple nie je
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od duzu:

@260403 vieš dopredu koľko spotrebuješ s FV priam…
@duzu tak predpokladam ze v lete ked ft vyraba najviac spotrebujem max 20-25 kwh za den pricom podla grafu vyrobim 90kwh v zime je to opacne a dost podstatne miniem 45-55 kwh no vyrobim max 1-3kwh . Vypocty projektanta su proste ze do roka celkoova spotteba vychadza na 9-11Mwh a vyroba zhruba rovnako len je rozdiel kedy je vyrobena a kedy spotrebivana VB podla sse je rocna spotreba ale ak je vyssia(ako by bola u mna 10M) tak ma kapacitu 6M . Jemu to proste matematicky vyslo ze ak celkovo vyrobim za rok 10M je uplne jedno v ktorom obdoby kolko miniem pri rocnom vyuctavani bude len celkova vyroba a celkova spotreba
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od 260403:

@petersd mna prave ze zaujimaju €. Preto som aj z…
@260403 keby to bolo take jednoduche jak pišeš, že napr. 10kwp FVE vyrobi 10 Mwh ročne, a spotreba domu je ročne 10 mwh a pomocou virtualnej baterie sa všetko zužitkuje a zaplatia len distr. poplatky, potom by sa to oplatilo každému a každý dom by mal FVE a elektrinu pre celú svoju spotrebu skoro zadarmo... ale takto to samozrejme nefunguje... Dodávatelia elek. nie sú charita čo ti šľachetne poskytnú virtuálnu bateriu a ty si to vyberieš kedy potrebuješ, ideálne v zime... treba čítať aj tie malé písmenká na zmluve tam to niekde určite bude... to je po prvé... po druhé nikde nemáš istotu, že aj o rok, dva, tri tu koncept virt. baterie vôbec bude... kľudne sa môže stať, že to zrušia a celý tvoj konštrukt návratnosti sa ti rozsype ako ti už X krát písali, ak máš nový kond. plyn a plyn. prípojku tak kúr a užívaj a nevymýšľaj koleso.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od 260403:

@petersd mna prave ze zaujimaju €. Preto som aj z…
@260403 jasne ze ide o kšeft, @dexter89 ti dobre napísal, treba si to podrobné vyrátať, a hlavne ak nemáš spotrebu nad 12mwh v čase keď FV vyrába nad tým ani neuvažuj. Keby to fungovalo ako píšeš to by bolo veka ľudí rado.
Odpovedať
Ano nakoniec som prehodnoril svoj optimisticky pohlad a priklanam sa k vasim argumentom dakujem ze ste mi ušetrili par tisic za nieco co sa mi snazili zabalene v peknom obale predať
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od sousedekovci89:

@st89 vytvaramale ako efektivne? A este raz, kolk…
@sousedekovci89 pises " za idealnych podmienok spotrebuvam rovno v tom lepsom pripade ukladam do baterii z ktorych ju potom cucnem v tom horsom pustam do distribucnej sustavy" tak mi napis kolko kwh sa da denne ulozit do baterie? alebo kolko %? ja si myslim ze v letnom obdobi ide aj 80% vyrobenej elektriky do siete, a potom v zime ti to pustia zo siete a platis za to, ano asi menej ako odberatelia bez FV, ale o kolko % menej?
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?