Aký elektrický kotol do starého domu

Zobraz úvodný príspevok
Profilova fotka
Pekný deň priatelia Možno si poviete, že som šarlatán, ale skúsim to. Chcem si dať do starého dvojgeneračného zrekonštruovaného (strecha a zateplenie) domu ako zroj vykurovania elektrický kotol. Radiátory mám staré rebrové a v podstate vykurovanie je riešené samospádom. Preto mám otázku aký kotol lebo v tej ponuke sa neviznám a nechcem kupovať mačku vo vreci. Za prípadnú radu vopred dakujem
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od st89:

@kejsix ale plyn je uz minulost, uz to nebude tak…
@st89 Minulost? Ani by som nepovedal. Ale az to pride, som s teplovodnou podlahovkou pripraveny na cokolvek ine. Mne je jedno, kolko je to kwh. Proste tolko ma stoji rok na plyne teplo + tuv (tuv len v zime). Aj keby plyn isiel o 100% hore, stale som vysmiaty a bez roboty, spiny, smradu, zaprataneho priestoru technologiou a peletami.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od kejsix:

@st89 Minulost? Ani by som nepovedal. Ale az to p…
@kejsix áno to máš pravdu aj 2x cena by bola fajn, zatiaľ je to cenovo v poriadku, kto ma prípojku plynu je vybavený. K tým nákladom si ale pri rátaj aj reviznou správu každý rok, a určite nestojí 20e.
Odpovedať
Ako kurit tuhym palivom alebo peletami by som čo sa prace tyka problem nemal ale skladovat 2-3 tony peliet naozaj nemam kde. No moju dilemu to neriesi kedze mam len dve moznosti zostat na plyne a platiť 130€ plyn + 80 elektriku. Alebo investovat do FV a el. kotla a potom dúfať ze to bude stačit a nebudem platit za el. viac ako teraz plyn a el spolu.
Odpovedať
Alebo inak pri mojej celkovej epotrebe energie 16Mwh stači mi 9kw Ft? Berme do uvahy sklon strechy 45 stupnou juhozapad .
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od st89:

@kejsix áno to máš pravdu aj 2x cena by bola fajn…
@st89 Tie revízie robí každý rok kto? Reálne nik. Pri malých výkonoch a objemoch ani nedávajú zmysel. Koľko môže byť cena, 50€? Mne to raz za dva roky pozrie kamoš za tullamorku, preto neviem. Na druhej strane, keď chceš byť pápežskejší ako pápež, tak peletkáč by si mal tiež dať pravidelne čistiť a kontrolovať firme, aby si mal papier pre poisťovňu, napríklad... A to stojí koľko?
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od mgx:

@hotspaces cisto elektricky kotol kupis na bazos…
@mgx na to všetko som si dal odpovede a beriem, že to nebude najlacnejšie, ale ako pozerám, čo rieši štát tak asi jediná cesta je elektrina. By ma zaujímalo skadiaľ chcú brať všetky krajiny ten objem peletiek, ked chcú zakázať plyn. Elektrinu chcem dať aj preto, že ak mi to teraz shvália 3 krát 32A istič tak o rok to už nemusím máť. Teza mám 25 kilovat kotol na pevné palivo, ale len preto, že bol za dobrú cenu a normálne mávam 22 kilovat. Vrch domu chcem dať na prenájom a v podstate z toho aj dotovať tú cenu naviac za elektrinu
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od hotspaces:

@mgx na to všetko som si dal odpovede a beriem, ž…
@hotspaces ak ti to niekto zaplatí, pri takom kúrení je najspravodlivejšie aby si nájomník platil vštko sám ,koľko spotrebuje toľko zaplatí, ale nemôže byť celková cena vyššia ako je v porovnateľnom byte
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od 260403:

Alebo inak pri mojej celkovej epotrebe energie 16…
@260403 Na tuto otazku mozes pohladat odpoved tu: https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od kejsix:

@st89 Tie revízie robí každý rok kto? Reálne nik.…
@kejsix chvális sa cenou, je zlý údaj, lebo máš lacné palivo. Údaj koľko kwh je v tej cene. Potom by ta tu mohol preštať niekto kúri drevom a ma náklady 350euro.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od st89:

@kejsix chvális sa cenou, je zlý údaj, lebo máš l…
@st89 Nechválim, konštatujem moju situáciu. Drevom by som nekúril ani keby mi metrovicu vozili na dvor zadarmo. Nie som kurič.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od kejsix:

@260403 Na tuto otazku mozes pohladat odpoved tu:…
@kejsix ano ale moj problem je v tom že ja neviem aku FV potrebujem kedže na plyne je 11 000 kwh co je v prepočte cca 9 000 m3 plynu pri vykone pece 7kw. Ak zapojim.el. pec zozerie mi rovnako 11 000 kwh ? Cize je prikon a vykon rovnaky alebo tiez je to ako pri TC prikon 2kw ale vykon 9kw
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od 260403:

@kejsix ano ale moj problem je v tom že ja neviem…
@260403 Zozerie o nieco menej kwh, ako plyn. Pretoze nemas straty v podobe teplych spalin odvadzanych do exterieru. Rozdiel zavisi od patametrov plynoveho kotla resp. jeho ucinnosti (je rozdiel kurit kondenzacnym kotlom nizkoteplotne do podlahovky, alebo vysokoteplotne do radiatorov). Pomer prikon/vykon el. kotla sa blizi 1.
Odpovedať
Článok sa načítava...

Odpoveď na príspevok od kejsix:

@st89 Nechválim, konštatujem moju situáciu. Drevo…
@kejsix ale mal by si nulové náklady
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od st89:

@kejsix ale mal by si nulové náklady
@st89 To už je otázka, na koľko si vážiš svoj čas, ktorý okolotoho musíš skákať. A aký máš rozpočet.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od kejsix:

@st89 To už je otázka, na koľko si vážiš svoj čas…
@kejsix tak niečo musíš robiť okolo domu.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od kejsix:

@260403 Zozerie o nieco menej kwh, ako plyn. Pret…
@kejsix mam kondezacny kotol nastaveny na 55 stupnou radiatory. To je nizko alebo vysoko topne?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od st89:

@sousedekovci89 jedine minus je priestor - ten tr…
@st89 nezabudaj na to, ze kurenie drevom/peletkami, je ekologickym typom kurenia len naoko. Sice ide o obnovitelny zdroj energie ale realne uvazovat musime takto- aky velky les potrebujes na to, aby si za rok vypestoval objem dreva ktory spalis? Ak su tych kotlov deattisice aky velky musi byt ten les? Za mna je to len zeleny odrb. Nehovoriac o tom, ze spaliny dreva maju prirodzeny zapach ktory ma svoje nevyhody. Ak sa chceme bavit o zdroji tepla ktory ma buducnost, tak to nie je ani spalovanie dreva/peletiek ale na urovni dnesneho poznania to je jedine TČ.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od sousedekovci89:

@st89 nezabudaj na to, ze kurenie drevom/peletkam…
@sousedekovci89 nesúhlasím úplne, lebo pelety sú z odpadu
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od 260403:

@kejsix mam kondezacny kotol nastaveny na 55 stup…
@260403 na KK Bosch mám nastavenú max. teplotu kurenia 52 st.,ale ani pri nočnych mrazoch do - 12 st. kotol nekuril viac ako 50 st. Dom, 8 radiatory, 220m² , zateplenie 5cm, okna 3oj sklo, pojd zateplenie vata 20 cm. Okr. BJ
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od st89:

@sousedekovci89 nesúhlasím úplne, lebo pelety sú …
@st89 akeho odpadu? Drevneho?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od sousedekovci89:

@st89 akeho odpadu? Drevneho?
@sousedekovci89 áno, však každá píla dnes predáva odpad drevenú štiepku a z toho sa vyrába peleta. Čiže je to odpad ktorý sa zuzitkuje v rozumnú vec
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od sousedekovci89:

@st89 nezabudaj na to, ze kurenie drevom/peletkam…
@sousedekovci89 za rnna odrb je skôr FV ale určite nie drevo. Drevo a pelety majú najlepší váhovy faktor pri tepelných posudkoch....cim to asi bude.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od st89:

@sousedekovci89 áno, však každá píla dnes predáva…
@st89 je XY sposobov ako sa moze stiepka pouzit a nemusi ist len o peletky. Ten vahovy faktor je nezmysel, na zaklade coho ma drevo bonifikaciu? Len na zaklade toho ze ho vieme vypestovat? Vieme ho vypestovat dost aby kazdy kurim drevom? To sotva. Za mna vybavene, logicky blud. Na zaklade coho je FVE podla teba odrb?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od rudy1973:

@260403 na KK Bosch mám nastavenú max. teplotu ku…
@rudy1973 ďakujem za info ale ja planujem FV a aby mala pre mna vyznam tak jedine ak prejdem na el. kurenie je hlupost dat 10 000€ za FV a nakoniec aj tak este 130€ za plyn na kureni. Sice tu riešite peletky co nebol predmet otazky ale napadla ma altwrnativa miesto el. kotla tč NuLite B345ll/R32 čo nan hovorite ?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od sousedekovci89:

@st89 je XY sposobov ako sa moze stiepka pouzit a…
@sousedekovci89 asi to ma význam taky ze ty tu energiu pri kúrení drevom a peletami priamo vytváras, kdezto pri elektrike to je dodávaná elektrika, preto keď sa bavíme o faktore primárnej energie nemôže to byť nízke číslo ale najvyššie.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od st89:

@sousedekovci89 asi to ma význam taky ze ty tu en…
@st89 vytvaramale ako efektivne? A este raz, kolko kg drevnej hmoty musi rocne dorast aby pokrylo tvoju spotrebu? Ako sa to dtevo dostane k tebe? Ak mam na streche FV ziskavam (vyrabam) na mieste EE ktoru za idealnych podmienok spotrebuvam rovno v tom lepsom pripade ukladam do baterii z ktorych ju potom cucnem v tom horsom pustam do distribucnej sustavy. Ak ma TC vyrabam teplo s nulovymi emisiami, v pripade ze to mam este s z FV ani tu elektrinu k sebe nepotrebujem dostat distribucnou sustavou. Nehovoriac o tom, ze TC aku dokaze dosahovat efektivitu.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od 260403:

@rudy1973 ďakujem za info ale ja planujem FV a ab…
@260403 vieš o tom že vyrobenú elektriku musíš dodávať do siete a potom keď si ju od nich berieš platíš aj tak tranzitné poplatky plus platíš nejaký fixný poplatok za akože virtuálnu batériu takže neznamená žečo vyrobíš to mi než vždy platíš za distribúciu je možno až polovica ceny elektriky skús si to prehátať. Elektrický kotoly absolútny nezmysel keď chceš prechádzať na elektriku čo je ekonomický diskutabilné tak prejdi určite na tepelné čerpadlo ak na to nemáš tak na to kašli kúp si nový kondenzačný kotol ktorý ti bude ohrievať aj tie použitkovú vodu a budeš spokojný budeš platiť oveľa menej ako teraz. Alebo ešte jedna možnosť ak chceš daj si do každej izby nejaký olejový radiátor to máš tiež elektriku nepotrebuje žiadny kotol a máš dva druhy kúrenia praktický bez ďalších nákladov.
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od 260403:

@rudy1973 ďakujem za info ale ja planujem FV a ab…
@260403 v prvom rade si založ excel. tabuľku a sleduj spotreby energii po mesiacoch ... potom rob závery.. načo ti je fotovoltika, keď ti vyjde najvyššia spotreba energii v mesiacoch dec-február? vtedy budes mať z fotovoltiky nula ale spotrebu najvyššiu ... @hotspaces Bože ludia už prestante konečne s tými blbosťami že "zakážu plyn" "zakážu spalovacie autá" a rôzne iné green dealovské nezmysly, ktoré nakoniec aj Brusel prehodnotí... ciele sú to ambiciózne a ušľachtilé, ale pri dnešnej globálnej energetickej spotrebe primárnych energií utopistické... a na to čoskoro dojdú aj kockaté hlavy z Bruselu... aritmetika, matematika a fyzika jednoducho nepustí... za mna tento humbuk je len zbytočným strelením si Bruselu do vl. kolena, voda na mlyn konšpirátorom a euroskeptikom... nehovoriac o tom, že ekonomicky je to snáď strategická samovražda... ak dopredu niečo deklarujete, dávate tým ostatným neskutočnú výhodu kam investovať... čo myslíte, prečo Čína má dnes 100x lepší vývoj v oblasti energetiky aj elektromobility? však lebo sa pripravuje na naš green deal a potom nás bude mať v šachu 😀
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od sysell:

@260403 vieš o tom že vyrobenú elektriku musíš do…
@sysell mam 4 ročny kondenzačny kotol protherm tiger takze novy . No platim mesačne130€ plyn plus 70 elektrika spolu 200€ tabulku som.si samozrejme spravil a vychadza mi v priemere spotreba el 14kwh na den v lete a cez zimu 26kwh . Plyn od septbra do marca priemer 66kwh ostatne mesiace 0 kedže nim len kurim. Takze ak pri FV ktora vyroby el pre domacnost aj kurenie v lete viac ako potrebujem ide do baterie v zime menej ako potrebujem taham z baterie platil by som len za distribuciu a pausal povedzme stale tych istych 70€ aj tak mam usetrenych 130€ za plyn alebo sa mylim? Čo som si pozeral zatial len informačne tak 9kw FV za rok v priemere vyroby 10,4Mwh energie moja spotreba el. rocne vychadza na 5Mwh takze ak zabzpecim kurenie ktore mi v zime zoberie cca dalsich 5Mwh mal by som v podstate platiť len poplatky za distribuciu a paušal alebo sa mylim ?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od dexter89:

@260403 v prvom rade si založ excel. tabuľku a sl…
@dexter89 Absolútne súhlasím. Atómových elektrární ani zemného plynu sa tak skoro nevzdáme. A tým skoro nemyslím rádovo v rokoch ale v desiatkach rokov. Pre kompletnú "elektrifikáciu vykurovania" stavebných objektov resp. domácností na území EU by sme museli vynaložiť pre mňa nepredstaviteľné peniaze do infraštruktúry + rozhodne by na to ako zdroje energie nestačili solárne či veterné elektrárne - toto dokáže momentálne len energia z jadra a ešte dlho to takto bude. Pokiaľ nedostaviame pár desiatok atómiek alebo nevymyslíme a nedáme do prevádzkového stavu nejaký nový druh zdroja energie, tak budeme naďalej využívať zemný plyn a uhlie. S týmto ani trúbenie z Brusela nič nenarobí. Môže to len kúsok korigovať.
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?