Aký elektrický kotol do starého domu

Profilova fotka
Pekný deň priatelia Možno si poviete, že som šarlatán, ale skúsim to. Chcem si dať do starého dvojgeneračného zrekonštruovaného (strecha a zateplenie) domu ako zroj vykurovania elektrický kotol. Radiátory mám staré rebrové a v podstate vykurovanie je riešené samospádom. Preto mám otázku aký kotol lebo v tej ponuke sa neviznám a nechcem kupovať mačku vo vreci. Za prípadnú radu vopred dakujem
Odpovedať
Chces tu kocku temperovat, alebo tam existovat? Ak tam chces existovat a mas zbytocnych 2000E na vykurovaciu sezonu, kludne si tam el kotol kup. Predpokladam, ze nevies ani tepelne straty objektu, takze cim vykonnejsi tim lepsie.
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od rkorba:

Chces tu kocku temperovat, alebo tam existovat? A…
@rkorba ono momentálne ma stojí vykurovacia sezona cca 1200 - 1500€ a ono pozabudol som napísať, že je to dvojdom a tak to nieje až taká katastrofa. Preto hľadám info aký kotol, výrobca a podobne na čo si dať pozor atd
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od hotspaces:

@rkorba ono momentálne ma stojí vykurovacia sezon…
@hotspaces aký tam máš teraz zdroj tepla? S Protherm Raja/Ray nič nepokazíš. Ale prekúriš aj gate...
Odpovedať
Tu jednoznačne kondenzačny kotol...
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od megdesign:

@hotspaces aký tam máš teraz zdroj tepla? S Proth…
@megdesign teraz má starú pec Dakon a kúrim rašelinovými briketami
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od hotspaces:

@megdesign teraz má starú pec Dakon a kúrim rašel…
@hotspaces plyn tam nieje?
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od megdesign:

@hotspaces plyn tam nieje?
@megdesign je na konci ulici, ale susedia nedovolia prekopať - chcel so plyn v zásobníku, ale všetci sa na to stažujú (transparentnosť) dodávateľa a podobne
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od hotspaces:

@megdesign je na konci ulici, ale susedia nedovol…
@hotspaces Počkaj do konca roka, až sa dozvieme nedotovane ceny EE. Zo sezony za 1200-1500 tipujem tak 2500-3500. Pozri si ceny elektriny v Cechach napriklad.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od hotspaces:

@megdesign je na konci ulici, ale susedia nedovol…
@hotspaces Susedia čo nedovolia prekopať? Svoj alebo obecný pozemok...?
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od dedo758:

@hotspaces Susedia čo nedovolia prekopať? Svoj al…
@dedo758 60. rokov dozadu, ked sa budovala tá rodinná zástavba tak bola ochota to svojpomocne prekopať a každému dať prípojlu, ako sa povie za česť práci. Nikto nechcel a teraz nikto už nedovolý prekopať svoj pozemok lebo majú hrdé anglické trávničky a podobne
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od hotspaces:

@dedo758 60. rokov dozadu, ked sa budovala tá rod…
@hotspaces To už potom kúrenie klimatizáciami. Je to trochu účinnejšie, ako elektrokotol. A v lete to vie aj chladiť...:-) Alebo potom spomínaná Raja...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od dedo758:

@hotspaces To už potom kúrenie klimatizáciami. Je…
@dedo758 "trochu" účinnejšie? To nemyslíš vážne, dúfam.
Odpovedať
Článok sa načítava...

Odpoveď na príspevok od hotspaces:

@dedo758 60. rokov dozadu, ked sa budovala tá rod…
@hotspaces aký "svoj pozemok"? Veď tam musí byť prístupová cesta, nejaký chodník, zelený pás a to je v 99% prípadoch obecné...
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od hotspaces:

Pekný deň priatelia Možno si poviete, že som ša…
@hotspaces jednine klimou.... secko okrem plynu ta zozerie.... kup si PERFERU od daikin.., stoji viac ako ine, ale mas velmi slusnu ucinnost...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od hotspaces:

Pekný deň priatelia Možno si poviete, že som ša…
@hotspaces ak máš kotolňu a komín, tak daj kotol na pelety, elektrika ta zožerie vysokými nákladmi v takom dome. Klímu nedávaj, to je doplnkové kúrenie...vyrazny nekomfort. A keď už tak tepelné čerpadlo by bol lepší nápad ako samotný elektrokotol.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od megdesign:

@hotspaces aký "svoj pozemok"? Veď tam musí byť p…
@megdesign sú obce kde ten zelený pás obecného pozemku nie je, je len asfaltová cesta od domu po dom, vtedy ked to stavali tam isto plyn nebol a mohlo sa tak stavať ja bývam tiež v takej ulici , ked sa prerábal vodovod celé leto cesta rozkopaná, dali nový asfalt a prišli vymeriavať kanalizáciu -kocúrkovo
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od kejsix:

@dedo758 "trochu" účinnejšie? To nemyslíš vážne, …
@kejsix Veď ma hneď nebiii ;-) Ono samotné kúrenie účinnejšie je, o to pokoj, len ide o to, koľko by tých jednotiek bolo treba a aké teda by boli vstupné náklady v porovnaní s elektrokotlom. A za akú dobu by to začalo byť efektívnejšie, ako kúrenie elektrokotlom...
Odpovedať
Profilova fotka
@hotspaces cisto elektricky kotol kupis na bazosi za 300e. napr. tento https://dom.bazos.sk/inzerat/16995627... K tomu budes potrebovat ale nejake armatury a obehove cerpadlo. Aktualny system co mas je vysokoteplotny a straty musia byt velke, treba ich odhadnut/vypocitat. Prva vec, urcite ho musis dat komplet vycistit. Tiez chybaju zasadne informacie: aky typ kotla presne mas (fotka stitku), kolko paliva minies denne (napr. pri teplote 0c), nazov obce (kvoli vypoctu vyk.sezony), kolko osob byva v dome, priprava TUV je riesena ako atd. atd. Elektrokotol je sice lacne riesenie, ale na nakladoch to bude 3-4 nasobok aktualnych nakladov pri raseline, menej ak budes len obcas temperovat (napr. 2 dni tam nie si a nie je k dispozicii kuric co naklada do kotla titanicu). Drahsie riesenie len na temperovanie su 1-2 klimatizacie, ale to uz si pri cene 1000e za kus+montaz, povezme 2500e-3000e dokopy. Vyhoda je, ze mas vyriesene aj chladenie v lete. Spotreba je oproti elektrokotlu 1/2 - 1/3. Dalsi level je tep.cerpadlo. Bazarove LG 7kw od 1800e, cez kvalitnejsiu cinu za 3500e az po vaillant/daikin za 8-10k. Len treba ratat s tym, ze aktualnu vykurovaciu sustavu musis upravit tiez, TC na vykurovanie samospadom a vysokym tep.spadom stavane nie su. Dalsia vec je co s pripravou TUV. Zacal by som vypoctom tep.strat a navrhom kurenia. Podla tep.strat vies co kupit a nekupujes macku vo vreci. Dalsie varianty podla vypoctu z prveho kroku. Z dlhodobeho hladiska, cena plynu pojde urcite hore (ale to ta zaujimat nemusi), cena EE bude stupat, ale miernejsie. Doba lacnych energii sa skoncila, ale to vravim uz od roku 2015. Dalsia moznost je PORIADNE zateplit a riesit uniky tepla ako sa len da, aby ti klesla potreba primarnej energie.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od dedo758:

@kejsix Veď ma hneď nebiii ;-) Ono samotné kúreni…
@dedo758 To mas urcite pravdu, je to individualne podla konkretneho pripadu. Ale treba rozlisit zriadovacie naklady a naklady prevadzkove, myslim si. Ak poskoci cena EE pod oddotovani, tak uspora za dva-tri roky moze byt kludne rovna multisplitu (ok, nemusi). Druha vec uz je, co potom s TUV, vsakze ..
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od mgx:

@hotspaces cisto elektricky kotol kupis na bazos…
@mgx Milan preco myslis, ze cena EE poskoci "miernejsie"? Vychadza to z nejakej analyzy? Pytam sa, lebo ked si pozriem ceny EE pre domacnosti v okolitych krajinach a tie "nase" dotovane, tak po oddotovani to musi *podla mna* vyskocit vcelku markantne. Ci mi nieco uslo?
Odpovedať
Zdravim nechcem zakladať novu temu tak skusim sa opytat tu. Byvame v RD plocha 120m2 plasove okna zatepleny. Zvazujeme FV len neviem či sa nám to uplne oplati.Takze kurime plynom mame radiatory rocná spotreba na zučtovani je 11,3Mwh len kurime plynom TUV je el.pojler sporeba na vyuctovani 4,1Mwh. Moja otazka znie ked na vykurenie minieme tych 11Mwh a vymenili by sme ze el.kotol tiež bude spotreba 11Mwh alebo to bude ina hodnota niekde som nasiel info ze by to malo byt dva krat menej. Plyn kotol je protherm tiger a el by som zvazoval protherm raja.Lebo ak by hodnota bola rovnaka spolocne by to bolo cca 15Mwh a to by 9kw FV nemala v podste navratnosť. TČ neriesim kedze na oboje peniaze mať nebudeme.FV 9kw cca 8000 a aspon zatolko by stalo čerpadlo.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od 260403:

Zdravim nechcem zakladať novu temu tak skusim sa …
@260403 nechce sa mi rozpisovat, len ti poopravym vzorec. Kurenie elektrikou je +- 3x drahsie ako kurenie plynom!
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od rkorba:

@260403 nechce sa mi rozpisovat, len ti poopravym…
@rkorba kedze to chcem riešit FV tak cena ze el. je irelevantna kedze mi ju ma zabezpečiť FV. Ide mi len o to či 11Mwh plynom na vykurenie domu bude aj 11Mwh elektrinou
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od 260403:

@rkorba kedze to chcem riešit FV tak cena ze el. …
@260403 ano, spotreboval si 11MWh energie a tu musis dodat aj elektrinou. Ked to citam tie prispevky tak naozaj nepoznaju dnes ludia ine kurenie ako plyn, elektriku, klimy a tepelne cerpadlo. Vsak vyrataj si ake by si mal naklady na kurenie keby mas kotol na pelety (cistenie raz za 2-3 tyzdne). Z jedneho kg peliet mas zhruba 4,6kWh tepla. Cize spotreboval by si 2,5tony peliet. To si cenovo okolo 600-700euro za sezonu. Za mna bezkonkurencne (elektrika drahsia omnoho, plyn nemusim a ani nemame, ina moznost nie je...)
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od st89:

@260403 ano, spotreboval si 11MWh energie a tu mu…
@st89 asi to bude tym, ze sa o to nepotrebujes starat. Raz rocne servis fachcis. Kdezto pri peletkach potrebujes priestor na skladovanie, pravidelne doplnat zasobnik a cistit ako si sam napisal.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od st89:

@260403 ano, spotreboval si 11MWh energie a tu mu…
@st89 Nebsvi kazdeho robit kurica. Za rok platim plyn cca 400€ kurenie +tuv cca 180m2. Mozem osrat Tvoje pelety.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od sousedekovci89:

@st89 asi to bude tym, ze sa o to nepotrebujes st…
@sousedekovci89 ano cistit a doplnat raz za 2-3 tyzdne? to je vela prace???
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od kejsix:

@st89 Nebsvi kazdeho robit kurica. Za rok platim …
@kejsix ale plyn je uz minulost, uz to nebude take vyhodne kurenie. Tych 400euro predstavuje kolko kWh??? a potom sa mozme pobavit o cenach :)
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od st89:

@sousedekovci89 ano cistit a doplnat raz za 2-3 t…
@st89 zda sa ti to malo oproti typom kurenia kde jak je rok dlhy sa toho nechytis? A co priestor na skladovanie peletiek? To tiez nie je zanedbatelna zalezitost. Nehovoriac o tom ze pri vyraznej tlakovej nizi "pekne pozdravis susedov".
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od sousedekovci89:

@st89 zda sa ti to malo oproti typom kurenia kde …
@sousedekovci89 jedine minus je priestor - ten treba mat, priznam sa ze to by som si ani nevedel predstavit ze sa rok nechytim ...
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?