Zdravim,
riesim kupu stavebneho pozemku na uzemi CZ kde zijem. Na pozemku je z dovodu vyssej hladiny spodnej vody a ilovitej nie uplne stabilnej pody postupovat trochu inak pri zakladani stavby viz. "Studie zalozeni", ktoru dolozil predajca pozemku (stavebna firma, ktora predava dalsie v danej oblasti vacsinu so stavebnym povolenim a projektom).
Riesim ekonomicky... ci ma vobec zmysel ist do toho.
Dakujem za rady ...
@tomas_drozda u mna ked statik prisiel na pozemok povedal, ze neschvali vystavbu - il ako plastelina, vysoka spodna voda.
spravil sa geologicky prieskum - vrt a narazanie a zistilo sa, ze unosna vrstva je od 4metrov. zakladalo sa do nej na rosty a v poho - poschodova stavba.
financne to nebolo az tak moc navyse (osobny usudok + od stavebnej firmy), presne som to ale neratal.
Ako predajca, projektant, staviteľ aj užívateľ geomreží môžem doporučiť použitie dvoj a trojosových geomreží aj pod pásové základy či základovú dosku nie len pod cestami.
Geobunky sú zbytočne drahé a pokiaľ nemáte extrémne ďaleko zdroj štrkodrvy je výhodnejšie použiť 2 - 3 vrstvy gepomreží ako geobunky. Taktiež trojosové geomreže sú z titulu výhradného predajcu v CZ aj SK predražené. Treba tam dať tuhé polypropilénové dvojosové geomreže pevnosti 30/30 kN/m napr. v nasledujúcej skladbe :
- základová doska 300mm
- štrkodrva fr. 0/63 300mm
- tuhá PP GM pevnosti 30/30 kN/m
- štrkodrva fr. 0/63 300mm
- tuhá PP GM pevnosti 30/30 kN/m
- netkaná 100% PP geotextília s CBR min 1,5 kN
- rastlý terén
Pokiaľ je kam oddrenážovať spodná vrstva môže byť zo ŠD fr. 32/63 a pod. geomrežu a nad geotextíliu umiestniť drenážne trubky. Presahy geomreží cez pôdorys uvažovať o 0,5m na každej vrstve a aj pri pozdĺžnom a priečnom preložení ( nadpojení ) geomreže. Pre ťažšiu stavbu je často vhodné použiť viac vrstiev, hrubšiu vrstvu ale aj vyššiu pevnosť geomreže.
Naopak pri ľahšej stavbe ( napr. montovaný bungalov ) zvyčajne stači vrchná vrstva aj na takomto slabom podloží z geomreže pevnosti 20/20 kN/m.
Pripájam foto zakladanie oporného múru na hladine podzemnej vody a podkladná vrstva s dvojosovou geomrežou pod základovou doskou radovej zástavby.
@kosto13 Dobry den, moc dakujem za reakciu 🙂 Len otazka pokial by sa pouzilo Vami navrhovany priklad riesenia pomocou geo mriezi..., tak je stale potreba vykonat pred vystavbou "konsolidacny nasyp" ?