Stavba bez stavebneho povolenia na konkretny projekt

V jednej oblasti, kde developer robil rozparcelovanie vacsieho pozemku na mensie, vybudoval siete atd. je vraj povplene stavat na zaklade uz nejakeho predschvaleneho uzemneho rozhodnutia. Je toto vlastne mozne? Stretol sa s tym uz niekto?
Odpovedať
@ivantausk nie nie je to možné. Možné by to bolo iba vtedy ak by developer riešil vo svojom projekty všetky rodinné domy (ako samostatné stavebné objekty) a získal na ne stavebné povolenia. Podrobnosti viem vysvetliť.
Odpovedať
to je ake predschvalene? moze mat UPI a tej sa musi stavitel.drzat.
Odpovedať
@ivantausk no aj tak sa to dnes robí. Možné to je, ale nie je to legálne. Pozerám sa na také rozostavané domy z okna.
Odpovedať
@natalka13 UPI?
Odpovedať
@ivantausk Uzemno planovacia informacia. https://www.geodetky.sk/sluzba/uzemno... A pravo stavat ti dava az pravoplatne stavebne povolenie. Nic ine.
Odpovedať
Profilova fotka
@ivantausk už z názvu "územné rozhodnutie" logicky vychádza, že na základe neho nie je možné stavať. Musí byť vydané právoplatné stavebné povolenie.
Odpovedať
@ivantausk Územné rozhodnutie hovorí len to, že na danom území je dovolené stavať rodinné domy v súlade s tým územným rozhodnutím. Každý individuálny stavebník si potom musí vybaviť územné a stavebné povolenie na daný konkrétny pozemok - parcelu. Ak je to jednoduchá stavba, tak územné a stavebné konanie môže byť zlúčené.
Odpovedať
@ivantausk mozne to je, ale nebude to s kostolnym poriadkom, neznamena to, ze sa to tam moze stavat, stavebne povolenie potrebujete aj na pristresok co je drobna stavba, kazdy zasah na pozemku si to vyzaduje pokial to uz presahuje urcite vlastnosti. Na akukolvek stavbu je potrebne stavebne a uzemne povolenie, dalo by sa to v pripade, ze developer uz tie povolenia ma.
Odpovedať
Profilova fotka
Každý jeden dom ktorý sa stavia musí mať stavebné povolenie. Bez toho to jednoducho nejde. No vlastne ide ale porušujete tým zákon a môžu vám udeliť pokutu.
Odpovedať
Vsetko musi mat stavebne povolenie, inak to je porusenie zakona, bez toho sa neda, inak to je povazovane za ciernu stavbu.
Odpovedať
@danieldrabik ked je nieco na "ohlasku", je to len na nejaky konkretny projekt alebo na akykolvek projekt v ramci udajov stanovenych v uzdmnom plane?
Odpovedať
Ja len ze co presne znamena toto....
Odpovedať
Článok sa načítava...
developer ma vydane uzemne rozhodnutie na vsetky pozemky v uzemi a pokial sa stavia jednoducha stavba ktora splna podmienky UR, tak netreba stavebne povolenie, ale staci riesit povolenie stavby ohlasenim jednoduchej stavby (s realizaciou vsak treba pockat na vyjadrenie SU, ze nema proti vystabne ziadne namietky - nevydava sa klasicke stavebne povolenie)
Odpovedať
@dgerzo aha, a co je to "jednoducha stavba"? Ako potom prebieha kolaudacia ak nieje stavebne povolenie?
Odpovedať
@ivantausk kolaudacia je v tomto pripade rovnaky proces ako pri stavbe so stavebnym povolenim. Definiciu jednoduchej stavby si najdes na internete, ale v zasade je to jednopodlazna stavba s moznostou obytneho podkrovia, do 300m2
Odpovedať
@dgerzo Ste si istý, že vždy stačí iba bežné územko? ;-)
Odpovedať
Profilova fotka
@draik v 99% prípadoch treba stavebné povolenie, ale je aj taká možnosť v stavebnom zákone, že stavbu stačí ohlásiť, musí to však byť uvedené v územnom rozhodnutí. @ivantausk treba splniť podmienky územného rozhodnutia. Ak tam uviedli že stavbu stačí ohlásiť tak je to ok, ale tento postup sa v praxi veľmi nepoužíva (iba vo výnimočných prípadoch).
Odpovedať
@danieldrabik K tomu smerovala moja otázka.
Odpovedať
@danieldrabik no, takze je to mozne? 😉😉 No nic, skocim sa na to opytat na stavebny urad, tak hadam mi povedia nieco relevantne pre tento konkretny pripad.
Odpovedať
@ivantausk nepoužíva sa to, lebo sa to dá iba pri jednoduchej stavbe a tu je možné postaviť v zlúčením územnom a stavebnom konaní, čo je podľa mňa jednoduchší postup, lebo na územné konanie treba v podstate to, čo na stavebné a naviac treba potom ešte ohlášku. V tomto prípade asi developer urobil na celé územie územné rozhodnutie s rozkreslenymi domami, v ktorom bolo uvedené, že jednotlivé domy stačí už potom len ohlásiť.
Odpovedať
@dgerzo @ivantausk v územnom rozhodnutí však SÚ musí určiť, že na uskutočňovanie stavby nie je potrebné stavebné povolenie a postačí iba ohlásenie, viď. § 39a ods. 5 SZ. Kolaudácia prebieha ako pri stavbe uskutočňovanej na základe stav. povolenia.
Odpovedať
@moratibru no ide o to, ze v roznych mestach trva vybavit stavebko aj dlhsie ako pol roka... a ak by to nebolo treba, lebo to uz nejaky developer z 90% vybavil, tak je to velmi dobra uspora casu... to k tomu "nepouziva sa to, lebo...".
Odpovedať
Profilova fotka
hmm tak o tom som este nepocula, ale zas tak asi vieme vsetci ako sa developerske projekty stavaju. skoro kazde jedno bez poveolenia a cez vseliake dobre kontakty
Odpovedať
@kazmova ja chcem len legalne riesenie... a vyzera to tak, ze v urcitych pripadoch to mozne je aj bez stavebka.
Odpovedať
tak mam stanovisko stavebneho uradu... ano, mozem stavat iba na ohlasenie stavby a nepotrebujem stavebne povolenie. Stavba vsak musi splnat podmienky stanovene v zakone pre jednoduchu stavbu. Toz tolko tu k tym komentom, ze musi byt stavebne povolenie a nic ine neexistuje....
Odpovedať
Na Slovensku je možné všetko, ale inak je to takto: https://www.djsarchitecture.sk/kedy-s...
Odpovedať
@roboza vsetko je mozne vsade na svete... ale nie vsade je to aj za tych podmienok, ktore su na slovensku, legalne... a su krajiny, ktore su daleko viac benevolentne...
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?