Dobrý deň chcem sa spýtať čo je najlepšie urobiť a ako to urobiť na ulici chceme ťahať vodovod, ak ho vodárne nenatiahnu na vlastné náklady ako môžme vybabrať s majiteľmi (špekulantmi) ktorý povedia ja na to neprispejem ja to nepotrebujem a potom sa napojí, aby mu toto bolo zamedzené a keď sa bude chcieť napojiť nech prispeje, samozrejme každý má podiel na prístupovej ceste aj tí ktorý nebudú chcieť prispieť.
Musia ho natiahnuť na vlastné náklady alebo prispeje obec. Inak by to potrubie bolo len vaše a vy by ste rozhodovali komu dáte prípojku a komu nie. To by bola katastrofa.
@jean2 Nemáš pravdu. Ak je spoločný pozemok a ideš stavať vodovod, tak ten vodovod bude verejný. Lebo na to, aby si sa mohol pripojiť ty, musíš ho skolaudovať a odovzdať distribučnej spoločnosti (napr. BVS). Bez toho ťa nepripoja. A keď už raz vodovod odovzdáš distribučnej spoločnosti, tak ona rozhoduje, kto sa môže pripojiť.
@mtmratin Je to nafigu situácia, keď ostatní nechcú prispieť. Keď chceš vodu ty, tak budeš musieť ten vodovod vybudovať a ako som písal vyššie, odovzdať ho po kolaudácii vodárenskej spoločnosti na správu. Ty tým pádom stratíš možnosť rozhodovať o prípojkách. Niektorí sú vychcálci, neprispejú, ale o pár rokov, keď sa rozhodnú stavať, sa bez škrupulí pripoja na vodovod, čo iný vybudoval.
My sme budovali 130 m vodovodu s 11 prípojkami. U nás našťastie sa skladali všetci 11 majitelia pozemkov na ulici, pre ktorých sa vodovod budoval.
v pripade, ze sa nechcu skladat vsetci je fakt najlepsie, asi to spravi obec alebo teda pripadne vodarne na svoje naklady, kedze nikto so susedov nebude platit viac len preto, ze sa neposkladaju vsetci
@markus67 Obce nemajú na také projekty peniaze a vodárne nemajú záujem.
Zvyčajne si siete vybuduje investor, alebo vlastníci pozemkov. Nepoznám prípad, kedy by to urobila obec.
nooo to je tiez pravda, nik sa do toho len tak pustat nebude a to je zvacsa ta nedoriesena vec, ktora potom novym vlastnikom dost zneprijemni priebeh stavby a veci okolo
@mtmratin ak to budete budovať vy tak je tu taká možnosť, že vy si to urobíte ako prípojku - celé. Nie ako rozšírenie verejného vodovodu. Má to ale nevýhodu v tom, že vy sami sa budete musieť starať o ,, prípojku,, ( takže v prípade poruchy, vy budete musieť odstraňovať vady a pod.)
Zapodmienkovať o dovolení pripojiť sa neviete, ak to bude odovzdané vodárenskej spoločnosti.
Nie som si úplne istá, ale tak sa mi zdá, že dĺžka prípojky môže byť max 50m - to si skúste zavolať do vodárenskej spoločnosti.
Druhá možnosť je - vyskúšať vybaviť na to dotáciu. Keď budete mať hotový projekt so stavebným povolením na vodu a kanál. Žiadosť by mala podať obec. Zväčša koncom roka sa podávajú žiadosti.
@jean2 aky suhlas od tych, ktori prispeli a ku ktorym sa robi aktualne pripojka? O 5 rokov, co o 5, uz rok to bude vylucny majetok vodarni a tie si s nim budu nakladat ako ony uznaju za vhodne. Nebudu si od nikoho pytat suhlas. Preco? Aky by tam bol pravny dovod?
Takze mi chcete povedat, ze pokial si mi budeme robit pripojku na vodovod. Vodovodnu sachtu na zaciatku jedneho z dvoch pozemkov (dole pod kopcom) a potom tahat 100 metrov (cca.) cez nas pozemok na dalsi na ktorom ideme stavat, tak akoze tu spodnu sachtu prevezmu vodarne a odtial sa uz moze ktokolvek napojit?? To nemyslite vazne... Ved ked to ideme stavat v nasej rezii, platit pretlak od cestu atd. Tak to sa tam potom moze ktokolvrk napojit??!!!
@zita19 Neviem ako je to keď sa ťahá vodovod cez ulicu ale vodovodnú prípojku k domu urobia vodárne iba vtedy ak súhlasia všetci spoluvlastníci pozemku , pokiaľ tam nejaký sú.
@jean2 este stale nechapes? Tu vetvu na ulici si odfinancuju ti vlastnic, ktori sa na vodovod chcu pripojit. Po zbudovani ju odovzdaju vodarnam, stane sa vlastnicstvom vodarni a o kazdej dalsej ziadosti na pripojenie na tuto vetvu uz budu rozhodovat vodarne, nie ti, ktori dali na nu peniaze.
Co ty tam moces nejakych spoluvlastnikov pozemku? Akych? Aky pozemk vlastnia?
Riešenie by mohlo byť, že si vlastníci / záujemcovia o vodovod založia firmu, napr. s.r.o. (keďže fyzická osoba nemôže vlastniť verejný vodovod a kanalizáciu) a cez ňu zainvestujú do vybudovania vodovodu a následne odovzdajú na prevádzkovanie vodárenskej spoločnosti. Nie do majetku, len na prevádzkovanie. Vtedy by myslím mali mať vplyv na udeľovanie súhlasu pre budúcich záujemcov o pripojenie.
Otázne je, či náklady na fungovanie danej firmy (účtovníctvo a iná byrokracia) nebudú veľké v porovnaní s očakávanými príjmami od budúcich záujemcov o pripojenie sa na vybudovaný vodovod.
To či sa môže vybudovať len prípojka alebo to musí byť rozšírenie obecného vodovodu, to aj tak myslím určia vodári (vzhľadom na územný plán obce v danej lokalite, priestor na prípadne ďalšie prípojky na danom mieste a pod.)
V prípade nutnosti budovať verejný vodovod treba byť pripravený na technické požiadavky zo strany vodárov: dimenzia potrubia, hrúbka steny potrubia, možno aj požiarny hydrant a pod.
V našom prípade sme sa rozhodli odovzdať vodovod obci za 1 EUR - aj tak bol budovaný na ich pozemku a ostatný vodovod v danej lokalite vlastní tiež obec.
@mey8@jean2@zita19 Vidím, že tu už miešame rôzne veci dohromady a potom nevieme nájsť spoločnú reč.
Skúsim to nejako zhrnúť.
Je rozdiel vybodvať jednu individuálnu prípojku pre jeden dom a budovať verejný vodovod, na ktorý sa môžu napájať viacerí vlastníci domov.
Pri individuálnej prípojke stačí súhlas vodárni, určenie bodu napojenia, projekt napojenia a vlastník na vlastné náklady vybuduje (alebo mu to spravia vodári) prípojný bod, urobí si šachtu a má vodu. Prípojka po vodomer je vlastníctvom vodární a od vodomeru vlastníka. Vodomer by mal byť max. 1 meter od hranice pozemku, takže nemôže byť vybudovaný mimo pozemku vlastníka.
Ak sa ide budovať vodovod, na ktorý budú napojení viacerí vlastníci pozemkov, tak to už bude verejný vodovod. DAjme tomu, že sa bude budovať na súkromnej ulici, kde je niekoľko spoluvlastníkov parcely ulice. Ideálne by bolo, keby stavebníkmi boli všetci spoluvlastníci. Ak nie, tak stavebníci musia mať súhlas od všetkých spoluvlastníkov pozemku na to, aby tam mohli realizovať stavbu,
Urobí sa projekt, vybaví stavebné povolenie, vybuduje sa vodovod, prípojky a skolauduje sa to, Po kolaudácii stavebníci - investori odovzdajú takto vybudovaný vodovod vodárňam (správcovi vodovodu). Tam už vlastníci pozemkov nič neodsúhlasujú, odovzdávajú to investori - stavebníci. Po odovzdaní je vybudovaný vodovod majetkom vodární a tie rozhodujú, kto sa tam môže a nemôže napojiť.
Takže ak iné osoby, ktoré neboli investormi, požiadajú o pripojenie, teoreticky im vodárne môžu povoliť pripojenie a pritom sa nemuseli vôbec podieľať na výstavbe.
@julys Neviem, či je to tak jednoduché, ako opisuješ - že založiť s.r.o.. Lebo my sme teraz v takom štádiu, že po vybudovaní sme odovzdali vodovod, ale kanalizácia je stále naša. Chceli sme kanalizáciu odovzdať mestu, ale sú tam nejaké obštrukcie, ktoré tomu bránia. Preto podľa zákona 442/2002 o verejných vodovodoch a kanalizáciách sme povinní, ako vlastníci si zazmluvniť správcu, ktorý nám tú kanalizáciu bude spravovať. Musí to byť odborne spôsobilá firma a myslím, že aj na správu vodovodu by to musela byť odborne spôsobilá firma. Takže nestačí založiť len "nejakú" s.r.o.-čku na správu.
Keby sme to odovzdali mestu, tak vlastníkom kanalizácie by bolo mesto, ktoré má s firmou Vodárne a kanalizácie mesta Stupava zmluvu o správe kanalizácií.
Teraz ale porušujeme zákon, lebo ako vlastníci nemáme správcu kanalizácie a môžeme dostať z okresného úradu pokutu za porušenie povinností vlastníka kanalizácie.
@mey8 Tvoja situácia je zase iná. Predpokladám, že ty máš na mysli individuálnu prípojku. Keď píšeš o začiatku pozemku, predpokladám, že to je tvoj pozemok.
Tebe určia vodárne bod napojenia, z ktoré sa pripojíš iba ty. Na svojom pozemku spravíš šachtu s vodomerom a kam či ako ďaleko po svojom pozemku potom ťaháš vodu je vodárňam jedno. Ak máš pozemok dlhý 500 metrov, kľudne si môžeš natiahnuť potrubie cez celý pozemok - tam sa ti už nikto nemôže napojiť. Lebo to je ZA vodomerom, čo už je tvoj majetok.
Keby si aj to potrubie ťahala cez cudzí pozemok a máš súhlas jeho majiteľa, je to stále tvoj vodovod a nikto iný sa nemôže napojiť, ak to bude za vodomerom.
ďakujem všetkým za reakcie 🙂 takže špekulant má výhodu ak to chápem dobre ale našiel som aj takú možnosť ako združenie vlastníkov vodovodu na finstate, tak oni možno niečo podobné riešili, ale jedno je isté vodárne to samé určite nevybudujú 😄
@chrobak7 Ale ja som nepísal, že založiť s.r.o. kvôli prevádzkovaniu vodovodu a kanalizácie - to by bola iná káva, na to získať oprávnenia. Ale len preto, aby sme to my, FO ako majitelia s.r.o.-čky (tí, čo do toho zainvestovali), mohli vlastniť, keďže verejný vodovod nemôžu pokiaľ viem vlastniť FO. A my, ako s.r.o.-čka by sme daný vodovod a kanalizáciu dali do prevádzkovania oprávnenej osobe, t.j. vodárom. Rovnako, ako dáva napr. do prevádzkovania vodárom obec.
My, ako s.r.o., by sme naďalej ostali vlastníkmi a tým pádom by sme myslím mali mať právo ovplyvniť podmienky, za akých sa na náš vodovod niekto napojí alebo nenapojí.
Samozrejme, ako som písal, v tom prípade treba počítať s nákladmi na prevádzkovanie s.r.o.čky a zrejme aj s nákladmi na prípadné opravy.
@julys Asi máš na mysli dať do správy, nie do prevádzkovania.
To by si musel nájsť firmu, ktorá ti bude robiť správcu vodovodu. Ja som skúšal nájsť správcu pre kanalizáciu. Bezúspešne. Mestská správa kanalizácií robí správu len tým úsekom, ktoré sú v správe mesta. A iné firmy sa do správy nehrnú. Niekde robí správu developer, ktorý kanalizáciu staval, ale on nebude spravovať cudzie úseky.
Správcu tak ľahko nezoženieš. A ak to chceš riešiť cez správu, tak to môžeš vlastniť aj ako fyzická osoba. Aspoň kanalizáciu určite, neviem, či aj vodovod.