Odpoveď na príspevok od nikiki29:
Ahojte, chceli by sme kúpiť pozemok. No jeden z v… @nikiki29 Je to nejaký divný popis. Ak tam máte záložné právo vlastníka C a D a oni chcú predať pozemok, tak prv nech si to záložné právo vysporiadajú. Jasne, že chcú predať, veď predajú to s ťarchou, ktorá by prešla na Vás. Oni prestanú platiť nejaký svoj úver a vy budete za nich platiť dlhy alebo prídete o pozemok. Prv by som riešil výmaz záložného práva. Taký pozemok so záložných právom ani nehľadajte, pokiaľ nie je urobený výmaz. Keď už bude záložné právo vymazané spravte ďalší krok a riešte predkupné právo. Pokiaľ si vlastník C a D neuplatní dané predkupné právo voči vlastníkovi A, tak si to nechajte spísať a overiť u notára, aby následne neprišiel s tým, že A predal Vám svoj podiel bez toho aby mu bolo predkupné právo ponúknuté a napadne to na súde. Čiže najprv by som riešil vlastníka C, od ktorého ste nejak pozornosť upriamyli na vlastníka A, ktorý je v tomto ten najmenší problém. Ak poriešite vlastníka C a D, tak potom riešte vlastníka A. Pokiaľ ide o vlastníka A, tak on ak chce užívať následne pozemok po predaji, tak vlastne ho chce do nájmu. Prípadne ho nechce vôbec ani predať? Neviem nedá sa to z Vášho príspevku zistiť, ale ak jednoducho on chce pozemok využívať tak sa môžete postaviť na hlavu, nepredá Vám ho. Druhá varianta je, že ho predá ale bude ho na základe nájomnej zmluvy využívať, čím Vám znemožní ho užívať tiež.Odpoveď na príspevok od fero1821:
@nikiki29 Je to nejaký divný popis. Ak tam máte z… @fero1821 záložné právo vzniklo v dedičskom konaní. A, C, D sú bratia. Pozemok po rodičoch bol dedený zo zákona na tretiny, neviem prečo je to v LV uvedené takto a nie ako traja samostatní vlastníci (plus vlastník B ktorý s tým nemá nič spoločné). Na pozemok nie je dlh, úver, či iná ťarcha okrem tohto čudne zapísaného dedičského podielu... Prostý výmaz záložného práva nebude asi možný, tým pádom by sa C a D zriekli svojej časti pozemku v prospech A, či to zle chápem? No práve vlastník A je najväčší problém, on to vôbec nechce predať. A my teda nevieme, či vôbec vlastníci C a D môžu uvažovať o predaji, keďže sú podľa LV len ťarchou. Alebo teda ako by sa to dalo urobiť aby to predať mohli... Problém je ten, že iný pozemok aktuálne nepripadá do úvahy. Buď toto alebo nič. S vlastníkmi B, C a D máme totiž extrémne výhodnú dohodu.Odpoveď na príspevok od nikiki29:
Ahojte, chceli by sme kúpiť pozemok. No jeden z v… @nikiki29 kým nebudú súhlasiť všetci, tak je to zbytočné riešiť. Ten A má v podstate 2/7, keby zvyšné časti sú na tých C a D. Ale pokiaľ nebude chcieť predať, tak sa dá odkúpiť len tých 5/7 a teda bez vlastníctva celého pozemku to nemá význam na stavbu alebo bývanie, keďže on bude mať rovnaké právo to využívať.Odpoveď na príspevok od marsdm:
@nikiki29 kým nebudú súhlasiť všetci, tak je to z… @marsdm no, toho sme sa báli... čiže úplne teoreticky máme 5/7 a reálne máme 💩Odpoveď na príspevok od nikiki29:
Ahojte, chceli by sme kúpiť pozemok. No jeden z v… @nikiki29 Na predaj treba dve strany - predávajúceho a kupujúceho. Ty si kupujúca, A je predávajúci. A nechce predať. Tam to končí - k predaju pozemku nepríde. Hľadajte iný pozemok. To, aké záväzky má A voči iným dvom osobám je v tomto momente úplne jedno. Vlastníkom je osoba A a tá pozemok chce využívať. Jedine keby A chcel pozemok predať, tak najprv musí osloviť C a D a v podstate aj B, lebo aj on má predkupné právo zo zákona. Keby všetci odmietli od A kúpiť, potom by A mohol predať pozemok tebe.Odpoveď na príspevok od nikiki29:
Ahojte, chceli by sme kúpiť pozemok. No jeden z v… @nikiki29 Pri kúpe, ako kupujúci, nemáš na nič nárok ! Môžeš len "prosíkať" predávajúceho a všetci musíte dodržať literu zákona.Odpoveď na príspevok od fero1821:
Nemôžete mi napísať a poslať LV do správy? Jeho f… @fero1821 pošlem do správy link na zbgisOdpoveď na príspevok od petersd:
@nikiki29 Pri kúpe, ako kupujúci, nemáš na nič ná… @petersd myslela som nárok napríklad vlastníkov C a D, keďže je to ich dedičský podiel. Nie môj nárok 😊Odpoveď na príspevok od chrobak7:
@nikiki29 Na predaj treba dve strany - predávajúc… @chrobak7 nie je úplne jedno aké záväzky má A voči C a D... keďže takto posteveným LV ich v podstate obral o dedičský podiel a právo s ním narábať.Odpoveď na príspevok od nikiki29:
@chrobak7 nie je úplne jedno aké záväzky má A voč… @nikiki29 Teba do toho ale teba nič nie je. To sú ich vzťahy. Museli sa tak dohodnúť a tak je to zapísané. Dedič A sa stal vlastníkom, v prípade predaja má voči C a D povinnosť im ponúknuť svoj podiel. V minulosti sa bežne pri dedení prededil majetok, najmä pľnh pôda, na najstaršieho dediča s tým, že zvyšných vyplatí. Bolo to z dôvodu, aby sa pľnh pôda nekúskovala. Často sa to ani nezapisovalo do LV. Takže títo vlastníci C a D majú vlastne šťastie, že to majú čierne na bielom, že pri predaji sa na nich nemá opomenúť. Celkom bežne sa stávalo, že najstarší súrodenec, vlastník, zdedený pozemok predal a ostatným ukázal dlhý nos.Odpoveď na príspevok od nikiki29:
Ahojte, chceli by sme kúpiť pozemok. No jeden z v… @nikiki29 Pokiaľ A nič nepredáva, nemáš od neho čo kúpiť. Nárok pre teba neexistuje žiadny. Máš tri možnosti: - prehovoriť A na predaj - nájsť iný pozemok - nekupovať nič :)Odpoveď na príspevok od chrobak7:
@nikiki29 Teba do toho ale teba nič nie je. To sú… @chrobak7 a keby som ja vlastník D už ma do toho niečo je? Len teoreticky sa pýtam...Odpoveď na príspevok od nikiki29:
@chrobak7 a keby som ja vlastník D už ma do toho … @nikiki29 Podľa mňa to nejako pletieš. Skúš ten LV hodiť do správyOdpoveď na príspevok od fero1821:
@nikiki29 Podľa mňa to nejako pletieš. Skúš ten L… @fero1821 poslala som vám toOdpoveď na príspevok od nikiki29:
@chrobak7 a keby som ja vlastník D už ma do toho … @nikiki29 Keby si bola vlastník D, tak máš len to záložné a predkupné právo. Ale stále nie si vlastníkom. To je rovnaké, ako keď sa pre banku zriadi záložné právo. Bez súhlasu banky (toho, v prospech koho jr záložné právo zriadené) nemôže vlastník nehnuteľnosť predať. Ale vlastní D nemôže prinútiť vlastníka A predať nehnuteľnosť jemu, alebo si robiť na ňu nároky, pokiaľ A nechce predať. A je stále vlastník s plnými právami, pokiaľ si nezmyslí nehnuteľnosť predať alebo darovať. K predaju či darovaniu potrebuje súhlas vlastníka D. Takže pokiaľ A nechce predať, vlastník D ti nijako nepomôže. Ale trochu mám pochybnosti, či je vlastník C a D definovaný na LV ako "vlastník", lebo on NIE JE vlastníkom. On asi bude určený len ako fyzická osoba. Ak ti to nevadí, pošli mi meno katastra a číslo LV do súkromnej správy, nech vidím, ako je to na LV definované. Ty ak chceš ten pozemok, potrebuješ súhlas na predaj od všetkých 4 ľudí - A, B C a D, z čoho 2 sú vlastníci.Odpoveď na príspevok od chrobak7:
@nikiki29 Keby si bola vlastník D, tak máš len to… @chrobak7 máš pravdu! C a D sú definovaní len ako fyzické osoby 😳 to sme si ani neuvedomili. Podedil to veru najstarší súrodenec... Každopádne A a ani nikto iný nemôže užívať pozemok v takomto vlastníctve. Takže jediné riešenie bude dohoda, v ktorej má A "na vrch" 🥴