Pozemok, ktorí patrí rodičom, ale dom bude môj a manželov

Dobrý deň, chcem sa spýtať. Rodičia majú pozemok a ja s manželom sme sa rozhodli, že budeme stavať rodinný dom. Pozemok zostane napísaný na nich. Ako v tomto prípade riešim výstavbu domu ak pozemok nie je náš (kto vybavuje prípojky, plán domu atď). Na aké sa vybavujú tieto veci? Ďakujem pekne
Odpovedať
Základom Stavebného povolenia je List vlastníctva k pozemku. Takže na tom pozemku môžu stavať akurát tvoji rodičia a im to bude aj patriť (a aj v prípade dedičského konania atď...)
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od frantisekca:

Základom Stavebného povolenia je List vlastníctva…
@frantisekca to vobec nieje pravda
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od sisi19:

Dobrý deň, chcem sa spýtať. Rodičia majú pozemok …
@sisi19 staci ti suhlas majitela pozemku s umiestnenim stavby. Zákon c. 50/1976 paragraf 139
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od rapidek:

@sisi19 staci ti suhlas majitela pozemku s umiest…
@rapidek Aký súhlas? Pod pojmom „iné práva k pozemkom a stavbám“ použitým v spojení „vlastnícke alebo iné práva k pozemkom a stavbám na nich“ sa podľa povahy prípadu rozumie a) užívanie pozemku alebo stavby na základe nájomnej zmluvy, dohody o budúcej kúpnej zmluve alebo dohody o budúcej zmluve o vecnom bremene, z ktorých vyplýva právo uskutočniť stavbu alebo jej zmenu b) právo vyplývajúce z vecného bremena spojeného s pozemkom alebo stavbou c) právo vyplývajúce z iných právnych predpisov d) užívanie pozemku alebo stavby na základe koncesnej zmluvy, z ktorej vyplýva právo uskutočniť stavbu alebo jej zmenu. A ktorá banka akceptuje financovanie stavby na takom pozemku? Žiadna. Bez listu vlastníctva sa nehnú.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od frantisekca:

@rapidek Aký súhlas? Pod pojmom „iné práva k poz…
@frantisekca suhlas vyjadris napriklad najomnou zmluvou, alebo vecnym bremenom. Netehaj do toho tretiu stanu - banku, ktora je sukomny subjekt a urcuje si svoje previdla. o pozicke rec nebola.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od sisi19:

Dobrý deň, chcem sa spýtať. Rodičia majú pozemok …
@sisi19 prečo? prečo do toho ťahať ďalšiu stranu pre prípad rozvodu? pozemok radšej od rodičov kúpte, alebo nech ho darujú Vám. aký má zmysel pozemok ich a dom Váš?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od janka_266:

@sisi19 prečo? prečo do toho ťahať ďalšiu stranu …
@janka_266 pozemok ešte nevlastnia 5 rokov
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od sisi19:

@janka_266 pozemok ešte nevlastnia 5 rokov
@sisi19 a koľko im ešte chýba do 5 rokov? možno kým sa vybavia prípojky a projekt, tak to aj prejde
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od sisi19:

@janka_266 pozemok ešte nevlastnia 5 rokov
@sisi19 ale ved dan by platili, len ak by na predaji zarobili. Ak ti to predaju za rovnaku cenu, alebo daruju, tak dan neplatia...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od minoo:

@sisi19 ale ved dan by platili, len ak by na pred…
@minoo údajne ak darujú budú platiť do 5 rokov
Odpovedať
Dan sa plati zo zisku... Darovanie je bezplatne, nie je tam prijem...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od minoo:

Dan sa plati zo zisku... Darovanie je bezplatne, …
@minoo aj keď pozemok nevlastia 5 rokov? Neviete prosím pekne kde by mi to vedeli povedať? Ďakujem pekne
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od sisi19:

@minoo aj keď pozemok nevlastia 5 rokov? Neviete …
@sisi19 Pri predaji sa platí daň zo zisku, keď ho kúpiš za rovnakú cenu ako oni tak neplatíš daň. Ak ho nechceš kupovať tak ti stačí aj nájomná zmluva.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od sisi19:

@minoo aj keď pozemok nevlastia 5 rokov? Neviete …
@sisi19 na danovom urade (financnasprava.sk)... Tych 5 rokov je len oslobodenie, ktore sa vas aj tak netyka, lebo pri darovani nie je prijem, z ktoreho by mali platit dan - nedostanu peniaze z ktorych by si stat mal odkrojit... Tu mas toho vela roznych pripadov https://podpora.financnasprava.sk/083... , neviem ktory si prave Ty, ale ak sa ti to nechce citat, jednoduchsie je im zavolat/napisat
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od martosko:

@sisi19 Pri predaji sa platí daň zo zisku, keď ho…
@martosko najomna zmluva mozno staci, ale preco robit priestor buducim starostiam... Na vsetko potom robit suhlasy vlastnika, elektrarne, vodarne...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od sisi19:

Dobrý deň, chcem sa spýtať. Rodičia majú pozemok …
@sisi19 jednoznacne darovacia zmluva (aj ked ma svoje male uskalia. ako je vratenie daru.. ale tak snad to nebude Vas pripad). Presne ako pisu predo mnou... z coho by vyratali dan z prijmu, ked by rodicia ziaden prijem z darovania nemali? Alebo potom urobit kupnu zmluvu na tu istu sumu na za klade ktorej rodicia pozemok nadobudli.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od sisi19:

Dobrý deň, chcem sa spýtať. Rodičia majú pozemok …
@sisi19 Pozemok od rodičov kúpte za cenu ako ho kúpili oni. O tom ako s peniazmi naložia je medzi vami. Pochybujem, že máte na stavbu plnú sumu a banka vám v prípade hypo nedá nič, ak nebude pozemok váš. Mimo to, vylúčite aj iné prípadne komplikácie, ktoré by potencionálne mohli v budúcnosti vzniknúť.
Odpovedať
A manzelovi to nevadi, ze ma stavat na pozemku Tvojich rodicov? Ja by som do takeho pozemku nedal ani euro.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?