Obec svojvoľne zakreslila do územného plán „cestu“ na súkromnom pozemku

Čo môžu reálne robiť vlastníci pozemku okolo bytovky, cez ktorý vedie „cesta“, ktorú obec svojvoľne zakreslila do územného plánu, aby tadiaľ nemohli jazdiť cudzie autá? „Cesta“ je schválne v úvodzovkách, pretože nikto si nie je vedomý, že by bolo na ňu vydané stavebné povolenie, bola by skolaudovaná a mala by pridelené číslo. Pôvodne to bola betónová plocha zboku bytovky, ktorá slúžila pre stroje pri výstavbe. Pri „akcii Z“, keď sa asfaltovali iné cesty v obci, dal vtedajší starosta vyasfaltovať aj túto betónovú plochu vedľa bytovky. Bytovku a priľahlý pozemok vtedy vlastnilo stavebné bytové družstvo. Neskôr si družstevníci byty aj s pozemkom odkúpili a pred 14 rokmi písomne požiadali obec o odstránenie čiernej stavby – „cesty“. Obec k tomu urobila jedno stretnutie s vlastníkmi, kde sa nič nevyriešilo. Ďalej to už nikto neriešil. Teraz sa vlastníci rozhodli, že na "cestu" osadia zábrany, aby tadiaľ nechodili cudzie autá. Na to upozornili obec a vyzvali ju, aby na oboch koncoch cesty osadila značku „slepá ulica“. Obec spravila stretnutie s vlastníkmi, aby danú situáciu nejako vyriešilli. No a prišlo k veľkému prekvapeniu, keď im bolo povedané, že pred 16 rokmi obec „cestu“ zahrnula do územného plánu. Nikoho z vlastníkov na to neupozrnila a nežiadala k tomu ani žiadny súhlas. Proste úplne svojvoľne zahrnula súkromný majetok do územného plánu (byty aj s pozemkami už boli vtedy odkúpené a vlastníci už mali vytvorené spoločenstvo vlastníkov bytov), resp. neexistujúcu cestu. Irónia je, že o dva roky neskôr, keď vlastníci žiadali o odstránenie čiernej stavby – „cesty“, nikto im nepovedal, že tá „cesta“ je zahrnutá v územnom pláne. Otázka je, že či aj napriek tomu, že „cesta“ je zahrnutá v územnom pláne, môžu vlastníci na ňu (na ich pozemku) osadiť zábrany, aby tadiaľ nechodli cudzie autá? Alebo ako majú túto situáciu riešiť, aby sa zabránilo prejazdu áut cez súkromný pozemok? Lebo obec ju teraz považuje za cestnú komunikáciu. Lenže tá „cesta“ ide len pol metra od bytu na prízemí a už niekoľkokrát do bytovky niekto napálil. Osadením zábran nikomu nebude bránené v prístupe na jeho pozemok. Vlastníci požiadajú o vyňatie (vymazanie) cesty z územného plánu, ale to môže trvať roky a oni potrebujú rýchle riešenie. Prosím, neriešte, že to mali riešiť už dávno. Vtedy neboli ničím tlačení, ale teraz sa zmenila situácia.
Odpovedať
1
2

Odpoveď na príspevok od helenus:

Čo môžu reálne robiť vlastníci pozemku okolo byto…
@helenus Ľudskou rečou povedané, plán je iba plán - návrh. Obec ako spoločenstvo/komunita si niečo spoločne do budúcna planuje, že ako bude využívať svoje územie. Ten proces má ale svoj postup, pričom každý jeden dotknutý subjekt môže vyjadriť svoje námietky. Ak toto ste počas procesu tvorby ÚP ako vlastníci podcenili a ÚP je už aj schválený, značne sa Vám obmedzili Vaše manevrovacie možnosti. Napriek tomu opakujem, ÚP je však stále "len" plán, v podstate on majetkoprávne nič nerieši a Vy stále ešte máte možnosť bojovať za svoje vlastnícke práva a oprávnené záujmy.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od helenus:

Čo môžu reálne robiť vlastníci pozemku okolo byto…
@helenus Rozhodujúce je, či je to iba v územnom pláne obce navrhnuté ako cesta s tým, že reálne na liste vlastníctva to zatiaľ je Vaše vlastníctvo a vedené ako Váš pozemok napr. záhrada, no nič zatiaľ tadiaľ nejazdí alebo už reálne došlo k stavbe cesty bez súhlasu vlastníkov kadiaĺ jazdia autá. To by som riešil prv. Ak je to zatiaľ len plán a nič tam nie je vybudované, tak je to ok zatiaľ. S tým, že jednoducho ak nastane výstavba treba voči tomu vystúpiť. Horšie je ak na súkromnom pozemku spraví obec cestu bez súhlasu, ale to tiež by ste mali vedomosť, že tam stavia a mali ste možnosť voči tomu vystúpiť. Každopádne pri územnom pláne, ste mali možnosť pripomienkovať a nesúhlasiť s návrhom, ak ste to neurobili ak tým bude mesto alebo obec oponovať, no nemôže len tak stavať na cudzom, pokiaľ to nevyvlastnia. Malo by dôjsť najprv k vysporiadaniu pozemkov.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od petersd:

@helenus Ľudskou rečou povedané, plán je iba plán…
@petersd Ďakujem za odpoveď, ale potrebujem niečo konkrétne, ako majú vlastníci bojovať za svoje práva. Či napr. môžu dať na neexistujúcu cestu na svojom pozemku zátarasy bez toho, aby s tým mali problémy.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od fero1821:

@helenus Rozhodujúce je, či je to iba v územnom p…
@fero1821 Ďakujem za odpoveď. Ako som písala vyššie: bol to vybetónovaný pozemok vedľa bytovky pre stroje, ktoré stavali bytovku. Keď tam obec dala asfalt, bytovku aj s pozemkom vlastnilo bytové družstvo. Pokiaľ viem, tak na cestu treba stavebné povelenie a kolaudačné rozhodnutie. Nevieme o tom, že toto by sa niekedy udialo a pochybujem, že by takúto cestu niekto skolaudoval, keďže reálne ide pol metra od bytovky (vraj cesta musí byť 3 m od stavby). Takže to považujeme za čiernu stavbu obce na súkromnom pozemku.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od fero1821:

@helenus Rozhodujúce je, či je to iba v územnom p…
@fero1821 Na liste vlastníctva je pozemok vedený ako "zastavaná plocha a nádvorie" a spôsob využívania pozemku je "pozemok, na ktorom je dvor". Nie je tam žiadne vecné bremeno/ťarcha, čo sa týka prejazdu/prechodu cez pozemok.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od helenus:

@fero1821 Na liste vlastníctva je pozemok vedený …
@helenus Neviem ako to reálne vyzerá vy vravíte, že vybetonovaný pozemok. Ale uvádzate, že slúži ako cesta. Cestu si predstavuje inak.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od helenus:

Čo môžu reálne robiť vlastníci pozemku okolo byto…
@helenus A tú "cestu" kto využíva? Ide sa okolo vašej bytovky k iným pozemkom? Je k tým pozemkom aj iný prístup než len okolo vás. Územný plán sa môže meniť, čiže môžete dať návrh na doplnok alebo zmenu územného plánu, nech ten pozemok znovu v ÚP prekvalifikujú a cestu odtiaľ vyhodia.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od helenus:

Čo môžu reálne robiť vlastníci pozemku okolo byto…
@helenus A ešte k tomu svojvoľne - obec to urobila na základe nejakých požiadaviek - či už od občanov alebo poslancov. Treba sa o dianie v obci aj zaujímať, územný plán je náročný administratívny proces, tam verejné prerokovanie, všetko visí na úradnej tabuli, občania majú právo dávať námietky a pripomienky, takže sa to nedá robiť pod rúškom tmy.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od moratibru:

@helenus A tú "cestu" kto využíva? Ide sa okolo v…
@moratibru Ako píšem v úvodnom príspevku: osadením zábran nikomu nebude bránené v prístupe na jeho pozemok. Každý vlastník okolitých pozemkov/budov bude mať prístup. Územný plán sa meniť bude, to na stretnutí povedala obec. A tiež povedala, že to môže trvať roky. Po "ceste" (schválne v úvodzovkách, pretože nikto nevie, že by ten kus asfaltu mal vydané stavebné povolenie a bol skolaudovaný ako riadna cesta) chodí a jazdí celá obec a aj cezpoľný.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od moratibru:

@helenus A ešte k tomu svojvoľne - obec to urobi…
@moratibru Ďakujem za odpoveď, ale teraz nijako nepomôžu rady, že sa vlastníci mali zaujímať, keď sa to stalo pred 16 rokmi. Na stretuní na obci bolo povedané, že územný plán sa robil asi takým spôsobom, že sa urobila nejaká snímka zhora a zakreslilo sa do neho, čo bolo vidieť.
Odpovedať
Ak je to vedene na katastri ako dvor, ktoreho ste vlastnikmi vy nemoze ist o ucelovu komunikaciu. Tj postavte tam kvetinace krb preliezku. Otazka pri tom asfaltovani - suhlasilo druzstvo s tymto? Najlepsie najst pravneho zastupcu popr poradit sa na stavebnom urade ale nie obce ale kraja
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od abocinm:

Ak je to vedene na katastri ako dvor, ktoreho ste…
@abocinm Ďakujem za odpoveď. Nevieme, či s asfaltovaním súhlasilo bytové družstvo. Stalo sa to pred cca 30 rokmi. Vlastníci chceli dať na kraje pozemku zátarasy, ale boli upozornení, že by mohli mať z toho problémy, ak by do zábrany niekto vpálil autom. Ten pozemok ľudia desaťročia využívali na prejazd autom alebo peši a nevedia, že je to súkromný pozemok.
Odpovedať
Článok sa načítava...

Odpoveď na príspevok od fero1821:

@helenus Neviem ako to reálne vyzerá vy vravíte, …
@fero1821 Skúsila som to nakresliť. Žltá je bytovka (hnedá je vchod), šedá je pozemok okolo bytovky, čierne sú cesty, ktoré sú väčšinou na obecných pozemkoch. Pred bytovkou (pred vchodom) je vybetónovaný kus pozemku, ktorý teraz slúži ako parkovisko. Na pravej strane je tiež kus vybetónovaného pozemku a je o trochu širší ako modrá plocha a siaha zarovno k spodnej hranici pozemku. Modrá plocha je asfalt, ktorý dala na pozemok obec. Biely štvorec napravo od bytovky je susedná bytovka.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od helenus:

@fero1821 Skúsila som to nakresliť. Žltá je bytov…
@helenus Ak správne chápem vadí Vám modrý pás. Ale čo píše na liste vlastníctva? Nezaujíma ma zastavaná plocha a nádvorie ale zaujíma ma číslo parcely na ktorej je tento modrý pás a spôsob využitia, ktorý je na liste vlastníctva zapísaný. Ku každej parcele tam máte popis parcely, že na čo slúži a taktiež by tam malo byť popísané, či je na ten parcele niečo postavené.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od fero1821:

@helenus Ak správne chápem vadí Vám modrý pás. Al…
@fero1821 Sú to dve parcely: jedna je bytovka (žltá), druhá je šedá (dvor). Modrý pás - "cesta", ide cez šedú parcelu "dvor", nemá žiadne vlastné označenie. Na šedej parcele (dvor) nie je zapísaná žiadna stavba.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od helenus:

@fero1821 Skúsila som to nakresliť. Žltá je bytov…
@helenus Keď ste sa pustili do boja tak bojujte a držím Vám palce. Ja by som postupoval asi takto: 1. Upozornil by som listom obec, že táto časť miestnej komunikácie ide po Vašom pozemku, zmienil by som sa aj o čiernej stavbe a vyzval by som ich, aby zjednali nápravu. (písomne, doporučene) 2. Zareagujú, ako zareagujú, možno sa Vás budú snažiť aj niečim zastrašiť, to je jedno. Potom by som poslal ďalší list, ako výzvu č. 2 aj s dovedkom, že budete musieť Vy chrániť svoj majetok a využívať ho v súlade s jeho určením. 3. Kľudne si na hranicu, resp. na svojom pozemku dajte kvetináče, betónové podvaly a pod., dajte nápis "SÚKROMNÝ POZEMOK". Ak chcete byť tolerantní voči spoluobčanom, tak ich označte hoc aj výstražným trojuholníkom. Súčasne zašlite stavebnému úradu podnet na odstránenie čiernej stavby (asfaltky) z Vášho pozemku. Podobných prípadov je na SK spusta. Vlastníci si navozili na svoj pozemok betónové zátarasy a nikto nič nezmohol, a musel sa s nimi len dohodnúť. Pritom mnohokrát sa jednalo o prístupy ku verejným zariadeniam, napr. k cintorínom, letisku a pod....
Odpovedať
@helenus Môj názor je taký, že ten asfaltový pás ako vravíte robený pred 30 rokmi, čiže neplánovalo sa to ako cesta, ale začalo sa to tak využívať každým dookola. Pravdepodobne na liste vlastníctva to je zapísané len ako zastavaná plocha a nádvorie bez iného využitia (ale to si skontrolujte, či to tak je, ak tam je, že verejná komunikácia tak máte smolu). Treba nájť na liste vlastníctva využitie je tam také i-čko kde su tie informácie uvedené. Čiže ak je to tak ako vravím, že to nemá žiadne zvláštne využitie podľa platného listu vlastníctva, tak môžete to aj zatarasiť. Samozrejme ak ste vlastníkom. To čo má plánovaný územný plán je síce pekné, ale musí sa to premietnuť aj do právneho stavu na liste vlastníctva. Čo však tak nie je zatiaľ. Pre istotu mi ale dajte mesto kde to je, číslo listu vl. a kde nájdem bytovku môžem pozriet na ten list vlastníctva. Napíšte ulicu aj čislo bytovky. kludne do spravy
Odpovedať
Pozrel som si to. No ono je to tak, že je to klasická asfaltová ulica, ktorá slúži verejnosti, ako ste vravela asi už 30 rokov. Nikomu to doteraz nevadilo a ťažko si viem predstaviť, že to obec len tak uzevrie ako slepú ulicu. Kebyže sa to riešilo vtedy tých 30 rokov späť tak je to aspoň aktuálny problém. Riešenia moc nemáte. Buď budete naliehať na obec rôznymi podaniami nech sa to prerokuje na obecnom zastupiteľstve, že nechcete, aby tam bola cesta, keďže podľa listu vlastníctva je to dvor a je v súkromnom vlastníctve, čím ak to odsúhlasia, tak môžu odsúhlasiť to, že jednoducho sa zakončí cesta napr betónovými kvetináčmi. Ak ale súhlasiť nebudú, tak jediná možnosť je ísť súdnou cestou, aby súd rozhodol o tom, že sa nejedná o cestu, ale dvor, teda nemá tam cesta čo robiť a vy si to môžete napr. oplotiť. Vaša otázka znela tak, či môžete to jednoducho zabrať. No aj keď podľa listu vlastníctva to je Vaše a nieje to komunikácia, tak musíte rešpektovať podľa môjho názoru doterajšie práva ostatných, ktoré boli zaužívané niekoľko rokov, preto vravím. Buď naliehať na zastupiteľstvo aby o tom hlasovalo a aby ste sa toho zúčastnili, hlavne vlastníci. Alebo súdne. Taktiež by bolo dobré, aby sa k tomu pridalo čo najviac vlastníkov tejto bytovky. Pokiaľ budete iba dvaja tak šance sú menšie. Urobiť na hulváta zatarasy môžte ale počítajte s tým, že reakcia nebude robrá a napr. aj niektorí vlastníci bytovky môžu tu cestu využívať a akurát si tak poškodíte vzťahy naokolo. Ale samozrejme stále to podávať v mene vlastníkov. Na konci dňa aj tak asi bude musieť rozhodnúť súd.
Odpovedať
odstranit ciernu stavbu (teda zmienenu cestu) je povinny paradoxne ten isty urad ktory uvedeny podfuk spiskal. teraz je ta cesta ich, hoci na cierno postavena, aj ked na cudzom pozemku - fizli budu pravdepodobne stat na strane obce, pokial sud nerozhodne inac. vlastnik pozemku teda nema pravo na nu cokolvek umiestnovat. to iste ako ked si niekto postavi na cudzom pozemku dom, nema vlastnik pozemku pravo mu tam ist byvat.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od ppo:

odstranit ciernu stavbu (teda zmienenu cestu) je …
@ppo Čo by sa reálne stalo, keby sa tam zátarasy dali? Pôjde niekto autom, zistí, že neprejde, tak zavolá na vlastníkov policajtov? A vlastníci povedia, OK, dajte to na priestupkové a nezabudnite napísať číslo cesty, ktorú sme akože neoprávnene zatarasili? Ktoré policajti nedajú, pretože nikto nevie o tom, že by ten kus asfaltu bol niekedy skolaudovaný ako cesta.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od fero1821:

Pozrel som si to. No ono je to tak, že je to klas…
@fero1821 S obcou (s 3 ľuďmi za obec, čo nie je ani polovica zastupiteľstva) sa rokovalo a obec chápe našu situáciu a chce dať spracovať projekt na dopravné značenie (označenie slepá ulica z oboch koncov ulice) a chcela by spraviť cestu vedľa pozemku (susedný pozemok je obecný). Ibaže len tie značky sa môžu ťahať aj dva mesiace a stále sa môže stať, že si niekto postaví hlavu a jednoducho sa ten projekt neodsúhlasí. Detto nemusí zastupiteľstvo odsúhlasiť, aby obec postavila cestu vedľa na obecnom pozemku. Ja sama si myslím, že do toho budú rýpať cudzí ľudia, ktorí ani nebývajú v okolí, a nebude ani dopravené značenie, ani nová cesta. Proste stav zostane taký aký je, lebo však čo tam po súkromnom vlastníctve, hlavná vec, že cudzí ľudia nebudú musieť zachádzať autom pár metrov, aby sa do cieľa dostali po inej ceste. Preto zisťujem, že aké možnosti majú vlastníci, čo si môžu dovoliť a čo nie. Proste aby bolo v zálohe riešenie, ak by sa po mesiaci, dvoch ukázalo, že obec s tým nič neurobí. Nie aby sa začalo hľadať rišenie až o mesiac-dva. Už sa to odkladalo dlho a teraz, keď sú vlastníci rozhodnutí problém riešiť, nech sa to dotiahne do konca. Pred 30 rokmi to nikto z vlastníkov nemohol riešiť, pretože vtedy bytovka aj pozemok patrili stavebnému družstvu. Práva tam majú len vlastníci pozemku. Nemyslím si, že by niekomu vznikli nejaké práva z dôvodu, že roky prechádzal po tom asfalte. My sme tiež chodili 20 rokov cez iný pozemok na inú cestu, kde je napr. zastávka autobusu, a keď tam vlastník postavil dom a oplotil to, nikoho nezaujímalo, že to teraz musíme obchádzať.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od helenus:

@fero1821 S obcou (s 3 ľuďmi za obec, čo nie je …
@helenus Takto pokiaľ by ste sa do toho pustili súdne asi by ste vyhrali. Ale to Vám dnes nezaručí nikto. Pokiaľ ide o obec, tak ak Vám prisľubila pomoc, že to zmenia, tak tie 2 mesiace je ešte krátka lehota. Aj keby to mali dať do roka si myslím, že sa to dá prežiť. Horší stav by bol ak by obec to nechcela riešiť alebo by Vás ťahala za nos. Vy však máte navrh v tom, že máte čierne na bielom, že ste vlastníkmi a zároveň to je dvor. Čiže ja by som to zatiaľ nehrotil a pokiaľ by sa len vyhovárali tak by som to riešil až potom. Ale je to na Vás. A nikto sa nemôže navážať ak stav je taký že vy ste vlastníkmi. Duplom ak obec rozhodne vo Váš prospech. Posledná vec. Áno ak by ste zatarasili zavolaju policajtov a bude sa to riešiť minimalne na priestupkoch kde hrozi sankcia. Ale na koneci dňa nedosiahnete nič. Keďže Vás odkážu na súd.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od helenus:

Čo môžu reálne robiť vlastníci pozemku okolo byto…
@helenus ahoj. Pozri si toto. https://kosice.korzar.sme.sk/c/232364... Zachytila som to len ciadtocne takze celu historiu nepoznam. Ale dotycny oficialne poziadal povolenie na plot na svojom pozemku ale na ceste mesta. Najprv by som ziadala povolenie tam nieco postavit a potom mesto nech zbura svoju cestu.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od helenus:

@fero1821 S obcou (s 3 ľuďmi za obec, čo nie je …
@helenus Mne ešte napadlo poškodzovanie veci, tá cesta ide v tesnej blízkosti vašej bytovky, nemôže poškodzovať vašu budovu? Aj toto by mohol byť argument, možno by statik po posúdení povedal, že vplyvom premávky dochádza k otrasom a tým k narúšaniu vašej bytovky a navrhol opatrenia na zabránenie ďalšieho poškodzovania. Ale asi by ste si ten posudok museli dať urobiť vy, pochybujem, že by ste donútili obec to urobiť.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od moratibru:

@helenus Mne ešte napadlo poškodzovanie veci, tá …
@moratibru Niekoľkokrát sa stalo, že do bytovky napálilo auto. Odniesla si to elektrická skriňa a samotné autá. Teraz sa však na susedno pozemku ide stavať ďalšia bytovka, čo znamená desiatky niekoľkotonových áut. A to už v prípade havárie nemusí skončiť "len" poškodením skrine. Bytovka je už zateplená a nabúranie náklaďakom môže skončiť aj narušením statiky bytovky. Alebo aj tragédiou, keďže hneď vedľa "cesty" je byt.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od fero1821:

@helenus Takto pokiaľ by ste sa do toho pustili s…
@fero1821 Tie dva mesiace sú odhad, koľko by mohlo trvať osadenie značiek. Ako som však písala, nemusí sa to ani realizovať, keď niekto do toho začne rýpať (niekto, kto nebol na tom stretnutí s vlastníkmi). Nielen rok, ale aj tie dva mesiace môžu byť pridlhá lehota, keďže na susednom pozemku sa ide stavať bytovka, čiže tam bude jazdiť množstvo ťažkých náklaďákov. Tá "cesta" je LTT dosť široká na to, aby sa na nej obišli dve osobné autá, nie tak ešte osobák s kamiónom. Niekoľkrát do bytovky napálilo osobné auto. Odniesla si to "len" rozvodná skriňa na elektriku a samotné autá. Lenže keď tam napáli naložený náklaďák, môže narušiť statiku bytovky. Minimálne zničí zateplenie. A môže sa stať aj horšie, pretože pol metra od tej "cesty" je obývaný byt (prízemný byt na úrovni cesty). Staviteľovi bolo povedané, že vlastníci si neželajú, aby autá stavby chodili po ich pozemku. Lenže zatiaľ to vyzerá tak, že keď si obec kedysi zmyslela vyasfaltovať súkromný dvor a neskôr ho zahrnúť ako cestu do územného plánu, tak majú vlasntíci smolu a budú musieť strpieť niekoľkotonové náklaďaky jazdiace pol metra od bytovky. A spolu s tým otrasy, prach a špinu.
Odpovedať
obec ale moze sukromne pozemky zahrnut do uzemneho planu, resp. im stanovit vyuzitie. od toho prave je stavebny zakon a pravomoc statu realizovat verejny zaujem. pozemky moze vyvlastnit. namietat ste mali ked sa pripravoval uzemny plan. ono len tak cestu niekomu nemozu zakreslit.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od ppo:

obec ale moze sukromne pozemky zahrnut do uzemneh…
@ppo Obec ale nemôže prísť, hodiť na tvoj pozemok kus asfaltu, potom to vyhlásiť za cestu a zakresliť ju do územného plánu. Ani verejným záujmom sa oháňať nemôže, pretože nikomu nebude bránené v prístupe na jeho pozemok.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od helenus:

Čo môžu reálne robiť vlastníci pozemku okolo byto…
@helenus pokiaľ jestvujúca plocha bola zriadená v rámci zariadenia staveniska počas výstavby bytovky, mohla byť táto odstránená bez povolenia SÚ na odstránenie (nevyžaduje sa), nakoľko už nebola potrebná lebo stavba bola ukončená. Ak je však účelné zariadenie staveniska - plochy, cesty ponechať, tak sa určí kto bude vlastníkom, správcom. Obec pred vykonaním stavebných úprav na tejto ploche ohlásila na SÚ (aj keď sama sebe), má písomný doklad? Pokiaľ nie, tak je možné považovať toto jej konanie za nezákonné. To, že v tomto mieste je v ÚP výhľadové zakreslená nejaka cesta, neznamená, že zmenou terajšieho ÚP nemôže byť vypustená z dôvodu blízkosti bytovej stavby a jej vplyvu na zhoršenie bývania..V ÚP majú byť dodržané min. vzdialenosti ciest od bytových domov.. Záleží na postupnosti v ktorých rokoch sa udiali veci okolo tohto územia..
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od janetbla:

@helenus pokiaľ jestvujúca plocha bola zriadená v…
@janetbla Bytovka bola postavená v r. 1984 alebo 1985. Asfalt tam dala obec pred cca 30 rokmi. Ak si dobre pamätám, vtedy bol stavebný úrad na okrese. Skúsim napísať na obec aj na vtedajší okresný úrad, či bola stavba "cesty" ohlásená a či bolo vydané stavebné povolenie.
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?