Keďže so stavbou nemáme žiadne skúsenosti, nechceme to pokaziť hneď na začiatku :-) Treba najprv vybrať ornicu a až potom vymerať dom a začať kopať základy? Asi áno, že?
je to kultúrna (živá) časť pôdy, jej nahradenie nie je možné. Dakedy platil predpis a pri veľkých stavbách aj platí, že ornica sa musí použiť na obnovu inej plochy. Okrem výnimočných oblastí jej ale nikde nie je 30 cm, už 20 je dosť. Ak ju môžete odhrnúť nabok, hodí sa pri konečných úpravách.
ornicu treba stiahnuť lebo tých cca 20cm - to je živá časť ktorá keď sa nevyberie tak po čase sadne a budeš tam mať dieru...veľa ludí to samozrejme nerobí , lebo chcú ušetriť... rozhodnutie je na tebe...
tým vyrokom že "ornica po čase sadne a budeš tam mat dieru" som si nie celkom ista...my sme mali černozem asi 30-40cm do hlbky... ostatne íl do 1m..ornicu sme nestahovali lebo na mieste stavby sme mali staru chatu a burali sme po nej zaklady a terasu..pri odvoze rozbiteho betonu sa čosi stiahlo.. ale moj nazor je že je to škoda..zide sa vam pri upravach...il je bohužial nanič, kým sadne je prašný a ked sadne tak je tvrdy..
Dobrý den. Ono ani není podstatné, jestli zákon v tomto případě něco říká, nebo neříká . Zdravý selský rozum a nespočetné příklady z praxe velí ornici odstranit a uskladnit k dalšímu použití při terénních úpravách pozemku. Při dokončovacích terénních úpravách se spousta stavebníků dostane do neřešitelné situace, neboť nemohou sehnat nějakou hlínu, která by aspoň trochu připomínala ornici. Čili plně se stavím za názor všech, kteří tu ornici, která navíc vzniká stovky a tisíce roků odstraní a později využijí. Osobně vím, co to obnáší sehnat 30 tater hlíny, kde by rostla aspoň tráva. Naprat ornici jako výplň pod barák je barbarství nejvyššího kalibru.
S pozdravem Laďa