Delenie pozemku SPF a následný odkup rozdelenej časti

Zdravim ma tu niekto skúsenosť s rozdelením pozemku ( Výmera parcely v m2 55279) ktorý ma v správe SPF na dve časti a následné odkúpenie jednej z nich . Ďakujem za každú jednu radu
Odpovedať
@filip_kovac A kto je vlastníkom toho pozemku, keď ju má v správe SPF?
Odpovedať
Ak je len v správe SPF, tak ho SPF predať nemôže.
Odpovedať
@draik Pripletiem sa.. A co ak je v sprave SPF, ale majitel uz zomrel a neprebehlo zrejme dedicske konanie? Resp. na katastri nie su ziadni dedicia.. Mozno hlupa otazka, ale preco sa vlastne nehutelnosti davaju do spravy pozem.fondu, ak maju majitela?
Odpovedať
Pardon moja chyba vlastnik pozemku je Slovenská republika
Odpovedať
@vercaterca treba otvorit dedicske konanie.. ale nielen k tomu pozemku ale ku vsetkemu majetku a potom sa da zmenit majitel
Odpovedať
@filip_kovac čokoľvek ideš riešiť s SPF, tak sa priprav, ze to bude trvať ROKY. My ked sme riešili, tak to trvalo cca 5 rokov. Kamoš začal riešiť v jeseni, jednak mu nikto nič nebol ochotný povedať, ked tam bol osobne, ze na vsetko ma dat žiadosť a čakať. Tak uz caka 5-ty mesiac a ešte sa nedockal. Takže ak čokoľvek vybavis skor, ako za rok, môžeš si gratulovať.
Odpovedať
@vercaterca Spravuje pôdu tzv. neidentifikovateľných vlastníkov - napr. je známe len meno vlastníka, ale už nie údaje o ňom. Rodina ani nemusí vedieť, že ich predok vlastnil nejaké pozemky.
Odpovedať
@filip_kovac V tom prípade je to ten lepší prípad. Ale ako už napísali, aj keby to SPF schválil, bude to trvať roky, kým sa to zrealizuje. Ale neviem, prečo by ti mal štát predať práve tie pozemky. Ako to chceš zdôvodniť? Ideš tam niečo pestovať?
Odpovedať
@cmelor to môžu otvoriť asi len príbuzní,nie? V tomto prípade by to asi ale nebol dobrý nápad.
Odpovedať
@vercaterca ano len dedici
Odpovedať
@draik aha jasné, to sedí..iba meno. Nič viac. Ale potom neviem, či dá z toho akosi vyjsť.. Alebo ,ak sa pôda využíva zaujemcom o prevod do jeho vlastníctva dlhšieako 10 rokov, možno vydržanim by sa dala ziskat..
Odpovedať
@vercaterca Vydržaním len v prípade, že by užívateľ pozemku preukázal, že daný pozemok od vlastníka napríklad kúpil, ale zmluva nebola vožená do katastra.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@vercaterca vyjsť sa toho vo väčšine prípadov dá. Možností je viac. Začnite pri titule nadobudnutia.
Odpovedať
@draik pri vydržaní je podmienka "dobromyseľnosť". Teda že domnelý vlastník užíva vec v dobrej viere že mu patrí. Čiže ak je tam je len náznak pochybnosti tak o dobromyseľnosti nemôže byť reč.
Odpovedať
@karol223 Ešte skúste vysvetliť na základe čoho bude "domnelý vlastník" v dobrej viere, že mu pozemok patrí.
Odpovedať
ked si sa pozrel do katastru a videl si tam ineho vlastnika ako seba, tak mi skus povedat ako preukazes dobromyselnost "svojeho" vlastnictva - teda ze si nevedel ze je to niekoho ineho 🙂
Odpovedať
@marekjahoda ja akurat riesim takyto problem resp.2.jeden ked sme kupovali dom na dvore bol dom ale fyzicky uz nestal a tak na lv zostala realitka co sme od nich kupovali dom.Ideme riesit sopu,ze ju zhodime a tu sme na katastri zistili,ze sopa je presne na tom mieste.Tak darovacou zmluvou nam realitka prepise sup.cislo.Sopa sa len opravi.2 problem na pozemku je pozemok co je vlastnikom prva majitelka.Ten pozemok vyuzivame ako celok.Ale opet to nedotiahli dokonca.Buduci mesiac sa pustam aj dotoho.Raz dva sa toto stane ked pozemky su rozkuskovane.
Odpovedať
@draik "Oprávnenosť držby a dobromyseľnosť vydržateľa Oprávneným držiteľom sa stáva ten, kto je so zreteľom na všetky okolnosti dobromyseľný v tom, že mu pozemok patrí. Z hľadiska dobromyseľnosti držby možno za právne relevantnú skutočnosť označiť len tú, ktorá má objektívne znaky titulu nadobudnutia vlastníckeho práva (napr. nadobudnutie dedením, darovaním, kúpou či výmenou). Právne akceptovateľnou je v tomto prípade aj skutočnosť, ktorá má objektívne znaky titulu domnelého nadobudnutia vlastníctva - určitá skutočnosť má síce navonok znaky riadneho nadobúdacieho titulu, chýba pri nej však niektorá stránka, ktorú objektívne právo vyžaduje pre nadobudnutie vlastníctva. Domnelým titulom môže byť napr. rozhodnutie súdu určujúce vlastníctvo pozemku, ktoré nie je právoplatné, dedičské rozhodnutie o nadobudnutí pozemku, ktorý však v čase smrti poručiteľa objektívne nepatril do jeho majetku či scudzovacia zmluva, ktorá je z niektorého dôvodu neplatná.[2] Posúdenie dobrej viery však nemôže vychádzať výlučne z hodnotenia subjektívnych predstáv. K tomu možno len dodať, neznalosť práva neospravedlňuje." Viac napríklad tu: https://www.epravo.sk/top/clanky/vydr...
Odpovedať
@karol223 Kopírovať viete, ale vysvetliť to neviete...Akonáhle má pozemok vlastníka, tak sa z toho bez nejakého nadobúdacieho titulu vyjsť nedá, zatiaľ čo Vy ste tvrdili, že "vyjsť sa toho vo väčšine prípadov dá.". Stroskotá to totiž na dobromyslenosti, ktorú je potrebné dosvedčiť dôkazmi, nielen svojim presvedčením.
Odpovedať
@draik Áno kopírovať viem. Pretože zákon má presnú formu. Titul nadobudnutia vlastníka je uvedený na liste vlastníctva. A aj keď je tam ako vlastník uvedený človek, ktorý už zomrel a pozemok, alebo jeho časť nie je prededená, tak titul nadobudnutia na liste vlastníctva je vás jediný východiskový bod. Ak chcete len vydržať (netvrdím, že vy osobne) bez dobromyseľnosti tak to - nehnevajte sa "smrdí". Ad: že sa z toho výjsť dá som myslel tak , že ak je na liste vlastníctva neznámy vlastník a potrebujete to vysporiadať tak existuje viacerom možností. Asi som sa zle, alebo nepresne vyjadril.
Odpovedať
@karol223 Čo sú tie viaceré možnosti podľa Vás?
Odpovedať
@draik @karol223 Ďakujem,že sa tým zaoberate 😊 budem.sledovatt vašu diskusiu 😉 Bolo mi povedané,že vydržať sa dá, ale tá dokázateľnosť dobromyselnosti je veľmi obtiažna. A čo ak práve takýto pozemok niekto užíva viac ako 10 rokov, nikomu to nevadí ..na LV je teda len meno bez iných údajov a je v správe PF.. tak sa asi dobromyseľnosť nedá dokázať,že.. 😁 v úmysle,že to "nikomu"nepatrí. Kedze je na Tom istom mieste písany register C ,aj E .Pod C parcelou je uvedené,,že lv nezalozeny( neexistuje záznam o vlastníikoch)v E je práve len ten záznam o mene bez údajov a správa PF.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 3 rokoch
Dobry den, pripnem sa sem s mojou otazkou. Vedla mojho pozemku je uzky pas ktory spravuje spf. Vlastni ho pani, ktorej sa mi podarilo vypatrat vnucku. Lenze ona ma dalsich 12 bratrancov, dokonca niektori ziju vo FR a vobec o nich nic nevie. Da sa to nejako prededit z SPF alebo je to stratene? Dakujem
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od radovan255:

Dobry den, pripnem sa sem s mojou otazkou. Vedla …
@radovan255 postup je nasledovný - popros vnučku aby na súd podala návrh na prejednanie novoobjaveného majetku bezohľadu na to koľko dedičov prichádza do úvahy. U nich prebehne dodatočné dedenie, dohodnú sa, na niekoho to napíšu a ten niekto ti to potom predá. SPF nič nepredá pretože vlastník má niekde dedičov.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od radovan255:

Dobry den, pripnem sa sem s mojou otazkou. Vedla …
@radovan255 Buď je to pôda vo vlastníctve štátu, alebo pôda neznámeho vlastníka - obe situácie má v správe SPF a je to tak zapísané na LV. Ak si však Ty zistil, že parcelu vlastnia konkrétne osoby, potom už je to ich a nie SPF.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od soleild:

@radovan255 postup je nasledovný - popros vnučku …
@soleild u koho prebehne dodatocne dedenie? cize francuzoc nebude treba kontaktovat?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od radovan255:

@soleild u koho prebehne dodatocne dedenie? cize …
@radovan255 o návrh môže požiadať ktorýkoľvek dedič. Ak má povedzme troch vnukov tak ktorýkoľvek z nich môže o to požiaďať pretože v návrhu uvedie kto pripadá do úvahy ako ostatný dedič a tých ostatných bude kontaktovať notár.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od radovan255:

@soleild u koho prebehne dodatocne dedenie? cize …
@radovan255 všetkých dedičov treba kontaktovať, ak na nich nemá kontakt nejaký príbuzný tak po ňom bude pátrať notár ale teda môže nastať aj taká situácia, že sa to uzavrie lebo sa všetci dediči nenájdu.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?