Darovanie pozemku od rodičov jednému synovi

Čítala som nejaké témy no predsa by som sa chcela poradiť aj s vami Manželovi rodičia mu chcú darovať pozemok za života Ide o pozemok kde svokrovci majú postavený svoj dom. Polovicu pozemku nám ponúkli aby sme tam stavali dom. Lenže manžel má aj brata. Ten momentálne nedostane zatiaľ nič, čiže predpokladám že až po smrti rodičov budú obaja dediť po rodičoch. Ale bude jeho brat dediť aj z toho pozemku kde postavíme dom alebo iba z pozemku a domu rodičov? A ďalšia otázka ako je to najlepšie urobiť Darovacia zmluva alebo kupno predajná? Z toho čo som čítala je najlepšie cez kupno predajnu zmluvu. Ďakujem
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od bestwoman:

Čítala som nejaké témy no predsa by som sa chcela…
@bestwoman Preco by mal dedit z pozemku, ktory ste dostali? Akonahle by ste ho dostali stava sa vasim majetkom a to by bolo trosku postavene na hlavu aby dedil z vasho majetku. K tej druhej otazke. Kupno-predajna zmluva ma podla vyhodu len v tom ze ked to kupite neprihliada sa na to pri dedeni. Na darovany majetok sa moze prihliadat pri dedicskom konani. Inak ked mate dobre spisanu zmluvu, idealne pravnikom, tak je jedno ci je darovacia, alebo kupno-predajna.
Odpovedať
Pozemok sa dá aj rozdeliť na viac parciel....
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od frantisekca:

Pozemok sa dá aj rozdeliť na viac parciel....
@frantisekca na rozdelenie viac parciel tam už nie je priestor
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od bestwoman:

Čítala som nejaké témy no predsa by som sa chcela…
@bestwoman dar sa zapocita do dedicstva a to dostanete menej zo zvysku
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od pitt2701:

@bestwoman dar sa zapocita do dedicstva a to dost…
@pitt2701 ok dajme tomu že to urobíme ako dar. Teda keď budú obaja po rodičoch dediť tak bude manžel o to menej teda dedit keďže dostal pozemok. Ale z čoho aká suma sa bude vypočítavať pri dedeni? Keď to bola záhrada bez domu alebo potom keď tam uz bude stáť dom a cena pozemku bude vyššia tým pádom?
Odpovedať
Neuviedli ste či ide o jednu väčšiu parcelu alebo dve menšie a tú druhú Vám ponúkli. Neviem prečo by mal byť problém ak ide o jednu väčšiu parcelu, zavolať geodeta a rozdeliť ho na dve parcely, kde sa to zapíše na kataster a následne Vám buď darujú alebo predajú danú parcelu. Tým pádom sa pri dedení vyhnete tomu, aby ste mali nevysporiadané pozemky a bude dediť brat aj z pozemku, na ktorom budete mať dom, čiže jednoznačne rozdeliť parcelu na dve, pokiaľ ide o jednu väčšiu. Ak už sú dve parcelny a jednu z toho Vám chcejú ponúknuť, tak ja som to vyriešil kúpnou zmluvou. Je to tam jednoznačnejšie. Cena je na Vás, ja by som dal nejakú nízku, pretože kataster to riešiť nebude, pričom reálne nikto nebude skúmať, či ste zaplatili svokrovcom alebo nie, to už je na Vašej dohode. Pozemok tým pádom nebude napadnuteľný svokrovcami, ani prípadne pri dedení.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od bestwoman:

Čítala som nejaké témy no predsa by som sa chcela…
@bestwoman ak si odmyslime moralny rozmer tohto pocinu (asi by ste neboli uplne OK ak by to rodicia urobili opacne a ocakavajte ze sa s bratom/ostatnou rodinou mozno rozhadate na desatrocia) tak najistejsie je predat za trhovu cenu a co uz potom urobia rodicia s peniazmi je na nich. Predaj za nizsiu cenu/darovanie je napadnutelne ale samozrejme to niekto napadnut musi.
Odpovedať
Nerozumiem tomu. Ponúkajú mu polovicu pozemku a zároveň hovoríš že na rozdelenie na viac parciel, teda v našom prípade dve, nie je priestor. Skús to upresniť. Na to, aby vám dali polovicu pozemku, je nevyhnutné aktuálny pozemok rozdeliť (minimálne) na dve parcely.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od bestwoman:

@pitt2701 ok dajme tomu že to urobíme ako dar. Te…
@bestwoman my sme to tiez tak mali, uz je to davno, ale v tychto veciach sa zakony velmi nemenia. Je jedno, ci kupno-predajna alebo darovacia zmluva. Su to rovnocenne pravne akty. Pozemok treba vymerat geodetom, rozdelit, dostane svoje parcelne cislo a to zadat potom do zmluvy. Pozemok bude vas, nebude predmetom dedicstva. Ak bude cena neprimerane nizka, alebo ho ziskate darovanim, moze to druhy dedic napadnut a ziadat, aby bol pozemok zahrnuty do dedicskeho vysporiadania, teda ze sa zapocita do dedicskeho podielu a dedic (vas muz) dostane o to menej zo zvysnej casti pozostalosti. Ak vam to rodicia chcu dat este za zivota, nemal by to druhy surodenec neskor spochybnovat. My mame v rodine dobre vztahy😉, ostatnym surodencom tiez pomohli rodicia, takze ziadne namietky pri dedicskom neboli.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od zacik:

@bestwoman ak si odmyslime moralny rozmer tohto p…
@zacik brat 🫣
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od bestwoman:

Čítala som nejaké témy no predsa by som sa chcela…
@bestwoman čisto s právneho hľadiska je jedno či to bude darovanie alebo predaj za akúkoľvek sumu , je to ich majetok a za svojho života si s ním môžu urobiť čo chcú, kľudne všetko darovať cirkvi ako jeden môj známi, žiadajte ale i pozemok, ked sa tam dá postaviť dom , problém môže byť ak je nemožný vstup s iného miesta, potom musíte mať zabezpečenie vstupu na pozemok aspoň prechádzať cez pozemok jeho rodičov, lebo ak sa predá niekomu inému bol by problém s hľadiska rodinného už môže byť po rodine, ak by som to bol ja najskôr o tom pohovorím zo všetkými, vždy sa dá dohodnúť kto sa chce, ja som dedil zo zákona až po smrti rodičov a polovicu ohodnoteného som vyplatil brata s čím vtedy súhlasil,ohodnotiť to dal tesne pred tým ešte otec , no o chvíľu zomrel a ešte to platilo, o 10r chcel viac, lenže o 10 rokov to už malo inú hodnotu, takmer všetko som prerábal a za ten čas bola značná inflácia
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od pitt2701:

@bestwoman dar sa zapocita do dedicstva a to dost…
@pitt2701 to ti kto povedal? že musí doplácať?
Odpovedať
Článok sa načítava...

Odpoveď na príspevok od duzu:

@pitt2701 to ti kto povedal? že musí doplácať?
@duzu nepovedal som že musí doplácať povedal som že dar od rodičov sa započíta do dedičstva .. to znamená že výška daru sa bude kompenzovať druhému dedičovi
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od bestwoman:

@pitt2701 ok dajme tomu že to urobíme ako dar. Te…
@bestwoman presne tak ..
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?